Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:51

Top calibre "nedreptatite".

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 15:29

Nu vanez urs.... ptr cerb am ce trebuie! :p
Ia sa fii mai atent ca uite asa trece vanatul pe langa tine!!! :-h :-h :-h
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde madalin122582 pe 07 Iul 2017, 15:35

AXP scrie:Gandind pozitiv

...cum crezi ca ar terbui sa arate o clasificare corecta a calibrelor? Si daca primul criteriu ar fi energia proiectilului la 100 de metri, as zice sa sarim peste. Este greu de verificat in teren
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 15:57

Dupa mine, cel mai sigur ptr noi ar fi, nominalizarea calibrelor admise la o anumita specie, sau grup de specii.
Fara minim, fara maxim, fara sublere in teren.
Altfel va trebui sa ne demonstram noi nevinovatia....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde madalin122582 pe 07 Iul 2017, 16:17

E buna ideea insa are doua riscuri:
1. Sa uiti de vre-un calibru si limitezi viitorii doritori de calibre exotice
2. E corecta nominalizarea calibrelor. Insa cine o face si dupa ce criterii ?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 17:09

Cine isi permite calibre exotice isi permite si arme dedicate.
Dupa Ec100 ar fi ok.
just my2cents

In Suedia, reglementarea arata asa:
Spre exemplu,in Suedia,carabinele sunt impartite in 4 clase:
Clasa 1 - greutate minima 9 g cu energie la 100 m cel putin 2700 J sau greutate minima 10 g cu energie la 100 m minim 2000 J - Permis la toate speciile existente in Suedia. (Exemple: 9,3 × 62 mm, .30-06 Springfield, .308 Winchester, 6,5 × 55 mm, .300 Winchester Magnum, .338 Winchester Magnum, .358 Norma Magnum).
Clasa 2 - greutate minima 3,2 g cu energie la 100 m minim 800 J - Permis la toate speciile mai putin elan, urs, cerb, zimbru, bou moscat, muflon, lup si mistret. (Exemple: .222 Remington, .223 Remington, 243 Winchester, .22-250 Remington).
Clasa 3 - greutate minima 2,5 g cu energie la 100 m minim 200 J - Permis la toate speciile mai putin elan, urs, cerb, zimbru, bou moscat, mufflon, lup, foca, mistret, caprior, järv (wolverine), linx si castor. (Exemple: .22 Winchester Magnum, .22 Hornet)
Clasa 4 - Energie la gura tevii indiferent de greutatea proiectilului,minim 150 J - Permis la iepure de vizuina, iller, frett, mård, mink, hermelin, vessla, ekorre, lämmel, råtta, mullvad, sork, bisam, mus, havstrut, gråtrut, silltrut, fiskmås, skrattmås, sothöna, ripa, järpe, duva, kråka, råka, skata, kaja, nötskrika, björktrast, koltrast, stare, gråsparv och pilfink (greu de tradus) (Exemple: .22 Long Rifle, .17 Hornady Magnum Rimfire).
Credits to @Aghiuta

In Germania- Criteriul este: Energie Cinetica minima la 100 m.

Poate mai stie cineva ce e prin vecinii de Uniune...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde zforis pe 07 Iul 2017, 17:32

Zeres Ciprian scrie:Lau, dupa armele din semnatura nu vanezi urs si cerb..... :violin:

Cum nu? 7 x 57 este calibrul minim la cerb, .30-06 este 7.62 x 63, deci cerb da, urs nu.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 07 Iul 2017, 17:47

madalin122582 scrie:
AXP scrie:Gandind pozitiv

...cum crezi ca ar terbui sa arate o clasificare corecta a calibrelor? Si daca primul criteriu ar fi energia proiectilului la 100 de metri, as zice sa sarim peste. Este greu de verificat in teren


Mi-am exprimat parerea in acest sens, acum ceva vreme:
viewtopic.php?f=112&t=11501&hilit=Calibrul+308+win&start=90
In opinia mea, un tabel cu aceasta reglementare cred ca ar trebui sa arate ceva de genul:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 07 Iul 2017, 17:57

Unii fac asta de cateva SUTE de ani si legea la ei suna asa:
- armele de vanatoare cu alice nu conteaza (in sensul de reglementare suplimentara etc etc etc - rahaturile europene)
- populatia are dreptul sa aiba doar arme de vanatoare
- techical legislation rifle guns:
The minimum equipment requirement for rifle hunting is .240 caliber for any game other than dangerous game.
- The minimum equipment requirement for rifle hunting is .375 caliber for dangerous game or big game hunting.
- This country does not require a minimum energy (Eo - muzzle velocity) for calibers used.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 07 Iul 2017, 18:05

Punct. Atat.
Enjoy.

Ps: nerespectarea -> confiscare tot ce a fost implicat (arma cal neconform, auto, avion transport daca e cazul, etc etc - vanator SI outfitters) + amenda (maricica vanatori de la vreo 10k usd in sus si totul dublu la outfitters) + inchisoare (inclusiv vanator SI outfitters).
Procent din penalizari (amenzi etc etc) se dau celor care aplica legea.

Deci. Cat e de greu sa fie simplu?!?!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 18:14

zforis scrie:
Zeres Ciprian scrie:Lau, dupa armele din semnatura nu vanezi urs si cerb..... :violin:

Cum nu? 7 x 57 este calibrul minim la cerb, .30-06 este 7.62 x 63, deci cerb da, urs nu.

Uite de aia rateaza Zec porcii, ca se repede ca Manda-n brici! \:D/
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 18:18

the_mav scrie:Unii fac asta de cateva SUTE de ani si legea la ei suna asa:
- armele de vanatoare cu alice nu conteaza (in sensul de reglementare suplimentara etc etc etc - rahaturile europene)
- populatia are dreptul sa aiba doar arme de vanatoare
- techical legislation rifle guns:
The minimum equipment requirement for rifle hunting is .240 caliber for any game other than dangerous game.
- The minimum equipment requirement for rifle hunting is .375 caliber for dangerous game or big game hunting.
- This country does not require a minimum energy (Eo - muzzle velocity) for calibers used.

=)) =)) =)) =)) :)) :)) =)) =)) =))
Mavule, nici daca dai tu o lovitura de stat si te instalezi Dictator nu cred ca va fi asa ceva la noi!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 18:23

AXP scrie:Mi-am exprimat parerea in acest sens, acum ceva vreme:
viewtopic.php?f=112&t=11501&hilit=Calibrul+308+win&start=90
In opinia mea, un tabel cu aceasta reglementare cred ca ar trebui sa arate ceva de genul:

Crezi ca 243w e suficient la mistret?! ca asa reiese din tabel
...poate doar la aia ajunsi la pubertate....de max 60 de kg.
Si cum verifica organul energia in teren?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 07 Iul 2017, 18:25

Cum ziceam... romanul s-a nascut centrul pamantului, re-inventatorul apei calde, alfa si omega.
Iar tari precum cea de mai sus mai sunt multe.

Doar ca noi suntem mai smecheri decat oricine altcineva.... :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 07 Iul 2017, 18:26

laurul scrie:
AXP scrie:Mi-am exprimat parerea in acest sens, acum ceva vreme:
viewtopic.php?f=112&t=11501&hilit=Calibrul+308+win&start=90
In opinia mea, un tabel cu aceasta reglementare cred ca ar trebui sa arate ceva de genul:

Crezi ca 243w e suficient la mistret?! ca asa reiese din tabel
...poate doar la aia ajunsi la pubertate....de max 60 de kg.
Si cum verifica organul energia in teren?!

De ce tre sa ne legam de energie?
De ce nu de culoarea tubului? De tipul pulberii? Etc etc
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 18:30

the_mav scrie:Cum ziceam... romanul s-a nascut centrul pamantului, re-inventatorul apei calde, alfa si omega.
Iar tari precum cea de mai sus mai sunt multe.

Doar ca noi suntem mai smecheri decat oricine altcineva.... :evil:

Bai, ce as tine eu tara aia minunata vreo 50 de ani in comunism sub de alde dej si ana pauker sa vedem cam cu ce s-ar lupta acum....
Hai ca o dam in Romana colt cu Magheru si ne iau moderatorii la ture ca suntem offtopic.
PS. Special nu le-am scris numele alora doi cu majuscule.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 07 Iul 2017, 19:50

laurul scrie:
AXP scrie:Mi-am exprimat parerea in acest sens, acum ceva vreme:
viewtopic.php?f=112&t=11501&hilit=Calibrul+308+win&start=90
In opinia mea, un tabel cu aceasta reglementare cred ca ar trebui sa arate ceva de genul:

Crezi ca 243w e suficient la mistret?! ca asa reiese din tabel
...poate doar la aia ajunsi la pubertate....de max 60 de kg.
Si cum verifica organul energia in teren?!


Mi-am exprimat o opinie, nu spun ca asa trebuie neparat. Posibil sa fie loc de ajustari, imbunatatiri. Tabelul l-am facut asa intr-o doara, sub primul impuls, ...,
Cred ca nici nu ar fi necesare toate coloanele, atat timp cat se da o energie minima, nu cred este necesara si masa minima.
Si modelul exemplificat de colegul @the_ mav, il consider suficient de bun, si exprimat intr-un mod mult mai simplu.
Energia nu trebuie determinata in teren, prin masuratori, astazi in secolul tehnologiei, se poate gasi de catre cei interesati fisa tehnica a produsului (munitiei) on line. Iar daca chiar nu sunt conditii, se poate verifica ulterior, unui control din teren, unde se consemneaza doar munitia folosita.
Criteriul energiei este, in opinia mea, cel mai bun criteriu de departajare, este folosit intr-o multitudine de tari, din Europa, America, ..., Africa, de ce nu ar fi bun si la noi?
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 07 Iul 2017, 20:23

@axp: din motive genetice!
Pt ca paznicul pus de roman sa vegheze ca legea se respecta de pyscasi trebuie EL MAI PRESUS DE ORICE sa fie primul (preferabil singurul) care sa stabileasca energia aia nenorocita in mijlocul campului, PT CA ASA VREA EL SI PT CA II PERMITE LEGEA!
Degeaba e altcineva care scrie pe cutie energia munitiei (fabricantul) - veghetorul roman la legea romana se pisha pe fabricantii de mnitie si pe scolile lor, ca doar romanul e miezul - de parca orice vanator poate modifica cartusele incat sa dezvilte energii de mii de ori peste sau sub ce spune fabricantul.
Si tot genetic romanului ii e foame... faci lege complicata - ai mai multe portite de dat la pace; pui mai multi paznici la lege pe traseu - idem.
Etc.

Ps @laurul: stii ce inseamna 50 de ani de comunism fata de cateva sute de ani de sclavie fortata si independenta de doar cateva zeci de ani? Pistol cu apa!
ROMANUL ESTE ALFA SI OMEGA ! Noi reinventam mereu ceva spre perfectionare, indubitabil mult peste orice altceva gandit de rasa umana!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 21:04

the_mav scrie:Ps @laurul: stii ce inseamna 50 de ani de comunism fata de cateva sute de ani de sclavie fortata si independenta de doar cateva zeci de ani? Pistol cu apa!
!

Ntz, e taman invers.
Din simplul motiv ca au trecut direct la legi misto, facute de albi pentru ei insisi.
Mavule, dar ceva constructiv ai in program?! Ca offtopic vad ca esti zmeu paraleu
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 21:06

AXP scrie:Mi-am exprimat o opinie, nu spun ca asa trebuie neparat. Posibil sa fie loc de ajustari, imbunatatiri. Tabelul l-am facut asa intr-o doara, sub primul impuls, ...,
Cred ca nici nu ar fi necesare toate coloanele, atat timp cat se da o energie minima, nu cred este necesara si masa minima.

OK . Acum am inteles . ^:)^
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde biriuck pe 07 Iul 2017, 21:12

laurul scrie:In Germania- Criteriul este: Energie Cinetica minima la 100 m.

Energia minima la 100m dintre toate munitiile pentru un calibru? Ma gandesc ca nu, deoarece ar trebui sa tot updateze lista. Banuiesc ca se refera la energia dezvoltata de munitia cu care esti la tine la 100m...

Eu sunt mare fan al unui sistem bazat pe energie cinetica si diametru. Zic asta de la inceput ca sa nu existe dubii ulterioare ;)

Desi imi place sa ma duc cu imaginatia departe, trebuie in acelasi timp sa fiu realist si sa ma uit la situatia din tara noastra. Sansele ca un sistem corect din punct de vedere tehnic sa treaca prin furcile caudine ale unui proiect de OM sunt 0!
Statul roman este un stat politienesc, cu o mentalitate politieneasca si va mai fi asa inca mult timp. Se vor pune bete in roate oricarui sistem care nu ar permite o verificare rapida si usoara a munitiei folosite la vanatoare cat esti inca in teren :evil: . Din pacate, energia nu este un criteriu usor verificabil :|
Nici masa glontului nu este usor verificabila deci si asta trebuie scoasa din calcul.

Raman, in opinia mea, 2 variante mari si late:
1. Lista de calibre admise pentru speciile in cauza.
Avantaje: Ar fi prinse usor si short magnum-urile la speciile corespunzatoare.
Minusuri: Trebuie updatata la fiecare aparitie de calibru nou si, la cat a durat de la ultimul ordin, asta poate insemna mai bine de 15 ani.

2. Scaderea limitelor actuale referitoare la lungimea tubului
(Exemplu lungimea minima la mistret sa fie 50 iar la urs 62)
Avantaje: Dreptate pentru .308, 30-06, 450Marlin, 45-70, 9.3x62, calibre destul de raspandite acum.
Minusuri: pentru cateva 'exotice' situatia ar ramane ca si pana acum :roll:

P.S. La englezi e cam asa

P.S.2 Mavu presedinte! :mrgreen: :idea: :mrgreen: \m/ \m/
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 07 Iul 2017, 21:14

Imi cer scuze ca ies in off-topic, rog moderatorii sa stearga daca este nepotrivit.
@the_mav, referitor la faptul ca noi romanii avem o problema genetica si ne place sa ne complicam, sa facem legi complicate, ..., sa ne exprimam complicat, ..., nu pot decat sa iti dau dreptate, ..., eu insami sunt roman si am dovedit gandirea complicata cu exemplificarea acelui tabel, ... :D puteam mai simplu, dar am facut complicat,..., am avut acum o vreme, cu un alt coleg de forum, un schimb de opinii, si ajunsesem la aceeasi concluzie, noua romanilor, ne place (o fi genetic, cum spuneai) sa ne exprimam complicat.
Daca mai tinem cont ca unii dintre noi suntem "meseriasi", iar meseriasul roman, are o unitatea de masura numita "cam", adica "cam asa si cam atat", ..., rezulta ca suntem cei mai tari.
Sincer, cred ca aceasta problema de "modificare genetica", este din cauza celor 45 de ani de comunism, pe care nu il stergi cu buretele, se va vedea, peste generatii si generatii, ...

Ca sa desavarsesc off-topicul, spun o gluma, auzita de la un prieten, un oltean simpatic, din Prazburg (a se citi Craiova):
-Oamenii sunt de mai multe feluri.
-Oameni destepti, oameni prosti, ...
-Oameni harnici, oameni lenesi, ...
-Sa te fereasca, cel de sus, ...de prostul harnic.

O seara buna tuturor.

P.S.
In timp ce scriam, a mai postat colegul @biriuck. Uitandu-ma la postarea lui, vad nu doar noi gandim complicat, ..., vad ca si englezoii, au aceeasi meteahna, ... :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 07 Iul 2017, 21:41

Da laur, fix si simplu calibrul minim pt specia a b c etc. Fix ca in exemplul de mai sus.
Fara nimic altceva ce poate duce la lipsa mijloace tehnice in teren.

Vrei daunatori cu par? Orice pana la cal x
Vrei porci? Cal minim acceptat este y
Vrei balauri? Cal minim acceptat este z
Etc
Pt ca nu prea ai cum face un 375 la 150J si nici viceversa! Oricat de roman inventiv si rau intentionat ai fi!!!

Da-le amenzi MONSTRUOASE celor care incalca + parnaie ca puterea exemplului. Fa-le 20-30-50% din amenzi celor care vegheaza legea.
KEEP IT SIMPLE! REINFORCE!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 07 Iul 2017, 21:59

Now you are talking....
Dar ce te faci in cazul in care:
Cal minim la cerb este 7,62 si il gasesti in teren cu 7,62x39 care e o pocnitoare?!?!
Si care clar nu e potrivit ptr cerb.

E OK?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde biriuck pe 07 Iul 2017, 22:04

Cred ca mizeria aia de 7.62x39 a fost una din cauzele care ne-a facut sa avem limitele astea aberante de la inceput. Ar merge si ca exceptie direct :roll: :idea:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 07 Iul 2017, 23:02

Mda, ..., s-a inceput ipotetic simplu, cu 7.62 minim la cerb, ..., repede, romanasii din noi, am gasit necesitatea definirii exceptiei, ..., justificat sau nu este deja prima exceptie, ... :D ;)
O fi bine, o fi rau? ;;)
Oare ceva de genul:
"minimum caliber for big game", "minimum caliber for dangerouse game", ..., "is .270 (7 mm)", ..., with minimum energy, at 100yd (m), required energy is 1770ftlb (2400J)
Nu credeti ca nu mai lasa loc de atatea interpretari?
Referitor, la "masurabilitate" in teren a energiei, ..., Incerc exemplificare cu alt domeniu, ..., Oare la efectuarea filtrelor sau verificarilor RAR, acestia iau de bun marcajul producatorului anvelopei, ..., sau se apuca sa masoare si sa conteste corectitudinea marcajaului? Cred ca devenim super-fatalisti cu asemenea mod de gandire.
Corectitudinea unui marcaj, sau a unei fise tehnice de produs, nu se determina in teren, si este responsabilitatea legala, a producatorului, nu a cumparatotului produsului in cauza.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde biriuck pe 07 Iul 2017, 23:40

AXP scrie: Incerc exemplificare cu alt domeniu, ..., Oare la efectuarea filtrelor sau verificarilor RAR, acestia iau de bun marcajul producatorului anvelopei, ..., sau se apuca sa masoare si sa conteste corectitudinea marcajaului? Cred ca devenim super-fatalisti cu asemenea mod de gandire.

Pe cartusul din buzunar este marcat doar calibrul si producatorul, uneori si tipul. Nu iti indica nimic ce energie dezvolta, ce greutate are varful etc Asta scrie pe cutie, cutie in care poti sa pui ce cartuse vrei tu etc


Aceste intrebari si "chichite" pe care le aduc in discutie nu mi-au venit mie in minte, eu m-as fi bazat pe bunul simt al vanatorului :idea: . Daca mi s-ar cere varf de peste 10g la cerb, nu m-as apuca eu sa iau o cutie pe care scrie asa dar sa pun in ea varfuri de 9g, ar fi noaptea mintii :x Intrebarile acestea au fost aduse in discutie de oameni preocupati de posibilitatea de control simplu si rapid, intamplarea face ca acei oameni (si altii asemeni lor) sa aiba in puterea lor sprijinirea sau franarea unui demers de imbunatatire a conditiilor pentru un % important de vanatori. Cum e mai bine? Sa ramana ca si pana acum pentru inca X ani sau sa se mai rezolve din probleme?

Eu am imbratisat fatalitatea atunci cand m-am decis sa raman in tara :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 08 Iul 2017, 00:10

biriuck scrie:
AXP scrie: Incerc exemplificare cu alt domeniu, ..., Oare la efectuarea filtrelor sau verificarilor RAR, acestia iau de bun marcajul producatorului anvelopei, ..., sau se apuca sa masoare si sa conteste corectitudinea marcajaului? Cred ca devenim super-fatalisti cu asemenea mod de gandire.

Pe cartusul din buzunar este marcat doar calibrul si producatorul, uneori si tipul. Nu iti indica nimic ce energie dezvolta, ce greutate are varful etc Asta scrie pe cutie, cutie in care poti sa pui ce cartuse vrei tu etc


Aceste intrebari si "chichite" pe care le aduc in discutie nu mi-au venit mie in minte, eu m-as fi bazat pe bunul simt al vanatorului :idea: . Daca mi s-ar cere varf de peste 10g la cerb, nu m-as apuca eu sa iau o cutie pe care scrie asa dar sa pun in ea varfuri de 9g, ar fi noaptea mintii :x Intrebarile acestea au fost aduse in discutie de oameni preocupati de posibilitatea de control simplu si rapid, intamplarea face ca acei oameni (si altii asemeni lor) sa aiba in puterea lor sprijinirea sau franarea unui demers de imbunatatire a conditiilor pentru un % important de vanatori. Cum e mai bine? Sa ramana ca si pana acum pentru inca X ani sau sa se mai rezolve din probleme?

Eu am imbratisat fatalitatea atunci cand m-am decis sa raman in tara :wink:


Nu esti singurul, care a imbratisat fatalitatea prin acea decizie. ;)

In majoritatea domeniilor, incercam sa ne aliniem legislatiei UE, oare la acest domeniu, al vanatorii, de ce nu incercam la fel? Cum cred, ca am mai spus si in alt topic, din verificarile mele si a altor colegi, cel putin 80-90% din tarile UE, fac referire in sensul celor discutate, la energia cinetica a proiectilului, ..., noi de ce trebuie, sau de ce ne dorim sa fim mai altfel?
P.S.
La o corelare cu putina atentie a energiei cinetice minime (la 100m sau gura tevii) cu calibrul (diametru minim admis), nu mai conteaza masa glontului, ..., intruneste conditia de energie minima, indiferent de masa varfului pentru produsele de serie (nu artizanale).
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde PERTE FLORIAN pe 08 Iul 2017, 12:03

În țară asta cei ce fac legi nu au habar ce e ala calibru
Conteaza lungimea tubului???
PERTE FLORIAN
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2009, 14:25

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Dragan pe 08 Iul 2017, 22:12

Am o singura nedumerire in privinta legii calibrelor folosite la vanatoare in Romania si se rezuma la o simpla intrebare:ce au facut acele persoane care legal ar trebui sa ne reprezinte interesele si doleantele,de ce nu au reactionat cu argumentele necesare pentru a demonstra ca respectiva lege nu se incadreaza in legislatia europeana si cauzeaza prejudicii membrilor vanatori? Cred ca AGVPS are in structura sa angajati care ar fi trebuit sa rezolve situatia ,parerea mea este ca daca nu au facut nici cel mai mic efort pentru solutionarea problemei in beneficiul vanatorilor romani atunci cu regret pot spune :somn usor natiune :oops:
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde zforis pe 08 Iul 2017, 22:24

Va rog sa nu sariti pe mine... E bine asa cum e acum, diametru x lungimea tubului. Lungimea tubului conteaza, incape mai multa pulbere, prin urmare energie mai mare... Insa eu as modifica un pic legea, as lasa .308-ul la mistret si cerb, si .30-06 (un milimetru lipseste) la urs, as lasa si 6.5 x 55 (2 mm lipsesc) la mistret, poate is .243-ul, in rest e OK.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate