Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Oct 2019, 00:18

Ajutor identificare calibru

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

Ajutor identificare calibru

Mesajde madalin122582 pe 06 Feb 2013, 21:27

Va salut,

Am un amic ce a mostenit o arma mixta juxtapusa cu cocoase exterioare. Arma se prezinta intr-o stare buna insa are o problema: nu stie ce calibru este teava ghinuita.
Am facut cateva poze in speranta ca identificam calibru sa isi procure si omu' munitie pentru ea. Pe arma este insemnat pe sina B. D.Zisman Armurier Bucuresti. Insemnele ce le mai are sunt pe teava lisa 17/4 iar pe cea ghintuita scrie 10,9. Pentru lisa e clar ce inseamna, dar la ghinuita e problema.
Cei de la AEST au inscris-o in permis ca fiind calibru 10,9, desi eu nu am auzit de calibrul asta. Arma are 6 pasi de ghinturi deci nu cred sa fie pentru proiectil unic dedicat ghinturilor

Imagine
Imagine

Diametrul la gura tevii
Imagine

Diametru cartusului
Imagine

Diametrul la rama cartusului
Imagine
Imagine
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Re: Ajutor identificare calibru

Mesajde raduval2002 pe 07 Feb 2013, 00:06

m-am uitat aici, http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rifle_cartridges , si parerea mea e ca se cam potrivesc dimensiunile cu http://en.wikipedia.org/wiki/11x60mm_Mauser

mult succes
raduval2002
Nou membru

Mesajde violiv pe 07 Feb 2013, 09:12

Ca sa identifici corect calibrul trebe facut un mulaj al camerei cartusului apoi facute masuratorile.

Slabe sperante sa gaseasca munitie pentru ea....
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde Cristi pe 07 Feb 2013, 10:15

Dupa forma platinilor si a basculei e foarte posibil sa fie o arma facuta pentru cartuse cu pulbere neagra. Spune-i amicului sa verifice daca poate identifica pe tevi poanson de Nitro, altfel... :shock:
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Cristi
Veteran

Mesajde peterm pe 07 Feb 2013, 13:40

Daca ai putea sa masori si lungimea camerei ar fi un indiciu foarte bun.
Eu cred ca .40-65 Winchester este calibrul cautat, perioada de glorie a calibrului se potriveste cu anul mentionat de tine.

Cat despre munitie pentru ea, cred ca n-are rost sa visezi ca mai poti gasi. Eu as reconditiona arma intr-un atelier profesionist si as tine-o pe post de obiect de colectie.
peterm
Nou membru

Mesajde madalin122582 pe 07 Feb 2013, 17:02

peterm scrie:Cat despre munitie pentru ea, cred ca n-are rost sa visezi ca mai poti gasi. Eu as reconditiona arma intr-un atelier profesionist si as tine-o pe post de obiect de colectie.

Sunt de acord cu tine, dar parca as muri de ciuda sa am o arma intr-un calibru ciudatel si sa nu am munitie pt ea. Macar 5-10 cartuse.
O sa vb cu amicul meu sa facem un mulaj din ceara si apoi masuram
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Mesajde ticaf pe 07 Feb 2013, 22:04

Madalin 122582.Poate te pot ajuta.Posibil sa ai acelas calibru ca la mine.Am dat-o la magazinul de arme unde mi-a facut amprin enta din pucioasa nu din ciara si am trimiso in Austria la un Armurier care mi-a zis calibrul.El imi face si cartuse.Costa un pic dar nu tragi toata ziua cu ea.Daca vrei da-mi Numa de telefon si te informez mai mult.Cu arma mea am pus o data poze pe forum .
ticaf

Mesajde mialxx pe 07 Feb 2013, 22:42

E un calibru Elvetian care este folosit strict pt vinatoarea la munte intr-o anumita zona a tarii. Cu putin ajutor din partea ta pot sa-ți procur munitia respectiva. Curespect Alin!
mialxx
Veteran

Locaţie: Thurgau Elvetia

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante