Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:51

MUNITIE 300 WM

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

MUNITIE 300 WM

Mesajde bobi pe 16 Mai 2010, 20:42

Stie cineva unde se poate cumpara munitie 300 wm cu
varful glontului din teflon ?
Acesta am inteles ca merge la caprior mai bine,
nu ar rupe chiar asa de rau

Va multumesc.
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde violiv pe 16 Mai 2010, 21:35

Nu exista munitie cu varf de teflon. Teflonul este interzis la fabricarea gloantelor.
Exista tot felul de munitii cu varfulet din plastic ca sa le faca mai aerodinamice dar si ca sa initieze expansiunea mai rapid, imediat de la intrare dupa cum exista proiectile acoperite cu un strat colorat negru doar ca, teoretic, sa alunece mai bine in teava.

Din experiente anterioare, precizie foarte-foarte buna, razanta OK si efect absolut decent in caprior, comparabil cu al oricarui proiectil din calibre dedicate au avut CDP cu proiectil de 10,7 g de la Blaser, TSX de 9,7 g de la Norma, E-tip de 9,7 g de la Winchester (care are si proiectilul "vopsit" cu negru la exterior) si Superhammerhead de 9,7 g de la Sako, cartuse care se mai gasesc si pe la noi.

http://www.blaser.de/CDP-ballistic-data.745.0.html?&L=1

http://www.norma.cc/sortimentjakt.asp?K ... 0Win%20Mag

http://www.sako.fi/pdf/datatables/SakoC ... le2010.pdf

http://www.winchester.com/products/rifl ... ter+Magnum

Daca tragi in spatele piciorului din fata, mai "la coaste" ai sansa sa obtii distrugeri minime la carcasa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde vanatorul dibaci pe 17 Mai 2010, 08:35

bobi scrie:Stie cineva unde se poate cumpara munitie 300 wm cu
varful glontului din teflon ?
Acesta am inteles ca merge la caprior mai bine,
nu ar rupe chiar asa de rau

Va multumesc.

Cine pe cina sa rupa? :lol: -Bobita se pare ca ai citit asa de mult incat te-ai speriat de calibru fara sa tragi-stai linistit frate ca nu rupe pe nimeni -nici pe tine nici pe vanat-cu 300wm daca dai cu proiectil de 11,9 ex pana in 100 m trece ca in branza fara sa expandeze -ai calibru bun precizie maxima -probabil si optica pe masura (apropo de care?) ce te tine sa incerci ceva lovituri chirurgicale -Gat -coloana etc ?Din 4 tapi puscati anul trecut sincer nici unul nu se prezenta ca la un 30-06 la distanta la care am tras -gaurica la intrare gaurica la iesire -Fara grija dai bataie :P
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde bobi pe 17 Mai 2010, 10:06

Mersi mult ptr sfaturi,am o luneta 2x8x42 sper sa fie ok
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde vanatorul dibaci pe 17 Mai 2010, 10:08

bobi scrie:Mersi mult ptr sfaturi,am o luneta 2x8x42 sper sa fie ok

de care ? cum se cheama?-si ce arma in 300wm ai? :wink:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde bobi pe 17 Mai 2010, 12:39

Arma este Benelli Argo 300 wm
iar luneta Meopta 2x8x42 cehoslovaca
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde vanatorul dibaci pe 17 Mai 2010, 13:50

bobi scrie:Arma este Benelli Argo 300 wm
iar luneta Meopta 2x8x42 cehoslovaca

care meopta? ...si mai cum se numeste?
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde bobi pe 17 Mai 2010, 17:55

Artemis 2000, 2 - 8 x 42
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde vanatorul dibaci pe 17 Mai 2010, 19:17

bobi scrie:Artemis 2000, 2 - 8 x 42

Era loc si de mai bine-acum sa fi tu sanatos si sa pusti cu ea -ulterior o sa mai adaugi alte jucari din plus in rastelul cu arme :wink: -oricum sa o folosesti si sa o stapanesti sanatos :D
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde ursulache pe 18 Mai 2010, 21:34

salutam vanatorimea
meopta nu este de fabricatie cehoslovaca.respectiva tara nu mai exista.
luneta este modesta.
arma este acceptabila.indicativ urgent:schimba luneta cu una cu indice crepuscular mai bun si grosisment maxim de preferinta peste 12.(24,26,30 etc)
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde Bill pe 19 Mai 2010, 15:38

Adevarul ca arma este de goana, asa ca nu stiu la ce te-ar ajuta lunete cu grosismente de peste 12, chiar daca tragi la caprior in panda. Un grosisment de genul celor recomandate de tine sunt importante le distante de mai multe sute de metri, distante la care in mod normal nu se trage la vanatoare, mai ales ca arma asta niciodata nu va trage cu precizia unui bolt. Iar Meopta dupa parerea mea este cam cea mai buna luneta ce o poti gasi la categoria asta de pret. Cred ca este cel mai bun raport pret/calitate de pe piata noastra. E robusta, precisa, stabila, cu mecanica buna, optica cu luminozitate si transparenta decenta, (e drept putin mai grea). Lunete de neam bun dar de trei ori mai scumpe, gen Zeiss, Swarovschi, Smidt&Bender, Khales, iti ofera un plus de maximum 10-12 minute in plus la inserare, pe lumina crepusculara (teste efectuate in conditii controlate, cronometrate). Adica o marja de timp ce nu cred ca justifica o cheltuiala de 1000 euroi in plus.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde vanatorul dibaci pe 19 Mai 2010, 18:52

Bill scrie:Adevarul ca arma este de goana, asa ca nu stiu la ce te-ar ajuta lunete cu grosismente de peste 12, chiar daca tragi la caprior in panda. Un grosisment de genul celor recomandate de tine sunt importante le distante de mai multe sute de metri, distante la care in mod normal nu se trage la vanatoare, mai ales ca arma asta niciodata nu va trage cu precizia unui bolt. Iar Meopta dupa parerea mea este cam cea mai buna luneta ce o poti gasi la categoria asta de pret. Cred ca este cel mai bun raport pret/calitate de pe piata noastra. E robusta, precisa, stabila, cu mecanica buna, optica cu luminozitate si transparenta decenta, (e drept putin mai grea). Lunete de neam bun dar de trei ori mai scumpe, gen Zeiss, Swarovschi, Smidt&Bender, Khales, iti ofera un plus de maximum 10-12 minute in plus la inserare, pe lumina crepusculara (teste efectuate in conditii controlate, cronometrate). Adica o marja de timp ce nu cred ca justifica o cheltuiala de 1000 euroi in plus.

De orice poti spune a este dar de goana 300wm -nu :x -pt goana sunt alte calibre .. cu alta palarie -pr de asta ii tot zicea colegul in postul anterior-cat despre Meopta -sunt bune dar nici chiar asa cum le tot lauzi -si in nici un caz artemisul -alta este mai de doamne ajuta si cu pret care scuzama -iti permitea sa iei altceva mult mai bun .Si inca ceva colega -aia 1000 in plus si alea 15 minute -fac de cele mai multe ori diferenta intre cel care are rezultate si cel care se intoarce acasa -ca nu a vazut nimika .Oricum am mai zis -cine stie trage si cu teava de calorifer bine -asa ca nu vad de ce nu ar avea rezultate colegul nostru @bobi
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde ursulache pe 21 Mai 2010, 21:24

salutam vanatorimea
teava de calorifer s-a demodat.mai nou se trage cu cadru de bicicleta de brasov(metrom)
colegul are dreptate.conteaza fiecare centimetru si fiecare minut.
ajungi la destinatie si cu dacia si cu audi.depinde cand si cum,sau daca mai are rost sa ajungi...
am vanat 15 ani cu o lisa si mi se parea ca are cel mai bun grosisment si indice crepuscular din lume...
acum nu-mi ajung doua lise si patru carabine.imi mai doresc doua,pe langa 6,5x68 300wm 9,3x62 5,6x26,5 12/70 12/76 vreau 338 si 8x68.ce voi mai vana cu ele sau daca voi mai putea vana cand le voi avea nu mai conteaza.imi doresc.
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde Sly_Fox pe 21 Mai 2010, 22:53

Asa este ursulache, pasiunea este mare, dar cred ca mai mult o sa le admiram cum stau in rastel decat o sa vanam cu ele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde UlissePro pe 28 Sep 2010, 09:30

Salutare. Imi poate spune cineva de unde as putea cumpara munitie Match .300 Win Mag, SAKO Racehead de ex., Sellier & Bellot Match, sau orice alt brand. Multumesc
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde violiv pe 28 Sep 2010, 13:35

Din cate stiu eu, munitie Match sau Target de la S&B n-a ajuns niciodata pe la noi.
Ceva Sako a mai fost da' nu stiu daca si-n 300 wm...eu am tras in 6,5x55 gasita la Oradea.

Avantajul ei este c-ar fi o munitie relativ ieftina fata de cartusele incarcate cu proiectile pentru vanatoare....ca precizie nu e cu mult mai grozava decat unele munitii de vanatoare...adica, daca reusesti cu arma ta constant la limita MOA sau sub (sa zicem, un 0,7 spre 0,5 cand si cand) cu "match" poate vei scoate constant 0,5-0,7 si cand si cand "gaura-n gaura". Pe de alta parte, 300 wm nu prea e calibru de plescaneala la cartoane si cererea pentru astfel de munitii e mica asa ca importatorii vor aduce numai la comanda, cel mai probabil.

Daca vrei sa tragi ieftin si bine, poti incerca Geco, S&B SP sau SPCE (11,7 de preferat), munitii care merg mult mai bine decat arata pretul.
Sau poti merge catre proiectile de vanatoare construite sa fie foarte precise, gen Arrowhead II de la Sako, Accubond sau E-tip sau XP3 de la Winchester, BST sau TSX de la Norma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde UlissePro pe 28 Sep 2010, 14:37

Multumesc foarte mult pentru raspuns.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde UlissePro pe 05 Oct 2010, 22:03

Am gasit pe http://www.snipercentral.com la FAQ, o problema daca pot sa ii zic asa, legata armele cu glont noi:

Question: Should I break in the barrel of my new rifle?
Answer: "There has been no concrete proof that breaking in the barrel of your rifle actually has any prolonged effect. But having said that, it is a fact that it cannot hurt the barrel of your rifle. So, since there is a chance that it 'might' help, and there is no chance its going to hurt the rifle, its generally my recommendation to go ahead and break in your barrel. Some high end rifle makers say it is completely unnecessary, while other high end rifle makers say it is highly recommended."

Question: What is the proper break in procedure?
Answer: "There really is no 'right' way to break in your barrel, but here is the procedure that I use. Get some copper solvent (I like Hoppes #9 Benchrest) and your cleaning gear, and head out to the range for an extended shooting session. Fire one round, then clean the barrel and let it cool. Do this after every shot for the first 10 rounds. After that, clean and cool after every 2 shots for the next 10 rounds. Then clean and cool after every 3 rounds for the next 9 rounds. At this point the barrel has been treated and is generally ready to go. The barrel should clean quite well with no signs of copper. Be sure to clean the barrel/rifle one last time with a standard cleaning solvent to remove the remains of the copper solvent."

Imi poate spune cineva parerea despre treaba asta cu "break in the barrel ", daca a facuto sau daca nu, daca este recomandata pentru o arma noua?
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde violiv pe 06 Oct 2010, 00:12

Parerile sunt foarte impartite. Constructori la fel de renumiti de tevi sunt in capete diametral opuse. Unul face asta tragand un foc pe zi, apoi umple teava cu solvent, o lasa peste noapte, o curata a doua zi si mai trage inca un foc si tot asa 5 zile,,,,abea apoi incepe sa traga in poligon in serii. Extreme opusa este, normal, cel ce spune ca tevile lui n-au nevoie de asa ceva si chiar ca pierzi orice garantie daca o faci. Culmea este ca ambii folosesc acelasi procedeu costisitor de fabricatie a tevilor si fac tevi de exceptie.
Teoria e ca nicio teava nu-i perfect oglinda la interior si-n microscopicele imperfectiuni se depune cupru si carbon. Aceste mici imperfectiuni sunt turtite de proiectile si ingroapa in teava particulele de cupru si carbon la focurile ulterioare acest lucru scurtand viata tevii si afectand precizia.
Oponentii zic ca-i ilogic sa tragi printr-o teava uscata, curatata iar si iar si foarte "aspra" primele proiectile si recomanda o pelicula fina de ulei la aceasta procedura.
S-au inventat chiar si proiectile acoperite cu pelberi diamantate de diferite granulatii, ca sa "pileasca" imperfectiunile.
Nici lapuirea la mana nu strange la un loc constructorii. Cei mai multi zic ca trebe, unii zic ca ale lor tevi n-au nevoie.
Tevile armelor de vanatoare nu-s chiar perfecte, sunt produse de serie mare, controlate atent ce-i drept dar nu la standardul tevilor de competitie. Nici armele nu-s construite sa traga in ochiu mustei la 500 m 5 focuri la rand. Normal ca exista si intre constructori diferente de calitate. Unii fac specificatii asupra metodei de urmat la armele lor, altii nu.

N-am avut niciodata rabdare sa aplic metoda dar am incercat sa trag primele focuri dintr-o arma cu pauze si cu trecut ceva tamponase prin teava la 3-5 focuri, macar pentru primele 10-15 focuri....am ales varianta cu o picatura de ulei :mrgreen:

Uite un filmulet cu o metoda mai "particulara:

http://www.youtube.com/watch?v=TRRahHX9Zkg
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde cata79 pe 06 Oct 2010, 18:09

violiv scrie:Parerile sunt foarte impartite. Constructori la fel de renumiti de tevi sunt in capete diametral opuse. Unul face asta tragand un foc pe zi, apoi umple teava cu solvent, o lasa peste noapte, o curata a doua zi si mai trage inca un foc si tot asa 5 zile,,,,abea apoi incepe sa traga in poligon in serii. Extreme opusa este, normal, cel ce spune ca tevile lui n-au nevoie de asa ceva si chiar ca pierzi orice garantie daca o faci. Culmea este ca ambii folosesc acelasi procedeu costisitor de fabricatie a tevilor si fac tevi de exceptie.
Teoria e ca nicio teava nu-i perfect oglinda la interior si-n microscopicele imperfectiuni se depune cupru si carbon. Aceste mici imperfectiuni sunt turtite de proiectile si ingroapa in teava particulele de cupru si carbon la focurile ulterioare acest lucru scurtand viata tevii si afectand precizia.
Oponentii zic ca-i ilogic sa tragi printr-o teava uscata, curatata iar si iar si foarte "aspra" primele proiectile si recomanda o pelicula fina de ulei la aceasta procedura.
S-au inventat chiar si proiectile acoperite cu pelberi diamantate de diferite granulatii, ca sa "pileasca" imperfectiunile.
Nici lapuirea la mana nu strange la un loc constructorii. Cei mai multi zic ca trebe, unii zic ca ale lor tevi n-au nevoie.
Tevile armelor de vanatoare nu-s chiar perfecte, sunt produse de serie mare, controlate atent ce-i drept dar nu la standardul tevilor de competitie. Nici armele nu-s construite sa traga in ochiu mustei la 500 m 5 focuri la rand. Normal ca exista si intre constructori diferente de calitate. Unii fac specificatii asupra metodei de urmat la armele lor, altii nu.

N-am avut niciodata rabdare sa aplic metoda dar am incercat sa trag primele focuri dintr-o arma cu pauze si cu trecut ceva tamponase prin teava la 3-5 focuri, macar pentru primele 10-15 focuri....am ales varianta cu o picatura de ulei :mrgreen:

Uite un filmulet cu o metoda mai "particulara:

http://www.youtube.com/watch?v=TRRahHX9Zkg


Super filmuletu', git r done, that's how you should do it! :D :D :D
cata79
Membru important
 
Mesaje: 232
Membru din: 14 Oct 2009, 09:29
Locaţie: Alba-Iulia

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde UlissePro pe 07 Oct 2010, 08:53

Ok. merci pentru raspuns, spun pas la "metoda particulara".
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: MUNITIE 300 WM

Mesajde misusv pe 16 Ian 2011, 20:53

Fratilor va spun ca am o carabina verney-carron 300 win mag cu o luneta swarovski 1,7-10x42 Z6i, si vreau sa spun ca sunt extraordinar de multumit de ea si de luneta.nu am aruncato de pamint ca cel din video, dar am scapato di greseala si nu sa antimplat nimic.am reglato la 192 m cu gloante RWS EVO 11,7g si am tras la distanta asta bineanteles sprijinit an dop de sticla (pet)
misusv
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Oct 2009, 17:39


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

Publicitate