Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Aug 2019, 20:43

Bornaghi Elite Carton?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

Bornaghi Elite Carton?

Mesajde AdrianLica pe 30 Aug 2010, 20:18

Salut. Am cumparat astazi o cutie de cartuse Bornaghi Elite Carton, care mi-au fost recomandate destul de inistent cat sa iau de incercare. Stie cineva ce diferenta este intre cartusele din carton si cele din plastic? A folosit cineva aceste cartuse? Impreuna cu Fiocchi, ar fi produse de Novarm, doar ca Fiocchi sunt ceva mai ieftine, undeva pe la 30 Ron cutia, fata de aceste Bornaghi pe care eu am dat 50 ron cutia.

http://www.novarm.ro/ro/produse/detalii ... L_12__36gr
AdrianLica
Veteran

Re: Bornaghi Elite Carton?

Mesajde adigeo pe 31 Aug 2010, 08:15

Or fi "ecologice" ,se topesc, putrezesc, pe sol si nu polueaza ca cele de plastic ? :?:
adigeo
Veteran

Mesajde madalin122582 pe 31 Aug 2010, 08:58

da, ma gandesc ca plasticul de degradeaza in zeci de ani...pe cand cartonul in 2-3 ani dispare definitiv
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2010, 11:27

Pentru a da randament maxim la vanatoare, cartusele astea cu tub din carton trebuiesc lasate de seara afara, pentru a fi udate de roua. A doua zi , la vanatoare, vor satisface pe deplin exigentele celor mai pretentiosi vanatori.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde madalin122582 pe 31 Aug 2010, 12:22

Asta e vanatoreasca sau reala? Ai incercat tu asa ceva? Nu prea vad cum ar putea sa imbunatateasca performanta cartuselor putina umiditate...dimpotriva
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Mesajde chris pe 31 Aug 2010, 13:46

Sly_Fox scrie:Pentru a da randament maxim la vanatoare, cartusele astea cu tub din carton trebuiesc lasate de seara afara, pentru a fi udate de roua. A doua zi , la vanatoare, vor satisface pe deplin exigentele celor mai pretentiosi vanatori.

In genere cartonul era destul de ceruit, deci o seara nu era bai mare daca stateau afara (dar nu in ploaie), nu apucau sa se umfle !
:wink:
C&C
chris
Membru important

Locaţie: iasi

Mesajde Razvanutzu pe 31 Aug 2010, 15:13

salut!am cumparat zilele trecute de la arrow(daca e vreo prblema k am specificat magazinul imi cer scuze) niste cartuse rottweil tot de carton,mi-a spus vanzatorul k sunt foarte bune,cu gramajul e mai rau pentru ca au 36 de grame(noroc k s-a racorit vremea)..au avut promotie am luat pe undeva pe la 15 RON cutia de 10 cartuse..:-s
Razvanutzu
Membru activ

Locaţie: Jilava

Mesajde vanatorul dibaci pe 31 Aug 2010, 16:17

AdrianLica scrie:Salut. Am cumparat astazi o cutie de cartuse Bornaghi Elite Carton, care mi-au fost recomandate destul de inistent cat sa iau de incercare. Stie cineva ce diferenta este intre cartusele din carton si cele din plastic? A folosit cineva aceste cartuse? Impreuna cu Fiocchi, ar fi produse de Novarm, doar ca Fiocchi sunt ceva mai ieftine, undeva pe la 30 Ron cutia, fata de aceste Bornaghi pe care eu am dat 50 ron cutia.

http://www.novarm.ro/ro/produse/detalii ... L_12__36gr

F.f BUNE
-BORNAGHI-a facut aceasta serie atunci cand a vazut ca produsele erau piratate -ca sa le fie greu sa schimbe aia linia -daca a vazut ca are priza la public a continuat productia -catruse excelente ca si cele de la Fiochi-pt simplu fapt ca sunt originale
vanatorul dibaci
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2010, 17:33

madalin122582 scrie:Asta e vanatoreasca sau reala? Ai incercat tu asa ceva? Nu prea vad cum ar putea sa imbunatateasca performanta cartuselor putina umiditate...dimpotriva

Era o gluma. Vad ca nu ai cunoscut cartusele romanesti de pe vremuri , produse de MG. Daca te apuca un timp ploios sau era ceva umezeala in atmosfera, cartusele astea cu tub din carton se umflau precum carnatii in tigaie.
In acest caz nu intrau in pusca, ori daca intrau nu le mai puteai scoate decat cu extractorul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde violiv pe 31 Aug 2010, 19:14

Cum exista si astazi vanatori care prefera sa traga cu o clasica englezeasca si cocoase exterioare si inca se fabrica arme pentru ei tot asa exista si aceste cartuse. In vremea cand toate erau de carton, plasticul sertizat in stea era o minune. Acum "cartonul", eventual si cu bura de pasla sunt "lux"....in general costa ceva mai mult da' se prea poate ca odata cu ecologismul sa revenim la carton biodegradabil in loc de plastic ce rezista 10.000 ani in sol. Daca-s facute bine nu-s mai rele da' nici nu cred ca-s mai grozave ca cele cu plastic. E intesant insa daca puteti incerca la coala grupaje din acelasi soc tragand cartuse cu bura de pasla sau de plastic. O sa vedeti diferente serioase in raspandire.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde petre stefan pe 31 Aug 2010, 19:54

Si care cartuse sunt mai bune cele cu bura de pisla sau cele cu bura de plastic <indiferent daca au tubul de carton sau de plastic>, spune-ne si noua la care se obtine un grupaj mai bun dintre cele doua ca sa stim si noi ce sa folosim in functie de vanat daca tot a incercat cineva . :wink:
petre stefan
Membru activ

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2010, 22:11

Ambele tipuri sunt bune. Cele cu bura din plastic au si un paharel in prelungirea lor, paharel ce determina deschiderea intarziata a snopului de alice, marind astfel distanta de tragere(nu cu foarte multi metrii).Aceste cartuse ar fi mai potrivite la gasca, iepure, etc, unde se trage la distante mai mari (30-40m). Cele cu bura de pasla sunt potrivite la vanat precum prepelita, gugu,turturica, unde se trage la distante mai mici(15-25m). Asta nu este o regula batuta in cuie, grupajele pot fi influentate si de tipul socului folosit la arma, viteza de plecare a incarcaturii,etc. Exista si posibilitatea ca o gasca aflata la 40 de metrii, sa fie lovita de 4-5 alice impinse de o bura din pasla,si de 2-3 alice lansate de o bura din plastic cu paharel. Incurcate sunt itele balisticii.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde Adrian S pe 01 Sep 2010, 09:45

Sly_Fox scrie:Pentru a da randament maxim la vanatoare, cartusele astea cu tub din carton trebuiesc lasate de seara afara, pentru a fi udate de roua. A doua zi , la vanatoare, vor satisface pe deplin exigentele celor mai pretentiosi vanatori.

Tare de tot :lol:
Tare si Madalin.... ca nu s-a prins :)
Adrian S
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 01 Sep 2010, 17:06

petre stefan scrie:Si care cartuse sunt mai bune cele cu bura de pisla sau cele cu bura de plastic <indiferent daca au tubul de carton sau de plastic>, spune-ne si noua la care se obtine un grupaj mai bun dintre cele doua ca sa stim si noi ce sa folosim in functie de vanat daca tot a incercat cineva . :wink:

Astazi exista posibilitatea de a evalua performantele munitiilor mult mai exact decat "nu-i buna ca n-a picat cand am tras cu ea". Producatorii mari au serii de munitii cu dedicatii uneori foarte stricte, gen "cu dispersor pentru prepelita" sau pentru conditii de frig, ceata la rata, etc. Ca pe la noi nu prea apar in magazin si "instructiunile" alaturi de munitia la vanzare e adevarat dar nu te tine nimeni sa-ti notezi modelul si marca si sa-l cauti pe pagina de net a producatorului sau chiar pe forumuri straine.
In principiu e bine de incercat o munitie noua inainte de a o folosi la vanatoare. Daca-i mai greu la hartie atunci si un grupaj pe apa ajuta.
Pe vremea cand trageam cu vechiul Ij de 16 stiam ca dreapta cu soc 1/2 merge mai largut iar stanga cu 1 merge mai strans. Mai recent am avut surpriza sa incerc cartuse care mergeau din dreapta grupat frumos si omogen iar din stanga rasfirat mult pe orizontala si cu gauri in snop. Unor cartuse nu le plac socurile foarte stranse. E de incercat.
violiv
Veteran

Mesajde AdrianLica pe 01 Sep 2010, 22:37

Multumesc celor care mi-au raspuns. Si scuze ca nu am participat la forum, dar am fost azi la rate. Sunt bune cartusele, chiar mi s-a parut ca au si o putere mai mare decat Cheditte Tordo de exemplu. Am doborat mortal un ratoi de la 60 m cu alica de 2.9 Bornaghi carton direct in burta. Am venit insa tare suparat, pentru ca am pierdut prin orezarie, impreuna cu partenerul meu de autorizatie, patru rate mari si una mica, pentru ca nu am avut caine :(. Incepatori...asta este. Pentru mine e mai important ca am doborat de la distante destul de mari si deja simt ca la fazan o sa ma joc cu ei, ba chiar o sa ii las sa zboare ceva...asa ca sa trag ultimul si cu folos :) .
AdrianLica
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 02 Sep 2010, 07:28

Adrian, de unde stii ca l-ai doborat de la 60 de metri? :)
Clujeanul
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Sly_Fox pe 02 Sep 2010, 07:57

Foarte, foarte greu sa dobori o rata in zbor la distanta de 60 de metrii(distanta masurata nu apreciata din ochi) cu alica de 2,9. Nu este imposibil dar nici la indemana oricui nu este, lovituri de acest gen sunt mai mult intamplatoare.
Acum daca Adrian a reusit o asemenea lovitura asta este, are o lovitura record la activ. Eu unul nu trag la rata la o distanta mai mare de 30 de metrii, deoarece peste aceasta distanta tirul este dificil, foarte multe exemplare fiind doar ranite,de cele mai multe ori nerecuperate.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde violiv pe 02 Sep 2010, 08:30

Fa inainte doua teste simple:
- trage la fix 60 m, masurati cat poti de exact, un cartus intr-o sticla de apa de 1,5-2l. O sa ai surprize mari in ceea ce priveste efectul alicelor la distanta asta....cu noroc, 4-5 alice s-ar putea sa strapunga un perete al sticlei, cea mai mare parte din alicele ajunse acolo doar o zgarie.

- uite-te in sus pe blocurile turn pana vezi o pasare asezata pe vreo antena apoi judeca foarte la rece daca ai trage in ea la distanta respectiva....fix la verticala nu-s nici 40 m pana acolo iar daca te dai 25 m mai departe de bloc ai fix 45 m pana la ea....s-ar putea sa-ti para ca la 200 m iar cei 60 m in discutie sa fie undeva pe la etajul 4.

Cel mai greu este sa determini distanta pana la o pasare atunci cand ai tras. Singura situatie in care poti obtine o cat de cata evaluare este atunci cand pasarea trece fix la inaltimea ochilor si cade ca bolovanul....masurand distanta pana la locul in care a cazut ai o valoare foarte aproape de cea la care ai tras....si-o sa vezi ca 50 m sunt ingrozitor de departe.
violiv
Veteran

Mesajde AdrianLica pe 02 Sep 2010, 13:28

Nu fac nici o citare penbtru ca tre sa va raspund la toti trei, si subiectul fiind acelasi, si anume aprecierea distantei, incerc sa ma explic: Ieri dimineata si aseara am stat cumulat cam 3 ore ascuns in papura, si pot spune ca mi-au trecut pe deasupra mea peste 300 de rate. Nu am avut nici o ruleta de masurat la mine, insa blocul in care locuiesc eu se afla exact in fata unui bloc cu 10 etaje, si in 6 ani de cand locuiesc aici cred ca am invatat sa apreciez cei 35-40 m pe care ii are blocul. De aceea am spus, e adevarat, aproximativ ca am doborat o piesa la 60 de metri, pentru ca am luat ca reper exact inaltimea unui bloc cu 10 etaje, si mie unul mi s-a parut mult mai sus ratoiul. S-ar putea sa fi adaugat cei 5-10 metri pe care ii adauga orice vanator care vrea sa impresioneze, dar ma indoiesc ca nu cunoasteti, indeajuns ca sa ma credeti, inaltimea la care raman ratele in perioada asta. Pur si simplu nu coboara. Am luat 2 piese la maxim 25 m, pentru ca nu m-am miscat in papura, dar in rest stateau cam pe la inaltimea unui bloc cu 10 etaje. Pentru un incepator, am fost foarte multumit, mai putin de faptul ca nu le-am gasit pe toate, sau mai bine zis, ca nu au fost gasite, ca nu am stat eu sa le caut...Asta e, o sa imi caut un partener de vanatoare din Craiova care are caine bun, care sa si aporteze, si atunci o sa ma simt vanator. Ieri nu m-am simtit vanator indeajuns pentru ca am lasat vanat mort prin apa, si acum ma gandesc ce rau o sa miroase si cat de putin ecologic este :(. Chiar ma caiesc ca nu am apreciat dinainte de a trage ca nu or sa cada unde vreau eu, si ma simt vinovat. Dar singurul motiv pentru care exagerez este ca vreau sa invat sa trag. La noi in Dolj nu avem unde sa invatam, ca sa organizezi un tras la talere iti trebuie mii si mii de rugaminti , rabdare si hartogarii la vreo unitate militara care are poligon de tragere...La gugu, am efectuat deja cele 4 iesiri de pe autorizatie, si nu mai primim alta pana nu expira cele 30 de zile. Nici nu va imaginati ce in criza de timp ma simteam pana ieri, pentru ca vine octombrie, o sa merg la organizata si o sa ma fac de ras. Dar acum chiar ma simt bine, si daca nu or fi fost cei 60 de metri, pentru ca a fost prima mea vanatoare la rate si poate mi s-au parut mie prea sus, ei bine, fazanul NICIODATA nu o sa zboare atat de sus sau nu o sa ajunga el atat de departe fara sa trag si cel de-al doilea foc. Spun niciodata pentru ca fazanul chiar imi este foarte cunoscut. Am avut vreo 12 ani bunic vanator, si in ultimii ani un unchi, si nu am cum sa nu stiu sa apreciez la ce distanta se afla un fazan sau o potarniche...
AdrianLica
Veteran

Mesajde violiv pe 03 Sep 2010, 08:40

Felicitari!
Tine-o tot asa.
E posibil si la astfel de distante, si chiar mai sus dar nu trebe sa faci o regula din asta.
violiv
Veteran

Mesajde Marius pe 03 Sep 2010, 08:43

violiv scrie:- trage la fix 60 m, masurati cat poti de exact, un cartus intr-o sticla de apa de 1,5-2l. O sa ai surprize mari in ceea ce priveste efectul alicelor la distanta asta....cu noroc, 4-5 alice s-ar putea sa strapunga un perete al sticlei, cea mai mare parte din alicele ajunse acolo doar o zgarie.

Da, cred ca trebuie mult noroc ca 4-5 alice sa loveasca o tinta asa de mica la o distanta asa de mare.

AdrianLica scrie:La gugu, am efectuat deja cele 4 iesiri de pe autorizatie, si nu mai primim alta pana nu expira cele 30 de zile.

Asta e o mare magarie! Nu exista nici o prevedere legala, statutara, etica sau de alta natura care sa te impiedice sa iesi la vanatoare oridecateori vrei sau poti. Teoretic, daca ai timp si chef, trebuie sa poti vana cu autorizatie, zilnic, de la inceputul pana la sfarsitul sezonului, iar ei trebuie sa-ti de autorizatie, in limita planului de recolta.
La gugustiuci, ca si la alte specii (rate gaste, prepelite, sitari) trebuie sa-ti dea autorizatie pe oricare fond al asociatiei.
Asa ca, daca vrei la gugustiuci, du-te, preda autorizatia veche si cere alta noua.
Marius
Veteran

Mesajde AdrianLica pe 03 Sep 2010, 13:10

Marius:
Nu merge, am incercat. Mi se spune ca de de-aia autorizatia de tip A se da pentru 4 iesiri, pentru ca se presupune ca vanam in weekend-uri, de parca toti am lucra de la 8 la 15 si am cadea franti in timpul saptamanii, si nu am mai avea timp de vanatoare. Si, ce m-a deranjat si mai tare, mi s-a spus ca "daca toti ar veni si ar cere asa, cate una la o saptamana, unde am ajunge?" Deocamdata, fiind incepator, nu mi-am permis sa ii contrazic cu legea in mana, mai ales ca la rate s-a putut sa iau desi nu s-au scurs nici jumatate din cele 30 de zile la gugustiuci. Si sincer inca nu cunosc ce putere au cei care conduc AJVPS-ul, ma gandesc ca daca ei vor si voteaza intr-o sedinta secreta, ma pot exclude fara echivoc si fara sa dea socoteala nimanui de ce, asa ca deocamdata stau in banca mea...Poate la anul o sa fac ceva iures p-acolo...
AdrianLica
Veteran

Mesajde violiv pe 03 Sep 2010, 14:30

Marius scrie:[
AdrianLica scrie:La gugu, am efectuat deja cele 4 iesiri de pe autorizatie, si nu mai primim alta pana nu expira cele 30 de zile.

Asta e o mare magarie! Nu exista nici o prevedere legala, statutara, etica sau de alta natura care sa te impiedice sa iesi la vanatoare oridecateori vrei sau poti. Teoretic, daca ai timp si chef, trebuie sa poti vana cu autorizatie, zilnic, de la inceputul pana la sfarsitul sezonului, iar ei trebuie sa-ti de autorizatie, in limita planului de recolta.La gugustiuci, ca si la alte specii (rate gaste, prepelite, sitari) trebuie sa-ti dea autorizatie pe oricare fond al asociatiei.
Asa ca, daca vrei la gugustiuci, du-te, preda autorizatia veche si cere alta noua.

Exact! Dar daca planul de recolta la gugustiuci este de 2-300 piese si filiala are 1000 membri? Atunci, democratic, iti revine cate o autorizatie cu 2 gugu in total la 5 vanatori trecuti pe autorizatie. Si daca primii primitori ai autorizatiilor se intorc cu ele completate cinstit cu numar de iesiri, piese recoltate, data, ora ...intr-o saptamana s-a gatat cu cota.
Mie imi place sa merg la grauri macar o data pe sezon. Pana acum n-a fost o problema dar de anul trecut nu mai apar pe autorizatii...ce sa fac? Sa-i braconez. Sincer, mai bine stau in casa si ma uit la gugu din zarzarul din fata blocului.
violiv
Veteran

Mesajde madalin122582 pe 03 Sep 2010, 14:33

Sunt de acord cu tine ca nu e bine sa faci scandal la inceput...pana nu te imprietenesti cu "vulpoii batrani", stai in banca ta ca s-ar putea sa te manance :lol: ...si e iar adevarat ca te pot exclude...dar asta nu e mare paguba...te poti inscrie la alta asociatie...permisul de vanator nu ti-l pot lua. e dreptul tau castigat
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 03 Sep 2010, 14:36

Fel de fel de idioti, sau rauvoitori. Parca vanatorii ar vana ratele sau porumbeii din curtea lor. Din moment ce exista cota la o anumita specie de vanat, sa dea la vanatori autorizatii.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde Marius pe 03 Sep 2010, 21:02

Toata porcaria e generata de sistemul de fixare a taxei anuale de arenda care e proportionala cu cota de recolta. Din acest motiv, conducerile asociatiilor fixeaza cote de recolta ridicole la specii de pasari de pasaj sau gugustiuci. Probabil ca daca ar stabili cote normale, indestulatoare pentru membrii asociatiilor, taxele ar de arenda ar deveni foarte mari si asta s-ar reflecta in cotizatii mai mari ca acum.
Oricum, asa e rau de tot.
Este deja de notorietate ca suntem impinsi la braconaj, asa cum bine zice Violiv mai sus. Sunt situatii in care nu se completeaza rubricile autorizatilor ca sa se poata iesi de mai multe ori, nu se trece corect vanatul recoltat, etc. Ne furam singuri caciula.
Cred ca AGVPS ar fi trebuit sa faca ceva mai mult pentru noi in domeniul asta.
De ce un vanator ca Violiv sa nu poata iesi la grauri sau Adrian Lica la gugustiuci?
E ceva stramb de tot.
Marius
Veteran

Mesajde violiv pe 04 Sep 2010, 07:27

Intr-o vreme, pe langa formula aia de calcul a taxelor aparea si cuvantul "sedentar" pe langa "vanat"....si mi se pare foarte normal asa.
Ce naiba face statul, ministerul, filiala ca sa creeze conditii optime pentru vanatul de pasaj? Cota de recolta n-ar trebui stabilita ca un procent din vanatul "numarat" la evaluare? Cine drac' face evaluare la turturica, prepelita, gugustiuc, rate, garlita, etc. mai ales ca astea pot fi azi si maine nu sau anul acesta da si inca doi ani nu. Ce naiba poate sa faca pe fond gestionarul unui fond de vanatoare ca sa tina gaste pe el? Sa faca sararii pentru gasca? Doar sa le lege sau sa le puna in voliera.
Pana si inainte de "90 la pasaj autorizatia nu impunea decat limita maxima de piese pe iesire. Puteai sa iesi si de doua ori pe zi pe toata perioada de valabilitate a autorizatiei si daca voia careva sa-ti faca mizerii te astepta la intoarcere in zilele cand se afla ca "a venit gasca" ca sa te gaseasca cu mai mult de patru.
Magaria a inceput atunci cand i-a trecut unuia prin cap sa taxeze si animalele domestice, ca doar asa am invatat pe la clasele primare: animal domestic = traieste pe langa casa omului si se hraneste cu ce gaseste prin batatura, definitie numa buna pentru bietul gugustiuc.

Ca sa nu-mi mai amintesc si de specii cat se poate de sedentare, de prezente pe fonduri si de interes cinegetic dar ce au fost uitate cu totul la plan.....pe aici sunt lipsa la apel bizamul, bursucul..si-or mai fi si altele.
violiv
Veteran

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante