Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:24

Cartuse Sterling

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Cartuse Sterling

Mesajde iliealexandruionut pe 20 Noi 2017, 18:06

folosite a 3 a oara cu succes la urechiati si fazan....am sa le mai testez la temperaturi scazute si,daca tot asa merg bine ,ne vedem si la anul.

catare!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Cartuse Sterling

Mesajde OVI762 pe 20 Noi 2017, 18:52

Daca le mai laudam mult ne plateste Marius comision :lol: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cartuse Sterling

Mesajde pipabh pe 02 Dec 2017, 20:10

Asa cum am promis, chiar daca cu 6 zile mai tarziu, redau din experienta utilizarii alicelor de 5 la vanatoare de iepuri.
Am folosit Sellier bellot buckshot 5mm , doar de astea am gasit la ARW! Am tras la 2 fazani la aprox 35-40 m - cazuti in foc. Unul dintre ei cel care mi-a revenit avea dupa jumulire o alica de 5 prin torace si doua prin aripa dreapta. De asemenea am mai tras la un iepure de 2 ori fiind peste 40 m si pt ca nu a dat semne dupa primul foc. Acesta a czut dupa 60-80 m. Dupa jupuire am constatat ca a fost lovit de 4 alice de 5 toate in zona toracelui cu efectele unui 300wm in caprior!
Una peste alta cu siguranta voi mai incerca alica de 5 si la urmatoarele vanatori.
Totusi as vrea sa gasesc alt cartus, cand am tras cu SB parca trageam cu pulbere neagra! un nor de fum ma inconjura dupa fiecare cartus tras.
Vanat in catare d-lor!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cartuse Sterling

Mesajde Sly_Fox pe 02 Dec 2017, 20:34

Sellier bellot buckshot 5mm sunt cele mai nepotrivite cartușe de 5 mm pentru vânătoare. În urmă cu vreo 10 ani am utilizat și eu așa ceva la iepuri și nu m-au încântat. Sunt alte muniții de 5 mm mult mai bune decât S&B.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartuse Sterling

Mesajde violiv pe 02 Dec 2017, 22:17

Pare ca ai obtinut acelasi efect.

Incearca 4.5 mm. Munitie disponibila este mai multa si mai buna decat transparente de S-B care sint si tare puturoase. Efectul lui 4.5 in tinta e un pic mai temperat, rezultatul la fel de bun.

In alta ordine de idei, la fazani fiind cu 3.1 mm toata lumea, ne-a sarit o vulpe, in distanta buna. A defilat prin fata noastra. A fost lovita cu primul foc, a sarit in sus, s-a invartit ca muscata si-a incercat sa plece. A mai incasat inca 3-4 focuri, marcate evident, ca sa cada definitiv.
Alica mare face tot ce face aia mai mica si ceva in plus. Cand e prea mica nu-i bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartuse Sterling

Mesajde zforis pe 02 Dec 2017, 22:29

Cred ca sezonul trecut am luat o cutie de Cheddite Pallettoni 5mm, 34 grame. Era frig, -11 grade, am zis sa incerc si eu la o Vanatoare la iepuri. Am tras la un iepure la o distanta de 30-35 de metrii din choke-ul 1/2, iepurele a cazut instant, insa era sita, sangera din cap, din gat, din burta, picioare rupte, urata treaba a facut. Foarte puternica munitie. Poate pentru distante mai mari, dar pe distante mai mari de obicei ratez, asa ca nici nu trag...
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/che ... 5-0mm-5-0/
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cartuse Sterling

Mesajde pipabh pe 02 Dec 2017, 23:10

Din pacate, stocul de cartude cu alica de 5 la ARW este tare limitat nici la Bucuresti nu au decat SB. Asa s-a nimerit sa iau de la ei. Sunt convins ca aveau si altii dar ... data viitoare.
Va doresc duminica placuta si vanat in catare.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cartuse Sterling

Mesajde UlissePro pe 08 Dec 2017, 06:28

In primul meu sezon vânătoare am folosit SB buckshot la iepuri și gasca. Am renunțat la ele foarte rapid. Alți colegi le lăudau si le folosesc si acum cred.
După care am folosit Rottweil 52g de 4mm - foarte bune cartușe. Super rezultate la gâște!
Acum la gasca și iepuri (in foarte rarele ocazii când merg pt ca nu ma prea pasionează iepurele nici sa îl împușc și nici sa îl mănânc) folosesc Mirage de 38g cu alica de 3,9mm.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate