Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:09

Cartuse cu glont impresionante

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Cartuse cu glont impresionante

Mesajde Alin3006 pe 05 Noi 2008, 16:59

Am cumparat recent cate 100 buc / calibru ( 9,3x62 si 243 win )

http://www.lima-wiederladetechnik.de/9,3-mm/9,3x62.htm
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde violiv pe 05 Noi 2008, 21:42

Vrem si impresiile de utilizator ca reclama le-o stim.
Un cronograf, un grupaj, un mic test de balistica terminala....apoi ne pronuntam daca sunt impresionante sau nu.
Cat despre impresiile altora, la o cautare normala apar in masura egala si multi nemultumiti. De, nimic nu-i perfect dar ne straduim.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde violiv pe 06 Noi 2008, 12:10

Ca tot a venit vorba, hai sa le discutam un pic.
Intai ca sunt cartuse facute aproape manual, cu o calitate a executiei foarte buna dar si un pret pe masura.
Proiectilele sunt monolit din aliaj de cupru. Nu-s singurele de acest fel de pe piata, cel putin 5 alte feluri de astfel de proiectile exista in mod curent printre utilizatori. Ce ar fi asa grozav la ele sau care sunt particularitatile ce le diferentiaza de cele ale altor producatori? La prima vedere sare in ochi viteza mare de plecare anuntata de fabricant, viteza cu o clasa peste calibrul respectiv incarcat cu proiective normale. Dupa primul moment de stupoare se observa si metoda prin care a fost obtinuta aceasta viteza (nu la toate calibrele) - scaderea masei proiectilului pana la valori complet neobisnuite pentru calibrul respectiv. Dintre cele cumparate de tine, este foarte evident asta la 9,3x62 si mai putin la 243 care este "in rand cu lumea".
Sa-l luam separat pe 9,3x62. Primul lucru ce sare in ochi este forma un pic ciudata. Cel mai eficient proiectil in ce priveste mersul prin aer este cel dezvoltat original pentru 408 CheyTac (si multe din proiectilele domnului Lutz din categoria calibrelor tactical seamana mult - cum tot asa mult seamana si masinile intre ele - aerodinamica e una singura si nu-s prea multe optiuni cand vrei perfectiune). Proiectilul pentru 9,3 este neobisnuit prin adoptarea unei forme cilindrice lungi terminata cu un con relativ scurt, mai ales daca ne referim la partea metalica. Plasticul lung din varf are atat rol de a "completa" forma aerodinamica cat si de a genera o expansiune foarte rapida a varfului. Cum relatia intre viteza de plecare, pasul ghinturilor si proiectil este determinata de lungimea proiectilului in contact cu ghinturile (nu masa si nu lungimea totala!!!!) pentru a putea stabiliza un proiectil un pic prea scurt decat "cel mai bun pentru calibru" n-a avut alta sansa decat adoptarea acestui cilindru lung, ca forma. Nu este nici pe departe cel mai aerodinamic si cel mai grozav din acest punct de vedere - nici nu se lauda cu asta - cu un coeficient balistic de un pic peste 0,3 este chiar modest. Curbele de traiectorie prezentate pe site sunt date comparativ cu proiectile la fel de scumpe (TUG si CDP) dar la fel sau chiar mai ineficiente ca zbor. Daca l-am compara cu alte proiectile mai rasarite si am mai pune un pic de metri la traiectorie situatia ar fi cu totul alta. Da' nu trebe sa ne uitam in ograda vecinilor. Avem contra-exemplu chiar la dispozitie - 243-ul este cu totul alta mancare de peste. Nu este nici mai usor ca altele si nici mai rapid (topu-ul printre munitiile de serie il depaseste cu aproape 100 m/s), are un coeficient balistic mai bun (in clasa lui) si chiar ca efect terminal cred ca se poarta mai bine. Este, cu adevarat, un proiectil aproape perfect. Revenind la 9,3 si efectul lui terminal, nu mi se pare a fi "cel mai cel" pentru mistret. Nu e un proiectil din clasa celor care-si lasa toata energia in tinta decat prin prisma faptului ca este prea mic pentru mistret - usor inseamna masa inertiala mica si scadere de viteza rapida in tinta. Dedicatia lui este vanat mai micut decat cel obisnuit pentru 9,3 in ideea de a-l face si pe acesta un calibru "universal". Este mai susceptibil decat multe altele la a-si pierde petalele avand in vedere viteza mare la impact cu o tinta dura - asta inseamna pierdere de masa, reducerea diametrului la cel nominal, canal mai ingust, etc. Personal, daca judecam calibrul 9,3x62 ca fiind foarte potrivit pentru mistret la goana (calibru gros si greu, stopping si killing power mare, etc) nu vad logica incarcarii lui cu un proiectil potrivit pentru un 7 mm rapid. De ce sa nu alegem de la inceput un calibru mai mic si mai iute? De ce sa nu tragi la mistret cu 270 Win sau 7 mm RM? Aceeasi masa, aceeasi viteza la plecare dar densitate sectionala a proiectilului mult mai buna, conservare a vitezei in tinta si penetratie mai bune....
Inafara de asta, cum bine ai amintit, putine sunt armele care sa-l digere bine din punct de vedere al preciziei (iti doresc bafta! si sa fi avut dreptate cei ce sustin ca din Blaser merge foarte bine).
Ca sa ne intindem un pic si la alte calibre, faima producatorului se datoreaza si proiectilelor pentru calibrele tactical. Cu toata prezentarea nemaipomenita, faptul ca multora le trebuie o teava cu ghinturi progresive ca sa atinga performanta declarata le scade mult aplicabilitatea. Chiar cu tevi construite dupa specificatiile producatorului proiectilelor nu prea a reusit nimeni sa egaleze prestatiile anuntate pe site, in special coeficientele balistice "monstruoase" anuntate pentru unele din proiectilele foarte iuti si, in consecinta, viteza si sosirea in tinta la 1000 m n-au fost chiar asa cum se spera.
Nu are numai parti rele domnul Lutz, este de admirat pentru daruirea cu care s-a ocupat de aceste cercetari, pentru 'averea" investita in asta si inca nerecuperata din vanzari. Nici proiectilele nu-s de aruncat. Cel putin, "plinurile" ce ies din linia profilului sunt mai elegante si mai eficiente decat "golurile" sapate in proiectil la TSX-ul de la Barnes. Si are calibre in care chiar le-a reusit "aproape perfecte". Are niste proiectile superbe in calibrele mai micute ca si in cele africane si nici tactical nu-s de lepadat iar cel de 444 Marlin e chiar aproape un vis pentru pasionatii de calibru. Din pacate, nu toate i-au iesit la fel de bine. In unele calibre - 9,3x62, 30-06 s.a. - nu-s chiar asa de reusite.
Strict pentru 9,3 insa, proiectilul TSX de 16 g ce-l incarca Sako in acest calibru, chiar daca pleaca cu 200 m/s mai putin, imi pare mult mai potrivit pentru mistret la goana (ca sa ramanem doar in sfera celor monolitice). Sper sa nu am dreptate si sa fii dezamagit in practica de 9,3-ul lui.

Mi-as dori si mi-ar place sa trag cu calibrul lui 8,5 mm in tubul de 9,3x64 dar incarcat cu proiectilul de la 333 RUM nu cu cel "bont" ce seamana mult cu 9,3-ul proaspat "criticat". De fapt, "boala" mea ar fi sa am toate x64 derivate din tubul domnului Brenneke (6,5-8-8,5 ca si originalul 9,3) macar pentru incercat. Personal, consider acest tub unul din cele mai bune si mai echilibrate construite vreodata.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde Alin3006 pe 11 Noi 2008, 15:19

:shock:
M-ai pus pe ganduri... Super argumentat ca de obicei.
La 9,3x62 m-a impresionat viteza initiala mare...cum bine ai intuit, practic il transforma in calibru universal.
Revin cu impresii dupa test.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde violiv pe 11 Noi 2008, 23:22

Nu asta a fost intentia mea. Da' m-am cam invatat sa nu sper pana la nori ca sa nu ma trezesc apoi in noroi. Calibru perfect ca si proiectil, arma, etc. inca nu s-a inventat. Dar tindem cu pasi maruntei si multi spre asta.
Intre timp m-am mai documentat un pic. Am vorbit cu niste baieti ce trag toata ziua in poligon cu toate ustensilele posibile dupa ei in cautarea "perfectului" de mai sus. Mi-au spus ca incarcarea unui proiectil usor intr-un calibru mare duce la obtinerea unor viteze mari la plecare cu consum de pulbere mai mic si la presiuni mai mici de exercitiu (chestii cu aria de sectiune-de impingere...) si cu recul semnificativ mai mic (sau, cel putin senzatia de recul resimtita). In exemplul de mai sus, 270 Win si 9,3x62 cu proiectil de 10 g, cel din urma este avantajat din acest punct de vedere. Avantajul se cam pierde dupa 200 m cand cel subtirel conserva mai bine viteza datorita densitatii sectionale mai bune. 200 m mi se pare un interval rezonabil pentru vanatoare asa ca merita incercate noile cartuse. Si daca prin cine stie ce ghinion afurisit n-o sa te satisfaca la mistreti ai optiunea unora mai grele si-ti raman acestea tocmai pentru situatiile pentru care au fost concepute: cresterea distantei efective "vanatoresti" a calibrului si vanatoare de tip "panda". Cu atat mai mult cu cat Blaser-ul are realmente un sistem rapid de prindere a lunetei si-ti ofera posibilitatea de a folosi doua sisteme optice, tarate pentru proiectile diferite si cu destinatie diferita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde Alin3006 pe 12 Noi 2008, 01:22

Violiv,

esti o comoara la casa omului! La prima intalnire a forumistilor, iti dau o lada de bere!!
Ma gandisem la cartusul asta mai mult in perspectiva unui 9,3x62 " universalizat" spre panda si dibuit.Dat fiind DRO de 190m. Presupun ca nici la goana nu e rau. Pe Blaser am destinat acestui calibru o luneta Swarovsky Z6i, 2-12x50. Un compromis elegant pentru orice stil de vanatoare. Si acum ma gandesc sa-mi fac cadou de Craciun un Aimpoint sau Hitpointpro, ma rog, un holosight. Am vazut un Aimpoint si mi-a placut teribil. Special pt goana. Unde sa folosesc si un glonte mai greu. La porc am dat si cu 270 Win si cu 30.06 si si-au facut treaba foarte bine, cu gloante de gramaje pana in 10,5 maxim. Cred ca oricum 9,3x62 e mai potrivit si ce-ai spus tu imi confirma banuiala.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde Dipl.Ing.Levente SOLYOM pe 15 Noi 2008, 13:43

[quote="Alin3006"]Violiv,

esti o comoara la casa omului! La prima intalnire a forumistilor, iti dau o lada de bere!!
Ma gandisem la cartusul asta mai mult in perspectiva unui 9,3x62 " universalizat" spre panda si dibuit.Dat fiind DRO de 190m. Presupun ca nici la goana nu e rau. Pe Blaser am destinat acestui calibru o luneta Swarovsky Z6i, 2-12x50. Un compromis elegant pentru orice stil de vanatoare. Si acum ma gandesc sa-mi fac cadou de Craciun un Aimpoint sau Hitpointpro, ma rog, un holosight. Am vazut un Aimpoint si mi-a placut teribil. Special pt goana. Unde sa folosesc si un glonte mai greu. La porc am dat si cu 270 Win si cu 30.06 si si-au facut treaba foarte bine, cu gloante de gramaje pana in 10,5 maxim. Cred ca oricum 9,3x62 e mai potrivit si ce-ai spus tu imi confirma banuiala.[/quote]


In calibru 9,3x62 folosesc KJG -uri de ani de zile cu un succes remarcabil. Pot sa spun ca intr-adevar este o munitie universala: goana, pinda, dibuit, la distante mici si pina la 300m, cu o stabilitate formidabila a proiectilului. La adresa alaturata poti sa vezi toata gama de produse a unui producator de munitii care foloseste KJG-uri.
http://www.schnetz.at/upload/pdf/1210073511.pdf
Dipl.Ing.Levente SOLYOM
 
Mesaje: 18
Membru din: 15 Oct 2008, 15:32

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde Alin3006 pe 16 Noi 2008, 11:18

Ei iata si impresia utilizatorului... :D Sper sa revin cat de curand cu a mea.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde Dipl.Ing.Levente SOLYOM pe 16 Noi 2008, 21:32

[quote="Alin3006"]Ei iata si impresia utilizatorului... :D Sper sa revin cat de curand cu a mea.[/quote]

Un alt tip de KJG gasiti pe siteul http://www.spezialgeschosse.de/. Cel de care am pomenit mai sus este proiectat si prudus Lutz Möller. Cel din pagina alaturata de Reichenberg. Cele doua proiectile se difera in primul rind datorita materialului folosit si in structura proiectilului.
Merita de citit. Are varianta si in limba engleza.
Cu aceste proiectile de tip SP ( Super penetrator ) am vinat in Africa cu mare succes. Are un efect de "stop" senzational. Folosesc un Dubluexpr. 470 NE si trag cu glont de 500 gr. ( 32,4 g ). Dupa parerea mea efectul este mai fenomenal ca cel de 600 NE cu 700 gr. Aceasta comparatie am facut-o pe viu, cu Prof.Hunter care ma acompania.
Pentru goana proiectilele HDBoH sau Druchjagd sint iarasi foarte bune si nu distrug carnea in vinat, provoaca numai rani cu singerare abundenta. Precizia munitiei in schimb nu se poate compara cu cel al KJG-ului Lutz Möller. Dar ma rog, compromise si compromise.
Dipl.Ing.Levente SOLYOM
 
Mesaje: 18
Membru din: 15 Oct 2008, 15:32

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde marius_ionescu45 pe 11 Ian 2009, 14:26

Urra! baieti i-mi cer scuze ca pun intrebari idioate dar poate ma "ilumineaza" si pe mine cineva,sa nu ma mai enervez cautind prin legi,care sint calibrele cele mai mari admise in Romania la vinatoare (ex.cal.44,444 sau 50 merg la noi?) Multumesc mult
marius_ionescu45
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Dec 2008, 15:01

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde violiv pe 11 Ian 2009, 19:02

Diametrul maxim admis al glontului la importul de arme la noi este 0,50"=12,7 mm (exista undeva la ANCEX o prevedere in acest sens in urma unei conventii UE - legea armelor nu prevede nimic in acest sens). Desi nu se compara nici constructiv, nici ca utilitate, arme cu tevi ghintuite in calibre foarte "vanatoresti" cum sunt 600, 700 sau 750 Nitroexpres nu se pot importa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde marius_ionescu45 pe 11 Ian 2009, 21:26

Multumesc mult prietene Violiv,m-am lamurit,am intrebat pentru ca respir acum pe plaiurile "mioritice" ale Spaniei si aici folosesc baietii seriosi la mistret (care are marimea unei pisici mai mari) ,gloante de 44, 45 si 50 si trebuie sa recunosc ca efectul este total.Ma gindeam ca ar merge bine si la noi.Salutari..
marius_ionescu45
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Dec 2008, 15:01

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde violiv pe 11 Ian 2009, 22:00

Numa ca acestea pomenite sunt majoritatea in calibre de pistol, nu de pusca.
Din tot ce folosesc altii noi avem voie numa cu 444 Marlin din aceasta gama de cartuse. Si ar fi bun si pe plaiurile noastre - in ce priveste 44, 45, 50 de pistol sau revolver ma indoiesc ca ar fi la fel de "totale" pe aici, poate doar tot la "arici".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde Alin3006 pe 11 Ian 2009, 22:21

Alin3006 scrie:Ei iata si impresia utilizatorului... :D Sper sa revin cat de curand cu a mea.


Prima impresie : azi am folosit prima data KJG- ul in calibrul 9,3x62. Iesisem la un mistret " la caruta" la Ghinda pe fond, dar a trebuit la final sa ma multumesc cu o capra de selectie. Am tras din caruta, din " mana libera", nerezemat, la cca 50m. Glontul a lovit in mijlocul omoplatului, cu precizie chirurgicala, exact unde am tintit. Capra a cazut ca trasnita in foc. A fost de parca s-ar fi deschis o trapa in pamant care a inghitit-o. Dar ce a fost socant a fost altceva : desi cand am ajuns langa ea murise de ceva vreme, din zona de impact si pana la pulpa din spate " tremura carnea pe ea". Cam cum se intampla cand arunci o piatra intr-o apa cu oglinda perfecta si dupa impact se propaga in continuare valuri mici. Parca era bransata la curent. Proiectilul a cedat atata energie in corpul ei incat nu se mai " linistea ", desi murise.
La jupuit am constatat o gaura de impact relativ mica, urmata de un hematom incredibil pe toata laterala corpului, " impanat" cu fragmente de cupru cedate de prima jumatate a proiectilului. Practic, tot corpul era o mare echimoza. Arata de parca o calcasem cu masina. Cealalta jumatate a penetrat carcasa, facand o gaura obisnuita.
Sper sa va pot face cat de curand o dare de seama si cu efectul glontelui la mistret.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde violiv pe 12 Ian 2009, 08:12

De aia-i bine sa tragi la gat cand ai un proiectil supradimensionat pentru capra....

Cam asa a facut si un TSX de 9,7 g in 300 WM (foarte apropiat "tehnic" de cel cu care ai tras tu) numa ca lovitura fiind plasata la gat a distrus doar aceasta portiune - aceeasi precizie chirurgicala din arma in cauza dar testarea repetata in poligon a permis utilizatorului sa aleaga gatul ca tinta chiar daca tinta era la aproape 150 m....

Imagine
Imagine
Imagine


"catalinim" a fost autorul frumoasei lovituri.
Face foarte bine si pentru moralul vanatorului si pentru viitoarele iesiri sa aiba incredere in posibilitatile armei, munitiei si, mai ales, ale lui.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartuse cu glont impresionante

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2009, 13:02

Vio, in conditiile respective nu ar fi fost etic si nici sigur un foc in gat. Ma refer la faptul ca am tras " din mana libera", din caruta, fara sa rezem arma. Cea mai mica miscare a calului putea da nastere la o rana urata si chinuri lungi pentru animal.Mai ales ca nu cunosteam calul, am stat si asa stresat ca o ia razna prin desis cu noi cu tot dupa foc. Nu puteam nici sa cobor, capra era intr-o bresa dintr-un desis, cum as fi coborat ar fi disparut in desis. In mod normal nu trag cu " ghiulele" la specia asta- a fost doar o conjunctura.
Ce am vrut sa evidentiez : efectul de soc promis de producator la aceasta munitie este veridic 100%. Cum spuneam, desi moarta deja, socul se propaga inca in trupul caprei. Parca era bransata la o retea de 220V.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti



Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori

Publicitate