Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Aug 2019, 20:35

cartuse mp 153

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

cartuse mp 153

Mesajde adisoara pe 27 Ian 2011, 18:41

Salut pe toata lumea...
astazi am fost pentru prima data la ,,picior" la iepure cu un mp 153.V-as ruga cum as pute sa reglez arma pentru cartuse de 32 care nu au ejectat.Stiu ca ,,violiv" avea niste sfaturi dar nu stiu unde sa mai caut.Ajjjuutor...
adisoara

Re: cartuse mp 153

Mesajde chriss_hunter29 pe 27 Ian 2011, 18:46

salut si bine ai venit printre noi....ar trebui sa dai ceva mai multe detalii despre arma .este noua sau second,ce fel de cartuse ai folosit?
chriss_hunter29
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde stefan 3006 pe 27 Ian 2011, 19:03

Ca sa ejecteze ar trebui sa mai stringi arcul de la supapa cam o tura si daca nu merge mai stringi o tura pana arma ejecteaza ,nu e numai vina cartuselor ci si a temperaturilor scazute :wink:
stefan 3006
Veteran

Mesajde adisoara pe 27 Ian 2011, 19:05

Multam mult. s@b corona ,32 g ,3mm, mp este nou astazi am tras primele 30 cartuse.La cele descrise mai sus nu au ejectat cam 5 din 12. Cele Winchester de 34 au mers super fara nici o problema.In cartea tehnica spun sa nu se regleze pana la aprox 300 cartuse .Ce sa fac? Si mai ales cum...!Acceptati va rog daca gresesc si detaliati-mi caci sunt nou in ale vanatoarei....
adisoara

Mesajde stefan 3006 pe 27 Ian 2011, 19:13

Daca folosesti cartuse de 32g mai stringe un pic supapa si laso asa ,nu toate armele sint reglate sa functioneze la fel iar la vara o mai desfaci un pic.
stefan 3006
Veteran

Mesajde chriss_hunter29 pe 27 Ian 2011, 19:18

daca arma este noua nu cred sa ai nici o problema,mergi pe 36 de grame si trage pana la 100 de focuri pentru rodaj
ps
vezi ca orice arma noua vine din fabrica unsa cu ceva *uleiuri* vascoase ,acestea trebuie indepartate prin curatare minutioasa inainte de prima utilizare...daca nu ai facut asta pana acum sugerez sa o faci
chriss_hunter29
Veteran

Mesajde mariusica82 pe 27 Ian 2011, 19:21

sal, eu am mp de 3 ani si nu am umblat niciodata la reglajul arcului, ejecteaza din prina zi de la SB 24 GRla b&42 gr,ai si u rabdare cu ea sigur nu te va dezamagi, o alta cauza ar putea fi si stratul gros de vaselina de fabrica de pe mecanisme, care poate ingheta .in rest MP este o arma fff buna
mariusica82
Nou membru

Mesajde chriss_hunter29 pe 27 Ian 2011, 19:26

si in nici un caz nu umbla la supapa atata vreme cat vrei sa folosesti arma cu incarcaturi medii 32-38 de grame,dupa ce o sa o cureti si o sa tragi suta o sa vezi ca va merge ca unsa
chriss_hunter29
Veteran

Mesajde adisoara pe 27 Ian 2011, 19:38

Multumesc pentru sfaturi.Intradevar nu am curatat-o deloc de vaselina din fabrica.Nu am stiut,dar sigur o sa o fac.Trebuie sa curat toate mecanismele si apoi sa le spreyez cu ulei pentru arma?
adisoara

Mesajde chriss_hunter29 pe 27 Ian 2011, 19:42

in masura in care te pricepi ar trebui indepartata vaselina din fabrica ,,,apoi ulei de intretinere si iar curatare...spor la treaba!
chriss_hunter29
Veteran

Mesajde paungeorgica pe 27 Ian 2011, 20:10

violiv scrie:Se pare ca intr-adevar ai inteles si procedat exact pe dos cu valva......Inca o data cum e cu valva. :twisted:
In esenta aceasta este un arc cu spire aplatizate comandat de o piulita care comprima sau relaxeaza arcul lasand intre spire mai putin sau mai mult loc.
Orificiile de preluare a gazului din teava sunt de diametru fix astfel incat cantitatea de gaz preluata din teava va fi mai mica in cazul incarcaturilor mici si mai mare in cazul incarcaturilor mari - aceasta problema exista la toate semi-automatele cu preluare de gaz din lume, fie ele cu tevi lise sau ghintuite.
Pentru ca arma sa functioneze corect are nevoie de o anumita portie de gaz, minima. Pentru a nu suprasolicita sistemul aceasta portie de gaz nu trebuie sa fie foarte mare. Pentru asta s-au inventat tot felul de sisteme de valve care sa regleze portia de gaz primita.
La IJ, ca si la orice alta arma, portia de gaz primita din teava este mai mare sau mai mica functie de incarcatura. Arcul slabit complet lasa sa treaca spre exteriorul tubului de gaze cea mai mare parte a gazelor receptionate astfel incat la piston ajunge o portie foarte mica. Pe masura ce arcul este mai strans, portia de gaze lasata libera e mai mica si o parte tot mai mare din gaze sunt indreptate catre piston.

VALVA TREBE STRANSA LA INCARCATURI MICI UNDE AI NEVOIE DE UN PROCENT MAI MARE DIN DOZA MICA DE GAZE FURNIZATA DE CARTUS
VALVA TREBUIE RELAXATA LA INCARCATURI MARI CE FURNIZEAZA O DOZA MARE DE GAZE DIN CARE TREBE SA LASI SA SE PIARDA UN PROCENT IMPORTANT.

La incarcaturile mici, portia de gaze preluata din teava e mica si trebe "pierduta" cat mai putina asadar valva trebuie stransa. La incarcaturile mari portia de gaze preluata este mare si trebuie lasata sa scape o fractie mai mare ca sa nu suprasoliciti sistemul. Asadar este exact invers de cum ai crezut. Daca ai tras cu valva stransa in masura suficienta cat sa lucreze cu 24 g si ai folosit pe acelasi reglaj si magnum-uri de peste 50 g n-ai facut decat s-o uzezi considerabil si fara niciun rost. Cu atat mai mult cu cat fabricantul nu recomanda folosirea cartuselor de 24 g si INTERZICE strangerea valvei cu mai mult de 2,5 ture fata de reglajul initial, din fabrica. Noroc ca ruseasca duce.

Spui ca ai curatat-o foarte bine....ai desfacut vreodata inchizatorul in bucatelele componente??? Impreuna cu uleiul de aici, portia de gaze arse ce scapa inevitabil pe langa capsa formeaza o pacla asemanatoare unei marmelade amestecata cu funingine....e suficienta cat sa faca cuiul percutor sa nu mai aiba forta sa percute capsa, chiar lovit corect de cocos.
Ai demontat piesele mecanismului tragaci ca sa cureti arcurile si lacasele de impuritati? Aici se strang cele mai multe mizerii si afecteaza atat miscarea cocosului cat si a rampei de alimentare care este sincronizata perfect cu miscarea cocosului si a inchizatorului - in momentul focului un cartus este eliberat din magazie pe rampa dar aceasta ramane la orizontala, abea dupa ce inchizatorul a ajuns la capatul cursei posterioare si cartusul tras a fost ejectat rampa se ridica si aduce noul cartus in dreptul tevii pentru a fi preluat de inchizator. In oricare din acesti timpi, mizeria stransa in piesele mecanismului tragaci poate afecta functionarea.

Am spus-o de multe ori: armele de vanatoare semi-automate nu sunt pentru un mod de folosire "muieresc", adica ii dau drumul si cat o merge merge apoi strig sotul ca s-a stricat ca oricum nu-s in stare sa invat modul de functionare daca respectiva chestie are mai mult de 1 buton.
Este imperios necesara citirea constiincioasa a manualului de instructiuni si RESPECTAREA acestuia. In el scrie foarte clar si pe intelesul tuturor cum e cu valva de gaz si cum trebe reglata, cum se demonteaza si curata arma, etc.
Ca sa folosesti satisfacator o arma semi-automata nu e nevoie sa fii inginer aero-spatial, e suficient sa fii alfabetizat. Tot pe plaiurile noastre s-a nascut si vorba "Da-i romanului mintea cea de pe urma!"

Sincer, m-as bucura sa se fi stricat ceva iremediabil la ea, poate asa sa invatati ca manualele de instructiuni sunt scrise in egala masura si pentru americanul cel cretin si pentru geniul carpatin......desi nu cred ca e cazul, o curatare "adevarata" si un reglaj corect ar face-o sa lucreze la fel de bine ca noua.

si inca ceva interesant
newuser scrie:treaba sta putin invers fata de cum crezi tu, cu cat e mai stransa valva (piulita) cu atat elibereaza mai mult gaz pt armare
un reglaj simplu il faci in poligon
1.iti alegi gramajul minim cu care vrei sa tragi
2.slabesti piulita pana nu mai ejecteaza
3.incepi sa strangi cate jumatate de tura pana ejecteaza
4.dupa ce a ejectat mai strangi max 1 tura si gata
daca faci reglaj pe 32 gr. poti trage linistit si 43-46gr. fara sa fortezi inchizatorul
daca ai de gand sa tragi numai magnumuri mai tb slabita putin piulita sa nu soliciti zavorul
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran

Locaţie: Focsani

Mesajde tinelos pe 27 Ian 2011, 20:24

Oare si la winchester sx3 o fi asa ? Pana acum a cam ejectat tot ... adik vreo 400 (proiectil unic si alica).
Merkel & Suhl bock cal.16
Winchester sx3 cal.12
tinelos
Membru activ

Locaţie: Otelu-Rosu C-S

Mesajde chriss_hunter29 pe 27 Ian 2011, 20:41

se poate intampla si la sx3 stai linistit ca tot fiara este si aia :lol:
chriss_hunter29
Veteran

Mesajde OviGal pe 27 Ian 2011, 20:51

@adisoara eu detin de 2 ani baikal mp 153, trebuie doar sa schimbi munitia, nu-i trebuie niciun reglaj, doar ca la cartusele sub 35 gr nu are reculul suficient pt incarcare, incearca cartuse cu incarcatura de peste 35 gr si o sa functioneze perfect. Am inceput anul cu winchester 36 gr de 4 mm si acum la rate si la distante mai mari dau cu magnum de 50 gr, oricam arma e construita si pt cartuse magnu ca e 12/76. cu shokul de 3 functioneaza perfect si la distante de pana la 50 m. Adevarul e ca nu e cea mai grozava arma dar la vremea aia atatia bani am avut. E o arma buna raport calitate-pret, poti sa vizionezi linkul de mai jos sa vezi ce poate http://www.youtube.com/watch?v=--GbVKwDfNU, Succes.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
OviGal
Membru important

Locaţie: Bistrita

Mesajde stefan 3006 pe 27 Ian 2011, 21:37

Si eu am reglat valva ,arma am cumparato de noua si mergea cu cartuse de 24g foarte bine ce trebuia sa fac sa nu mai reglez valva si sa trag cu ia 300de cartuse si apoi sa o reglez sau sa o fac sa lucreze la limita cu 36g ? :idea: :idea: :idea: :wink:
stefan 3006
Veteran

Mesajde bogdan_daniel pe 27 Ian 2011, 21:45

adisoara scrie:Salut pe toata lumea...
astazi am fost pentru prima data la ,,picior" la iepure cu un mp 153.V-as ruga cum as pute sa reglez arma pentru cartuse de 32 care nu au ejectat.Stiu ca ,,violiv" avea niste sfaturi dar nu stiu unde sa mai caut.Ajjjuutor...

salut si sa o stapanesti sanatos! si eu am un mp 153, ce-i drept nu de multa vreme, insa pot sa-ti spun cum am procedat eu cu ea.
In ziua cand am luat-o din magazin am cumparat si niste cartuse "de rodaj"(vreo 4 cutii) 1xS&B - nu mai stiu gramajul si 3x B&P-uri de 33g si 36g de 2,5 ;3,5 si 3,9mm. Dupa ce am curatat-o bine bine, am "shpreiat-o" cu Balistol iar apoi am iesit sa vad cum trage (stiam ca nu se face asa, dar curiozitatea m-a impins afara). S&B-urile au fost primele trase, din 25 nu a ejectat de 2 sau 3 ori si aia la serile de 5 trase rapid. In schimb la B&P nu a fost la fel...de atunci pana in prezent nu mi s-a intamplat sa nu ejecteze, sa fi fost cartusele... sau faptul ca au fost primele trase (cele de la S&B)...nu stiu... Cu B&P-urile am fost si pe vreme mai urata (ceata, zapada, frig) si cu temp peste 0, si dupa cum am mentionat...nu au fost probleme, si toate astea fara sa umblu la valva. Cu siguranta nu ii plac cartusele :wink: ....
Asa ca ...pana sa umbli la valva, eu iti recomand sa schimbi si munitia si gramajele. Plus ca nu o sa poti regla arma doar pt cartusele de 32g...o sa haleasca si mai jos putin si mai sus. Cat despre reglatul in sine, bunul nostru coleg, la scutit pe d-ul Violiv de o postare 8)

In rest, toate cele bune si mult vanat in cuiul catarii! Sa te poarte sanatos, fara evenimente neplacute!

P.S. - vezi ca pe valva ai si un desen cu doua sageti (sus/jos) heavy loads / light loads = incaracturi mari / incarcaturi mici. DAR MAI BINE TE-AI REZUMA DOAR LA CONSTATARE, FARA SA PUI IN PRACTICA. Exceptand cazul in care valva, este intr-adevar "dereglata" sau "prost reglata" desi nu prea cred.
bogdan_daniel
Veteran

Mesajde Don pe 27 Ian 2011, 22:51

tinelos scrie:Oare si la winchester sx3 o fi asa ? Pana acum a cam ejectat tot ... adik vreo 400 (proiectil unic si alica).

Winchester SX3 are in dotare valva 'Active Valve' a lui Browning Phoenix , este un ansamblu extrem de fiabil ,
printre cele mai fiabile de pe piata , reglarea presiunii exercitate se face dupa cum vezi aici:
http://www.browningint.com/fiches/activevalve.html
Deci nici piston pe care sa-l intorci cu c...l in sus ca la unele modele italiene , nici 'acorduri fine' cu cheia ca la
Baikal , pur si simplu se autoregleaza - ea va da (foarte,foarte rar) cate un chix , asa cum poate da orice semi-
dar ramane una dintre cele mai fiabile semi de pe piata , este un Browning Phoenix cu o magazie mai usoara
si cu 'recoil pad'.
Don
Veteran

Mesajde violiv pe 27 Ian 2011, 23:06

adisoara scrie:Salut pe toata lumea...

Felicitari pentru achizitie!
Ma bucur mult ca deja sunt multi cei care au invatat foarte bine ce si cum cu MP-ul.

Intre timp, pe masura ce s-a mai strans practica, pot sa completez ca valva nu trebe stransa sau largita de la inceput cu ture intregi, e mai bine sa mergi cu jumatati de tura.
Teoretic arma vine reglata sa traga de la 32 g in sus. S&B sunt un pic mai slabe, coroborat cu vremea rece si cu arma noua si plina de vaselina e posibil sa nu ejecteze de fiecare data dar a mers foarte bine cu 36 g.
Dupa curatarea armei cred ca nu trebe sa STRANGI mai mult de o jumate de spira ca sa cresti portia de gaz preluata de piston si sa nu mai ai griji nici cu 32 g.
Ultima data am umblat la valva acum aproape 3 ani...am strans atunci 2,5 ture ca sa pot trage 24 g. Cand am terminat cu ele am slabit la loc pana a functionat cu 32 g + jumate de tura de siguranta....adica aproape exact pe reglajul preexistent ... si de atunci am tras tot ce-am vrut fara griji.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde cpt.gabriel pe 27 Ian 2011, 23:08

Esenta ar fi sa o cureti inainte de prima folosire conform indicatiei din manual, dupa aia sa o ungi , tot cum scrie in manual.
In mod normal daca respecti instructiunile din carte ar trebui sa ejecteze fara probleme cartuse de 32gr cu reglajul din fabrica. Daca totusi mai ai rateuri mai slabeste un pic valva.
Eu am avut la ~7-800 focuri trase trei jam-uri: doua la inceput cind trageam cu 24gr si valva reglata din fabrica si al treilea la ceva timp tot cu 24gr si arma necuratata .
cpt.gabriel
Membru important

Locaţie: Ploiesti

Mesajde chriss_hunter29 pe 27 Ian 2011, 23:38

gabriel.....ce faci cu 24 de gr?......verifici valva?.....sincer nu intzeleg de ce folosesti un 12 cu 24 de grame,asta in cazul in care nu folosesti mp-ul decat la talere!
chriss_hunter29
Veteran

Mesajde cpt.gabriel pe 28 Ian 2011, 10:07

Pai dupa cum bine ai intuit, le folosesc la talere si pot sa spun ca au mers ok si la prepelita si gugu.
cpt.gabriel
Membru important

Locaţie: Ploiesti

Mesajde delux111 pe 28 Ian 2011, 13:23

Pe frigul asta nu te-as sfatui sa tragi cu cartuse de 32 grame ...
Baga 36 sau 38 de grame si nu o sa ai probleme .
delux111
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Katalin pe 28 Ian 2011, 20:35

S&B sunt cele mai panarama cartuse cu care am tras vreodata... E posibil ca asta sa fie o cauza...
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sly_Fox pe 29 Ian 2011, 03:20

Katalin scrie:S&B sunt cele mai panarama cartuse cu care am tras vreodata... E posibil ca asta sa fie o cauza...

Chiar panarama nu sunt, trebuie doar sa stim ce tip de cartus alegem si cand sa il folosim. S&B incarca cartuse pentru toate tipurile de vanatoare si pentru sezoane diferite(sezonul rece-sezonul cald).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde ssteffan pe 12 Feb 2011, 22:54

Katalin scrie:S&B sunt cele mai panarama cartuse cu care am tras vreodata... E posibil ca asta sa fie o cauza...

Subscriu, nu mai cumpăr în viaţa mea.
Şi toti cunoscuţii care au tras cu ele le evită.
ssteffan
Veteran

Locaţie: Giurgiu

Mesajde dragosei pe 13 Feb 2011, 14:01

subscriu.sa vedeti diferente la proiectil unic de la s&b fata de un bp sau brenike .din mp-ul meu s&b se duce oriunde numai unde vreau eu nu. :lol:
dragosei
Membru important

Locaţie: prahova

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante