Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:54

Alegerea primei arme si a calibrului

Daca topicul tau a ajuns aici, inseamna ca: nu ai gandit cand ai postat, nu ai respectat regulile sau membrii vechi ai forumului, sau pur si simplu ai postat o tampenie fara sens, sau in bataie de joc, sau fara sa te intereseze daca nu cumva subiectul a mai fost discutat inainte de 100 Ori. Pe scurt, ca ne consideri fraierii tai si ca ai avut senzatia cu nu avem altceva mai bun de facut decat sa raspundem la intrebari tampite, sau formulate fara discernamant, sau in bataie de joc.
Limbajul agramat si analfabetismul te vor aduce aici in timp record.

Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Talli pe 23 Ian 2015, 09:48

Salutare. In toamna sper sa reusesc sa ma fac vanator si sunt nelamurit in cateva chestiuni.pentru un incepator sa aleg o lisa sau sa incep din prima cu o carabina?am tras cu amandoua dar am o inclinare spre carabina.as vrea sa imi recomandati si o marca de arma si un calibru cu care se poate trage pana in 400 metri.la mine in zona is si dealuri si campii.(vestul tarii) As vrea un calibru care sa aibe putere de stopare la aceasta distanta pentru vanatul mare.va multumesc anticipat.
Talli
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Ian 2015, 08:59

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Clujeanul pe 23 Ian 2015, 09:53

.338 Lapua Magnum. Cu un picut de talent, poti sa tragi linistit la mistret in galop aflat si mai departe de 400 de metri.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde scirocco pe 23 Ian 2015, 09:59

Merge si .50 BMG cu varf de uraniu saracit... Impusti fara probleme,de la vrabie la elefant dar la minimum 5-600 metri.Daca dotezi arma si cu o luneta Tasco(gasesti in Dragonul Rosu,de cea mai buna calitate),te intinzi linistit pana la 699-799 m. :shock: :mrgreen:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde salus pe 23 Ian 2015, 10:12

Pana sa tragi la 400 m.....,trebie sa te faci vanator mai intai si cand spun asta nu ma refer la a detine permisul de vanatoare ci la experienta.
Nu poti pilota avioane cand tu deocamdata esti la nivelul de a incerca sa calaresti un magar.
Ia o lisa, impusca vreo 25 de iepuri, 30 fazani, 15 rate, 1mistret si minim 5 vulpi. Apoi vei avea oaresce idee despre ce carabina iti trebuie si mai ales daca vei trage vreodata la 400 m.
Nu te supara pe mine ca am raspuns asa, invata ceva din asta.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde scirocco pe 23 Ian 2015, 10:20

Te contrazic,Salus,i-ai raspuns foarte bine pentru ce intrebare s-a pus.
Eu nu m-am putut abtine.Prea multi se fac "vanatori",ca sa devina "American sniper".
Si crede-ma ca sunt pentru relaxarea regimului armelor dar nu in orice conditii.
Tanarul,vorbeste doct despre"putere de stopare",nu are habar cu ce se mananca o arma,de vanatoare nici nu mai vorbesc,dar vrea sa impuste vanat la 400 de metri...de ce nu,la 800 m,daca tot investeste? :?
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Sly_Fox pe 23 Ian 2015, 10:21

Te crucesti nu alta cand vezi asa ceva.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Talli pe 23 Ian 2015, 10:33

Sly_Fox scrie:Te crucesti nu alta cand vezi asa ceva.



De ce sa te crucesti?toti astia batrani va credeti lunetisti consacrati?io ziceam ca vreau un calibru sa mearga bine pana la 400 de metri nu ca as vrea din prima sa omor un mistret la distanta asta numa ca vreau sa incep si sa continui cu o arma buna nu sa tot investesc si sa am 10 pusti cu calibre diferite si sa fi tot timpul nehotarat ce arma sa iei cu tine la o partida de vanatoare.inteles sau nu?
Talli
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Ian 2015, 08:59

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde salus pe 23 Ian 2015, 10:54

Nu am vrut sa par asa rau si sa il descurajez, dar aveti dreptate, te cam crucesti cand vezi asa intrebari. Privind din exterior, vanatoarea pare simpla insa nu este deloc asa. De la a detine o arma de vanatoare si pana la a fi vanator este cale lunga si necesita pe langa instinct si o doza destul de mare de inteligenta si chiar o viziune in spatiu destul de dezvoltata, altfel...........se poate ajunge la cazuri nefericite cum vedem aproape in fiecare an la TV.
De tras poti trage si la 400 m si chiar cat vezi cu ochii si luneta insa un vnator adevarat stie ca nu asa se procedeaza si cauta mereu distanta cea mai sigura din toate punctele de vedere.
Sfatul meu pentru noul aspirant ar fi sa nu se faca inca vanator!!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde salus pe 23 Ian 2015, 11:01

Din modul de abordare pot spune ca NU VEI FI NICIODATA VANATOR, cel mult unul dintre cei multi participanti la vanatoare!
Da!!!!! Iti trebuie mai multe arme si trebuie sa incepi cu inceputul, ca la scoala, faci bastonase, inveti alfabetul si apoi citesti!
TU VREI SA SCRII DIRECT ROMANE!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde iliealexandruionut pe 23 Ian 2015, 11:15

Vânătoarea asta nu e asa cum crede lumea..eheee..e cale lunga de la posesia unui permis de vanator/arma si o reusita la 400+...si drag coleg nu exista arma universala..cal universal..femeie universala...
Ia o de la început de tot..o lisa.. Cativa ani de bătut coclauri si mărăcini..si pe urma ii mai întrebi pe oamenii astia pe aici ce si cum faci cu carabina...
Cu respect
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Clujeanul pe 23 Ian 2015, 11:22

Talli scrie:
Sly_Fox scrie:Te crucesti nu alta cand vezi asa ceva.



De ce sa te crucesti?toti astia batrani va credeti lunetisti consacrati?io ziceam ca vreau un calibru sa mearga bine pana la 400 de metri nu ca as vrea din prima sa omor un mistret la distanta asta numa ca vreau sa incep si sa continui cu o arma buna nu sa tot investesc si sa am 10 pusti cu calibre diferite si sa fi tot timpul nehotarat ce arma sa iei cu tine la o partida de vanatoare.inteles sau nu?


Bineînţeles că am înţeles!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Talli pe 23 Ian 2015, 11:29

salus scrie:Din modul de abordare pot spune ca NU VEI FI NICIODATA VANATOR, cel mult unul dintre cei multi participanti la vanatoare!
Da!!!!! Iti trebuie mai multe arme si trebuie sa incepi cu inceputul, ca la scoala, faci bastonase, inveti alfabetul si apoi citesti!
TU VREI SA SCRII DIRECT ROMANE!!!



Nu am nevoie de parerile arogantilor.voi astia care dati sfaturi deastea va credeti profesori.lumea nu are neviie de voi astia care descurajati oamenii.Se vede si din numarul vostru de mesaje lasate pe firum ca sunteti mai mult cu teoria.voi ati uitat de unde ati plecat,ca si voi ati fost incepatori.da asta e.cred ca faceti parte din categoria oamenilor suprainteligenti.nu am nevoue de sfaturile voastre.am nevoie de sfaturile oamenilor in adevaratul sens al cuvantului.Nu stiti sa cititi?Subiectul este de alegerea primei arme si at este clar ca e un incepator.voi sunteti forumisti nu vanatori.vanatori sunt aia care fac tot posibilul sa initieze un om,nu sa il descurajeze.am avut un prieten care la teorie ii facea pe toti si o tras pe langa doi tapi la 20 de metrii si o ratat nenumarati mistreti la distante la care ii omorai cu prastia.cred ca aici va incadrati voi astia cu sfaturile descurajatoare.decat sa enervati omu si sa il descurajati mai bine curatati-va pustile.
Talli
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Ian 2015, 08:59

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Talli pe 23 Ian 2015, 11:53

scirocco scrie:Merge si .50 BMG cu varf de uraniu saracit... Impusti fara probleme,de la vrabie la elefant dar la minimum 5-600 metri.Daca dotezi arma si cu o luneta Tasco(gasesti in Dragonul Rosu,de cea mai buna calitate),te intinzi linistit pana la 699-799 m. :shock: :mrgreen:




Miticii sa se abtina de la batai de joc. Esti un mare vanator asa de mare ca si caracteru tau de Mitic
Talli
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Ian 2015, 08:59

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde laurul pe 23 Ian 2015, 11:55

Mars pe pustii si cauta pana gasesti macar un dram de bun simt !!!
Si daca vei gasi, te rugam sa nu revii.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde alex2810 pe 23 Ian 2015, 12:10

Cred ca merge un AK 47 cu munitie de razboi ( probabil o gasesti la oferta pe la talibani ) :D . Cu asta nimeresti si de la 2 km fara probleme. :D

Si acum serios: Unde dracu' mai e placerea cand impusti tapul sau porcul de la 400-500 de metrii cand el sta pe loc si mananca? ( eventual tragi si din masina ca e noroi daca te dai jos....)
Din punctul meu de vedere vanatoarea inseamna sa mergi minim 20 de km intr-o zi si cand impusti ceva, orice ar fi, sa te bucuri ca un elev care a luat 10 la bac. Parerea mea.....
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Talli pe 23 Ian 2015, 12:29

laurul scrie:Mars pe pustii si cauta pana gasesti macar un dram de bun simt !!!
Si daca vei gasi, te rugam sa nu revii.



Te bagi in seama ca tanga-n . . . . Nu are nimeni nevoie de parerea ta. AVIZ AMATORILOR
Talli
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Ian 2015, 08:59

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Ursus2006 pe 23 Ian 2015, 12:33

Unde naiba in vestul tarii sunt asemenea specimene ??
@Talli tata, cum te facusi tu de toata pu.a, nu te face nimeni !

Sau poate n-o stii pe aia cu BAN-ul !!??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde salus pe 23 Ian 2015, 12:37

Nu te descurajam, incercam sa te invatam dar tu esti mult prea arogant sa inveti ceva!!! Din lipsa de argumente o dai cu" MITICI", atitudine de galerie nu de viitor vanator.
Am mai multe de spus despre vest insa nu vreau sa supar oamenii seriosi si cu bun simt din acea zona asa ca ma abtin!
Vrei un sfat? Ti-l dau in ton cu atitudinea ta!!!!

Arma cea mai buna pentru tine este cea produsa de cei de la Esthifraierdemori, calibru capsec 360, comanda vocala, duce glontul si aduce vanatul jupuit transat si pus in ranita. Poti trage de la tine din Vest pana aici la noi in tinutul Miticilor si garantat vei lovi vanatul drept in ochi. Nu trebuie sa o cari in spate, vine singura dupa tine si nici la examenul pentru a dobandii calitatea de membru vanator nu trebuie sa mergi, se duce ea in locul tau. Cu vanatul la distante mai mici de 150 m nici nu se complica, ala moare de spaima numai cand o vede.
SPOR LA CAUTAT SI AR TREBUI SA TE GRABESTI, ESTE O EDITIE LIMITATA SI BATALIA DRACU PE ASTFEL DE ARME!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Elmer_Fudd pe 23 Ian 2015, 12:40

Banatu-i fruncea? ;)
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Alexandru Nicu pe 23 Ian 2015, 12:41

Nu stiu de ce, dar am impresia ca esti genul de persoana pentru care pantofii de lac sunt "all-season" si nu tii salamul numai in frigider, daca ma intelegi...:mrgreen:

Observ ca stai "bine" cu nervii. Ce-mi place :D
Cum vrei sa aiba unul rabdare cu tine cand tu ai un asemena comportament si mai ales, asemenea idei? Inca nu ai observat/invatat ca vanatorii asteapta orice ocazie ca sa-l ia peste picior pe unul? Pana la urma, si asta da farmec vanatorii. :)

Ca sa fiu on topic, mi-am permis sa iti fac o lista de topicuri existente pe formul ce contin raspunsuri la toate intrebarile tale, scrise de acesti semi-docti ai forumului, asa cum tu ii numesti, dupa cum urmeaza:

viewtopic.php?f=73&t=13571
viewtopic.php?f=73&t=13315
viewtopic.php?f=73&t=5767
viewtopic.php?f=73&t=5891
viewtopic.php?f=73&t=5963

Dar sincer cred ca acesta este topicul cu cel mai bun raspuns pentru intrebarea ta :twisted: :

viewtopic.php?f=73&t=12690

P.S Daca nu o sa vrea nimeni sa-ti fie vecin de stand, e de inteles, stai linistit.
P.P.S Sa ne spui si noua cand si unde mergi la vanatoare, te rugam :D
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Alin3006 pe 23 Ian 2015, 12:44

Talli scrie:
laurul scrie:Mars pe pustii si cauta pana gasesti macar un dram de bun simt !!!
Si daca vei gasi, te rugam sa nu revii.

Te bagi in seama ca tanga-n . . . . Nu are nimeni nevoie de parerea ta. AVIZ AMATORILOR



AVIZ TIE:

1. Iti ceri scuze acum fata de toti cei pe care i-ai jignit.
2. Nu iti ceri scuze si te banez instant. Si cauti un forum de sniperi carora le plac smecherasii care se baga in seama aiurea.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde mialxx pe 23 Ian 2015, 13:11

Iar aparu unu care se arunca ca rata la muci!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Clujeanul pe 23 Ian 2015, 13:30

O fi bun şi testul ăla psihologic la ceva...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Talli pe 23 Ian 2015, 13:37

Alin3006 scrie:
Talli scrie:
laurul scrie:Mars pe pustii si cauta pana gasesti macar un dram de bun simt !!!
Si daca vei gasi, te rugam sa nu revii.

Te bagi in seama ca tanga-n . . . . Nu are nimeni nevoie de parerea ta. AVIZ AMATORILOR



AVIZ TIE:

1. Iti ceri scuze acum fata de toti cei pe care i-ai jignit.
2. Nu iti ceri scuze si te banez instant. Si cauti un forum de sniperi carora le plac smecherasii care se baga in seama aiurea.



Daca ai avea bun simt te-ai uita la raspunsurile pe care le-am primit si dupa aia ai mai scrie.De lo o simpla intrebare s-a ajuns la balamuc tipic romanesc.Toata lumea stie sa isi bata joc.Daca toti cei care au dat raspunsuri in bataie de joc erau oameni atunci nu scriuau ce au scris.Scuze daca am jignit pe careva care nu a comentat in bataie de joc.Sa iti bati joc de careva care vrea niste sfaturi tine de buna crestere de acasa.
Talli
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Ian 2015, 08:59

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde gbulan51 pe 23 Ian 2015, 13:46

@Alin3006 ti-a oferit o sansa. N-o meriti ! Si pe deasupra, mai esti si obraznic. Eu zic sa te retragi. Ne-ai convins, nu mai trebuie sa-ti etalezi nici macar cei sapte ani de-acasa, care-ti lipsesc.
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Talli pe 23 Ian 2015, 13:52

gbulan51 scrie:@Alin3006 ti-a oferit o sansa. N-o meriti ! Si pe deasupra, mai esti si obraznic. Eu zic sa te retragi. Ne-ai convins, nu mai trebuie sa-ti etalezi nici macar cei sapte ani de-acasa, care-ti lipsesc.


Pe tine te-o intrebat careva ceva?sa stearga careva care de ocpa de sit toate mesajele.lumea poate trai fara aroganti si atotstiutori ca voi . ADIO
Talli
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Ian 2015, 08:59

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde salus pe 23 Ian 2015, 13:56

Sa nu stearga nimeni nimic!!!!!!!! Este important sa ramana acest topic si sa il vada si altii.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde violiv pe 23 Ian 2015, 14:01

Peste o luna dau examen de conducere .... prima data in viata.
Daca nu va suparati, as vrea sa-mi recomandati si mie o masina capabila sa prinda 300 km/h si prin teren accidentat nu numa pe autostrada, sa reziste la un eventual sant, groapa, bolovan intalnite in drum, de ce nu la o tamponare.... Da' sa fie ceva "tare" sa n-o tot schimb in fiecare an sau sa trebuiasca sa-mi iau cinci ca sa faca tot ce doresc.



@Talli
Cam asa a sunat intrebarea ta.
Daca tu esti in stare sa citesti asa intrebare si sa mai si raspunzi fara bascalie atunci chiar esti tare.
Da' cum tocmai ne-ai parasit, atunci ai si din partea noastra un "Adio, pa si n-am cuvinte !" .... cu acent pe "i-ul" din adio, ca-n vest ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde sean pe 23 Ian 2015, 14:18

Plin de invataminte topicul asta....dar bre Laure,nu ma asteptam la atata cinism din partea ta...sa-l trimiti pe bietul baiat intr-o misiune imposibila... :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Alegerea primei arme si a calibrului

Mesajde Linx-Linx pe 23 Ian 2015, 14:23

Mai zi ceva...
Avatar utilizator
Linx-Linx
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2009, 18:54

Următorul

Înapoi la Planeta maimutelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron
Publicitate