Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Oct 2019, 22:06

Grupuri pe vant(18-(43)km/h) cu Geco Express 4,9g

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

Grupuri pe vant(18-(43)km/h) cu Geco Express 4,9g

Mesajde DART pe 18 Mar 2014, 16:16

VANTUL poate influenta Traiectoria glontului ”si” la distante ”cunoscute/uneori declarate” ca si putin sensibile la actiunea vantului :100 m

Grupaje obtinute pe vant cu munitia Geco Express 76gr(4,9g) cal.243win la distanta de 100m

Vant constant cu viteza de 18km/h alternat cu rafale de vant cu viteza de 43km/h etc..
Specificatii:
1.valorile nu au fost masurate(din pacate) la fata locului,ele sunt luate dintr-o prognoza facuta pt. ziua si orele din zona respectiva.Aceste valori le-am introdus ulterior in calculatorul balistic:HORNADY.
2.chiar fara sa fac eu masuratorile conditiilor atmosferice orientandu-ma dupa ”indiciile” dupa care obisnuiesc sa citesc vantul...pot sa spun ca... lucrurile se ”pupau”.Directia vantului era de la ”stanga la dreapta”-”de jos in sus”-”din spate in fata” (de la ora 8 spre ora 14 ), iar valoarea lui era de 1/2(batea intr-un unghi cu ceva mai putin de 60 grade fata de linia de tragere).
3.cu acest calibru(.243win)si cu aceasta munitie trag constant sub 1MOA si exceptional sub 1/2MOA si acest lucru l-am luat in considerare cand mi-am interpretat rezultatele

4.reglajul in ”zero” cu care s-a plecat ”la drum” a fost un grup de 3 focuri... de 1 cm/50m perfect centrat.

Grup1.Primele 3 focuri.

Imagine

Grup2.

Imagine

Grup3.
Imagine

Grup4.
Imagine

Judecand dupa ”evolutia” grupurilor am reusit sa strang grupurile cu aprox.1/2MOA.Din spusele lui violiv si din experienta proprie avuta cu aceasta munitie(am scris despre asta) pot sa spun ca nu este cel mai indicat pt. a face grupaje dar este ”devastator” in vanat si pt. asta il prefer.

Grup5.Acest grup a fost tras in aceleasi conditii + rafale de vant

Imagine

Grup6.Rafalele s-au mai domolit.

Imagine

Grup7.M-am intors la 50m si am facut un grup de control (cel din mijloc este unul cand inca mai suflam... dupa mutarea tintei... :)... gaurile cu rosu sunt Geco Express...iar cele cu albastru sunt Federal PS.de 6,48 g,stanga jos focuri de trecere ...iar cele doua grupuri de sus...sunt 2 incercari de grup.Cred ca sunt grupuri reale in ton cu tragatorul si munitia...sau poate tot influenta vantului...chiar si la 50 m ?!Din tabelul balistic de mai jos se pare ca da...din discutiile pe care le-am avut cu violiv el spune pe buna dreptate ca practic ...nu intelegi nimic dintr-un reglaj/verificare la 50 m...si ca poti avea surprize placute ca grupul de la 50 m sa fie cu 2x mai mare ca cel facut la 150m...eu il cred.

Imagine

Tabelul balistic:

Imagine

Desigur ca o deviere de 2,5-3 cm in sus-jos,stanga-dreapta la 100m nu inseamna prea mult la vanatoare(deranjeaza doar la realizarea de grupuri),insa in aceleasi conditii la distante de 300 m si peste poate sa deranjeze... de aceea citirea corecta a vantului urmat de ajustari potrivite este... Confirm si eu :) ... ca sunt esentiale !
DART
Veteran

Locaţie: Timisoara

Re: Grupuri pe vant(18-(43)km/h) cu Geco Express 4,9g la 100m

Mesajde Alin3006 pe 19 Mar 2014, 22:08

Foarte util articol si tare bine prezentat! Multumim!
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Re: Grupuri pe vant(18-(43)km/h) cu Geco Express 4,9g la 100m

Mesajde DART pe 20 Mar 2014, 10:46

Multam Aline :)

...mai mult didactic zic eu si asta pt.clasa ”pregatitoare” :lol: .Sunt pe forumul acesta multi ”grei” care pot dezvolta subiectul ”actiunii” climei...asupra rezultatelor tragerii.Dar sunt deacord ca imi prindea bine un astfel de articol...la inceputurile mele la disciplina ”glont” :lol:.
DART
Veteran

Re: Grupuri pe vant

Mesajde DART pe 22 Mar 2014, 17:41

Am extins distanta la 200 m.

Grupaje obtinute pe vant cu munitia Geco Express 76gr(4,9g),Federal Power Shok 100gr(6,48g) din cal.243win la distanta de 200m

Unde altundeva decat aici in ”puszta”(intr-o zona recunoscuta pt. instabilitatea vantului) puteam sa studiez mai bine impactul vantului lateral asupra traiectorie glontului pt. distantele... vanatoresti?..poligonul a permis 200m.
Am hotarat sa testez la vant si un alt glon Federal P S de 100gr pe langa glontul meu(”unic”)Geco Express de 76gr.
Conditiile meteo:vant cu viteza de 20 km/h cu rafale de 40km/h.Am inclus si un filmulet care prezinta vantul si directia sa la finalul traiectoriei glontului (la tinta)...o mare necunoscuta de cele mai multe ori

Celelate date meteo ... le-am introdus in calculatorul balistic Hornady.... pt. cele doua munitii .

Imagine
Imagine

Am tras sprijinit pe un bipod Harris iar iar sub pat ca si suport am pus un saculet de nisip.

”Interpretarea”tintei:-cercul rosu diametru de 3 cm
- un patrat are laturile de 5 cm

Grup1: nativ - Geco Express 76gr (teava rece)
Imagine

Grup1: calculat(teva ”rece”,grupul este in ton cu tragatorul si munitia care nu este ideala pt.a trage grupuri,punctul de impact(de fapt grupul) s-a deplasat aprox.12 cm in dreapta...se respecta ”previziunile” din tabelul balistic...banuim doar ca vantul a batut constant cu 20 km/h in momentu trageri )

Imagine

Focuri de trecere: Geco Express 76gr - Federal Power Shok 100gr(fara sa-mi doresc am amestecat sorturile si dupa doar 4 focuri...am fost nevoit sa trec pe Federal...de aceea am numit acest grup...unul de trecere)
Imagine

Grup2: nativ - Federal Power Shok 100gr
Imagine
Grup 2: calculat(am facut compensarile din turete conform ”indicatiilor” din tabel,grup in ton cu tragatorul...vantul numai el stie cu ce viteza si cu ce rafale a batut...)
Imagine

Grup 3
: nativ - Federal Power Shok 100gr
Imagine
Grup 3: calculat(conditii similare ca la grupul precedent...necunoscute...grup in ton cu tragatorul)
Imagine

Grup 4: nativ - Federal Power Shok 100gr
Imagine
Grup 4: calculat(conditii similare ca la grupul precedent...necunoscute...grup in ton cu tragatorul)
Imagine

Grup 5: nativ - Federal Power Shok 100gr
Imagine
Grup 5: calculat(Grupul zilei...acest grup este in ton cu ”exceptiile” tragatorului...insa face mult bine la suflet !!!...in conditii de vant ”mai calm” aceasta munitie Federal Power Shok de 6,48g poate fi una din munitiile de ”serie” cele mai precise)
Imagine

Focuri de trecere Federal Power Shok 100gr - Geco Express 76 gr (teava calda), de data asta o trecere la alta munitie dorita...cat este trecere,cat este vant,etc.etc... din acest grup !?:( ...
Imagine

Grup 6: calculat - Geco Express 76gr(m-am intors la setarile initiale ale lunetei si am mai realizat un grup ...in ton cu tragatorul)
Imagine
DART
Veteran

Re: Grupuri pe vant(18-(43)km/h) cu Geco Express 4,9g

Mesajde violiv pe 22 Mar 2014, 18:06

Bravo!
Tine-o tot asa si ramai iute fara teava si fara bani de tap ....

vrei sa nu te ”necajeasca” vantul...iti iei un calibru mai greu care ”sta” pe vant... cu toate avantajele si dezavantajele sale

Nici 375 nu sta pe vant mai bine. Exista o parere cum ca de ai ceva greu nu-i pasa de vant. Baga-l in program si-o sa vezi ce iese. Prima data cand am incercat 375 H&H se ducea 8-10 cm lateral de la 100 la 200 m si ziceam ca-i luneta pusa stramb....

Foarte iute si foarte aerodinamic poate sta mai bine...
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde DART pe 22 Mar 2014, 18:31

violiv scrie:Bravo!
Tine-o tot asa si ramai iute fara teava si fara bani de tap ....

vrei sa nu te ”necajeasca” vantul...iti iei un calibru mai greu care ”sta” pe vant... cu toate avantajele si dezavantajele sale

Nici 375 nu sta pe vant mai bine. Exista o parere cum ca de ai ceva greu nu-i pasa de vant. Baga-l in program si-o sa vezi ce iese. Prima data cand am incercat 375 H&H se ducea 8-10 cm lateral de la 100 la 200 m si ziceam ca-i luneta pusa stramb....

Foarte iute si foarte aerodinamic poate sta mai bine...

:D doctore...daca tin aceasta teava in .243 WIN doar sa impusc...tapi (5-7/an=sa zicem 10 focuri x 50 ani de vanatoare =500 focuri/teava/viata de vanator , teava aceasta standard chiar si dupa 5000 de focuri nu imprastie grupul (eu nu am vazut demonstratia...dar este declarata)...ma va tine in total 5 REINCARNARI :) ) acum cand stiu cu ce se mananca ”glontul”...macar vanatoreste... sa sti ca ma voi folosii de ea... decent(am cu ea...125 focuri).Am ”exagerat” acum putin cu ea din cauza experimentului...ale carui concluzii nu sunt pt. tine pt. ca Tu joci in alta liga...dar sunt sigur ca poate fi ABC-ul vantului... pt. un incepator.

”Foarte iute si foarte aerodinamic poate sta mai bine...”

poate ca ai sa razi...dar si varianta Ta era pe ciorna... dar nu a mai ajuns in postare.
Multumesc pt.de adaugare.
DART
Veteran

Mesajde dtdpuu pe 22 Mar 2014, 18:44

@Dart

Multumesc de ....re-confirmare si felicitari pentru munca. Banuiesc ca a fost "fun". Dupa cum ti-a sugerat violiv, grija la ars teava. As sugera un calibru mai ieftin pentru experimente, eventual doar citeva focuri cu calibrul mare pentru confirmarea concluziilor. Personal fac experimente cu 22lr cit se poate si cit se aplica....dar considera asta doar sugestie prieteneasca.

Tot referitor la concluzia experimentuluit tau (eu l-am facut si pe hirtie si citind autori cu experienta) am ajuns la concluzia ca aprecierea vintului are o pondere mai mare deci precizia armei pentru tragerea la distanta. Mult mai mare chiar pentru ca putini dintre noi il putem aprecia suficient de bine. De asemenea m-am hotarit sa trishez adica sa aleg un calibrru care "iarta" cit mai mult greselile"

Dupa multa teorie si ceva experimente am ajuns si eu la decizia de a schimba calibrele 0.30 (308 si 300 Magnum) in calibrele de 7 mm (7mm-08 si 7 mm Remington magnum). Consider si azi ca 7mm Remington magnum e cel mai bun compromis intre urmatoarele:
- balistica externa buna - deci bun la distanta
- putere - suficienta pentru aproape orice
- recul - in domeniul lui 30-06
- cost- e un magnum comun
- variatie a aplicatiior datorita multitudinii de proiectile existente.

Spor la gauri.
CrisianC
dtdpuu
Veteran

Locaţie: Michigan, USA

Mesajde DART pe 22 Mar 2014, 20:13

@ dtdpuu ,
In primul rand iti multumesc si in al doilea rand ma bucur ca te ”revad” :) .

Da,intradevar a fost placut,in linistea din poligonul nepopulat,fara graba dupa ce am pregatit tragerea m-am asezat si am incercat sa ”citesc” vantul.Ne avand nimic special cu ce sa fac masuratorile si in aceleasi timp am fost lipsit si de ”panglicile” pe care eram hotarat sa le infig din 50 in 50 de metri pe linia de tragere...am incercat sa-mi amintesc tot ce am vazut(filmulete etc.)...si ce mai stiam eu despre subiect...pt. a reusi sa cuantific rezultatele de pe tinta...macar sa ajung la o concluzie... indirect.Am reusit sa ma concentrez pe focuri...obtinerea unor grupuri stranse ne fiind grija mea principala...intelegerea lor mai de graba.Eu zic ca a iesit bine...mai ales ca aveam nevoie de confirmari in primul rand pt. mine... daca mai este de folos si pt. altii cu atat mai bine.

Sunt un mare ”crutator” de teava...curatirea ei corecta...intervalele de tragere(am lungit sesiunea sa trag fiecare grup cu teava rece) ,”decuprarea” la 60 focuri trase...si cele maximum 125 de focuri trase cu aceasta teava in aceste conditii... ma tine inca in limitele de exploatare normala.Chiar daca... cum zice violiv :) teava de Blaser este capabila sa treaga 8-9 focuri consecutive intr-un cerc de 3 cm fara a iesii de acolo.Am si o teava in .308win...pe care o folosesc de fapt pt.grupuri(dar si cu aia...doar linistit...pt. ca orice cartus tras in tinta cu munitie de ”linie” inseamna bani...dar nu doresc sa te invat nimic pt. ca tu predai aceasta ”disciplina” :) ...cu plecari de la gura tevii cu viteze de 800m/s va tine mult si bine.
.22LR-ul...cum sti aici in tara este o problema(au un regim descurajant...desigur tot ”noi”suntem de vina)...am un T-Bolt in ”vizor”,mic frumos si f. precis,nou... as cumpara-o si as sta cu ea toata ziua in poligon sa concluzionez...se vezi ce competitii splendide sunt in Ungaria pt. acest calibru de mor de ciuda nu alta(la noi de ce nu se poate?In primul rand asa se face educatia corecta ...in poligon)...as merge si eu ca as maghiar si nu am bariera de limba...dar cu cine,aici in zona nimeni nu este interesat de asa ceva...nu investesc pt. acest antrenament/sport?(am in asteptare pt. ea o luneta SB Klassik Varmint 4-16x56 cu retcul subtirel-subtirel Varmint ... dar in care poligon?)Pt.”antrenamentele”pt. sufletul meu merg cale lunga-lunga... :(

De cand ai prezentat prima data gandirea ta vis-a-vis de acest calibru 7mmRM...ma tot gandesc la el...hai ca fac cumva si il cumpar...si trag cu el... unde ?Ma duc 700 km dus intors... si in cinci sesiuni de tragere mai cumpar oadata teava...nici asta nu ar fi o problema...dar un magnum pe ses(Banat)... nu am cum sa-l ”exploatez” .
Nu ma plang(nu sunt eu acela care sa se planga...Multumesc Domnului)...dar vorba unui amic de al meu...”ce este mult este excesiv”.
Mai apoi nu poti face abstractie de filozofia lui violiv...citez dintr-un mesaj de al lui catre mine...”Dupa cum ti-am spus, cu cap inseamna sa stii cand sa te opresti...” :)

Dar chiar si cu toate astea :D ...vantul este bine de stiut...cum ar zice japonezul...este o datorie ! :lol:
DART
Veteran

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante