Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:34

gerul vs precizia glontului

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

gerul vs precizia glontului

Mesajde clau223/1 pe 25 Ian 2011, 15:59

Buna ziua!
incerc de vreo doua zile sa ajung in poligon sa imi reglez luneta.gandindu-ma la tot felul de modalitati de reglare,pentru ca glontul(.223) sa aiba o traiectorie cat mai precisa,mi s-a aprins ''beculetul'' si mi-a venit in gand urmatoarea intrebare: oare frigul (-10 grade) nu intfuenteaza traiectoria glontului fata de o temperatura cat de cat normala(+15 grade )?
rog maestrii forumului sa ma lumineze si pe mine.
numai bine!
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: gerul vs precizia glontului

Mesajde paungeorgica pe 25 Ian 2011, 16:17

Clar influenteaza. De la 30 de grade vara la -15, -20 este o diferenta, iar cei impatimiti am inteles ca au reglaj de vara si de iarna (mai dau un clic doua sau cate or trebui in sus in jos). Eu am mers pe acelasi reglaj dar sa speram ca ne vor lamuri cei mai vechi exact cum este.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: gerul vs precizia glontului

Mesajde violiv pe 25 Ian 2011, 17:07

Ce inseamna "sa-mi reglez luneta pentru ca glontul sa aiba o traiectorie cat mai precisa"?

Glontul are aceeasi traiectorie indiferent de luneta montata pe arma sau de reglajul tau. Reglarea aparatelor de ochire nu face decat sa aduca traiectoria glontului sa se intersecteze cu cea a liniei de ochire la o anume distanta.


Da! Exista diferente in balistica proiectilelor determinate de temperatura, uneori sunt mari de tot. Temperatura mai mica scade presiunea in teava, scade viteza de plecare, creste densitatea aerului si forta de frecare cu proiectilul ca urmare scade si mai mult viteza proiectilului pe traiectorie. De regula glontul merge ceva mai jos la -10 grade fata de reglajul facut la +20, chiar numai la 100 m. Cat de mult? Depinde de calibru si de fabricantul munitiei. Exista pulberi cu sensibilitate mai mica la scaderile de temperatura si care ard aproape la fel de bine si iarna astfel incat diferentele de viteza la gura tevii sa nu fie foarte mari. In schimb diferentele de zbor prin aer se pastreaza.

Diferente mai mari exista la tragerile primului foc fata de urmatoarele. Cand e frig rau teava chiar e rece de tot, mai ales daca a si stat o vreme in ger. La urmatoarele focuri e deja calda si comportamentul e diferit. Ca urmare, cel mai mult este influentat primul foc, cel cu teava rece si cel care conteaza cel mai mult la vanatoare.
Ca urmare a modificarii acestor parametrii este foarte posibil ca si precizia naturala a combinatiei arma + munitie sa sufere in sensul largirii grupajelor trase la frig fata de cele de referinta de la temperaturi pozitive.
Cat de mari sunt aceste variatii real? Pentru o arma obisnuita, cu munitie la fel de obisnuita, e posibil ca grupajul sa se dubleze ca dimensiuni iar plasarea pe tinta sa fie mai jos cam cu un lat de palma la 100 m....asta fiind cam cea mai mare abatere pe care am gasit-o pana acum. De obicei e mai putin, aproape nesemnificativ pentru vanatoare...asta daca nu vrei sa pusti vreo gaita la 300 m.

Poate ne spui mai mult despre incercarile in poligon, ce ai vrut sa obtii si ce n-a mers....poate asa gasim si raspunsuri mai la obiect.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: gerul vs precizia glontului

Mesajde mihai_tud pe 25 Ian 2011, 18:04

Uite aici:http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=73&t=8911&p=138969&hilit=balistica#p138969 a mai fost dezbatuta problema .Sper sa iti fie de ajutor.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: gerul vs precizia glontului

Mesajde OviGal pe 26 Ian 2011, 11:42

Sinecer eu am reglat luneta in toamna a +15 gr si acum la -10 nu da nici o eroare daca trag cu aceeasi munitie. Posibil la calibru mai mare de 7 mm sa fi diferente si sa fie dilatata putin teava la temperaturi de peste 15 gr. in rest traiectoria glontului ramane aceeasi indiferent de temperatura, doar un vant puterntic schimba considerabil traiectoria la distante mari. poti oricum s-o regelezi acum si eventual sa faci ajustari peste cateva luni la alta temperatura dar teoretic ar trebui sa isi mentina traiectoria. nu sunt producator de carabine, e doar un sfat.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: gerul vs precizia glontului

Mesajde clau223/1 pe 26 Ian 2011, 12:19

@violiv-abia acum cand am citit rspunsul tau am vazut ca exprimarea mea nu a fost corecta :shock: :oops: !oricum ma bucur ca s-a inteles ce am vrut sa spun si multumesc pentru raspunsuri!inca nu am apucat sa merg in ploigon dar daca voi avea niste rezultate neobisnuite,voi scrie si probabil voi cere sfaturi!
multumesc!
stima si respect!
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate