Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:48

wincester

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

wincester

Mesajde scuty pe 15 Noi 2012, 23:08

ce parere aveti despre winchester cxp 2 power point 9,7 g calibrul 30 -06 . Producatorul precizeaza ca e pentru animale cu pielea subtire ar fi posibil sa nu penetreze cum trebuie intr-un mistret mare ? multumesc
scuty
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Apr 2012, 20:42
Locaţie: aiud

Re: wincester

Mesajde Sly_Fox pe 16 Noi 2012, 03:00

Vezi ca ai postat la sectiunea gresita. Exista sectiune destinata munitiilor.

Despre aceasta munitie pot sa iti spun si eu cate ceva. Am ars cateva zeci de cartuse cal 30.06 incarcate cu acest varf.
Varful este un soft point, dar soft rau de tot. :D
Eu nu il bag pe teava decat atunci cand trag la cartoane sau fac panda la vreo vulpe.
Proiectilul este unul deselat rau, expandeaza extrem de rapid si necontrolat. Cred ca si un fulg il face sa ''explodeze'' la contact. Miezul de plumb pleaca la plimbare imediat, transformandu-se in niste fragmente mici-mici, iar camasa ramasa in urma se intoarce practic pe dos.
Nu il recomand la mistret, penetratia este deficitara chiar si la exemplare mai mici, nu mai vorbesc de vieri capitali. Nici gramajul nu este prea potrivit.
Uita de acest varf daca urmaresti sa vanezi mistreti, sunt alte varfuri muuult mai potente, in gramaje mai potrivite.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: wincester

Mesajde scuty pe 16 Noi 2012, 03:07

iti multumesc frumos asa am banuit si eu dupa ziua de sambata cand in loc sa pice porcul s-a tot dus ranit asta este am facut o alegere proasta mai multa munitie de dat in tinta. Scuze ca am postat gresit . Iti multumesc de raspuns.
scuty
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Apr 2012, 20:42
Locaţie: aiud

Re: wincester

Mesajde violiv pe 16 Noi 2012, 10:41

Bine ai venit printre noi!

N-ai nicio scuza pentru ce s-a intamplat :oops: :oops: :oops:
Exista zeci de pagini despre cartusul+proiectilul cel mai potrivit pentru mistret numa aici pe forum si sute de relatari. Poate doar exceptional sa fi spus careva ca un proeictil model SP de 9,7 g pentru calibrul 30-06 sa mai dea jos cate un godacel.

Daca tot vrei ceva ieftin dar macar sa faca ceva treaba atunci cauta Geco PLUS. Merge foarte bine din aproape orice arma in 30-06 si efectul lui este net superior amaraciunii de Win 9,7.

Daca nu, alege si tu ceva consacrat si care s-a dovedit foarte bun la mistret cand e tras din 30-06: Orix de la Norma sau UNI de la RWS, ambele de 13 g sau Hammerhead de la Sako de 14,3 g.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: wincester

Mesajde Don pe 16 Noi 2012, 10:59

violiv scrie: Orix de la Norma

In calitate de mare fan Norma,in special Orix...a inceput sa se gaseasca cu pauze pe piata,este enervant si
frustrant ca,dupa multi ani de cand il utilizez,nu am mai gasit pentru reaprovizionare si am fost obligat sa
ma mut pe RWS...Am mizat pe oarece ritmicitate in aprovizionare pana acum,nu intotdeauna ai bani sa iei
cinci cutii cand prinzi!
Win-ul CXP2, 9,7grame,merge la caprior cand ai o singura arma si aia in 30-06,asa ca nu le arunca...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: wincester

Mesajde violiv pe 16 Noi 2012, 13:53

Merge ca dracu la tap ... face niste gauri de nici nu mai vrei sa vezi tapul apoi.

Trage-le la cartoane :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: wincester

Mesajde scuty pe 16 Noi 2012, 14:11

Multumesc tuturor pentru raspunsuri . Prostia e ca m-am invatat sa trag cu gramaje usoare am eu impresia ca mi se potrivesc mai bine si luneta imi e reglata pentru 9,7 g asta este ma reprofilez in ceea ce priveste gramajul si firma . Apropo de geco plus am vazut puscat un cerb si un mistret cu ele cum au intrat asa au si iesit . ultima faza la un godac de vre-o 80 kg puscat in burta s-a tot dus si dus a fost , l-au gasit vecinii de la doua fonduri distanta dupa 4 zile . Spun din ce am vazut nu vreau sa supar pe nimeni . Multumesc frumos inca o data pentru raspunsuri . Respecte.
scuty
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Apr 2012, 20:42
Locaţie: aiud

Re: wincester

Mesajde Sly_Fox pe 16 Noi 2012, 16:14

Merge si la caprior, insa se recomanda a fi tras numai de catre vegetarieni, scopul urmarit fiind exclusiv trofeul. Cei care mai doresc si friptura trebuie sa isi puna pufta in cui. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: wincester

Mesajde Don pe 16 Noi 2012, 16:38

Ba l-am tras de curiozitate la panda,la liziera,distanta de tragere de 70-80m unde se poate trage la
gat...am pierdut mai putina carne decat cu Win Max Bonded in 243 tras in torace!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: wincester

Mesajde violiv pe 16 Noi 2012, 17:34

scuty scrie: Apropo de geco plus am vazut puscat un cerb si un mistret cu ele cum au intrat asa au si iesit


De unde stii? Ati gasit proiectilele iesite din vanat? Banuiesc ca animalele au cazut ...


scuty scrie: ultima faza la un godac de vre-o 80 kg puscat in burta s-a tot dus si dus a fost , l-au gasit vecinii de la doua fonduri distanta dupa 4 zile .


In burta putea sa fie puscat si cu 500 nitro-expres ca tot asa se ducea ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: wincester

Mesajde violiv pe 16 Noi 2012, 17:36

Don scrie:Ba l-am tras de curiozitate la panda,la liziera,distanta de tragere de 70-80m unde se poate trage la
gat...am pierdut mai putina carne decat cu Win Max Bonded in 243 tras in torace!



Am inteles bine ca ai tras la gat ?
Pai e normal atunci c-ai pierdut mai putina carne decat cu un foc in torace.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: wincester

Mesajde scuty pe 16 Noi 2012, 19:15

Ai dreptate au cazut . Eu nu am contestat ceea ce ai spus despre geco doar ca la zona in care s-a tras te asteptai sa faca distrugeri mult mai mari iar gaura de iesire sa fie vizibil mai mare decat cea de la intrare. Din cate am inteles eu despre geco plus sunt niste gloante mai tari iar plumbul este sudat de manta probabil ca expandeaza mai greu. E doar parerea mea spun doar din ce am vazut. In fine bine ca m-am scapat de winchester . Probabil ca voi opta pt norma .
scuty
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Apr 2012, 20:42
Locaţie: aiud

Re: wincester

Mesajde violiv pe 16 Noi 2012, 21:17

Asa e - Geco Plus este un proiectil ceva mai legat. Insa expandeaza cat trebe exact de la intrare si ramane asa pe tot traseul. Penetratia este foarte buna, de aia iese din animal de multe ori.
Si Orix de la Norma face exact la fel.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: wincester

Mesajde Don pe 16 Noi 2012, 21:49

violiv scrie:
Don scrie:Ba l-am tras de curiozitate la panda,la liziera,distanta de tragere de 70-80m unde se poate trage la
gat...am pierdut mai putina carne decat cu Win Max Bonded in 243 tras in torace!



Am inteles bine ca ai tras la gat ?
Pai e normal atunci c-ai pierdut mai putina carne decat cu un foc in torace.

Ai 100% dreptate!
As fi vrut sa-l incerc in torace initial,pentru "evaluare",dar eram pozitionat prea bine!
Nici in gat efectul nu a fost dezastruos...CXP2 este tocmai gama cu expansiunea controlata dedicat pentru
animale cu "pielea" capriorului,in viziunea lui Winchester,dar trebuie incercat si in alte puncte!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: wincester

Mesajde scuty pe 16 Noi 2012, 22:48

Multumesc violiv pentru lamuriri maine la vanatoare am sa incerc si geco plus pana vine norma saptamana viitoare winchesterurile le-am dat unui prieten . L-am avertizat insa inainte , abea astept sa vad ce va face cu ele daca va trage la porc.
scuty
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Apr 2012, 20:42
Locaţie: aiud

Re: wincester

Mesajde violiv pe 17 Noi 2012, 01:37

Don scrie:[
As fi vrut sa-l incerc in torace initial,pentru "evaluare",dar eram pozitionat prea bine!
Nici in gat efectul nu a fost dezastruos...CXP2 este tocmai gama cu expansiunea controlata dedicat pentru
animale cu "pielea" capriorului,in viziunea lui Winchester,dar trebuie incercat si in alte puncte!


Sa-ti povesteasca @newuser ce face in torace - foc oblic dinspre ultimele coaste spre baza gatului de partea cealalta = jumate tap aruncat.
Citeam undeva ca nemtii care vaneaza tapul pentru carne (de dat la reustaurant) folosesc cu predilectie calibre de genul 45 Blaser, 45-70, de preferat cu proiectile de plumb ... cele mai mici daune, hematoame, cea mai putina carne aruncata. Usor, iute si rapid expansiv de folosit la caprior mi se pare combinatia cea mai nefericita. In schimb pare combinatia ideala pentru combatere ... daca nu vrei blana.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: wincester

Mesajde scuty pe 17 Noi 2012, 19:22

Omunitie buna de tap mi se pare winchester power max bonded de 9,7 g am tras anul asta cu ea in sezon merge brici , am vrut sa il incerc si la porc dar m-am razgandit .
scuty
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Apr 2012, 20:42
Locaţie: aiud

Re: wincester

Mesajde mihai_tud pe 17 Noi 2012, 21:02

Eu duminica trecută am dat jos un vier de peste 110 kg cu foc in torace .Munitia folosită Wincester x30064 180 grains.Merge bine si la caprior...așa ca depinde foarte mult si unde îl impusti.Nu a stricat decit circa 12x12cm ,in rest carnea ok.a căzut in 5metri.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: wincester

Mesajde newuser pe 26 Noi 2012, 11:28

violiv scrie:
Don scrie:[
As fi vrut sa-l incerc in torace initial,pentru "evaluare",dar eram pozitionat prea bine!
Nici in gat efectul nu a fost dezastruos...CXP2 este tocmai gama cu expansiunea controlata dedicat pentru
animale cu "pielea" capriorului,in viziunea lui Winchester,dar trebuie incercat si in alte puncte!


Sa-ti povesteasca @newuser ce face in torace - foc oblic dinspre ultimele coaste spre baza gatului de partea cealalta = jumate tap aruncat.
Citeam undeva ca nemtii care vaneaza tapul pentru carne (de dat la reustaurant) folosesc cu predilectie calibre de genul 45 Blaser, 45-70, de preferat cu proiectile de plumb ... cele mai mici daune, hematoame, cea mai putina carne aruncata. Usor, iute si rapid expansiv de folosit la caprior mi se pare combinatia cea mai nefericita. In schimb pare combinatia ideala pentru combatere ... daca nu vrei blana.

Nu prea e mult de povestit.
La interior supa, efectiv supa, verde, doar un rinichi a scapat asa mai pe jumatate.
Hematom la iesire... toata pulpa dr. fata si o parte din piept.
Horor!
Distanta aprox 70-80m, cal. 30-06.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate