Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:28

Cartus percutie

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Cartus percutie

Mesajde Corco pe 22 Ian 2013, 21:32

Stimati colegi, iertati intrebarea unui incepator, dar la ce foloseste un "cartus percutie"? Am gasit pe un site cu produse de vanatoare un astfel de cartus, cu un arc in interior, si nu stiu pentru ce se utilizeaza.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde Sly_Fox pe 22 Ian 2013, 22:00

Pentru dezactivarea percutoarelor. Cu ajutorul acestor cartuse se evita percutarea in gol.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartus percutie

Mesajde Alexandru Nicu pe 22 Ian 2013, 22:11

Atunci când se percuteaza, cuiul percutor loveşte aşa-zisa capsă a respectivului cartuş iar arcul din interiorul acestuia se comprimă. Astfel se evita ţinerea arcului a mecanismului de dare al focului comprimat şi implicit percutarea în gol.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Cartus percutie

Mesajde Corco pe 23 Ian 2013, 08:12

Va multumesc pentru raspunsuri.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde Clujeanul pe 23 Ian 2013, 08:21

Cum se foloseste la armele cu doua tevi si un singur tragaci? Dupa ce ai percutat la o teava, lovesti patul ca sa simulezi reculul?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 23 Ian 2013, 09:03

Daca ai sistem inertial de comutare asa trebuie, o lovitura scurta si energica in talpa ca sa auzi un mic "click". Daca ai sistem mecanic de activare a cocosului 2 doar mai apesi inca o data.

Apropo, dupa percutarea pe snap nu se mai frange arma ca sa le scoti. :oops: :oops:
Daca vrei s-o demontezi, scoti intai ulucul apoi frangi arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde Marius pe 23 Ian 2013, 13:39

violiv scrie:Apropo, dupa percutarea pe snap nu se mai frange arma ca sa le scoti. :oops: :oops:
Daca vrei s-o demontezi, scoti intai ulucul apoi frangi arma.

N-am inteles. Poti te rog sa repeti pe intelesul meu?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde scirocco pe 23 Ian 2013, 14:23

Dupa ce executi percutia pe snap(snap=cartus de percutie),pentru a nu arma din nou,intai se scoate ulucul si abia apoi frangi arma.Facand operatiunea in ordinea asta,cuiele percutoare nu se vor mai arma,iar arcurile ce le antreneaza,vor ramane detensionate.La anumite arme,cele cu doua tragace,daca tii apasate cele doua tragace concomitent si inchizi arma,arcurile raman detensionate.La celelalte se fac operatiunile mai sus descrise.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde Clujeanul pe 23 Ian 2013, 16:47

Cat de grav este sa pastrezi arma cu percutoarele armate?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cartus percutie

Mesajde scirocco pe 23 Ian 2013, 17:34

Arcurile care stau tensionate mult timp,in aceeasi pozitie,fie ca sunt elicoidale,lamelare,etc.,au tendinta sa-si piarda proprietatile si fiindca ne referim la cele care antreneaza cuiele percutoare,mai devreme sau mai tarziu,fie vor ceda(rupe),fie nu vor exercita suficienta presiune pentru a mai face treaba corect.Ca o concluzie, este bine ca arcurile sa stea detensionate cat mai mult timp iar pentru a nu percuta in gol,s-au inventat aceste "snap caps",care preiau socul dat de cuiele percutoare.Romanii mai saracuti,fie percuteaza in gol,fie procedeaza cum am descris ceva mai sus,fie economisesc si cumpara cartusele de percutie,care costa cca.11 $ pe afara,peste garla aia mare. :D
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde Clujeanul pe 23 Ian 2013, 18:27

Nu poti folosi la fel de bine tuburi de la cartuse trase?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cartus percutie

Mesajde scirocco pe 23 Ian 2013, 18:59

Pai nu prea, deoarece,capsa cartusului fiind deja percutata,practic cuiul percutor loveste tot in gol,nemaiavand nici un punct de impact. Snap caps-urile, au in spatele "capsei", un arc ce preia socul cuiului percutor,iar dupa aceea capsa revine in pozitia initiala si secventa se repeta de cate ori armezi si percutezi.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde Marius pe 23 Ian 2013, 20:14

scirocco scrie:Dupa ce executi percutia pe snap(snap=cartus de percutie),pentru a nu arma din nou,intai se scoate ulucul si abia apoi frangi arma.Facand operatiunea in ordinea asta,cuiele percutoare nu se vor mai arma,iar arcurile ce le antreneaza,vor ramane detensionate.

Multumesc.
De ce ai frange arma dupa ce ai percutat-o pe cartusele de percutie?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde armi pe 23 Ian 2013, 21:23

Ca sa pui piesa a 3-a separat( mare dobitocenie) si eventual sa bagi arma franta in toc sau dulap daca nu incape altfel.....
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde Sly_Fox pe 23 Ian 2013, 21:39

Posesorii unor arme cu doua tragace mai au o alta modalitate prin care arcurile percutoarelor pot fi detensionate. Se basculeata tevile, se tin apasate ambele tragace, apoi arma se inchide.
Unii fabricanti chiar recomanda in fisele tehnice aceasta metoda. Altii spun ca nu ar face bine pe la mecanisme.
Eu stiu ca tatal meu foloseste aceasta metoda de vreo 30 de ani, arma neavand vreo problema din aceasta cauza. De fapt majoritatea vanatorilor pe care ii cunosc procedeaza in acest mod.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartus percutie

Mesajde armi pe 23 Ian 2013, 21:52

nu la toate armele se poate face operatiunea asta
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartus percutie

Mesajde tomi pe 23 Ian 2013, 22:32

Tubul nu este percutat chiar central, daca il sucesti putin percutorul loveste in alt loc in capsa.
Deci tine si metoda cu tubul gol.
La vreo 100 de cartuse trase pe sezon cred ca tine sa percutezi si in gol.
Cel mai bine este cu fals cartus cu arc, nu prea costa scump nici la noi.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 24 Ian 2013, 09:02

Dupa momentul percutiei, presiunea din tub umfla capsa la loc partial. Se poate folosi si un tub tras - daca studiati aspectul capsei percutate a doua oara o sa vedeti ca este semnificativ mai infundata.
O alta metoda este sa demontezi arma, pui piedica pe foc si percuti tinand in fata percutorului o bucata de lemn de esenta mai tare, apasata bine pe fata anterioara a basculei - e suficienta "opozitie" in lemn cat sa nu percute in gol.

La marea majoritate a semi-automatelor de azi se poate percuta in gol fara probleme, la unele chiar scrie in carte.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde Sniper211 pe 08 Feb 2013, 02:33

imi cer scuze...referitor la percutia in gol am invatat de la un prieten cum sa evit tragerea in gol si fara snaps...o sa explic mai babeste si apoi sa imi ziceti daca e buna metoda...cud ridici/rotesti boltul spre partea de sus se armeaza de ex si scoti si ultimul tub...si apoi ti zavorul in pozitia sus apesi tragaciul il tii apasat si apoi rotesti boltul spre pozita jos...si astfel cuiul "curge lin" pana in pozitia lui...spuneti-mi daca este gresita metoda sau daca ati inteles cum procedez...
Sniper211
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Sep 2012, 09:20
Locaţie: Suceava

Re: Cartus percutie

Mesajde radu pe 08 Feb 2013, 06:54

Metoda este foarte buna si cvasiraspindita intre detinatorii de carabine .
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 08 Feb 2013, 09:37

Numa ca legea actuala prevede pastrarea carabinei fara bolt in ea ... ori cand scoti inchizatorul din arma l-ai si armat :oops: :oops:
Eu le tin toate dezarmate imitand miscarea de inchidere a boltului cu el in mana. La unele modele merge usor la altele greu. La majoritatea merge greu de tot sa le aduci pe pozitia normala ca sa le poti baga la loc in arma. Nu recomand decat cunoscatorilor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde Sniper211 pe 08 Feb 2013, 09:48

violiv scrie:Numa ca legea actuala prevede pastrarea carabinei fara bolt in ea ... ori cand scoti inchizatorul din arma l-ai si armat :oops: :oops:
Eu le tin toate dezarmate imitand miscarea de inchidere a boltului cu el in mana. La unele modele merge usor la altele greu. La majoritatea merge greu de tot sa le aduci pe pozitia normala ca sa le poti baga la loc in arma. Nu recomand decat cunoscatorilor.

la fel procedez si eu cand o tin in dulap...scot inchizatorul apoi il dezarmez in pumn cu ajutorul unei carpe sa nu imi alunece prea tare si sa aiba soc...la fel procedez cu carpa si la armarea initiala pt a baga zavorul in arma...dar ma gandeam ca poate nu e prea corecta metoda...si de aceia am intrebat o parere...
Sniper211
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Sep 2012, 09:20
Locaţie: Suceava

Re: Cartus percutie

Mesajde madalin122582 pe 21 Oct 2013, 10:13

Am un bock FAIR 12/76.
Aseara curatam arma si am observat ambele capete ale cuielor percutoare ca par a fi lovite neuniform. Din ce stiu si am verificat la alte lise pe care le am, capetele cuielor percutoare care lovesc capsa sunt uniforme, uzate fin si nu "zgarie". Cele de la FAIR par a fi lovite cu o dalta de mai multe ori exact in capat....
Mentionez ca nu am tras decat cu cartuse de fabrica.
Este posibil ca neregularitatile de pe cuie sa fie de la cartuse de percutie? Folosesc cartuse de percutie din alea rosii cu capat de alama...sau ce o fi.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 21 Oct 2013, 14:22

Sly_Fox scrie:Posesorii unor arme cu doua tragace mai au o alta modalitate prin care arcurile percutoarelor pot fi detensionate. Se basculeata tevile, se tin apasate ambele tragace, apoi arma se inchide.
Unii fabricanti chiar recomanda in fisele tehnice aceasta metoda. Altii spun ca nu ar face bine pe la mecanisme.
Eu stiu ca tatal meu foloseste aceasta metoda de vreo 30 de ani, arma neavand vreo problema din aceasta cauza. De fapt majoritatea vanatorilor pe care ii cunosc procedeaza in acest mod.


Mi-a explicat si mie un armurier priceput exact faza de mai sus.Merge la Luigi Franchi al meu,dar mi-am luat si snaps uri.Pe care le percutez si dupa percutie,le las in arma. :oops:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 21 Oct 2013, 14:41

[quote="violiv"]Numa ca legea actuala prevede pastrarea carabinei fara bolt in ea ... ori cand scoti inchizatorul din arma l-ai si armat :oops: :oops:


:oops: :oops: eu p'asta am omis-o...sau comis-o :oops: in 295/2004 n-am retint.Unde gasesc textul ?
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 21 Oct 2013, 14:46

madalin122582 scrie:Am un bock FAIR 12/76.
Aseara curatam arma si am observat ambele capete ale cuielor percutoare ca par a fi lovite neuniform. Din ce stiu si am verificat la alte lise pe care le am, capetele cuielor percutoare care lovesc capsa sunt uniforme, uzate fin si nu "zgarie". Cele de la FAIR par a fi lovite cu o dalta de mai multe ori exact in capat....
Mentionez ca nu am tras decat cu cartuse de fabrica.
Este posibil ca neregularitatile de pe cuie sa fie de la cartuse de percutie? Folosesc cartuse de percutie din alea rosii cu capat de alama...sau ce o fi.


Folosesc acelasi tip de percutoare,dar nu am observat o deformare neuniforma..Poti sa verifici munitia cu care ai tras cel mai mult cu acesta arma...exista tendinta de a cumpara munitie ieftina la tragerile din poligon si la talere.
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde Sly_Fox pe 21 Oct 2013, 18:40

acscontactph scrie:
violiv scrie:Numa ca legea actuala prevede pastrarea carabinei fara bolt in ea ... ori cand scoti inchizatorul din arma l-ai si armat :oops: :oops:


:oops: :oops: eu p'asta am omis-o...sau comis-o :oops: in 295/2004 n-am retint.Unde gasesc textul ?

In normele metodologice, la capitolul pastrarea armelor. Si eu am aceasta ''problema'' cu pastrarea boltului separat de arma.
Am intrebat chiar la Biroul Arme, daca pot tine inchizatorul in carabina dar cu blocator pe tragaci, pentru a preintampina obosirea arcului ce lanseaza percutorul. Raspunsul a fost categoric, NU. Daca vine controlul si gaseste inchizatorul pe arma, iese nasol. Il tin separat, nu am incotro.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartus percutie

Mesajde adisan77ro pe 21 Oct 2013, 19:52

Din cate stiu eu legea din 2004 a fost revizuita in 2011 parca. Daca nu gresesc acum nu mai este obligatoriu ca inchizatorul sa fie pastrat separate, fiind suficient sa fie asigurata arma cu dispozitiv de blocare a tragaciului. Anul acesta cand a venit la mine controlul mi-a aratat legea si eu asa imi amintesc ca am citit "inchizatorul trebuie pastrat separate sau arma sa fie asigurata cu dispozitiv de blocare a tragaciului". De asemenea s-a modificat si cantitatea de munitie care poate fi pastrata, aceasta fiind cea trecuta in permis.
Daca gresesc va rog sa ma corectati
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cartus percutie

Mesajde Sly_Fox pe 21 Oct 2013, 22:38

Modul de pastrare a armelor de foc este cel prevazut in normele metodologice, cele vechi ce este drept, pentru ca cele noi nu au aparut. Atat timp cat legea 295/2004 nu a fost schimbata sau abrogata, ci doar modificata, inca se iau de bune prevederile din normele existente pentru aceasta lege.
In norme se specifica ca inchizatoarele detasabile se tin separat, iar cele din semi pe arma, dar cu blocator pe tragaci. Formularea o gasesti in respectivele norme.
Cantitatea de munitie nu s-a schimbat, cel putin eu nu am vazut ceva in acest sens, a ramas tot 300 bucati pentru lise si 100 bucati pentru ghintuite.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 22 Oct 2013, 07:29

Conditiile de pastrare au ramas aceleasi: de magazii nu spune legea nimic, inchizatorul si piesa a treia tinute separat, blocator pe tragaci la semi.
Cantitatea de munitie a ramas aceeasi - max. 300 buc si la glont si la alice .... ca nu dau ei decat 100 la glont e o "norma interna secreta".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate