Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:57

brac german

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

brac german

Mesajde baned pe 02 Mar 2013, 23:44

Am un brac german tanar nu are inca un an dar teoretic la cat exercitiu iam facut , si la cat mam ocupat nu am pretentii mari
Asculta in general comenzile ,aporteaza , vaneaza binisor , se mai poate lucra un pic , singurul defect ce ma enerveaza este ca este hiper energic dimineatza devreme , si paseste mult inainte sau intra in febra vanatori si uneori nu mai asculta
Dar dupa ce oboseste un pic merge mai bine ca si caini batrani cu experienta

Intrebarea mea este daca se poate face sa nu fie atat de energic dimineatza ,a incercat cu reducera mancari , seara si dimineatza , plimbarea pana la epuizare seara ,sau cel putin epuizarea mea :roll:

astept sfaturi , de dresaj , sincer nu prea cred in metoda curentului ,
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: brac german

Mesajde salus pe 03 Mar 2013, 15:23

Bracul este un caine foarte energic, nu ai ce sa ii faci, incearca sa il strunesti prin comenzile clasice....., exista lesa speciala de maxim 7 m pentru al obisnui cu cheta scurta dar pentru asta va trebui sa "sacrifici" cateva partide de vanatoare si sa tii de lesa.
Cainele tau este inca foarte tanar si cu mult chef de joaca, se va schimba dupa varsta de 3 ani, pana atunci lucreaza cu el si atentioneazal mereu cand greseste, Bracul este un caine inteligent.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: brac german

Mesajde cristian pe 05 Mar 2013, 18:09

Intrebarea mea este daca se poate face sa nu fie atat de energic dimineatza ,a incercat cu reducera mancari , seara si dimineatza , plimbarea pana la epuizare seara ,sau cel putin epuizarea mea :roll:
Incepe prin a scoate de tot mancarea inainte de al scoate in teren, pentru ca altfel risti sa nu iti mai faca miscare deloc........adica sa moara.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: brac german

Mesajde baned pe 05 Mar 2013, 19:55

cristian scrie:Intrebarea mea este daca se poate face sa nu fie atat de energic dimineatza ,a incercat cu reducera mancari , seara si dimineatza , plimbarea pana la epuizare seara ,sau cel putin epuizarea mea :roll:
Incepe prin a scoate de tot mancarea inainte de al scoate in teren, pentru ca altfel risti sa nu iti mai faca miscare deloc........adica sa moara.

Nu-i problema cu mancarea ,ca sincer nam vazut sa manance cu pofta . Ii genul ii pui in farfurie , dar daca are activitate ,tot acolo o gasesti si seara doar seara daca e liber si nare miscare pe strada mai manaca pe fugite .Oricum ca siguranta inainte sa ma duc la vanatoare nu mancam nicinul
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: brac german

Mesajde OVI762 pe 06 Mar 2013, 03:13

Da-i sa bea ceva la prima ora,pe stomacul gol,l-o lua ameteala si sta potolit :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: brac german

Mesajde Kristi pe 06 Mar 2013, 07:29

baned scrie:Am un brac german tanar nu are inca un an dar teoretic la cat exercitiu iam facut , si la cat mam ocupat nu am pretentii mari
Asculta in general comenzile ,aporteaza , vaneaza binisor , se mai poate lucra un pic , singurul defect ce ma enerveaza este ca este hiper energic dimineatza devreme , si paseste mult inainte sau intra in febra vanatori si uneori nu mai asculta
Dar dupa ce oboseste un pic merge mai bine ca si caini batrani cu experienta

Intrebarea mea este daca se poate face sa nu fie atat de energic dimineatza ,a incercat cu reducera mancari , seara si dimineatza , plimbarea pana la epuizare seara ,sau cel putin epuizarea mea :roll:

astept sfaturi , de dresaj , sincer nu prea cred in metoda curentului ,


Colegule ...metoda curentului este foarte eficienta indiferent ca tu crezi sau nu in ea , dar este eficienta atunci cand ai un caine educat , ceea ce din spusele tale nu prea este cazul la cainele tau...eu sunt sigur ca este ok cainele ...din ceea ce povestesti ! De cate ori il scoti pe luna sa spunem...daca este scos cam odata pe saptamana , asa procedeaza orice brac la eliberarea din masina ...alearga aproximativ 15-20 de min de nebun ...mai ales daca ii mai si sare ceva ...sa te surprinda daca il scoti de 5 ori pe saptamana si face la fel ...si fiecare iesire sa fie de aprox o ora !!! Si poate nici atunci n.ar trebui sa te surprinda , daca energia este canalizata in directia pozitiva ...cine nu si.ar dori un caine care sa faca o cheta in mare viteza , o perioada mai lunga de 10-15 min !!?? ...O sa te invidieze chiar si insularii ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate