Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 00:40

Rws HIT 7mm rem mag 9.1 grame

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Rws HIT 7mm rem mag 9.1 grame

Mesajde hunterb pe 22 Noi 2016, 09:35

Salut,

Am avut ocazia sa testez noul proiectil HIT al producatorului RWS, comercializat in Romania de firma Arrow.
Arma folosita este un Blaser R8 professional in calibrul 7mm rem magnum; caracteristicile munitiei sunt urmatoarele:
-glontul are 140 grains (9.1 grame) cu un coeficient balistic de 0.454 (G1 bineinteles)
-viteza la gura tevii data de producator este de 940 m/s

In poligon munitia produce grupaje sub-moa oneste, cu putina atentie din partea mea si cu un eventual tragaci atzl match-jagd probabil se duce in 0.5 moa constant...dar aici nu e nici prima si nici ultima munitie care poate produce asa ceva dintr-un Blaser R8.
Surpriza a venit din teren unde am folosit-o la o selectie de cerb carpatin la sfarsitul lui septembrie. Un sulitar (daca se poate numi asa "ciudatenia" de trofeu care o avea, cam la 4 ani si 200 de kg, a venit la chematoare pana la 206 metri orientat cu fata catre mine, usor pe diagonala...pe scurt, am ochit in centrul dreapta al pieptului, glontul a intrat cu precizie, a trecut prin corp pe diagonala si a fost recuperat din pulpa stanga spate...
Cerbul a cazut in foc, iar proiectilul recuperat si curatat arata exact ca in reclame...a expandat perfect (conform vitezei de impact - la 200 de metri avea teoretic cam 800 m/s), iar la cantar pierduse 0.1 grame, adica exact varfuletul de plastic...mai jos pozele..
Pe scurt, eu am devenit un mare fan al acestei munitii si proiectil si nu cred ca am sa schimb prea curand.

O zi buna va doresc,

hunterb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate