Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 08 Dec 2019, 22:30

Calibrul 223REM

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

Calibrul 223REM

Mesajde piper pe 05 Noi 2010, 16:27

Salut pe toti colegii forumisti.
Am nevoie de un sfat. Urmeaza sa primesc un H&K SL8 in calibrul 223Rem. Doresc sa achizitionez o luneta care sa-mi permita sa fructific la maximum balistica acestui calibru. Adica, daca .223Rem e eficient pina la max 200m voi lua o luneta care sa aiba eficienta la 200m, la 300m la fel samd.
Poate vreun coleg sa-mi dea un sfat in acest sens?
Multumesc,
Dragos
piper
Nou membru

Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul 223REM

Mesajde violiv pe 05 Noi 2010, 20:13

Felicitari pentru achizitie! Tare-mi doresc sa incerc una :roll:

223 e eficient la peste 600 m...cum facem? Recomandam o luneta pentru 600 m? Eu stiu pe cineva care trage la 50 m cu o luneta 6x si pe altcineva care trage la 50 m cu o luneta 32x.... :mrgreen: crezi ca gresesc?

Intai ca arma ta este una de derivatie militara, adica o semi facuta sa traga foarte fiabil si cu precizie acceptabila. Tevuca scurta si pasul si mai scurt al ghinturilor te obliga la folosirea unei munitii dedicate daca vrei sa exploatezi toate posibilitatile calibrului....adica gramaj marisor al "plumbului". Din pacate, asa ceva nu se gaseste pe la noi nici sa dai cu tunul si nici 4 g nu gasesti prea des cand pentru arma ar trebui 5 g sau peste....iar 223 e extrem de pretentios la munitie :?
223 nu-i rau la recul dar semi ce-l trag zgaltaie lunetele de le sar maruntaiele rapid asa ca sa nu te astepti ca poti pune ceva foarte ieftin pe ea.

Eu as pune pe ea o IOR Pitbull 1-4x cu reticul cu compensare balistica pentru 223 militar pana la 400 m si n-as avea griji.

Cum arma este suficient de greuta pentru cat de micuta e cred ca te poti orienta la o variabila cu magnitudine mai mare sau foarte mare gen 6-24x sau chiar extreme ca 10-50x fara teama c-o ingreunezi prea tare.
Optiuni tare multe.....fara ceva precizari in privinta utilitatii ce vrei sa i-o dai mai greu sfaturi.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde piper pe 05 Noi 2010, 21:43

Multumesc Vio ! Topicul/intrebarea iti erau dedicate in totalitate (cu tot respectul pentru ceilalti colegi forumisti cu greutate). Acum sunt lamurit; vis-a-vis de munitie cred ca stiu eu o cale de rezolvare 8)

Daca vrei, iti promit ca nu trag un foc cu ea / vin la C-ta si ii facem safteua impreuna (fara luneta). Daca e ok, zi-mi si ramine stabilit.
Dragos
piper
Nou membru

Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 05 Noi 2010, 22:32

La Bucuresti, la Constanta...vedem noi. De tras tot tragem. :wink:

Inca o data: utilizarea ce ti-o doresti dicteaza optica. Vrei plescaneala in poligon si la vanatoare mai rarut = cat mai mare. Vrei mai mult la vanatoare = micuta spre medie.
Daca ai bagat de sama, mai toate "militaroasele" astea sunt dotate in actiune cu optica cu magnitudini relativ micute sau chiar hollow dar construite sa nu ingreuneze inutil arma si sa poti trage iute si suficient de precis cat sa exploatezi ce poate arma. Nu e o arma de bench-rest, nu-i facuta sa tragi in nasturi la 100 m (desi s-ar putea sa poti si asta) ci sa tragi iute in vulpea la 200...chiar daca n-o nimeresti cu primul foc, n-apuca sa plece pana vin urmatoarele doua :wink: E micuta, compacta, usor manevrabila....mie mi se pare o arma de dibuit, de-o combatere... In ideea asta si ca sa ramana micuta si manevrabila, o asa-zisa "universala" de calitate foarte buna, care sa te ajute si pe inserat si la oarece distanta mi s-ar parea o alegere buna.

P.S. ai grija ca printre accesorii sa vina si montura specifica altfel o sa tragem vizand prin teava.
violiv
Veteran

Mesajde yoghi pe 06 Noi 2010, 17:32

Nu stiu cum ai ajuns la modelul asta (poate pt ca alt 223 semi nu prea gasesti )
dar avantajul tau e greutatea ei mare cu care reculul cartusului e aproape zero si astfel grupajul pina in 200m
e perfect. Eu zic ca o luneta 2-10x sau 3-12x ar impaca si poligonul si pinda.

[quote="violiv"]
vulpea la 200...chiar daca n-o nimeresti cu primul foc, n-apuca sa plece pana vin urmatoarele doua :wink:
.[/quote]

colegu vrei sa zici ca faci un tripleu la vulpe ? :D Poate daca isi comanda incarcator de 10
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde violiv pe 06 Noi 2010, 19:46

Nu tripleu la vulpe ci o vulpe cu un foc din trei. :mrgreen:

poate pt ca alt 223 semi nu prea gasesti

cred ca-s mai dese decat in orice alt calibru:
Steyr AUG
HK SL8, MR 223 si mai vechea dar inca disponibila s-h SL6
Benelli MR1 (disponibila si-n Ro)
Arsenal Bulgaria
Molot Russia in 2 variante - AK si RPK
Remington R 15 (disponibila si-n Ro)
+ 1000 de clone "americane" din care sunt diponibile si-n Europa multe modele

Niciun alt calibru nu este atat de bine reprezentat, nici chiar 308 sau 30-06.

Grupajele nu-s chiar atat de perfecte, aproape dublu fata de o arma varmint in 223 da' tot raman in 3-4 cm cu munitia potrivita...da' placerea trasului in regin semi alert n-are egal. :wink:
violiv
Veteran

Mesajde TUBOR pe 06 Noi 2010, 19:50

salutare la toata lumea!
parerea mea este ca pe o astfel de arma, cu design si calibru militar, ar merge mai degraba un red-dot sau un sistem de ochire holografic, as recomanda AIMPOINT sau EOTECH.
astea te ajuta enorm la distante scurte 25m-150m. avantajul e ca poti ochi repede si cu ambii ochi deschisi.
iar daca vrei sa mergi pana la 600m atunci, pe langa montajele existente, poti poti pune o luneta 3x. exista variante pentru amandoua modelele. astfel o sa ai o arma cu sistem de ochire care trage la 25m iar in secunda urmatoare trece la 600m.(sic!) :D
http://www.eotech-inc.com/product.php?id=14&cat=4

http://www.aimpoint.com/products/aimpoi ... oint_3xmag

personal folosesc pe 223 varianta AIMPOINT cu luneta 3x si sunt multumit atat pentru distante scurte cat si pentru distante mai lungi.
TUBOR

Mesajde chriss_hunter29 pe 11 Ian 2011, 18:18

am gasit munitie in 223 rem 3.56g . 55gr fmj pe care scrie Dynamit nobel furth-germany are cineva idee cine sunt astia...rws ,geco...???...e ceva de capul lor?
ps pretul ar fi cam 200 lei la o cutie de 30...
chriss_hunter29
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde yoghi pe 11 Ian 2011, 23:29

sunt cartuse de la NATO (pentru nato) dar sunt cam scumpe
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante