Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 20:03

ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde AdrianLica pe 22 Dec 2010, 19:16

Salut. Am impuscat astazi doi iepuri cu acest tip de cartus, cu alica de 3.5 mm. Unul la cca 30-35 m si celalalt la cca 45-50 m. Amandoi au avut gaura si matele scoase in partea cealalta. Sa nu credeti ca sunt vreun bun ochitor la iepure, sunt chiar incepator si in ultimul timp ratam in draci. Care e treaba cu aceste cartuse? A mai folosit cineva? Nu cred ca i-am lovit cu bura pentru ca al doilea iepure a fost destul de departe ca sa ajunga bura acolo. Daca primul iepure a mai facut ceva "galagie", cel de-al doilea nu a mai miscat.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde Don pe 22 Dec 2010, 20:15

Mai bine mai masoara inca o data distanta(cel putin la al doilea - cel pe care l-ai eviscerat la 50 m) si
scrie-ne din nou !
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde OVI762 pe 22 Dec 2010, 21:44

Am tras si eu cu cheddite de 3 jumate(zic numai de cheddite ca astea mi s-au parut cele mai bune) la 10-12 pana pe la 35-40m si in toate cazurile(cand am nimerit)iepurele nu a prezentat decat orificiile normale de intrare ale alicelor,nici vorba de eviscerare.Sincer sa fiu nu am tras cu cartusul mentionat de tine dar la 50 m cred ca numai proiectilul unic produce esemenea ravagii.Esti sigur ca nu ai incurcat cartusele???? :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde OVI762 pe 22 Dec 2010, 22:01

http://www.arw.ro/produs.php?p=8748
Daca zici de cartusele astea la 50 m sigur nu eviscereaza iepurele.Am impuscat duminica un iepure cu alica de 5 la vreo 18-20m si nici semn de eviscerare deci sigur incurci munitiile. :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde OVI762 pe 22 Dec 2010, 22:03

Daca prin postarea de mai sus am facut reclama firmei respective imi cer scuze si rog sa mi se stearga postarea.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde madalin122582 pe 22 Dec 2010, 22:04

OVI762 scrie:Esti sigur ca nu ai incurcat cartusele???? :wink:

Cel mai aproape de adevar :lol:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde AdrianLica pe 23 Dec 2010, 07:34

Mda...ma asteptam la unele misto-uri. In primul rand, daca loveam doi iepuri consecutiv cu proiectil unic, deja cautam sa imi fac cont pe forum-uri de genul "thebesthunters". Sa fim seriosi. Cel de-al doilea iepure inca nu l-a congelat sotia, si am incercat sa fac niste poze:

http://img233.imageshack.us/i/1000722h.jpg/

carnea zdrobita in interior, facuta ferfenita, in abdomen, unde a fost gaura

http://img703.imageshack.us/i/1000724.jpg/

gaura de intrare

http://img411.imageshack.us/i/1000726e.jpg/
http://img18.imageshack.us/i/1000725qk.jpg/

gaura de iesire unde am gasit matele afara

In legatura cu distanta, chiar am pus mai putin decat am apreciat eu in teren, tocmai pentru a nu fi luat la misto. Nu ma intereseaza daca nu ma credeti, eu am postat pentru ca mi s-a parut foarte ciudat sa gauresc doi iepuri cu acest tip de cartuse. Cineva mi-a zis ca i-am gaurit cu bura, este foarte posibil, mi s-a intamplat asta la fazan, dar in acel caz am gasit bura in burta fazanului. Mi se pare putin probabil ca prin fazan sa nu fi trecut bura, iar prin iepure da, pentru ca nu am gasit nimic in interior la iepuri. Aaaa, si ca sa lamuresc mai bine faptul ca nu "am confundat munitia", la jupuire au cazut alice din el, deci...Rog pe cei care cred ca e vanatoreasca sa ignore postul, poate vede cineva care a mai patit-o si ma poate ajuta sa inteleg care a treaba cu aceste cartuse, pentru ca aparent sunt perfecte, foarte bune la vanatoare, dar cu o conditie: sa fac cadou iepurii.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde cybelle pe 23 Dec 2010, 08:20

AdrianLica scrie:Mda...ma asteptam la unele misto-uri. In primul rand, daca loveam doi iepuri consecutiv cu proiectil unic, deja cautam sa imi fac cont pe forum-uri de genul "thebesthunters". Sa fim seriosi. Cel de-al doilea iepure inca nu l-a congelat sotia, si am incercat sa fac niste poze:

http://img233.imageshack.us/i/1000722h.jpg/

carnea zdrobita in interior, facuta ferfenita, in abdomen, unde a fost gaura

http://img703.imageshack.us/i/1000724.jpg/

gaura de intrare

http://img411.imageshack.us/i/1000726e.jpg/
http://img18.imageshack.us/i/1000725qk.jpg/

gaura de iesire unde am gasit matele afara

In legatura cu distanta, chiar am pus mai putin decat am apreciat eu in teren, tocmai pentru a nu fi luat la misto. Nu ma intereseaza daca nu ma credeti, eu am postat pentru ca mi s-a parut foarte ciudat sa gauresc doi iepuri cu acest tip de cartuse. Cineva mi-a zis ca i-am gaurit cu bura, este foarte posibil, mi s-a intamplat asta la fazan, dar in acel caz am gasit bura in burta fazanului. Mi se pare putin probabil ca prin fazan sa nu fi trecut bura, iar prin iepure da, pentru ca nu am gasit nimic in interior la iepuri. Aaaa, si ca sa lamuresc mai bine faptul ca nu "am confundat munitia", la jupuire au cazut alice din el, deci...Rog pe cei care cred ca e vanatoreasca sa ignore postul, poate vede cineva care a mai patit-o si ma poate ajuta sa inteleg care a treaba cu aceste cartuse, pentru ca aparent sunt perfecte, foarte bune la vanatoare, dar cu o conditie: sa fac cadou iepurii.


balistic vorbind , nu este normal ca alicele sa nu paraseasca bura si sa loveasca animalul ca un tot unitar.
cu toate acestea mi s-a intamplat cu 2 ani in urma sa fac un test cu 4 cartuse incarcate manual si 2 dintre ele au lovit in tinta exact ca un breneker[ chiar mai rau poate :!: ]
cand m-am apropiat pt a vedea cate orificii sunt in tinta din cele 'x' alice incarcate, am gasit o gaura cat degetul mare de la mana[ a se citi deget MARE]
nu mi-am putut explica fenomenul insa vav de ce ti s-a intamplat si tie pot spune ca se poate in practica, ca alicele sa nu paraseasca bura si astfel sa loveasca vanatul devastator.

cu cartusele de mai sus[precizate de tine] am tras si trag si la iepure si la gasca si nu mi s-a intamplat pana acum ce ai patit tu.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde OVI762 pe 23 Dec 2010, 10:12

Imagini nasoale rau-in prima l-am vazut pe Elvis :D Merg astazi sa cumpar o cutie ca stiu niste pisici pe langa o liziera si fac experimentulNu zice nimeni ca le incondeiezi,inexplicabilul se poate intampla oricand insa daca nu ti se intampla tie si il auzeai pe altul iti venea sa crezi?Daca ti-as spune ca mi-a cazut cotofana la80m masurati cu alica de 3,9 nu te-ai uita cumva la mine?si cu toate astea sunt 5-6 oameni care au vazut faza (e drept ca a cazut din nimereala)De asta ni se pare greu de explicat ca si noi am tras cu 3,5 si n-am patit-o.Oricum iepurele tau arata de parca a halit o grenada invelita in batoane de trotil. :lol: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde OVI762 pe 23 Dec 2010, 18:07

Am tras in 2 pisici la vreo25m(29 de pasi mari)cu cartusele descrise de tine,cartuse cumparate astazi din CraiovaAu murit si doar atat,cum moare orice pisica impuscata cu alice de 3,5.Dracu' stie ce au avut cartusele tale o fi fost vreun lot mai descantat.In orice caz bune cartuse. :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde AdrianLica pe 23 Dec 2010, 22:55

Am dezlegat astazi misterul. Am tras cu un alt tip de cartus, am luat un alt iepure la 20 m cu alica de 3 mm. De aceasta data l-am lovit din spate, dar la jupuire arata tot ca lovit de tren, si tot in lateralele abdomenului. Ce am omis eu ieri sa precizez? Ca am o catea brac german, care mi-i aporteaza si se pare ca isi infige coltii zdravan. Nu credeam insa ca poate produce hemoragie interna in halul ala doar pentru ca il apuca de spinare si mi-l aporteaza, dar la cel de azi era atinsa pana si inima. La fel gauri in el , produse se pare de coltii cainelui. De aceasta data sunt sigur ca e de la catea...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde Don pe 24 Dec 2010, 00:01

Adriane , Adriane , ce te-ai mai suparat tu pe mine de m-ai pus sa trec pe trotuarul celalalt cand vad topicul
asta si l-ai mai stimulat si pe Ovi762 sa extermine pisicile urbei ca sa vada el ce si cum ! Si cand colo ,
uitasei sa ne povestesti de pardalnicul de catel...da prepelitele cum ti le face daca iepurii ti-i eviscereaza?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde AdrianLica pe 24 Dec 2010, 06:06

Don scrie:Adriane , Adriane , ce te-ai mai suparat tu pe mine de m-ai pus sa trec pe trotuarul celalalt cand vad topicul
asta si l-ai mai stimulat si pe Ovi762 sa extermine pisicile urbei ca sa vada el ce si cum ! Si cand colo ,
uitasei sa ne povestesti de pardalnicul de catel...da prepelitele cum ti le face daca iepurii ti-i eviscereaza?


Imi fac "mea culpa" pentru ca v-am pus pe jar, oricum cartusele alea sunt grozave. Nu am exagerat cu absolut nimic in privinta distantelor. In legatura cu cateaua mea, asta sa fie paguba, in rest este extraordinara, mai ales la fazani. Fiind in primul sezon de vanatoare, am vazut eu ce si cum ca fara caine nu prea ma descurcam la fazani, si am cumparat-o de la un prieten . Are 4 ani, si are un miros incredibil. La grupa, din 5-6 caini, doar ea a plecat dupa un fazan aripat si l-a adus dupa cateva minute. Ce mi se pare ciudat e ca fazanii mi-i aduce mai cu mila, descopar la jumulire doar o vanataie si foarte rar coltii infipti. Iepurele insa, dupa ce il smotoceste un pic sa nu mai miste, il apuca de spinare sau de grumaz si il aduce tantos. Nu cred ca am ce sa-i fac. Si nici sa ajung inaintea ei sa iau iepurele nu prea am chef, mai ales ca are o dambla: daca in primele ore ale zilei nu aporteaza nimic sa simta gustul vanatului, o ia razna in sensul ca devine foarte nervoasa si incepe sa vanaze singura, pleaca pe urme mai ales de iepure kilometri intregi. Daca impusc ceva, imi sta la picior si imi face o cheta mica, e cel mai bun caine, daca nu, ma pedepseste in cel mai josnic mod: ma "paraseste" pentru minute bune. Asta e, sper sa ii indrept acest defect cu o zgarda electrica...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde OVI762 pe 24 Dec 2010, 11:16

De fapt tu ai tras cu cartuse ,,brac german'' :lol: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ROTTWEIL CARTUS WMH PLASTIK CAL.12/70/36/3,5MM

Mesajde Cristi pe 24 Dec 2010, 15:31

AdrianLica scrie:Am dezlegat astazi misterul. Nu credeam insa ca poate produce hemoragie interna in halul ala doar pentru ca il apuca de spinare si mi-l aporteaza, dar la cel de azi era atinsa pana si inima. La fel gauri in el , produse se pare de coltii cainelui. De aceasta data sunt sigur ca e de la catea...

Imagine
:D :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate