Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 20:11

VAND LUNETA BUSHNEL 4200 NOUA

Anunturi vanzari lunete, alte instrumente optice sau monturi destinate fixarii pe arma

Moderator: the_mav

Re: VAND LUNETA BUSHNEL 4200 NOUA

Mesajde violiv pe 30 Aug 2013, 07:42

Glontul are 7,82 mm diametrul exterior, numai teava intre ghinturi are 7,62.
Diametrul gaurii din frana nu e batut in cuie, ar trebui sa fie cu minim 0,5 mm mai mare. Pe la 9 mm e OK.

De suruburile care prind catarea nu prea te poti folosi, cel putin nu usor - sunt niste prezoane infiletate in teava cu un capat gros si care raman inafara cu un capat subtirel. La infiletarea in teava sunt "lipite" cu ceva si se desfac al naibii de greu. In plus, teava nu este perfect circulara ci are forma specifica .... cand tragi un "manson" pe ea nu prinde uniform, de jur imprejur ci agata numai pe canturi.
Filetul e cea mai buna solutie. Odata dat un filet standar gasesti frane de gura gata facute.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: VAND LUNETA BUSHNEL 4200 NOUA

Mesajde clau223/1 pe 30 Aug 2013, 22:13

@ violiv-nefiind la zi cu "stirile" te intreb:nu este interzis filetul la gura tevii?clar,cu un filet ar fi foarte usor de prins.
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: VAND LUNETA BUSHNEL 4200 NOUA

Mesajde violiv pe 31 Aug 2013, 09:13

Nu!
Exista chiar in magazinele noastre arme care vin din fabrica cu diverse tipuri de frana de gura montate pe filet sau chiar numai cu filet acoperit cu o mica piulita .... Blaser, Savage, Browning, Tikka, Sako sunt cateva din cele mai cunoscute.
Pentru ca nu modifica "amprenta balistica", pentru ca nu schimba caracteristicile tehnice sau categoria armei, practicarea unui filet la gura tevii nu necesita autorizatie de la politie insa este conditionata de gasirea unui armurier dispus sa-ti faca asta. Nu orice strungar priceput are dreptul sa umble la arme. Ori multi dintre armurieri n-o sa vrea sa faca asta decat cu hartie de la politie. Daca te duci la politie si le spui ce vrei s-ar putea sa se supere si ..... tot asa incepe balciul.

Cred ca interesandu-te mai discret ai mai mari sanse sa gasesti armurierul care sa faca asta. Nu-i o treaba grea da' nici usoara, e esential sa lucreze cu tolerante infime ca totul sa mearga bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: VAND LUNETA BUSHNEL 4200 NOUA

Mesajde crysst pe 01 Sep 2013, 00:53

Pe aia de la arme mai bine ii injuri de mama decat sa iti dea hartie sa iti faci filet la teava armei......in momentul in care ai cerut asta te-ai transformat instant intr-o tinta.
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Re: VAND LUNETA BUSHNEL 4200 NOUA

Mesajde clau223/1 pe 02 Sep 2013, 18:51

spuneti-mi daca exista vreo lege care sa spuna ca nu este interzis filetul?daca ma duc cu arma la verificat si se leaga cei de la arme de mine,cum le dovedesc ca nu am facut nimic ilegal?in speranta ca voi scapa de polisie ,si voi gasi un armurier care sa imi faca filet,cam cate spire ar trebui facute?nu cunosc nici un armurier in care sa am incredere,deci de unde o sa stiu ca acesta imi face o lucrare ok?
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Anterior

Înapoi la Vanzari-cumparari optica si monturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate