Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:35

Proiect de O.M. privind arme si calibre

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 21 Dec 2017, 15:43

jon2004 scrie:AXP , am tras destule gloante la specii mai mari decat iepurele si pot face o comparatie .

Oricum , pe orice subiect parerile sunt impartite prin prisma experientelor si optiunilor celui care le exprima .
Ce am exprimat este parerea personala, fara argumente stiintifice .
De un lucru sunt sigur : legiuitorul nu va tine cont nici de parerea mea si nici de a ta :D

Sunt de acord cu tine Jon, ..., sa stii ca distrugerile la glont, in opinia mea, sunt in primul rand influentate foarte mult de tipul de varf folosit in al doliea rand de viteza proiectilului cand ajunge in tinta, ..., un amarat de 270win cu varf SST de 9g a facut ravagii la 50m in caprior, ..., toate organele interne erau praf, glontul s-a dezintegrat, nu am gasit nici o bucatica mai mare ca o alica de 1.7-2
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Tragaciul pe 21 Dec 2017, 16:41

Atata timp cat vociferam doar aici pe forum si nu in piata,suntem la fel de utili ca lupii care urla la luna!! Conducatorii nostri nu stiu de frica decat bâta ciobanului sau gustul branzei cu iz de mita!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 21 Dec 2017, 18:23

Tragaciul scrie:Atata timp cat vociferam doar aici pe forum si nu in piata,suntem la fel de utili ca lupii care urla la luna!! Conducatorii nostri nu stiu de frica decat bâta ciobanului sau gustul branzei cu iz de mita!!

Spre norocul nostru nu vociferam doar ca lupii la luna, ... :D
Vezi topicul F.C.I.R. , sunt unii, care au avut bunavointa sa se implice mai mult si au depus o adresa de intampinare.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 21 Dec 2017, 18:26

Din pacate proiectul a fost postat pe 14.11 iar termenul de depunere a propunerilor a fost de 10 zile de la postare.
Ramane sa vedem forma finala.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde zforis pe 22 Dec 2017, 00:21

Ma batut gandul sa ies la prepelite anul viitor cu .30-06, si uite, ca daca se da ordinul asta, gata, trebuie sa raman la unice din lisa (oricum nu vede gestionaru ce incarc in arma)...

Lasand gluma la o parte, pare ca .308-ul va fi OK pana la cerb, inclusiv. Cea ce este in regula. Ce ma dereanjeaza, este ca 6.5 x 55 nu e bun la cerb... As fi vrut sa iau acest calibru pentru panda, iar pastram .30-06 pentru goana (cu un red dot), si puneam optica curenta pe 6.5 x 55... Voi lua un .308? Sau pun o frana de gura pe .30-06?

Eu zic ca e mai bine fata de ce este acum...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 22 Dec 2017, 08:58

Ca posesor de 308 ma bucur si eu. :P .Eu unul nu as dori sa ma aflu pe acelasi cimp cu unul care trage dupa iepuri cu carabina....Imi este suficient ca trebuie sa port vesta orange si sa stau intre doi copaci cind vecinii de stand poarta arma ca pe lopata si se cred in World of Tanks.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 22 Dec 2017, 09:28

mariusk scrie:Ca posesor de 308 ma bucur si eu. :P .Eu unul nu as dori sa ma aflu pe acelasi cimp cu unul care trage dupa iepuri cu carabina....I-mi este suficient ca trebuie sa port veste orange si sa stau intre doi copaci cind vecinii de stand poarta arma ca pe lopata si se cred in World of Tanks.


Daca ai norocul sa ai parte de asemenea colegi “bine pregatiti” in manuirea armelor, in mod cert nu interdictia carabinei te va salva, accidente cauzate de proasta manuire a armelor sunt atat cu carabina cat si cu lisa, si trebuie umblat la cauzalitate, adica la pregatirea celor care le manuiesc, nu la interzicerea carabinei, ..., cu aceasta logica poate urmeaza sa interzicem carabina si la mistret (si cu acei colegi, la fel pregatiti, tot intre doi copaci te vei ascunde, chiar daca sunt cu lisa), ..., si dupa aceea sa trecem la sulita ca e mai putin periculoasa, ... ordonanta parca se dorea a fi munitie minima admisa, strict din considernte de capabiltate de efect omorator asupra vanatului ..., si vad ca se ajunge la a interzice anumite calibre si tipuri de arme, ..., si cireasa de pe tort este ca unii dintre noi vanatorii si agreem si aplaudam asta.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Remo pe 22 Dec 2017, 12:28

Apropos de reactiile cetatenilor fata de noi interdictii, sa presupunem că la anul va aparea o norma care va interzice folosirea pe drumurile publice a rotilor cramponate, gen MT etc.

Mulți cetățeni vor incerca să justifice măsura. De exemplu vor spune: Pai na, rotile cramponate produc poluare fonica. Orasele noastre sunt destul de zgomotoase si asa. Sau vor zice ca rotile cramponate se uzeaza prea repede si cresc consumul de carburant, deci polueaza. Pentru ei, interdictia este rezonabilă, deci nu trebuie contestată.

Vor mai fi si cetateni care vor aplauda masura. Imediat vor identifica pericolele pe care le-ar putea produce rotile cramponate. Faptul ca au nevoie de o distanta mai lunga ca sa realizeze franarea de exemplu. Se vor gandi la persoane iresponsabile pe care le cunosc si se vor bucura ca acestea nu vor mai avea posibilitatea ipotetica de a periclita siguranta traficului folosind roti cramponate. De exemplu vor zice ca noua interdictie e o idee foarte buna pentru ca nu vor mai fi atatia idesponsabili care folosesc roti cramponate pe gheata. Pentru acesti cetateni, masura este oportuna, deci trebuie sustinuta.

Dupa parerea mea o interdictie nu e suficient sa fie rezonabila (adica sa nu fie absurda) si nici oportuna (adica sa serveasca unor scopuri demne de protectie). Orice interdictie trebuie sa fie justificata de existenta unor situatii reale, in care comportamentul care formeaza obiectul interdictiei a produs prejudicii concrete unor valori ocrotite. Mai mult, orice activitate umana presupune riscuri inerente. De exemplu, condusul unui vehicul implica riscuri, indiferent de rotile folosite. Interdictia va fi justificata numai daca cel care o propune poate sa demonstreza ca, intr-un numar revlevant de situatii concrete, comportamentul supus interdictiei a contribuit la prejudiciile produse si a amplificat riscurile inerente ale activitatii. Daca aceste argumente lipsesc, interdictia nu este justificata si trebuie contestata.

In sfarsit, sper ca este clar ce legatura are exemplul cu rotile cu discutia despre calibrele permise la vanatoare. Si sper ca nu am convins prea multa lume ca rotile MT trebuie interzise! :D
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde the_mav pe 22 Dec 2017, 12:38

mda... poate sunt eu singurul caruia i se pare, insa cred ca asistam (adica suntem deja pe la ultima treime din intreg procesul) la un caz clasic de manual al "Ferestrei Overton", privind retrospectiv :(
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 22 Dec 2017, 13:18

AXP scrie:
mariusk scrie:Ca posesor de 308 ma bucur si eu. :P .Eu unul nu as dori sa ma aflu pe acelasi cimp cu unul care trage dupa iepuri cu carabina....I-mi este suficient ca trebuie sa port veste orange si sa stau intre doi copaci cind vecinii de stand poarta arma ca pe lopata si se cred in World of Tanks.


Daca ai norocul sa ai parte de asemenea colegi “bine pregatiti” in manuirea armelor, in mod cert nu interdictia carabinei te va salva, accidente cauzate de proasta manuire a armelor sunt atat cu carabina cat si cu lisa, si trebuie umblat la cauzalitate, adica la pregatirea celor care le manuiesc, nu la interzicerea carabinei, ..., cu aceasta logica poate urmeaza sa interzicem carabina si la mistret (si cu acei colegi, la fel pregatiti, tot intre doi copaci te vei ascunde, chiar daca sunt cu lisa), ..., si dupa aceea sa trecem la sulita ca e mai putin periculoasa, ... ordonanta parca se dorea a fi munitie minima admisa, strict din considernte de capabiltate de efect omorator asupra vanatului ..., si vad ca se ajunge la a interzice anumite calibre si tipuri de arme, ..., si cireasa de pe tort este ca unii dintre noi vanatorii si agreem si aplaudam asta.

Din fericire nu colegii ci invitati sunt problema...Trag de 26 de ani cu carabina,nu stiu de unde ai sesizat ca as dori interzicerea acesteia..Daca vrei iepure cu carabina fa demersurile aferente,pe mine nu ma intereseaza.Poti sa tragi si cu tunul la iepuri..Chiar ,nu sunt doritori?
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde violiv pe 22 Dec 2017, 14:10

Apropo de iepuri si glont.
Ce ma distreaza este ca cei care sint contra spun ca n-au incercat si nici n-ar incerca. Numa isi imagineaza.
Ei bine, eu am cativa impuscati cu glont si am vazut mult mai multi. De ce? Pentru ca la un anume moment aveam si iepuri pe hartie la vanatori organizate la mistreti si s-a luat decizia sa nu vina nimeni la vanatoare cu alice in cartusiera - ori unic sau glont ori nimic. Asa ca am vazut cativa, impuscati in diferite zone din corp. Cu foarte rare exceptii, chiar din calibre rele de tot ca 300 wm, 8x68 sau 9,3x62, iepurii impuscati cu glont au fost cei mai curati pe care i-am vazut: rani mici, exanguinati complet sau aproape, ramasi in foc fara drept de apel. N-am vazut niciun iepure ranit de glont care sa plece in trei picioare si nici trei arme care sa traga dupa unul si sa inceapa sa-si revendice lovitura. Departe ca rani de ce face glontul in vulpe, sacal sau hoinari. Cred ca iepurele este prea mic si prea fragil ca glontul sa apuce sa faca ce trebuie sa faca.
Acum nu mai avrm vanatori "combinate" dar inca se practica. Nu ma afecteaza in mod expres interdictia dar ma afecteaza cumplit aparitia oricarei noi interdictii si mai mult de atat, aplauzele care urmeaza.
Sintem de departe natia cea mai idioata cu putinta, cei mai mesteri la batut singuri cuie in talpa. In general nu mi-e rusine ca sint roman si nu mi-a fost nici cata vreme am stat peste hotare. Da' pentru atitudinea asta chiar mi-e rusine .....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 22 Dec 2017, 15:07

mariusk scrie:
AXP scrie:
mariusk scrie:Ca posesor de 308 ma bucur si eu. :P .Eu unul nu as dori sa ma aflu pe acelasi cimp cu unul care trage dupa iepuri cu carabina....I-mi este suficient ca trebuie sa port veste orange si sa stau intre doi copaci cind vecinii de stand poarta arma ca pe lopata si se cred in World of Tanks.


Daca ai norocul sa ai parte de asemenea colegi “bine pregatiti” in manuirea armelor, in mod cert nu interdictia carabinei te va salva, accidente cauzate de proasta manuire a armelor sunt atat cu carabina cat si cu lisa, si trebuie umblat la cauzalitate, adica la pregatirea celor care le manuiesc, nu la interzicerea carabinei, ..., cu aceasta logica poate urmeaza sa interzicem carabina si la mistret (si cu acei colegi, la fel pregatiti, tot intre doi copaci te vei ascunde, chiar daca sunt cu lisa), ..., si dupa aceea sa trecem la sulita ca e mai putin periculoasa, ... ordonanta parca se dorea a fi munitie minima admisa, strict din considernte de capabiltate de efect omorator asupra vanatului ..., si vad ca se ajunge la a interzice anumite calibre si tipuri de arme, ..., si cireasa de pe tort este ca unii dintre noi vanatorii si agreem si aplaudam asta.

Din fericire nu colegii ci invitati sunt problema...Trag de 26 de ani cu carabina,nu stiu de unde ai sesizat ca as dori interzicerea acesteia..Daca vrei iepure cu carabina fa demersurile aferente,pe mine nu ma intereseaza.Poti sa tragi si cu tunul la iepuri..Chiar ,nu sunt doritori?

Atunci, alta data nu-i mai invita pe respectivii invitati.
De unde am sesizat ca ai dori interzicerea carabinei la iepuri?
Din cuvintele tale de mai sus, colegu, adica acestea:

“Eu unul nu as dori sa ma aflu pe acelasi cimp cu unul care trage dupa iepuri cu carabina, ...”

Subanteleg din aceste cuvinte ca agreezi ceea ce s-a dat in O.M., privitor la acea interdictie de folosire a carabinei la iepuri, daca am inteles gresit te rog sa imi accepti scuzele. :ymhug:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 22 Dec 2017, 15:20

violiv scrie:Apropo de iepuri si glont.
Ce ma distreaza este ca cei care sint contra spun ca n-au incercat si nici n-ar incerca. Numa isi imagineaza.
Ei bine, eu am cativa impuscati cu glont si am vazut mult mai multi. De ce? Pentru ca la un anume moment aveam si iepuri pe hartie la vanatori organizate la mistreti si s-a luat decizia sa nu vina nimeni la vanatoare cu alice in cartusiera - ori unic sau glont ori nimic. Asa ca am vazut cativa, impuscati in diferite zone din corp. Cu foarte rare exceptii, chiar din calibre rele de tot ca 300 wm, 8x68 sau 9,3x62, iepurii impuscati cu glont au fost cei mai curati pe care i-am vazut: rani mici, exanguinati complet sau aproape, ramasi in foc fara drept de apel. N-am vazut niciun iepure ranit de glont care sa plece in trei picioare si nici trei arme care sa traga dupa unul si sa inceapa sa-si revendice lovitura. Departe ca rani de ce face glontul in vulpe, sacal sau hoinari. Cred ca iepurele este prea mic si prea fragil ca glontul sa apuce sa faca ce trebuie sa faca.
Acum nu mai avrm vanatori "combinate" dar inca se practica. Nu ma afecteaza in mod expres interdictia dar ma afecteaza cumplit aparitia oricarei noi interdictii si mai mult de atat, aplauzele care urmeaza.
Sintem de departe natia cea mai idioata cu putinta, cei mai mesteri la batut singuri cuie in talpa. In general nu mi-e rusine ca sint roman si nu mi-a fost nici cata vreme am stat peste hotare. Da' pentru atitudinea asta chiar mi-e rusine .....


10***

Nu am cuvinte sa ma exprim, cat ma bucura cuvintele tale @violiv, atat de bine nuantata si bine punctata realitatea in postarea ta. :ymblushing:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde pipabh pe 22 Dec 2017, 15:58

violiv scrie:Apropo de iepuri si glont.
Ce ma distreaza este ca cei care sint contra spun ca n-au incercat si nici n-ar incerca. Numa isi imagineaza.
Ei bine, eu am cativa impuscati cu glont si am vazut mult mai multi. De ce? Pentru ca la un anume moment aveam si iepuri pe hartie la vanatori organizate la mistreti si s-a luat decizia sa nu vina nimeni la vanatoare cu alice in cartusiera - ori unic sau glont ori nimic. Asa ca am vazut cativa, impuscati in diferite zone din corp. Cu foarte rare exceptii, chiar din calibre rele de tot ca 300 wm, 8x68 sau 9,3x62, iepurii impuscati cu glont au fost cei mai curati pe care i-am vazut: rani mici, exanguinati complet sau aproape, ramasi in foc fara drept de apel. N-am vazut niciun iepure ranit de glont care sa plece in trei picioare si nici trei arme care sa traga dupa unul si sa inceapa sa-si revendice lovitura. Departe ca rani de ce face glontul in vulpe, sacal sau hoinari. Cred ca iepurele este prea mic si prea fragil ca glontul sa apuce sa faca ce trebuie sa faca.
Acum nu mai avrm vanatori "combinate" dar inca se practica. Nu ma afecteaza in mod expres interdictia dar ma afecteaza cumplit aparitia oricarei noi interdictii si mai mult de atat, aplauzele care urmeaza.
Sintem de departe natia cea mai idioata cu putinta, cei mai mesteri la batut singuri cuie in talpa. In general nu mi-e rusine ca sint roman si nu mi-a fost nici cata vreme am stat peste hotare. Da' pentru atitudinea asta chiar mi-e rusine .....

Vin si iti pun o intrebare simpla: te-ai vedea la o vanatoare la iepuri la cerc cu 30 vanatori cu carabine la -15 grade?
Eu personal CATEGORIC nu! Mi se pare cea ma mare idiotenie posibila. Nu cred ca se intampla in lume sa se faca asa ceva. Panda la iepuri este deocamdata interzisa, cel putin la noi.
Am vazut iepure puscat cu 3006 si nu mai avea torace, in rest fff ok , am vazut iepure puscat cu unic si rezultatul a fost 4mp de iepure "macinat" si doar coloana ramasa!
Mi se pare aiurea sa ne plangem ca ne interzice mersul la vanatoare cu glont la iepure! Fara suparare e culmea vanatorimii din RO. Exact asta ne lipseste din lege, ca nu ne lasa sa vanam cu glont la iepure :roll: .
Topicuri intregi, randuri, intregi scrise la taste sau cu cerneala ne-am plans ca este cea mai mare prostie sa nu te lase cu 308 la mistret. Ei uite ca de acum te lasa. Cati au spus : in sfarsit? Blamam ca nu vor sa te lase cu calibru mai mare de 10,5 sa vanezi in RO? Ce sa vanezi cu asemenea calibru pe plaiurile mioritice? Dinozauri?
Nu spun ca noile reglemetari rezolva problema noastra 100%, nu spun ca este OM perfect pt noi, vanatorii. Dimpotriva, rezolva doar partial niste lucruri. Doar atat.
Credeti ca cei care au redactat textul stiu despre lever action si despre 45-70, 444 marlin? Nici vorba!
Din pacate asta este tara in care ne-am ales sa convietuim, unii cu altii. Ce e pacat? ca nici noi , putinii care pretindem ca vorbim o limba nnu suntem in stare sa o intelegem si sa comunicam eficient si nu incercam sa vedem dincolo de noi. In orice topic deschis in ultima vreme nu se incearca decat sa se emita axiome de catre fiecare vanator!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 22 Dec 2017, 16:15

Eu cand am ridicat problema glontului la iepure nu am pus problema de vanatoare in cerc la -15 grade, de prepelita cu glont, etc
Eu m-am referit strict la vanatoare la sarite la iepure cu carabina.
Din moment ce se vrea interzisa ori se practica si se vrea eliminarea, ori e o prevedere pusa ca sa iasa nr de pagini la ordinul in cauza.
Mi e greu sa cred ca ar putea cineva trage cu glont la iepure la goana sau la cerc... Astea tin de siguranta si e alta poveste.
Oricum asa cum s-a mai spus ei tot cum vor vor scoate ordinul.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 22 Dec 2017, 17:38

Vad ca unii chiar sustin hotarat calitatea ordinului, si chiar cred in utilitatea lui, pentru simplul fapt ca a rezolvat o problema punctuala, cea cu 308, restul restrictiilor aduse nu conteaza, daca ei nu sunt afectati, Dumnezeu cu mila, ..., nici eu nu sunt afectat (vanez iepure ocazional, poate odata la cativa ani, nu am calibre peste 10,5), dar nu pot sa salut niste restrictii care exced atat legea 295 cat si 407, ..., si nici nu pot sa zic ca e bine si asa rau, ..., cu asemenea mentalitati in randurile noastre a vanatorilor, chiar ne meritam soarta, ... ordinul trebuia sa reglementeze caracteristici minime ale munitiei din considerente etice legate de efectul letal rapid asupra vanatului, astfel incat, acesta sa nu se chinuie, umbland ranit de o munitia prea slaba ca efect omoraror, insa ordinul in forma actuala, posibil din exces de zel, aduce restrictii care nu au nici o legatura cu scopul declarat initial, si nici cu asa zisul scop de a face vanatoarea mai sigura.
Trist este ca unii dintre noi il agreem, il sustinem, si cireasa de pe tort este ca gasim si avanteje in noile restrictii, este vanatoarea mai sigura, chiar si cu cei care nu stiu manui armele si unii care vor pot vana in cerc, ..., eu unul nu mai am cuvinte, ..., de fapt se intampla acelasi kkt ca si cu codul penal si legile justitiei, ..., si acolo sunt sustinatori ferventi, ...

P.S. Foarte fain exemplificarea de mai sus cu logica cauciucurilor MT.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 22 Dec 2017, 19:19

Mai oameni buni,recititi ce-ati scris si veti vedea ca sunteti aproape ridicoli.Vorba aia:Tara arde si baba se piaptana...Ce naiba,de vinatul iepurelui cu glont suntem cel mai ingrijorati? Violiv,te cunosc virtual de mult timp...Sunt multi pt care ceea ce scrii tu este litera de lege....Hai sa fim realisti si sa acordam respect vinatului si celorlalti vinatori. Nu-i mai zapaci de cap pe astia cu iepure vinat cu glont si giste puscate cu 5,6 ca o iau toti de buna...Chiar ma intreb,sunt multi vinatori membri pe diverse forumuri si grupuri pe Facebook, care scriu pagini intregi zilnic:Mai fratilor ,voi ati fost vreodata la vinatoare?Daca da,cind?Ca toata ziua scrieti.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde biriuck pe 22 Dec 2017, 19:43

pipabh scrie:Blamam ca nu vor sa te lase cu calibru mai mare de 10,5 sa vanezi in RO? Ce sa vanezi cu asemenea calibru pe plaiurile mioritice? Dinozauri?

Ti se pare ca batranul .45-70 sau 444 Marlin sunt calibre de dinozaur? :lol: Ce sa mai zicem de 10.3x68?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde biriuck pe 22 Dec 2017, 19:48

AXP scrie: ... ordinul trebuia sa reglementeze caracteristici minime ale munitiei din considerente etice legate de efectul letal rapid asupra vanatului, astfel incat, acesta sa nu se chinuie, umbland ranit de o munitia prea slaba ca efect omoraror, insa ordinul in forma actuala, posibil din exces de zel, aduce restrictii care nu au nici o legatura cu scopul declarat initial, si nici cu asa zisul scop de a face vanatoarea mai sigura.

++
si au venit si cu limite maxime, nr de tevi si alte prostii
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde pipabh pe 22 Dec 2017, 20:57

biriuck scrie:
pipabh scrie:Blamam ca nu vor sa te lase cu calibru mai mare de 10,5 sa vanezi in RO? Ce sa vanezi cu asemenea calibru pe plaiurile mioritice? Dinozauri?

Ti se pare ca batranul .45-70 sau 444 Marlin sunt calibre de dinozaur? :lol: Ce sa mai zicem de 10.3x68?

Nu, deloc, imi place ffff tare ideea de lever. Dar....
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 22 Dec 2017, 21:15

mariusk scrie:Mai oameni buni,recititi ce-ati scris si veti vedea ca sunteti aproape ridicoli.Vorba aia:Tara arde si baba se piaptana...Ce naiba,de vinatul iepurelui cu glont suntem cel mai ingrijorati? Violiv,te cunosc virtual de mult timp...Sunt multi pt care ceea ce scrii tu este litera de lege....Hai sa fim realisti si sa acordam respect vinatului si celorlalti vinatori. Nu-i mai zapaci de cap pe astia cu iepure vinat cu glont si giste puscate cu 5,6 ca o iau toti de buna...Chiar ma intreb,sunt multi vinatori membri pe diverse forumuri si grupuri pe Facebook, care scriu pagini intregi zilnic:Mai fratilor ,voi a-ti fost vreodata la vinatoare?Daca da,cind?Ca toata ziua scrieti.


Mda, cata drepta ai colegule cu:
"Tara arde si baba se piaptana..."
Unii multileaza legi mult mai importante in tara asta, iar altii suntem "aproape ridicoli" ca bagam in seama un rahat de ordin care afecteaza o foarte mica parte din vanatorimea care oricum suntem o minoritate dezibinata. Simpla legalizare a 308 (liber la coltosi cu "Scout") ne permite oare sa-i ignoram pe colegii cu "levere americanesti" sau sau pe cei cu combinatii de tevi pe care infamul ordin o sa-i scoata din legalitate? Sau le spunem ca este un caz tipic de ghinion pentru ei si sa nu fie ridicoli cu asemenea maruntisuri de probleme, ..., ca ordinul este beton ca vanatoare devine sigura si pentru toti cei nepriceputi in manuirea armelor, inclusiv si pentru cei care vor sa vaneze in cerc, ... Iar ei sunt doar niste victime colaterale.
Ce sa-i faci, asa suntem noi, astia ridicolii, cand apucam la vanatoare scapand de pe diverse forumuri, stim sa mergem doar la vanatoare de iepuri cu glont, si pe cat posibil cu calibre peste 10,5, din arme cu mai mult de 3 tevi, ... :-s :D
P.S.
Vad ca majoritatea am trecut superficial peste remarca lui @the_mav, care foarte frumos parafrazeaza printr-un citat de doua cuvinte, cazul tipic de manipulare colectiva in masa, ..., asta este ordinul acesta, s-a aruncat praf in ochi, liberalizand 308-ul si s-au introdus o multitudine de restrictii printr-un ordin care ne calca in picioare atat pe noi vanatorii cat si legea 295 si 407, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 22 Dec 2017, 21:23

AXP scrie:
mariusk scrie:Mai oameni buni,recititi ce-ati scris si veti vedea ca sunteti aproape ridicoli.Vorba aia:Tara arde si baba se piaptana...Ce naiba,de vinatul iepurelui cu glont suntem cel mai ingrijorati? Violiv,te cunosc virtual de mult timp...Sunt multi pt care ceea ce scrii tu este litera de lege....Hai sa fim realisti si sa acordam respect vinatului si celorlalti vinatori. Nu-i mai zapaci de cap pe astia cu iepure vinat cu glont si giste puscate cu 5,6 ca o iau toti de buna...Chiar ma intreb,sunt multi vinatori membri pe diverse forumuri si grupuri pe Facebook, care scriu pagini intregi zilnic:Mai fratilor ,voi a-ti fost vreodata la vinatoare?Daca da,cind?Ca toata ziua scrieti.


Mda, cata drepta ai colegule cu:
"Tara arde si baba se piaptana..."
Unii multileaza legi mult mai importante in tara asta, iar altii suntem "aproape ridicoli" ca bagam in seama un rahat de ordin care afecteaza o foarte mica parte din vanatorimea care oricum suntem o minoritate dezibinata. Simpla legalizare a 308 (liber la coltosi cu "Scout") ne permite oare sa-i ignoram pe colegii cu "levere americanesti" sau sau pe cei cu combinatii de tevi pe care infamul ordin o sa-i scoata din legalitate? Sau le spunem ca este un caz tipic de ghinion pentru ei si sa nu fie ridicoli cu asemenea maruntisuri de probleme, ..., ca ordinul este beton ca vanatoare devine sigura si pentru toti cei nepriceputi in manuirea armelor, inclusiv si pentru cei care vor sa vaneze in cerc, ... Iar ei sunt doar niste victime colaterale.
Ce sa-i faci, asa suntem noi, astia ridicolii, cand apucam la vanatoare scapand de pe diverse forumuri, stim sa mergem doar la vanatoare de iepuri cu glont, si pe cat posibil cu calibre peste 10,5, din arme cu mai mult de 3 tevi, ... :-s :D
P.S.
Vad ca majoritatea am trecut superficial peste remarca lui @the_mav, care foarte frumos parafrazeaza printr-un citat de doua cuvinte, cazul tipic de manipulare colectiva in masa, ..., asta este ordinul acesta, s-a aruncat praf in ochi, liberalizand 308-ul si s-au introdus o multitudine de restrictii printr-un ordin care ne calca in picioare atat pe noi vanatorii cat si legea 295 si 407, ...

Colegu,eu zic sa consulti un psihiatru ,pt ca ai o problema...Eu unul nu am sa-ti mai raspund pt ca ,in opinia mea,nu meriti.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 22 Dec 2017, 21:28

mariusk scrie:
AXP scrie:
mariusk scrie:Mai oameni buni,recititi ce-ati scris si veti vedea ca sunteti aproape ridicoli.Vorba aia:Tara arde si baba se piaptana...Ce naiba,de vinatul iepurelui cu glont suntem cel mai ingrijorati? Violiv,te cunosc virtual de mult timp...Sunt multi pt care ceea ce scrii tu este litera de lege....Hai sa fim realisti si sa acordam respect vinatului si celorlalti vinatori. Nu-i mai zapaci de cap pe astia cu iepure vinat cu glont si giste puscate cu 5,6 ca o iau toti de buna...Chiar ma intreb,sunt multi vinatori membri pe diverse forumuri si grupuri pe Facebook, care scriu pagini intregi zilnic:Mai fratilor ,voi a-ti fost vreodata la vinatoare?Daca da,cind?Ca toata ziua scrieti.


Mda, cata drepta ai colegule cu:
"Tara arde si baba se piaptana..."
Unii multileaza legi mult mai importante in tara asta, iar altii suntem "aproape ridicoli" ca bagam in seama un rahat de ordin care afecteaza o foarte mica parte din vanatorimea care oricum suntem o minoritate dezibinata. Simpla legalizare a 308 (liber la coltosi cu "Scout") ne permite oare sa-i ignoram pe colegii cu "levere americanesti" sau sau pe cei cu combinatii de tevi pe care infamul ordin o sa-i scoata din legalitate? Sau le spunem ca este un caz tipic de ghinion pentru ei si sa nu fie ridicoli cu asemenea maruntisuri de probleme, ..., ca ordinul este beton ca vanatoare devine sigura si pentru toti cei nepriceputi in manuirea armelor, inclusiv si pentru cei care vor sa vaneze in cerc, ... Iar ei sunt doar niste victime colaterale.
Ce sa-i faci, asa suntem noi, astia ridicolii, cand apucam la vanatoare scapand de pe diverse forumuri, stim sa mergem doar la vanatoare de iepuri cu glont, si pe cat posibil cu calibre peste 10,5, din arme cu mai mult de 3 tevi, ... :-s :D
P.S.
Vad ca majoritatea am trecut superficial peste remarca lui @the_mav, care foarte frumos parafrazeaza printr-un citat de doua cuvinte, cazul tipic de manipulare colectiva in masa, ..., asta este ordinul acesta, s-a aruncat praf in ochi, liberalizand 308-ul si s-au introdus o multitudine de restrictii printr-un ordin care ne calca in picioare atat pe noi vanatorii cat si legea 295 si 407, ...

Colegu,eu zic sa consulti un psihiatru ,pt ca ai o problema...Eu unul nu am sa-ti mai raspund pt ca ,in opinia mea,nu meriti.


Multumesc foarte frumos pentru aprecieri Domnule Marius.
Decenta imi spune sa ma opresc aici.
Iti doresc sarbatori fericite si "La Multi Ani".
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 22 Dec 2017, 21:34

Si eu,din decenta,i-ti urez Sarbatori fericite si liniste sufleteasca.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 22 Dec 2017, 21:54

mariusk scrie:Si eu,din decenta,i-ti urez Sarbatori fericite si liniste sufleteasca.

Si,ca sa fiu in ton,asa cum m-a invatat mama in cei 7 ani,sa aveti parte de multa sanatate,intelepciune si putere de a ierta daca trebuie...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde teuton pe 22 Dec 2017, 22:13

Cea mai frumoasa lovitura a mea si cel mai curat iepure puscat de mine a fost cu glont. Cu noroc i-am tras in gat, in fuga usoara. Singurul iepure dupa care am tras cu carabina.
@pipabh, pana acum ar fi fost legala vanatoarea la -15 grade, in cerc, la iepure; crezi sa s-a produs vre-odata asta? Care este justificarea constrangerii?
Daca mergi cu iresponsabili la vanatoare, atunci este periculos si la prepelite, cu alica de 1,5mm!
Crede cineva ca interzicand .22lr-ul la vanatoare, cei care braconau inainte cu acest calibru nu au continuat sa braconeze si apoi ??!!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 22 Dec 2017, 22:39

Cele mai frumoase amintiri despre lovituri cu glont le am de anii trecuti cind am lovit cu un Browning xbolt,arma unui coleg, o musca de la 100m,in cap.Martori 6persoane.Am mai lovit cu vreo un CZ la 100m un tintar cu vreo 10 martori.Ar trebui sa pledez oare pt vinatoarea la tintar cu glont?
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde teuton pe 22 Dec 2017, 23:10

Ai mai lovit si niste elefanti, nu demult, pe la "calibre nedreptatite".
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 22 Dec 2017, 23:28

Am intrat pe acest forum crezind ca voi avea discutii constructive cu colegi care practica vinatoarea..In afara de mistocareli si frustrari nu am gasit nimic altceva...Respect celor citiva vinatori de pe forum,oameni adevarati .Consider ca nu merita sa -mi pierd timpul cu oameni pt care vinatoare inseamna cu totul altceva decit insesmna t mine.Sarbatori fericite!!
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde pipabh pe 23 Dec 2017, 01:13

teuton scrie:Cea mai frumoasa lovitura a mea si cel mai curat iepure puscat de mine a fost cu glont. Cu noroc i-am tras in gat, in fuga usoara. Singurul iepure dupa care am tras cu carabina.
@pipabh, pana acum ar fi fost legala vanatoarea la -15 grade, in cerc, la iepure; crezi sa s-a produs vre-odata asta? Care este justificarea constrangerii?
Daca mergi cu iresponsabili la vanatoare, atunci este periculos si la prepelite, cu alica de 1,5mm!
Crede cineva ca interzicand .22lr-ul la vanatoare, cei care braconau inainte cu acest calibru nu au continuat sa braconeze si apoi ??!!

Justificarea constrangerii??? Pai nu cred ca mai trebuia sa pui intrebarea d-le!!!! Numai faptul ca sunt cativa pe acest forum care sustin sau publica niste imbecilitati vanatoresti ma determina sa spun : "bine ca publica ordinul in forma asta", printre care esti si tu. Frumoasa amintire cu vanarea magicului iepure in gat ar trebui stearsa de moderatori considerand-o "misto" si daca nu e misto tot ar trebui stearsa - VAI DE NOI! Ne meritam soarta.
Oameni buni, daca sunt dintre cei care au scris celebrul de pe acum ordin persoane care citesc forumul acesta si postarile noastre isi pun mainile in cap!
Incerc sa fac in asa fel incat sa ma abtin si sa nu mai scriu pe marginea acestui subiect.
Numai bine, noaptea e bun sfatuitor!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate