Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:35

Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde hunterb pe 07 Mai 2017, 08:29

Salutare tuturor,

Am reusit, cu ajutorul lui Radu (@radubichis) si ii multumesc pe aceasta cale, sa testez o munitie pe care o "vanam" de mult si anume Hornady Superformance cu proiectil SST in calibrul 7mm rem magnum.
Conform producatorului, proiectilul de 162 grains (10.5 grame) are un coeficient balistic (G1) de 0.550 si o viteza initiala de 925 m/s, caracteristici extrem de atractive din punctul meu de vedere. Singura si marea problema este modul cum se "intelege" cu teava de Blaser R8 (pana acum am vazut ca este extrem de capricioasa...).
Am fost ieri in poligon la Joita si am tras mai multe serii de cate 3 cartuse, luneta fiind reglata la 100 m cu munitia RWS Hit de 9.1 grame.
Teava fusese foarte bine curatata (decuprare etc) si am observat ca pe masura ce se "incarca teava" grupurile se strangeau...de la aprox. 1moa la sub-moa si chiar 0.5 moa (ultimul grup, cel din poza e chiar 0.45 moa).
Toata procedura de tragere a fost: serie de 3 focuri, lasat teava sa se raceasca si tras snurul de curatare o data prin teava.
Pe ansamblu sunt extrem de multumit de rezultate, munitia este extrem de constanta, ramane de vazut la distante mai mari cum se descurca.
In poze, sistemul folosit si ultimul grupaj realizat.

Inca o data multumesc @radubichis pentru ajutor!

o zi buna,

hunterb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde DART pe 08 Mai 2017, 12:55

hunterb scrie:Salutare tuturor,

Am reusit, cu ajutorul lui Radu (@radubichis) si ii multumesc pe aceasta cale, sa testez o munitie pe care o "vanam" de mult si anume Hornady Superformance cu proiectil SST in calibrul 7mm rem magnum.
Conform producatorului, proiectilul de 162 grains (10.5 grame) are un coeficient balistic (G1) de 0.550 si o viteza initiala de 925 m/s, caracteristici extrem de atractive din punctul meu de vedere. Singura si marea problema este modul cum se "intelege" cu teava de Blaser R8 (pana acum am vazut ca este extrem de capricioasa...).
Am fost ieri in poligon la Joita si am tras mai multe serii de cate 3 cartuse, luneta fiind reglata la 100 m cu munitia RWS Hit de 9.1 grame.
Teava fusese foarte bine curatata (decuprare etc) si am observat ca pe masura ce se "incarca teava" grupurile se strangeau...de la aprox. 1moa la sub-moa si chiar 0.5 moa (ultimul grup, cel din poza e chiar 0.45 moa).
Toata procedura de tragere a fost: serie de 3 focuri, lasat teava sa se raceasca si tras snurul de curatare o data prin teava.
Pe ansamblu sunt extrem de multumit de rezultate, munitia este extrem de constanta, ramane de vazut la distante mai mari cum se descurca.
In poze, sistemul folosit si ultimul grupaj realizat.

Inca o data multumesc @radubichis pentru ajutor!

o zi buna,

hunterb


Felicitari !Buna treaba.
Am tras cu SST din 308win...superb cartus de vanatoare are o putere de stopare extraordinara probabil cea mai buna din ce am vazut...si nici cu penetrarea nu sta rau.
Pe vremea aceea nu puteam sa-l procur constant si am renuntat la el...
Acum vanez mai putin...insa cand imi epuizez actualul stoc pt. vanataore cred ca am sa ma intorc la el :)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2017, 13:13

Glontul SST il stiu, l-am folosit pentru a vana cateva vulpi la panda, hoinari si cartoane, plus un caprior. Razanta buna, precizie buna, totusi as avea o oarecare retinere sa il folosesc la mistret de talie mare. Daca pentru caprior este fain, la mistret in goana nu mai reprezinta chiar prima optiune. Poate ca Interbond de la aceeasi firma ar trebui sa completeze SST-ul, asta pentru situatii diferite de vanatoare, caprior la panda-mistret la goana.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde hunterb pe 08 Mai 2017, 13:58

@Dart: multumesc frumos Atilla! Pana la urma nu cred ca scap si tot imi fac o prastie pe comanda la amicul tau :D
@Sly_Fox, ai perfecta dreptate, de aia am o teava de 375hh pentru porc la goana :D 8) :D

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde DART pe 08 Mai 2017, 15:32

Sly_Fox scrie:Glontul SST il stiu, l-am folosit pentru a vana cateva vulpi la panda, hoinari si cartoane, plus un caprior. Razanta buna, precizie buna, totusi as avea o oarecare retinere sa il folosesc la mistret de talie mare. Daca pentru caprior este fain, la mistret in goana nu mai reprezinta chiar prima optiune. Poate ca Interbond de la aceeasi firma ar trebui sa completeze SST-ul, asta pentru situatii diferite de vanatoare, caprior la panda-mistret la goana.

Nu am informatii despre cum s-ar comporta la porc...experienta mea cu SST-ul incepe si se termina cu vanatoarea de caprior si cerb lopatar...
Cred ca munitia perfecta pt. porc la goana nu s-a inventat... "doar" tragatorul :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde mexx20_ro pe 08 Mai 2017, 17:52

S-a inventat doc....Norma Oryx sau Blaser CDP....just kidding...sau nu. :D :mrgreen: ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde dtdpuu pe 08 Mai 2017, 19:46

Felicitari pentru teste,dar mai ales felicitari ca iti merge bine.

Din pacate in armele mele nu am avut succes in nici unul din calibre cu Superperformance. Am testat in 7 mm Magnum, 7mm-08 si 308 Winchester. DAR si e un mare DAR, nu am avut rabdare la mai mult de 3 magazii asta dupa ce am tras vreo 2 focuri de "ungere" a tevii. Poate mai incerc. Cit a trebuit sa tragi pina ai inceput sa vezi rezultate? Ce pas au ghinturile la teava ta?

Pentru cei care vor sa incerce aceasta munitie in Savage, considerati ca rezulatele mele nu sint edificatioare pentru tevi Savage. Armele mele in 7mm Magnum si 7mm-08 nu mai au tevi orginale (sint Criterion) si sint cu headspace foarte mic (custom) si pas de 1:9 (daca bine imi amintesc). In 308 Winchester arma este originala dar este o semi (M1A) si nu e Savage (este Sprigfield Armory).

Merci,
Cristian Chis
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde radubichis pe 09 Mai 2017, 07:23

hunterb scrie:Salutare tuturor,



Inca o data multumesc @radubichis pentru ajutor!

o zi buna,

hunterb


Cu placere.Ma bucur ca teava ta se pupa cu SST
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde Marksman pe 09 Mai 2017, 07:39

Sly_Fox scrie: Poate ca Interbond de la aceeasi firma ar trebui sa completeze SST-ul, asta pentru situatii diferite de vanatoare, caprior la panda-mistret la goana.


Diferenta dintre... SST si Interbond ..

SST sau .. "Super Shock Tip"... este un gloante care eu personal nu l-as folosi pentru vanat mare ... problema lor este ca.... core, it is coming out the jacket.. interiorul gloantelui ( plumbul ) se separa de de camasa gloantelui si asta poate fi o problema la animalele mari ..Glontul nu penetreaza destul de bine .. pentru ca se separa de camasa . Aici eu vorbesc doar de animale mari doar acolo poate fi o problema , la caprioara din Ro si la vulpe nu este nevoie de de penetrare adanca , glontul trebuie sa isi mentina greutatea ( cat se poate de mult ) si energia pentru a pune jos un animal de talie mare. SST ..este fff bun pentru tinta .. are aceias BC ca si Interbond ...

Interbond .. face exact ce spune numele .. Camasa si cu interiorul gloantelui nu se separa.... si asta este ff de dorit pentru animale mari ....Am catva prieteni care folosesc Interbond la vanatoare cu rezultate fff bune , nu stiu pe nimeni aici care sa foloseasca SST la vanat mare ...
Eu am scris doar ce spune producatorul.. Hornady ..despre ele si pentru ce sunt recomandate !
Inca un glont fff fain de la Hornady ar fi GMX .. asta este un glont de cupru care daca nu ma insel retine peste 96% din greutate ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde hunterb pe 09 Mai 2017, 08:34

@dtdpuu,

Multumesc!
Teava mea de 7mm rem mag are pas de 1:9.5 iar headspace-ul nu il stiu (desi banuiesc ca e unul din motivele pentru care e asa pretentioasa la munitie)...tot ce am observat in timp este ca:
1. prefera proiectilele cu suprafata mare de contact (intre ghinturi si camasa)
2. daca tragi serie de 3 cartuse, intotdeauna focul 3 incepe sa desfaca grupul...probabil se incinge prea repede (teava standard de 17mm la gura)
3. calibrul 7mm rem mag (ca orice magnum zic eu) nu este neaparat un calibru de precizie :D , poate de unde am fost eu rasfatat de calibrele mici ( cu 223 rem scoteam grupaje din astea la 200 de metri cu un banal CZ) :oops:

Numai bine,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde radubichis pe 09 Mai 2017, 09:04

dtdpuu scrie:Felicitari pentru teste,dar mai ales felicitari ca iti merge bine.

Din pacate in armele mele nu am avut succes in nici unul din calibre cu Superperformance. Am testat in 7 mm Magnum, 7mm-08 si 308 Winchester. DAR si e un mare DAR, nu am avut rabdare la mai mult de 3 magazii asta dupa ce am tras vreo 2 focuri de "ungere" a tevii. Poate mai incerc. Cit a trebuit sa tragi pina ai inceput sa vezi rezultate? Ce pas au ghinturile la teava ta?

Pentru cei care vor sa incerce aceasta munitie in Savage, considerati ca rezulatele mele nu sint edificatioare pentru tevi Savage. Armele mele in 7mm Magnum si 7mm-08 nu mai au tevi orginale (sint Criterion) si sint cu headspace foarte mic (custom) si pas de 1:9 (daca bine imi amintesc). In 308 Winchester arma este originala dar este o semi (M1A) si nu e Savage (este Sprigfield Armory).

Merci,
Cristian Chis

Cristian, la carabinele Savage cu head space de fabrica ,teava de fabrica si pas ghinturi de 1/10 specific calibrului 30(308W ;3006;300Wm), toate sorturile de munitie de la Hornady sunt foarte precise, astfel incit de multe ori am senzatia ca Hornady este munitie custom facuta pentru Savage
Am testat cu cronograful vitezele la gura tevii la mai multe sorturi de munitie de vanatoare si tir de la Hornady.Vitezele la gura tevii sunt cu 3-5 m mai mari sau mai mici fata de cele date de producator in functie de lungimea tevii din care este trasa munitia si de temperatura .Nu sunt diferente notabile intre vitezele gloantelor testate din acelasi sort de munitie ,lucru care explica constanta munitiei
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde dtdpuu pe 10 Mai 2017, 16:33

Da, asa e Radu. Hornady e munitia mea prferata in toate armele Savage de fabrica. si s-a dovedit cea mai precisa si in 308 Winchester, si in 223 si 17 HMR (rimfire). De cind am luat armele am folosit Hornady aproape exclusiv. In 308 cred ca am tras mii de AMAX-uri sau BTHP. Dar intodeauna am folosit Match grade si nu Superperfornance. Pentru mine viteza are prioritate mai mica.

In Savage 223 care e complet stock, folosesc doar Hornady...sau reloads.


Din pacate in tevile Criterion nu s-a mai potrivit.....

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde radubichis pe 11 Mai 2017, 09:12

dtdpuu scrie:Da, asa e Radu. Hornady e munitia mea prferata in toate armele Savage de fabrica. si s-a dovedit cea mai precisa si in 308 Winchester, si in 223 si 17 HMR (rimfire). De cind am luat armele am folosit Hornady aproape exclusiv. In 308 cred ca am tras mii de AMAX-uri sau BTHP. Dar intodeauna am folosit Match grade si nu Superperfornance. Pentru mine viteza are prioritate mai mica.

In Savage 223 care e complet stock, folosesc doar Hornady...sau reloads.


Din pacate in tevile Criterion nu s-a mai potrivit.....

CristianC

La cartoane folosesc in 308 folosesc Steel Match BTHP de 155 gr si A -max Superformance Match de 168 gr.
A max il voi incerca si la mistret
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Hornady Superformance SST 162 gr 7mm rem mag

Mesajde violiv pe 11 Mai 2017, 09:43

mexx20_ro scrie:S-a inventat doc....Norma Oryx sau Blaser CDP....just kidding...sau nu. :D :mrgreen: ;)


Are dreptate doc: inca nu s-a inventat! Nu am vazut glont sau calibru din care sa nu fi cautat porc. :ymhug:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate