Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:25

Munitie teava ghintuita Cal. 12

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 21 Ian 2011, 09:37

Va salut,

Rog cunascatorii, care au cunostinta sau au auzit, unde si cine aduce cartuse calibru 12 pentru tevile ghintuite.

Povestea este urmatoarea:

dupa un an si patru luni, a ajuns intr-un final si a mea jucarie - un Winchester SX3 - combo - cal 12 - camera de 76 (cutie platic, arma, doua tevi 61 si 71, doua uluce, trei socuri + cheie, o prelungire pat, doau cheite curea umar, autoblocant tragaci). Ce are in plus aceasta arma: o teava de 61 ghintuita + uluc (motivul care a intarit cumpararea ei), oscilam la acea vreme intre Beretta Stone Coat Gold si Winchester SX3.
Nu mi-am imaginat ca nu voi gasi munitie in tara pentru teava ghntuita, chiar daca stiam, ca nu gasesc tot o luam :D.
Momentan mergem cu lisa si cu Sauvestre de 76. :cry:

Aceasta e munitia necesara, care difera de un slug de lisa, lipsa coditei pentru pastrarea traectoriei.

winchester supreme elit xp3

http://images.cabelas.com/is/image/cabelas/s7_216451_imageset_01?hei=380&wid=380

Remington
http://www.natchezss.com/images/products/RT20731.jpg

Multumesc anticipat, pentru ajutor.
catare plina.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde CALUTUL pe 21 Ian 2011, 10:09

Ambele tipuri de cartuse le-am vazut la bulgari. Incearca acolo!
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 21 Ian 2011, 10:29

CALUTUL scrie:Ambele tipuri de cartuse le-am vazut la bulgari. Incearca acolo!


:) multumesc, si IT e plina de ele, dar ma putin la noi. .... problema nu e distanta , ci "birocratia", de ce spun asta: pentru a aduce munitie de afara, trebuie sa mergi la politie sa scoti autorizatie, dupa ce ai autorizatia, mergi in IT, BG samd, ajuns acolo, mergi la un traducator, pentru a atraduce autorizatia, dupa ce e tradusa, mergi cu ea la politia din statul respectiv, ei elibereaza o alta autorizatie, dupa ce au eliberat, mergi si cumperi munitie ... toate bune si frumoase, vii acasa si astepti coletul, care ajunge pe Aeroport la Baneasa, meri la ABaneasa, platesti taxele si vama si ai munitia ... crezi ca se merita !?
- eu vreau de la cineva care aduce fregvent munitie de afara, voi cumpara 200 cartuse si imi vor ajunge pentru toata viata :)

ms de sfat.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde tinelos pe 21 Ian 2011, 14:43

Asa e ... birocratia asta...Si eu mi-as mai lua un winchester sx3 daca ar fi sa mai imi iau o arma...sau poate doar tzeava slug :mrgreen: ...Daca te gandesti vreodata sa vinzi tzeava ...eu o iau ! :))
Merkel & Suhl bock cal.16
Winchester sx3 cal.12
Avatar utilizator
tinelos
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2010, 22:24
Locaţie: Otelu-Rosu C-S

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 21 Ian 2011, 16:10

tinelos scrie:Asa e ... birocratia asta...Si eu mi-as mai lua un winchester sx3 daca ar fi sa mai imi iau o arma...sau poate doar tzeava slug :mrgreen: ...Daca te gandesti vreodata sa vinzi tzeava ...eu o iau ! :))


:) te cred, sper sa nu ajung vreodata sa o vand, e prima arma si vreau sa imi stea la capatai cat oi fi pe acest pamant. Poate nepotii si copii sa imi stapaneasca pasiunea si eu sa am puterea sa le-o impartasesc.
Cat despre teava ghintuita - sper ca in curand sa iti povestesc daca a meritat investitia, sa reusesc sa fac diferenta dintre un slug tras din lisa si unul tras din ghintuita.
Cat despre arma nu pot sa imi dau inca cu parerea, o am in mana de o zi jumate, maine trag o fuga in poligon la Joita, daca nu cumva plec astazi la Sibiu, pentru o iesire cu prietenii pe dealuri(munti).
kkt in tolba.
Bogdan
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde Bill pe 21 Ian 2011, 18:27

Au la Oradea pe stoc de la Remington vre-o doua-trei tipuri. Daca vrei, maine iti spun si preturile. stiu doar ca sunt mai scumpe decat astea normale.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 21 Ian 2011, 18:38

Bill scrie:Au la Oradea pe stoc de la Remington vre-o doua-trei tipuri. Daca vrei, maine iti spun si preturile. stiu doar ca sunt mai scumpe decat astea normale.


super, mersi - fain.
cele d ela remington trebuie sa fie sabot-slug, nu slug simplu, ei spun slug la cele cu aripioare.

Mersi.

Pentru prietenul Tinelos, maine dimineata sunt pe plaiurile Sibiului, sa vedem ce poate :)


Toate cele bune si vreme frumoasa.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde tinelos pe 22 Ian 2011, 00:02

Bogdanel , ma bucur ca ai iesit cu amanta :) ... sa ne spui si noua ce poate ... la slug ma refer .... cat despre arma in sine ... e joviala....asa ca fara numar...
Merkel & Suhl bock cal.16
Winchester sx3 cal.12
Avatar utilizator
tinelos
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2010, 22:24
Locaţie: Otelu-Rosu C-S

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde vanatorul dibaci pe 23 Ian 2011, 11:30

Draga @Bogdan-esti fericitul posesor al unei tevi paradox (asa se numeste )-in consecinta iti trebuie munitie pentru acesta teava care exact asa se cheama -slug paradox -deci trebuie sa cauti munitie pentru acest tip de teava http://www.winchester.com/Products/shot ... fault.aspx sau http://www.remington.com/products/ammun ... slugs.aspx -cam asa sunt cele dedicate pentru teava ta care arata cam asa nu? http://wn.com/slug_barrel
Ce ai pus tu mai sus merge din orice teava lisa nu paradox -
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde vanatorul dibaci pe 23 Ian 2011, 11:38

Dealtfel chiar nu este inticat la tine sa folosesti cele cu sabot-proiectilul avand nevoie de contactul cu ghinturile armei pentru a se stabiliza si a face lucrul pentru care a fost creeat-gasesti si munitie de unde esti?
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 23 Ian 2011, 18:47

Tevi paradox? Mai se fabrica asa ceva? Eu stiam ca armele cu tevi Paradox(ce au ghinturi numai catre capatul tevii) sau socurile de acest fel nu se mai fabrica cam de multisor, datorita randamentului scazut pe care il aveau. Cine stie, poate se revine la moda retro. Proiectilele pentru acest tip de tevi sunt unele speciale, greu de gasit prin magazine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 23 Ian 2011, 18:55

http://www.agvps.ro/revista.php?id_arti ... op=articol
Un articol interesant. Se pare ca cineva se mai ocupa cu fabricarea proiectilelor pentru tevi ,,cu shoc paradox''.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde violiv pe 23 Ian 2011, 19:20

@dibaciule, aici ai cam zbarcit-o.
Tevile paradox, asa cum zice si @Sly_Fox, sunt tevi prevazute cu ghinturi numai pe ultimii ~10 cm dinspre gura tevii. Mai nou, s-au mai facut ceva arme ce socuri de schimb din care unul extern de 6-7 cm si prevazut cu ghinturi.
Ce are @bogdanel este o chestie un pic mai moderna, o teava lisa prevazuta cu ghinturi (in limba romana inca nu are un nume).
Proiectilele puse de el in link-uri, ca si altele imbracate intr-un sabot de plastic dur, special pentru astfel de tevi au fost fabricate - nu proiectilul se muleaza pe ghinturi ci sabotul si acesta asigura miscarea de rotatie necesara stabilizarii. E adevarat ca se pot trage si din tevi lise "oglinda" dar rezultatul e mai prost si e musai ca teava sa fie cilindrica. Ambele sunt proiectile "de 100 m", de mase mai mici decat uzualul pentru calibrul respectiv, de viteze mari la plecare si care au coeficient balistic mult mai bun decat obisnuitele Brenneke sau chiar de cat Sauvestre. Si ambele grupeaza in 5 cm la 100 m din tevi cu ghinturi, mai ales daca-s trase cu ajutorul unei lunete.
Din ce stiu, erau la Oradea ambele modele dorite de @bogdanel si care sunt cam varful in materie de acest fel de proiectile.

Proiectilul de la Winchester este un fel de struto-camila, unul ce se doreste "universal", la fel de bun din toate tevile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde vanatorul dibaci pe 23 Ian 2011, 22:49

greseala mea-dealtfel cand am raspuns am si facut intrebare daca este modelul de teava la care am facut referire. Mmodelul acesta de la sx -3 pt slug nu l-am vazut -oricum f.interesant.dąca este aproape de mine cred ca il pot rezolva cu munitia sau o poate lua de la oradea
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde Don pe 23 Ian 2011, 23:01

Sunt tevile 'rifled' de cal 12 , raspandite tare in State , de aici si munitia pentru ele care se face la greu acolo... sa vezi pe site-urile lor ce de ursi impuscati cu ele!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 23 Ian 2011, 23:28

vanatorul dibaci scrie:Dealtfel chiar nu este inticat la tine sa folosesti cele cu sabot-proiectilul avand nevoie de contactul cu ghinturile armei pentru a se stabiliza si a face lucrul pentru care a fost creeat-gasesti si munitie de unde esti?


Salut.
Bucuresti !
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 23 Ian 2011, 23:42

vanatorul dibaci scrie:Draga @Bogdan-esti fericitul posesor al unei tevi paradox (asa se numeste )-in consecinta iti trebuie munitie pentru acesta teava care exact asa se cheama -slug paradox -deci trebuie sa cauti munitie pentru acest tip de teava http://www.winchester.com/Products/shot ... fault.aspx sau http://www.remington.com/products/ammun ... slugs.aspx -cam asa sunt cele dedicate pentru teava ta care arata cam asa nu? http://wn.com/slug_barrel
Ce ai pus tu mai sus merge din orice teava lisa nu paradox -


-------------------------------------

:? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? Foarte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dar nu la ce ai spus Tu !

Fii atent - atenti :) valabil si pentru Maestru Violiv

Acum cinci minute am luat iarasi teava la puricat - cea de care zic eu ca e ghintuita !
teava nu are ghinturi !!!!!!! :|

arata in felul urmator la interior: pe toata circumferinta ei plecand de la varful cartusului este strunjita, din 3 in 3 mm, cu o adancime in carne de 1/4 mm, sunt 8 cu 8 , dar asta facuta in spirala, sa dea rotire glontului !!! eu prima ora nu am vazut , am dat un ochi in ea sa vad ghinturile, am vazut ceva, dar acum am constatat ca ceea ce am vazut era de fapt ulei, vaselina samd.
GOD !
Voi face un email catre Winchester , sa ma lamureasca si pe mine cu munitia pentru ea.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 24 Ian 2011, 00:04

tinelos scrie:Bogdanel , ma bucur ca ai iesit cu amanta :) ... sa ne spui si noua ce poate ... la slug ma refer .... cat despre arma in sine ... e joviala....asa ca fara numar...


slugul nu am cum s ail incerc inca, astept sa ma lamuresc cu munitia pentru a doua teava ... cat despre ea, e super ok, aici ma refer la recul, facand diferenta cu un benelli raffaello crio ... cat despre mine :roll: , nu am facut multe bataii, tinand cont ca la ei nu sunt dealuri, ci doar muntii, de urcam cate doua-trei ore pana in stand, dupa care mai asteptam o ora-jumate pana ajungeau cainii si gonasii aproape de noi .... nu pot sa ma laud decat cu o lada de bere data la sfarsitul vanatorii (sambata) si o stacla de cola de 2L la sefu de grupa ... de ce ? :) asa e traditia, dai pe langa, scoti lada cu bere, cartusul si lada, cartusul si lada ... aici a fost lipsa de experienta si graba(febra care o are orice "incepator"), am dat drumul la trei sauvestre 12/76, pe o scroafa, care era cam pe la 80-100m distanta, pe o colina, nimicccc, nu a lasat nici o dara ... si asa am fost vreo trei ore mistocarit samd, azi duminica am reusit sa facem doar o goana, plecat d ela baza muntelui pe la 8.30-8.40, ajunsi sus pe coama pe la 11-11 fara cred, stat in stand si nimic (doar un mornait de urs), care sunt frecventi pe acolo, de fapt la ordinea zilei, multe povesti si cu ei /// ohoo, nu imi ajung caracterele, una peste alta ca nu am mai folosit punct demult, a fost un weekend excelent.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde violiv pe 24 Ian 2011, 08:29

[quote="bogdanel"][-------------------------------------


Fii atent - atenti :) valabil si pentru Maestru Violiv

Acum cinci minute am luat iarasi teava la puricat - cea de care zic eu ca e ghintuita !
teava nu are ghinturi !!!!!!! :|

arata in felul urmator la interior: pe toata circumferinta ei plecand de la varful cartusului este strunjita, din 3 in 3 mm, cu o adancime in carne de 1/4 mm, sunt 8 cu 8 , dar asta facuta in spirala, sa dea rotire glontului !!! [quote]

Exact santurile (nu strunjiri, procedeul de obtinere e altul) pe care le-ai vazut tu practicate in teava sunt mult dicutatele GHINTURI.
De mai bine de 100 de ani de cand au fost inventate acesta este modul in care arata o teava ghintuita si acesta este scopul pentru care au fost frezate in teava: sa imprime proiectilului o miscare de rotatie in jurul axului pentru a-i oferi stabilitate pe traiectorie....GIROSCOPICA.

Proiectilele Sauvestre folosesc pentru stabilizare o codita ca de racheta sau de sageata. Nu este necesar sa se roteasca in aer fiind concepute special pentru tevile lise "oglinda la interior".

Cat despre trasul la vanatoare la o distanta mare si imposibil de precizat, cu o arma noua, cu proiectil unic, pe care inca n-ai incercat-o la cartoane....no comment - tine-o tot asa :twisted:

Toate recomandarile privind munitia raman valabile - ai cu adevarat o "teava lisa ghintuita" la arma ta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 24 Ian 2011, 11:18

violiv scrie:
bogdanel scrie:[-------------------------------------


Fii atent - atenti :) valabil si pentru Maestru Violiv

Acum cinci minute am luat iarasi teava la puricat - cea de care zic eu ca e ghintuita !
teava nu are ghinturi !!!!!!! :|

arata in felul urmator la interior: pe toata circumferinta ei plecand de la varful cartusului este strunjita, din 3 in 3 mm, cu o adancime in carne de 1/4 mm, sunt 8 cu 8 , dar asta facuta in spirala, sa dea rotire glontului !!!

Exact santurile (nu strunjiri, procedeul de obtinere e altul) pe care le-ai vazut tu practicate in teava sunt mult dicutatele GHINTURI.
De mai bine de 100 de ani de cand au fost inventate acesta este modul in care arata o teava ghintuita si acesta este scopul pentru care au fost frezate in teava: sa imprime proiectilului o miscare de rotatie in jurul axului pentru a-i oferi stabilitate pe traiectorie....GIROSCOPICA.

Proiectilele Sauvestre folosesc pentru stabilizare o codita ca de racheta sau de sageata. Nu este necesar sa se roteasca in aer fiind concepute special pentru tevile lise "oglinda la interior".

Cat despre trasul la vanatoare la o distanta mare si imposibil de precizat, cu o arma noua, cu proiectil unic, pe care inca n-ai incercat-o la cartoane....no comment - tine-o tot asa :twisted:

Toate recomandarile privind munitia raman valabile - ai cu adevarat o "teava lisa ghintuita" la arma ta.

------------------------------------

Mersi Vio,

Sa inteleg ca carrtusle pentru ea sunt cele prezentate de catre mine in primul post ? sabot slug

o a doua intrebare :) ce se intampla daca dau drumul la un sauvestre sau un rottweil pe teava ghintuita !? exista un risc pentru ea, sa apara deteriorari la ghinturi in timp/.
ms
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde amis pe 24 Ian 2011, 15:04

Daca doresti cartusele din prima postare le avem si la Pitesti,de anul trecut.
Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde violiv pe 24 Ian 2011, 17:44

1. DA! ar fi cam cele mai "rasarite" in domeniu. Partea proasta e pretul lor, ceva mai scumpe decat un cartus rasarit de carabina. Pana verifici reglajul, un eventual grupaj la 50 si 100 m s-a dus o cutiuta-doua. Daca si ai bafta sa tragi mult in 3-4 sezoane te-ai scos de-o carabina.
2. Nu se intampla mai nimic rau tevii. Plasticul de la Sauvestre e mai moale si, la fel ca plumbul de la Brenneke s-ar putea sa sara peste ghinturi in loc sa se infileteze in ele. Oricum, proiectilele de plumb vor lasa serios din ele prin ghinturi si-o sa ai de tras la curatat teava.

P.S. in general, rezultatele cele mai bune se obtin folosind combinatiile recomandate. Partea cu experimentatul in teren ne este foarte caracteristica noua romanilor da' azi chiar nu merita cand experimentele in laborator chiar se fac mult de tot.

P.P.S. teava aceasta cu ghinturi mai e buna la ceva nu numai la proiectil unice: la alica mica trasa aproape gen vanatoarea la prepelita....creeaza un snop ce se deschide foarte repede de la iesirea din teava cu particularitatea unei coroane a snopului mai bogata in alice decat miezul acestuia - pana-n 25 m merg ca si cartusele cu dispersor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 24 Ian 2011, 19:03

amis scrie:Daca doresti cartusele din prima postare le avem si la Pitesti,de anul trecut.
Cu stima


super,
o adresa, un www, un pret !? aici sau pm.

sar-na.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 24 Ian 2011, 19:16

violiv scrie:1. DA! ar fi cam cele mai "rasarite" in domeniu. Partea proasta e pretul lor, ceva mai scumpe decat un cartus rasarit de carabina. Pana verifici reglajul, un eventual grupaj la 50 si 100 m s-a dus o cutiuta-doua. Daca si ai bafta sa tragi mult in 3-4 sezoane te-ai scos de-o carabina.
2. Nu se intampla mai nimic rau tevii. Plasticul de la Sauvestre e mai moale si, la fel ca plumbul de la Brenneke s-ar putea sa sara peste ghinturi in loc sa se infileteze in ele. Oricum, proiectilele de plumb vor lasa serios din ele prin ghinturi si-o sa ai de tras la curatat teava.

P.S. in general, rezultatele cele mai bune se obtin folosind combinatiile recomandate. Partea cu experimentatul in teren ne este foarte caracteristica noua romanilor da' azi chiar nu merita cand experimentele in laborator chiar se fac mult de tot.

P.P.S. teava aceasta cu ghinturi mai e buna la ceva nu numai la proiectil unice: la alica mica trasa aproape gen vanatoarea la prepelita....creeaza un snop ce se deschide foarte repede de la iesirea din teava cu particularitatea unei coroane a snopului mai bogata in alice decat miezul acestuia - pana-n 25 m merg ca si cartusele cu dispersor.



Mersi Vio de sfaturi, cat despre cartuse, asteptam un pret de la Amis ...
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde amis pe 25 Ian 2011, 02:53

Bogdanel scuze,sunt plecat...tel mag.0248 253622
Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 25 Ian 2011, 10:28

amis scrie:Bogdanel scuze,sunt plecat...tel mag.0248 253622
Cu stima



Mersi Amis,

Am vorbit, winchester nu aveti (sau nu mai aveti), remington doar 5 bucati. sa vedem poate gaseste colegul tau pe cineva care vine spre Bucuresti, pentru cinci cartuse imi e peste mana sa bat 200km.
Mersi inca o data si te tin minte sau va tin minte pentru munitie.
toate cele bune,
Bogdan
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde tinelos pe 03 Feb 2011, 00:18

Ma bucur ca incepi sa gasesti munitie .... sa ne spui si noua cum e cand ai doborat primul... distanta , etc.
Merkel & Suhl bock cal.16
Winchester sx3 cal.12
Avatar utilizator
tinelos
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2010, 22:24
Locaţie: Otelu-Rosu C-S

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 03 Feb 2011, 08:46

tinelos scrie:Ma bucur ca incepi sa gasesti munitie .... sa ne spui si noua cum e cand ai doborat primul... distanta , etc.


:D tu vei fi primul care va afla.
pacat ca se inchide sezonul in doua saptamani. - dar ... nu mai e mult pana la 1 august :)
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde Bill pe 03 Feb 2011, 10:41

La Oradea gasesti:
Remington premier Core-Lokt Ultra 12/70 de 385gr hollow point magnum bonded sabot la 88 lei cutia de 5 bucati.
Remington premier Accu Tip 12/76 385 gr bonded sabot slug 65 lei cutia de 5 bucati
Remington premier Accu Tip 12/70 385 gr bonded sabot slug 56 lei cutia de 5 bucati
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Munitie teava ghintuita Cal. 12

Mesajde bogdanel pe 03 Feb 2011, 23:03

tinelos scrie:Ma bucur ca incepi sa gasesti munitie .... sa ne spui si noua cum e cand ai doborat primul... distanta , etc.


apropo ! ce fac unii de plictiseala :)

http://www.youtube.com/watch?v=-0G_ZOsPlGw
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate