Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Aug 2019, 21:06

RWS EVO SAU GECO TML?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

RWS EVO SAU GECO TML?

Mesajde hunter1982 pe 21 Ian 2010, 20:30

Sunt chiar asa de mari diferentele intre cele doua , se justifica pretul dublu a lui evo , pe care dintre cele doua le-ati folosii daca ati trage cam trei cutii de cartuse pe sezon ( cu tot cu poligon) , este atit de versatil evo pe cum il lauda cei de la rws , am uitat sa precizez calibrul in care intentionez sa folosesc unul din ele este 7x64
hunter1982
Membru activ

Locaţie: Ardeal

Re: RWS EVO SAU GECO TML?

Mesajde violiv pe 22 Ian 2010, 09:06

Ca si calitate a prelucrarii, constanta, precizie sunt foarte-foarte aproape. Diferenta este data de proiectil, pe de o parte si de strategia de marketing pe de alta parte.
TM-ul de la Geco este un soft-point clasic care nu este mai deloc nimerit pentru calibrul 7x64, nici la vanat mic nici la vanat mare....de poligon e foarte bun: e si foarte precis si ieftin si poti trage mult de antrenament.
EVO este un proiectil modern, cu plumbul sudat de camasa, cu expansiune controlata, bun spre foarte-bun la aproape orice.

Eu m-as duce spre Norma....preturi mai mici, calitate de RWS. Ca si "universal" ar fi Orix-ul (un e evo mai putin "machiat") iar daca ar fi sa aleg specializate m-as duce pe Plastic Point de 11 g pentru vanat greu si Accubond de 9 g pentru distanta, precizie, vanat mai micut. Mai ales ca merg foarte aproape in tinta pe acelasi reglaj.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde hunter1982 pe 22 Ian 2010, 15:31

Inainte sa citesc rasp lui vio am luat Norma Vulkan de 11g 170 grains soft point , de folosit vreau sa le folosesc pt caprior si mistret, am facut alegerea buna?
P.S Le-am gasit la un pret bun si am luat 3 cutii , acum daca am ales sau nu bine e cam tirz :oops: iu
hunter1982
Membru activ

Locaţie: Ardeal

Mesajde violiv pe 22 Ian 2010, 23:37

Asta tu o sa ne spui.
Vulcanul e tot un soft point, un picut mai rasarit. S-ar putea sa faca rani marisoare la caprior....trage la coaste :wink: Din experientele adunate pana acum este un proiectil bun.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante