Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:09

Probleme brac

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Probleme brac

Mesajde tilica pe 06 Oct 2011, 15:21

Salut tuturor,

Sint posesorul uniu brac sirmos in virsta de 10 luni pe care l-am dresat cit de cit adica cauta destul de bine fazani si iepuri ,aporteaza din apa si de pe uscat.
Problema a aparut acum 2 saptamini la aportul din apa ,in sensul ca a ingitit ceva apa la un aport asa cred pentru ca la iesirea pe mal a tusit de citeva ori.
Din acel moment nu mai intra in apa mai mare burta ei adica unde e apa adinca si trebuie sa inoate se opreste si scinceste ,vine spre mal apoi iar se duce spre obiectul aruncat si tot asa de citeva ori dupa care renunta si nu mai intra in apa pentru citeva zeci de minute.
Ce e de facut ?
Va rog sa ma ajutati cu citeva sfaturi.

Multumesc anticipat.
vinatoare&pescuit
tilica
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2007, 19:38
Locaţie: Rm Valcea

Re: Probleme brac

Mesajde madalin122582 pe 06 Oct 2011, 15:54

De unde esti din Valcea? Hai sa fecem o iesire comuna si cu bracuta mea...Odata ce un caine intra in apa, celalalt caine capata incredere si intra si el...Stiu caz concret
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Probleme brac

Mesajde Kristi pe 06 Oct 2011, 18:40

madalin122582 scrie:De unde esti din Valcea? Hai sa fecem o iesire comuna si cu bracuta mea...Odata ce un caine intra in apa, celalalt caine capata incredere si intra si el...Stiu caz concret

Nu in toate cazurile Madalin ...si mai ales ca acum este speriat de notiunea APA ...m.as mira sa intre doar ca il vede pe al tau ... Incercati si tineti.ne la curent cu ce se intampla si apoi mai vorbim...oricum posibilitati sunt multe...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Probleme brac

Mesajde madalin122582 pe 06 Oct 2011, 20:42

Eu am iesit la apa cu bracul meu de un an si cu inca un brac de vre-o 4 ani ce nu intra in apa...la a 4-a iesire, bracul mai in varsta si-a facut curaj vazand ca nu e nici un pericol. inca intra mai timid in apa, dar cu exercitiu cred ca se poate redresa.
Ce am mai observat eu: desi avansam foarte bine cu aportul fortat, aporteaza mult mai bine un gugustiuc-cotofana-sau ce o mai fi. De cotofene nu ducem lipsa si daca nu am timp sa ies, am colegii care imi lasa aproape zilnic cate o cotofana in gard :lol: . Deci, cred ca ar trebui incurajat cu lucrul la apa cu aportabile placute cainelui.
tilica, da-mi un telefon la 0732 610 262. Eu ies aproape zilnic dupa ora 5 pe cursul Oltului cu cainele
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Probleme brac

Mesajde Kristi pe 06 Oct 2011, 21:06

Una este sa nu fi intrat niciodata in apa si alta , sa intre o perioada si apoi sa fie speriat de apa ...dar sa dee Domnul sa fie bine si sa se rezolve problema asa ....simplu si usor ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Probleme brac

Mesajde geoverde pe 08 Oct 2011, 10:44

salutare,tilica
cand am citit despre bracul tau am ramas uimit caci exact asa am patit si eu cu bracul meu.are acum un an si sase luni.intra in apa dar nu stia sa-si foloseasca labele din fata.batea apa de parca avea zbaturi,din aceasta cauza mai ales cand aporta i-i intra apa in gura si tusea de mama focului. uneori renunta chiar de langa rate si se intorcea la mal si dadea apa afara din el si pleca din nou sa aporteze rata din balta,crede-ma eram disperat,dar prin mult exercitiu si multa multa rabdare si incurajare si-a recastigat increderea in sine si acum inoata aproape corect,daca o rata ranita se scufunda, cand ajunge langa ea bracul isi baga capul in apa sa o gaseasca ,mai face uneori fite dar pana la urma aduce ratoiul din balta.eu zic ca este un lucru promitator daca bracul tau scanceste si intra iar in apa sa aporteze,cred ca asta demonstreaza ca este un caine perseverent si viteaz.trateaza cainele cu blandete dar incurajaza-l tot timpul si vei fi multumit de el.nu uita, el te iubeste si vrea sa fii multumit de el!vei avea un adevarat tovaras si prieten!te rog mai scrie depre evolutia lui.multumesc.bafta.
geoverde
 
Mesaje: 18
Membru din: 13 Noi 2010, 19:41

Re: Probleme brac

Mesajde tilica pe 11 Oct 2011, 10:29

MULTUMESC PENTRU SPRIJINUL ACORDAT
ASEARA 10.10.2011 AM IESIT PE OLT CU MADALIN SI CATEII INCERCIND APORTURI DIN APA,IN SPERANTA CA VA URMA EXEMPLUL CATELUSEI LUI SI CATELUSA MEA .
DIN PACATE NICI UN REZULTAT . INCERCAM IN CONTINUARE SI SPERAM.
ASTEPT SUGESTII NOI.
MULTUMESC
vinatoare&pescuit
tilica
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2007, 19:38
Locaţie: Rm Valcea

Re: Probleme brac

Mesajde Kristi pe 11 Oct 2011, 21:44

Exact ceea ce am anticipat mai sus , cu regretele de rigoare ...as incerca sa te ajut , dar trebuie sa stiu mai multe despre caine , depsre modul de comportament si despre ceea ce l.ai invatat sa faca . Daca doresti ma poti suna la unul din numerele de telefon...0722377510 sau 0762143783 si poate gasim o cale sa rezolvam problema , dar sa nu crezi ca va fi usor ....
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate