Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 03:17

Chemarea cerbului

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Chemarea cerbului

Mesajde petre stefan pe 07 Sep 2010, 20:00

In curind o sa inceapa boncanitul si as vrea sa obtin citeva fotografii cu ceva cerbi de trofeu tipic romanesc in ele,stie cineva sa imi spuna si mie cum pot imita sunetul boncanitului pentru a atrage ceva cerbi demni de o poza, fara chematoarede tip scoica deoarece nu am gasit asa ceva pe la magazine .
Cineva mi-a spus ca pot incerca sa imit cerbul suflind intr-o sticla de plastic cu fundul taiat astfel incit sa acopar fundul taiat cu o bucata din ea .
A incercat cineva sau aveti alte metode ??? :wink:
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Chemarea cerbului

Mesajde tavi pe 07 Sep 2010, 20:22

foloseste o sticla de la o lampa de petrol,sunetul reprodus este foarte realist
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: Chemarea cerbului

Mesajde ovidiulapusanu pe 07 Sep 2010, 20:47

Poti sa comanzi de la Kettner. Nu atat pt chematoare ( o sticla de 2 litri taiata la fund dar si la gura, astfel incat sa aiba o "gura" de diametru de 4-5 cm e suficient de buna, sau o teava de plastic cu diametru 8-9 cm, un pic ingustata la gura, cu lungime de 30 cm) cat pt dvd-urile de instructaj. Sau iei dvd-uri cu vanatoarea cerbului... circula pe net. Insa e putin probabil sa reusesti asa de repede sa-i atragi. Eu merg anual 5-6 zile/an de 5 ani si de abia am reusit sa nu-i speriu, sa-mi raspunda, dar in nici un caz sa-i apropiu. Ai doua variante daca vrei sa faci pozele anul asta: sa mergi cu un padurar cunoscator sau sa faci panda/dibuit. Pt panda cauti loc cu multe urme, in luminisuri/parcheturi mai spre culme, si te postezi acolo de dimineata, cu precautii privind zgomotele si vantul, cu masca de tantari si camuflaj, rabdare, etc. Daca locul e bun si vremea potrivita (racoroasa, cetoasa, bruma, etc) vezi cerbi zilnic. Investeste timp mai degraba in a cauta locul caci daca ai gasit unul bun vei vedea cerbi. Sau faci dibuit dimineata sau seara, ghidandu-te dupa boncanit, cu mari precautii privind zgomotul si vantul. Sa nu mirosi a parfum, sapun, hainele sa fie spalate doar cu apa, elimina orice miros strain. Un padurar bun e singura reteta sigura.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: Chemarea cerbului

Mesajde jderul pe 08 Sep 2010, 09:02

poti folosi un tub de tuberman(pvc ) gros de un tol sau un tol jumate si lung de 30 -40 cm. i-ati casete cu cerbi boncanind si asculta cu atentie sant doua stiluri de a chema , unu cand imiti cerbul care are ciute si doi cand imiti cerbul care nu are ciute . in functie de raportul dintre sexe poti adopta una din cele doua variante . asculta cu atentie boncanitul si incearca sa-ti dai seama care cerbi au sau nu ciute , cerbul cu ciute boncane scurt si raspicat in reprize scurte si mai rar ,cerbii fara ciute in general boncane mai des ,in reprize mai dese si atentie sa spunem asa " mai mieros " sant tot timpul in miscare ca sfat incearca sa boncani rar si scurt poti pacali cerbi tineri
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57


Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate