Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:39

Vanator vechi, forumist nou...

Daca topicul tau a ajuns aici, inseamna ca: nu ai gandit cand ai postat, nu ai respectat regulile sau membrii vechi ai forumului, sau pur si simplu ai postat o tampenie fara sens, sau in bataie de joc, sau fara sa te intereseze daca nu cumva subiectul a mai fost discutat inainte de 100 Ori. Pe scurt, ca ne consideri fraierii tai si ca ai avut senzatia cu nu avem altceva mai bun de facut decat sa raspundem la intrebari tampite, sau formulate fara discernamant, sau in bataie de joc.
Limbajul agramat si analfabetismul te vor aduce aici in timp record.

Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 13:03

Lisa cu teava de 76 , hm.
Daca ai mai tras destul, adica ai niste mii de cartuse trase e ok, daca nu i-ti recomand 71.
Cu 76 o sa eviscerezi fazanul, vanatorii incepatori ( nu o lua ca si jignire) se grabesc sa declanseze focul, iar daca fazanul e paroape nu ramane nici de analize, mai ales daca nu sti sa folosesti corect socurile. Sau vrei sa o folosesti si la sporting? Asta ar fi altceva :) asta presupune ca ai mai tras si ai sti sa o folosesti si la vanatoare :)
Succes
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde laurul pe 04 Iul 2017, 13:13

Mauser1908 scrie:Lisa cu teava de 76 , hm.
Daca ai mai tras destul, adica ai niste mii de cartuse trase e ok, daca nu i-ti recomand 71.
Cu 76 o sa eviscerezi fazanul, vanatorii incepatori ( nu o lua ca si jignire) se grabesc sa declanseze focul, iar daca fazanul e paroape nu ramane nici de analize, mai ales daca nu sti sa folosesti corect socurile. Sau vrei sa o folosesti si la sporting? Asta ar fi altceva :) asta presupune ca ai mai tras si ai sti sa o folosesti si la vanatoare :)
Succes

Colegule, no offence
Stiu ca esti suparacios dar trebuie sa stii ca esti in offsaid.
12/76 inseamna calibru/camera, nu reprezinta lungimea tevilor.
12/76 din tevi de 66CM e mai pacatos ca 12/70 din tevi de 76CM.
E de mirare ca la vasta ta experienta- ca tot ziceai ca ai tras mai mult ca noi toti adunati- confunzi camera cu teava.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 13:18

Exact aici e diferenta :) cei din ,,gasca" mea nu se mai refera la camer ci la lungimea tevii :)
Strict din reflex 12 76 , am dedus teava de 76 :)
Camera pt noi mai putin conteaza :) suze
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Septimiu pe 04 Iul 2017, 13:38

Mauser1908 scrie:Lisa cu teava de 76 , hm.
Daca ai mai tras destul, adica ai niste mii de cartuse trase e ok, daca nu i-ti recomand 71.
Cu 76 o sa eviscerezi fazanul, vanatorii incepatori ( nu o lua ca si jignire) se grabesc sa declanseze focul


Stai linistit ca nu o iau ca jignire, in fond, asta este adevarul: sunt incepator!
Pana acum am tras aproximativ 100 cartuse din lisa, marea majoritate in poligon.
Referitor la lungimea tevii, eu in toate specificatiile asa am vazut calibru/camera/ lungimea tevii, deci faceam referinta la camera cartusului.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 13:45

Din obisnuinta nu mai dau importanta camerei , in mare parte sunt de 76, am crezut ca te referi la o arma de 12 cu teava de 76. Eu am o arma de 76 si 81. Cu cea de 76 merg la vanatoare, la fazan si iepure te poti intinde cu focurile unde cei cu 71 nu , dar in cazul in care tragi la vanat la o distanta mica , sa zicem din reflex , il spargi tot. De asta recomand teava de 71.
Acuma depinde si de zona de vanatoare intrun fel sau altul , vei merge si la gaste etc ... dar eu propun de obicei celor care incep vanatoarea si trasul sa cumpere o arma second , cat de cat de calitate, sa o incerce , sa invete pe ea, sa isi creeze o parerea ce ii place si ce nu, dupa va avea o imagine clara si va putea investi bani pentru o arma care sal tina o viata :)
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2017, 13:45

de gustibus, da' parca mi-as lua iar o cafea - CU GHEATA, ca se incalzeste afara din nou :mrgreen: :D :mrgreen: :mrgreen:
270... frumos; cu 416 dintr-un godac mai rasarit, desi era adult cu totul si avea niste colti faini de tot dar astia nu cresc mai mari de 60-70kg, am ramas cu cateva fripturi :D :D :D
Gustoase ce-i drept :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde pipabh pe 04 Iul 2017, 13:49

Septimiu scrie:
Mauser1908 scrie:Lisa cu teava de 76 , hm.
Daca ai mai tras destul, adica ai niste mii de cartuse trase e ok, daca nu i-ti recomand 71.
Cu 76 o sa eviscerezi fazanul, vanatorii incepatori ( nu o lua ca si jignire) se grabesc sa declanseze focul


Stai linistit ca nu o iau ca jignire, in fond, asta este adevarul: sunt incepator!
Pana acum am tras aproximativ 100 cartuse din lisa, marea majoritate in poligon.
Referitor la lungimea tevii, eu in toate specificatiile asa am vazut calibru/camera/ lungimea tevii, deci faceam referinta la camera cartusului.


Iar vorbim sa ne aflam in treaba!!!!!! Ce povesti sunt astea. Astfel de lucruri le poti gestiona EXTREM de bine din socuri.
Din punctul meu de vedere, strict, tevile de 76 sunt super! Am avut o Beretta SP1 cu 76 si tragea super dar super.
Singura problema la tevile de 76, care o vad eu e faptul ca e cu cateva sute de grame mai grea, in rest eu consider ca are avantaje.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2017, 13:52

Eu te urmaresc cu maxim interes Mauser, poate ne spui mai multe lucruri din experienta ta, mai ales la pasaret, unde nu toata lumea se pricepe. Fazani si gaste... poate si prepelita, daca s-ar putea.
Cam ce lungimi de tevi-camera cartuselor-socuri-dimensiune cartuse ai recomanda, cum sa fie folosite si cand, etc - orice sfat de la un profesionist e bine venit ;)
Folosesti si caine, de vanatoare?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 13:54

Iar vorbim sa ne aflam in treaba!!!!!! Ce povesti sunt astea. Astfel de lucruri le poti gestiona EXTREM de bine din socuri.
Din punctul meu de vedere, strict, tevile de 76 sunt super! Am avut o Beretta SP1 cu 76 si tragea super dar super.
Singura problema la tevile de 76, care o vad eu e faptul ca e cu cateva sute de grame mai grea, in rest eu consider ca are avantaje.[/quote]


La un fazan la 15-20 de metri cam cum gestionezi cu socurile?
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 14:13

the_mav scrie:Eu te urmaresc cu maxim interes Mauser, poate ne spui mai multe lucruri din experienta ta, mai ales la pasaret, unde nu toata lumea se pricepe. Fazani si gaste... poate si prepelita, daca s-ar putea.
Cam ce lungimi de tevi-camera cartuselor-socuri-dimensiune cartuse ai recomanda, cum sa fie folosite si cand, etc - orice sfat de la un profesionist e bine venit ;)
Folosesti si caine, de vanatoare?



Caine momentan nu folosesc din pacate , am avut 1 brac german cu par lins si un unu sarmos ( cel din urma eutanasiat in 2016 februarie).

Ca si parere personala , arma pe care tio alegi depinde de zona in care vanezi cat de experimentat esti , si nu dupa pret sau moda :)
Asadar la cei din zone de deal si munti ( fazan rate iepuri) teava de 71 e arhisuficienta . Cartusele iar este o chestie de nuanta , eu de o perioada buna de timp folosesc 28 (3) pentru de grame pentrul in general la fazan si rate si 36 (3-3,5) la iepuri ( e strict optiunea mea de a nu face vanatul zob) in functie de zona in care vanez ( ses sau deal)
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2017, 14:22

Acum incep sa inteleg si eu mai bine... multumesc pentru raspuns.
Pasari mai mici nu vanezi, cum ar fi spre exemplu decat numai prepelita ;) ? Sau poate doar gugustiuci? :) ;)
Cainele cu parul lins, cum mergea, la vanatoare?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 14:32

Prepelite nu prea avem , incercam sa le lasam sa creasca populatia. Din pacata la fel e situatia si la potarnichi . Porumbei o data pe an vanam , pentru o masa cu grupa . 24 de grame cu alice de 2 .
Am fost mai multumit de cel cu parul lins decat de cel sarmos. ( avantaj intre cei doi daca e sa fie comparati este igiena )
O sa incerc un brac italian .
A folosit cineva? Ati vazut vreunu la vanatoare?
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2017, 14:41

Eu am vazut italian la vanatoare, dar separat de brac.... adica avea alt caine; mie cel mai mult mi-a placut bracul celalalt, cu parul cret-sarma; din pacate nu era al meu, dar mi-a placut asa, ca si caine in general.
Prepelitele sa stii ca sunt greu de gasit si pe la noi, dar anul asta poate sunt mai multe ca a fost iarna mai usoara... ale voastre trec usor peste iarna? Ati gasit multe prepelite moarte acum 2 ierni, cand a fost zapada aia mare cu iarna geroasa si lunga? :? :? :? Tare greu le-a fost saracelor, asa la munte, ger si nameti :( :(
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2017, 14:45

In schimb sa stii ca gugustiucii sunt constanti...adica chiar si la frig ceva mai mare, nu au murit precum prepelitele. Si parca sunt si mai gustosi , oricum nu sunt la fel de rari precum potarnichile - din astea nu am mai vazut eheeeee.... de multi ani.
Porumbei aveti din aia colorati sau tot din aia gri cu guler?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 15:11

Ca si iarna asta din 99 nu am avut .
Problema mortalitatii cred ca este din cauza ierbicidelor mai mult. De exmplu la iepure scade drastic populatia. Gugustiucii sunt constanti intradevar. Potarnichile pe cale de disparitie. Iarna alimentam fondurile cu seminte pentru pasari , combatem rapitorii cu mare succes ( nu ajuta si circulatia masinilor mai ales la vulpi :)) ), dar ne indreptam cu pasi repezi la vanatoare in enciclopedii .
Acu 20-25 de ani numarul potarnichilor era egal cu cel al fazanilor , acuma este 1/10.
( si aici o mica paranteza referitoare la lungimea tevii : decat sa ranesti un vanat pe care sa nu- l recoltezi mai bine nu trage! Cu teava de 76 daca nu esti experimentat tragi, gandindute ca te poti intinde cu focul, ranesti iepurele, nu il recoltezi deoarece ai apoximat gresit distanta la care ai tras. Conculzia= nici ty nu mananci dar nici el nu sa reprodus. )
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde laurul pe 04 Iul 2017, 15:18

Mauser1908 scrie:Prepelite nu prea avem , incercam sa le lasam sa creasca populatia. Din pacata la fel e situatia si la potarnichi . Porumbei o data pe an vanam , pentru o masa cu grupa . 24 de grame cu alice de 2 .
Am fost mai multumit de cel cu parul lins decat de cel sarmos. ( avantaj intre cei doi daca e sa fie comparati este igiena )
O sa incerc un brac italian .
A folosit cineva? Ati vazut vreunu la vanatoare?

Avea un coleg albanez un brac italian...drept e ca metisat.
Caine mai puturos ca ala ,n-am vazut.
Incearca un Kurzhar Maghiar.
Duracell de caine!
Daca vreti sa creasca populatia de prepelite , faceti combatere si bagati hrana la greu!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 04 Iul 2017, 15:20

Mauser1908 scrie:Ca si iarna asta din 99 nu am avut .
Problema mortalitatii cred ca este din cauza ierbicidelor mai mult. De exmplu la iepure scade drastic populatia. Gugustiucii sunt constanti intradevar. Potarnichile pe cale de disparitie. Iarna alimentam fondurile cu seminte pentru pasari , combatem rapitorii cu mare succes ( nu ajuta si circulatia masinilor mai ales la vulpi :)) ), dar ne indreptam cu pasi repezi la vanatoare in enciclopedii .
Acu 20-25 de ani numarul potarnichilor era egal cu cel al fazanilor , acuma este 1/10.
( si aici o mica paranteza referitoare la lungimea tevii : decat sa ranesti un vanat pe care sa nu- l recoltezi mai bine nu trage! Cu teava de 76 daca nu esti experimentat tragi, gandindute ca te poti intinde cu focul, ranesti iepurele, nu il recoltezi deoarece ai apoximat gresit distanta la care ai tras. Conculzia= nici ty nu mananci dar nici el nu sa reprodus. )


Iarna ce seminte dati la prepelite?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 15:26

Gasesti in comert tot felu de amestecuri de furaje si cereale . Iar astea le imprastiam in zone de dig , trecatori, si zone unde vezi ca se hranesc in campii( de obicei e vizibil pe zapada)
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde zforis pe 04 Iul 2017, 15:35

Inteleg. Fix asa am incercat si noi, insa noi nu prea avem zapada mare in zona de vest pe campie. Cel mai probabil nu le place zona, de aia pleaca. La sfarsit de sezon, cand incercam sa numaram, niciuna nu gasim :? . Hai ca la sfarsitul lui octombire mai vedem cate una, dar slab.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2017, 16:03

Nu stiu ce sa zic zforis...ciudat ce se intampla la voi. Oare nu se invata cu relieful, si de aceea se sperie si pleaca? :?: :idea: :?:
Le creati si voi conditii de acomodare mai prietenoase peste primavara si vara, incat sa se obisnuiasca cu celelalte pasari, animale, etc sa nu mai plece toamna tarziu? Sau poate aveti pradatori cu par si pene pe fondul de vanatoare care sperie prepelitele toamna, incat pleaca toate - v-ati gandit la posibilitatea asta? :?:
Pe la campie, in unele fonduri, paznicii de vanatoare primavara foarte devreme, cum ajung prepelitele, pe langa ca le fac conditii foarte bune, le mai taie putin si aripile sa nu poata zbura mai departe... asa pana toamna se obisnuiesc si cu relieful si le si cresc aripile la loc.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde zforis pe 04 Iul 2017, 16:20

Sunt conditii exceptionale. Dar totusi, pleaca la toamna. Taiatul aripilor inca nu am incercat, dar daca nu se schimba situatia, poate la anul (devreme - in martie deja) incercam.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 16:25

zforis scrie:Sunt conditii exceptionale. Dar totusi, pleaca la toamna. Taiatul aripilor inca nu am incercat, dar daca nu se schimba situatia, poate la anul (devreme - in martie deja) incercam.

Incercati sa luati legatura cu cineva de la vreo universitate de profil , poate au idei , sau veterinari . Noi cauza mortalitatii iepurilor cu un veterinar am descoperito. Asa am aflat de efectul ierbicidarii cu produse neautorizate.
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2017, 17:20

Domnu Mauser, dar la gaste si rate ati mers? Adica la vanatoare ma refer?
Am auzit ca vanatoarea la ele nu e usoara deloc, ba chiar daca nu potrivesti bine tevile cu cartusele nu ai succes prea mare... si cu tevile lungi, asa cum spuneati mai sus :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 04 Iul 2017, 17:24

Rog un moderator sa mute post-urile care nu au legatura cu topic-ul in aria dedicata sau direct la planeta. Nu cred ca exista sectiune dedicata bracilor cu par lins... :D
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde laurul pe 04 Iul 2017, 17:35

Septimiu scrie:Rog un moderator sa mute post-urile care nu au legatura cu topic-ul in aria dedicata sau direct la planeta. Nu cred ca exista sectiune dedicata bracilor cu par lins... :D

:-h :-h :-h %-( %-( %-(
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2017, 17:39

Septimiu scrie:Nu cred ca exista sectiune dedicata bracilor cu par lins... :D

Nici eu nu am gasit inainte sectiune dedicata pentru cei cu par cret-sarma, dar uite ca mai invatam si noi cate ceva... iarasi cred ca daca domnu Mauser ne spune din experienta cu bracul lins italian, iarasi poate mai stam la curent cu ceva deosebit in vanatoare.
Poate se gandesc moderatorii ca e prea devreme sa mute acum discutia, abia incepem sa ne cunoastem mai bine si cu domnu Mauser...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 17:57

Da, poate ar fi bine sa mute discutia , asa domnul care a deschis topicul nu va afla informatiile de care are nevoie.
Pana cand se muta :
Cautati sa vedeti pe google diferenta dintre cel sarmos sau cel cu parul lins. Mie varianta a 2-a mia placut mai mult.

Rate nu e mare filozofie, cartuse la fel folosesc ca si la fazan ( de 3-3,5 , 36 de grame)
La gaste se chimba un pic problema. Cea mai placuta partida am avuto pe insula mare a brailei.
In cazul in care este timp senin mergeti degeaba, vor zbura cu acordul turnului de control :)), daca e innorat sau ceata aveti un mic noroc . Cartuse cu alice de 4-4.5 de la 36 de grame in sus. ( uni folosesc chiar si de 5 mm.
Evident o teava de 76 sau chiar 81 este un mare avantaj dat fiind faptul inaltimii la care zboara gastele.
( camuflajul este f important. Ideal e sa stai pe un dig contopit cu culorule din jur)
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 04 Iul 2017, 19:53

30.06 e ok . E si si . Sunt de parere ca la carabina e bine sa cumperi arma noua. Deoarece viata la unele tevi e limitata si degeaba vei cumpara luneta dupa luneta si iti vei pierde timpul la reglat, nu prea vei putea rezolva problema preciziei.
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde the_mav pe 05 Iul 2017, 07:10

Mauser1908 scrie:La gaste se chimba un pic problema. Cea mai placuta partida am avuto pe insula mare a brailei.
In cazul in care este timp senin mergeti degeaba, vor zbura cu acordul turnului de control :)), daca e innorat sau ceata aveti un mic noroc . Cartuse cu alice de 4-4.5 de la 36 de grame in sus. ( uni folosesc chiar si de 5 mm.
Evident o teava de 76 sau chiar 81 este un mare avantaj dat fiind faptul inaltimii la care zboara gastele.
( camuflajul este f important. Ideal e sa stai pe un dig contopit cu culorule din jur)

:) :)
Astfel de sfaturi din experienta sunt cele mai valoroase, putem si noi sa invatam si sa ne dam seama unde nu facem bine cate ceva.
Nu inteleg daca la ultima parte domnu Mauser zice sa te camuflezi prin contopire cu culoarele de zbor ale gastelor ori cu culorile din imprejurimi :? :? Ca daca stai pe un dig, acolo e un fel de culoar de pasaj si intreb cum ar fi mai bine: sa te contopesti cu culoarul ori cu culorile? Sau poate cu amandoua?
Domnu Mauser, daca recomandati cartusele de 4.5 si tevile lungi, intrucat dat fiind cauza faptului de inaltimea la care zboara ele, sa inteleg ca trebuie tras la distanta dupa gaste ori mai aproape?
Inca ceva care nu imi e foarte clar: am auzit de unii vanatori se duc la vanatoare de gaste si cu cainele, unii chiar cu braci linsi sau poate chiar creti-sarma... Ce credeti, merita sa iei cainele la o vanatoare de gaste? Ca eu nu cred ca are cum sa faca aret la gasca asa cum ar face la un fazan, spre exemplu :? Adica gasca sta mai mereu pe sus, dar fazanul mai fuge si pe picioare, unii chiar repede de tot :roll:

Multumim inca o data ca ne spuneti si noua din experienta dvs, mai invatam sa facem sa fie bine unde nu stim.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde madalin122582 pe 05 Iul 2017, 09:28

Multa informatie pe acest topic...pacat ca a fost mutat unde nu tebuie. O sa fac un link si il promovez pe prima pagina a forumului
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Următorul

Înapoi la Planeta maimutelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate