Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 24 Aug 2019, 15:17

Ricoseu glont din tufis

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

Ricoseu glont din tufis

Mesajde mihai_tud pe 31 Dec 2010, 14:13

Standul il aveam in padurea rara (am 30-06 ce sa-i faci) :wink: Aud porcul venind singur ,fara caini (care au luat un vier mare, mai inainte si s-au dus cu el inapoi in bataie).Epolez incet sa nu ma simta si il vad .In varful crestei se opreste si asculta.Eu malc ,ca pestele aproape nici nu mai respir.Vine direct catre mine.Il las sa vina ....La circa 35 metri o coteste perpendicular pe directia de deplasare initiala si se baga intr-un tufis de mure si maces.Sta si asculta .Il vad perfect.Doar citeva cracutze intre mine si el.Pun red dot-ul in spatele piciorului stanga fata si trag.Marcheaza focul ,da sa plece ,se impiedica si cade, apoi se scolala fulgerator si tusti spre un izvor.Il prind la iesirea din tufis si un al doilea foc in torace il opreste definitiv.Curios sa vad ce s-a intimplat cu primul foc ma duc si cercetez.Ii rupsese "glezna" de la piciorul din spate! :roll: Cele cateva cracutze de rug au fost suficiente ca sa devieze glontul mai bine de 60 cm in doar 35 metri.Porcul avea cam 80 kg ,glontul Winchester 9,7 Grame.Dupa aceasta intimplare am schimbat munitia si mi-am recalibrat Z-Point-ul pentru 11,7 grame.Stiam ca 9,7 este prea usor dar m-am incapatinat sa-l pastrez.Daca a m-ai patit cineva asa ceva as fi curios sa aflu parerea lui.
La multi ani!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
mihai_tud
Membru important

Re: Ricoseu glont din tufis

Mesajde violiv pe 31 Dec 2010, 15:15

Sacal, 70-80 m, stand pe loc in spatele unui copac pravalit cu multe crengute spre in sus. 300 wm, orix de 13 g, tras degeaba. La locul cu pricina, urmele sacalului la nici 2 m de copac si imediat in fata lor glontul infipt in pamant. Pe copacul prabusit o crengura cat degetul retezata. In nici 2 m deviere de ~20 cm spre in jos.
Vulpe, 25-30 m, la pas usor venind pe o coasta... ca pentru incepatori. 30-06 Hammerhead 14,3 g, tras si glontul loveste exact sub burta, face un val de pamant ce-o arunca in sus, vulpea se dezmeticeste si pleaca. La nici un metru de vulpe un lastar de nici 1 cm grosime retezat proaspat...nici nu-l vazusem prin luneta...suficient pentru ~10 cm deviere - si cica greu si bont e mai bun :oops: .
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde mihai_tud pe 31 Dec 2010, 15:33

Deci s-a intimplat si la case mai mari. :!:
mihai_tud
Membru important

Mesajde GROSU FLORIN pe 02 Ian 2011, 14:56

Cerb lopatar, 70-80 m, lastar de salcim de un an ( cred ), destul de rar, 30.06 - S&B - SPCE - 9.7 g, ochit la spata conform principiilor proprii, tras, plecat fara sa marcheze focul. Daca puneam focul pe git, se termina vinatoarea intrucit gitul si capul cerbului erau deasupra lastarului. Ochind la spata, cu siguranta am atins un lastar care mi-a deviat focul. Surprinzator, la locul unde cerbul imi " pozase " am ghasit citiva picuri de singe ( era zapada ). Urmarirea a durat 3.5 ore, in prima parte fiind insotit de padurarul cu care iesisem in teren. De la o vreme, omul s-a retras discret si m-a lasat sa-mi continui " nebunia ". Singe foarte putin - cite un strop, pe urma, la un moment dat urmele lui s-au suprapus peste urmele unui grup de 7-8 piese, intors inapoi, cautat, etc. In final l-am ajuns intr-o parcela de padure batrina si fiindca nu voiam sa mai risc si avea bustul acoperit de un stejar gros, i-am dat o lovitura in abdomen la vre-o 100m, s-a mai deplasat vreo 20m si am putut sa ii dau lovitura finala - cea pe care mi-am dorit-o de prima data.
A venit padurarul cu sania, am dus cerbul la canton fiind extrem de curios sa imi analizez greseala. Jupuit si eviscerat, cerbul meu prezenta doar cele doua lovituri - cea in abdomen si lovitura finala in cavitatea toracica, deci prima lovitura deviase total aiurea. Bine, dar singele pe care facusem urmarirea? Am studiat atent carcasa si am gasit un alic de " trei la fund " intr-una dintre pulpele din spate, intrat pe interior si oprit undeva aproape de oasele bazinului. Concluzie: cerbul meu, in care trasesem pe la ora 10, incasase in aceeasi dimineata o lovitura de " trei la fund " trasa la distanta mare, de la vre-un " expert " din zona, probabil destul de departe de locul unde se intilnise cu mine, pentru ca desi eram in teren dinainte de rasaritul soarelui, nu auzisem focul.
In principiu, un proiectil plecat din teava ghintuita, daca atinge in traiectoria lui un obstacol nedorit, oricit de firav ar fi acesta, se comporta ca o minge " cu efect " la atingerea cu asfaltul, schimbidu-si traiectoria, noua traiectorie facind un anumit unghi cu traiectoria initiala ( considerate pentru simplificare rectilinii ). Fenomenul este cu atit mai accentuat (unghiul mai mare ) cu cit viteza proiectilului este mai mare. Devierea fata de punctul ochit initial este cu atit mai mare cu cit distanta dintre obstacolul nedorit si tinta este mai mare, altfel spus, daca mistretul este bagat 10 m in lastar, sansele sa il nimeresc sunt minime, pe cind daca este doar la 1 m si glontul atinge in obstacol, chiar deviat, sunt sanse sa loveasca o zona vitala.
Solutie de compromis pentru vinatoarea la goana in locuri cu desis: proiectil greu cu viteza initiala mica ( 14.3 g - SAKO sau FEDERAL pentru 30.06 ), ales cu grija locul in care pot da focul, lasat mistretul sa vina cit mai aproape, etc.
Mistret impuscat in timp ce mergeam in goana - datorita unor particularitati ale terenului linia gonacilor s-a rupt si incercam sa o reorganizez. Mistretul - vier de anul 2 ( 100-110 kg. ), incercind sa se sustraga de la actiunea
noastra, mi-a trecut la 4-5 m in stinga. Surpriza pentru amindoi, foc din epolare, prin des - 30.06 - 14.3 g, FEDERAL - lovitura in cavitatea toracica, a mai continuat alergarea 7-8m. Cind l-am jupuit, am constatat ca la intrare, proiectilul facuse o gaura de forma ovala, cu axa mare aproape de lungimea proiectilului, ceea ce arata clar cam ce miscari avea glontul meu la momentul impactului cu tinta. Cu siguranta mi-a fost favorabila distanta mica pina la tinta.
TOATE CELE BUNE !
GROSU FLORIN
Nou membru

Mesajde mihai_tud pe 02 Ian 2011, 17:21

Interesante amanunte.
Bafta pe mai departe!
mihai_tud
Membru important

Mesajde scirocco pe 02 Ian 2011, 20:19

mihai_tud scrie:Interesante amanunte.
Bafta pe mai departe!

Asta cu bafta ,zau daca am inteles-o! :wink: Adica le urezi sa rateze si mai departe? :D
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
scirocco
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde mihai_tud pe 02 Ian 2011, 23:21

"kkt in traista "am vrut sa scriu de fapt dar tastatura asta imi mai joaca feste cateodata. :mrgreen:
mihai_tud
Membru important

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante