Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:35

caracteristici cal280 remington

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

caracteristici cal280 remington

Mesajde nanubok pe 27 Apr 2013, 17:03

Va salut colegi,am si eu o intrebare despre cal 280, am gasit o carabina remington in acest calibru si nu stiu nimic despre el in catalogul de la arrow lam gasit doar la rws dar nu are pret sau descriere,sunt curios daca il foloseste cineva si daca e in magazine pe la noi se poate folosi la mistret cat si la caprior si un pret?va multumesc.
nanubok
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 30 Noi 2011, 22:03

Re: caracteristici cal280 remington

Mesajde Sly_Fox pe 27 Apr 2013, 19:10

Calibrul .280 Rem pare sa nu aiba o soarta prea buna, cel putin in Europa. Calibrele precum 7X64, cu care a fost asemanat deseori, 270 Win, 30.06, sunt mult mai apreciate si folosite, astfel ca incet-incet 280-ul o sa intre in pleiada calibrelor desuete.
Munitie se gaseste greu si atunci nu prea ai de unde alege. A cumpara astazi o arma intr-un calibru nu prea popular in Romania, nu prea este indicat. Cred ca mai potrivita ar fi o arma intr-un calibru foarte utilizat, pentru care gaseti munitie la toate magazinele, in diferite gramaje si constructii.
Calibrul se poate folosi atat la caprior cat si la mistret, ca performante asemanandu-se cu europeanul 7 mm Breneke, egaland chiar batranul 30.06 tras in gama inferioara de gramaje. Cel putin asa reiese de pe hartie, in practica nu l-am vazut si nici nu stiu pe nimeni care sa posede acest calibru.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: caracteristici cal280 remington

Mesajde nanubok pe 27 Apr 2013, 20:14

Mersi Sly_Fox mi se parea ceva suspect la pretul armei doar 2500ron, nu am auzit de acest cal nimic niciodata nici nu lam vazut nici unde.
nanubok
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 30 Noi 2011, 22:03

Re: caracteristici cal280 remington

Mesajde violiv pe 27 Apr 2013, 22:31

E varianta americana a lui 7x64 dar ceva mai slab incarcat. Nici la ei acasa nu-l prea foloseste nimeni. Remington l-a inventat si a incercat popularizarea lui oferind-ul inclusiv in semi cu pricina dar n-a prea avut succes. 270 W era deja prea popular.

Nu e deloc recomandat sa ai o arma in care nu gasesti munitie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate