Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:12

Sfaturi monta brac german !

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: Sfaturi monta brac german !

Mesajde Kristi pe 13 Ian 2014, 08:03

scarface77 scrie:
Kristi scrie:Sincer stii ce nu inteleg la tine ...daca stii atat de mult in comparatie cu noi si ne mai dai si exemple ...de ce ne mai ceri sfatul !!??


V-am cerut sfatul pentru ca m-am gandit ca poate cineva a mai experimentat o astfel de monta sau o monta asematoare,dar in loc de sfaturi majoritatea m-au luat la misto.Eu nu am adus decat argumente care sa arate ca daca vreau sa fac aceasta monta nu sunt primul care incearca asa ceva si probabil nici ultimul,deci nu avea nimeni de ce sa se amuze pe tema asta.Mai bine cei ce nu au un sfat de dat sa se abtina de la comentarii inutile.Numai bine la toata lumea!

Deci , daca exista doua, trei persoane care sa.ti scrie aici ca au montat pitbull cu brac si ca iti gaseste mistretul in cateva minute , iti tine mistretul in loc ,ba mai mult si trage cand tu nu nimeresti ...tu gata executai monta !!!...mai trebuia sa te interesezi daca cumva exista vreo alta incrucisare intre caini care sa ti.l duca si acasa ... :lol: :lol: Frumos , ce mai pot spune !!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Sfaturi monta brac german !

Mesajde scarface77 pe 13 Ian 2014, 23:47

Kristi scrie:
scarface77 scrie:
Kristi scrie:Sincer stii ce nu inteleg la tine ...daca stii atat de mult in comparatie cu noi si ne mai dai si exemple ...de ce ne mai ceri sfatul !!??


V-am cerut sfatul pentru ca m-am gandit ca poate cineva a mai experimentat o astfel de monta sau o monta asematoare,dar in loc de sfaturi majoritatea m-au luat la misto.Eu nu am adus decat argumente care sa arate ca daca vreau sa fac aceasta monta nu sunt primul care incearca asa ceva si probabil nici ultimul,deci nu avea nimeni de ce sa se amuze pe tema asta.Mai bine cei ce nu au un sfat de dat sa se abtina de la comentarii inutile.Numai bine la toata lumea!

Deci , daca exista doua, trei persoane care sa.ti scrie aici ca au montat pitbull cu brac si ca iti gaseste mistretul in cateva minute , iti tine mistretul in loc ,ba mai mult si trage cand tu nu nimeresti ...tu gata executai monta !!!...mai trebuia sa te interesezi daca cumva exista vreo alta incrucisare intre caini care sa ti.l duca si acasa ... :lol: :lol: Frumos , ce mai pot spune !!



Mda....Exact asta vroiam sa stiu daca exista vreo monta sa o fac ca eu stau acasa iar cainii sa umble dupa mistreti sa ii aduca acasa si eventual sa ii si transeze daca eu nu sunt acasa la momentul respectiv.
scarface77
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Ian 2014, 20:47

Re: Sfaturi monta brac german !

Mesajde liviumihaescu pe 16 Ian 2014, 12:26

Eu as baga si un pic de bichon maltez, sa fie niste dragalasi si placuti la atingere :lol:
liviumihaescu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 18 Mai 2013, 17:55

Re: Sfaturi monta brac german !

Mesajde lorki pe 16 Ian 2014, 14:17

Cu bichon faci treaba buna la prepelita,ataca pasareaua numai la gat. :lol:
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: Sfaturi monta brac german !

Mesajde vanatorul dibaci pe 17 Ian 2014, 14:11

Cea mai tare combinatie la moda este -Yorkshire terrier+Chihuahua -da cu porcul de asfalt in secunda doi !
Avantaje multiple :-Mananca putin si il poti tine in poseta de vanatoare (asta este obligatorie si musai culoarea roz)-deasemenea nu costa f mult accesoriile (in loc de zgarda se poate folosi cureaua de la ceas)
Spor la monta :mrgreen:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Sfaturi monta brac german !

Mesajde liviu35 pe 19 Ian 2014, 01:06

@scarface 77

Pai bineinteles ca toata lumea ia la misto o astfel de idee. Eu personal nu ii inteleg utilitatea si scopul atat timp cat exista rase dedicate vanatorii de mistreti. Pentru ce sa iti bati joc de niste linii genetice create si cultivate cu mari eforturi? Esti dispus sa cresti doi sau mai multi caini? E super bine. Dar nu iti bate joc de munca unor generatii de dragul unor experimente a caror sansa de reusita este spre 0. Daca ai un brac bun monteaza-l cu unul si mai bun, cultiva-i linia genetica. Daca te lasa inima sa-l bagi la porc, baga-l. Bracul a fost creat ca un caine de vanatoare universal. Numai ca celor mai multi dintre noi ne este mila sa il expunem la porc. Mie unul mi-ar fi mila. Exista rase dedicate fix vanatorii la porc, din categoria copoilor , a hartuitorilor. De ce nu incerci o solutie consacrata. Nu cred ca e foarte greu sa schimbi un catel de brac cu un copoi sau un hartuitor. Daca vrei un sfat serios de monta uite unul : renunta la orice idee stupida de incrucisari si montezati cateaua cu un brac din linii foarte bune. Da un catel sau mai multi la schimb cu unul sau mai multi hartuitori sau copoi din linii de asemenea consacrate. In mod sigur vei fi mai multumit decat cu un metis dubios. Mult vanat in catare.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Sfaturi monta brac german !

Mesajde Kristi pe 19 Ian 2014, 07:56

liviu35 scrie:@scarface 77

.... Daca vrei un sfat serios de monta uite unul : renunta la orice idee stupida de incrucisari si montezati cateaua cu un brac din linii foarte bune. Da un catel sau mai multi la schimb cu unul sau mai multi hartuitori sau copoi din linii de asemenea consacrate. In mod sigur vei fi mai multumit decat cu un metis dubios. Mult vanat in catare.

Sunt mai mult ca sigur ca are o catelusa de brac fara acte de origine si atunci este mai greu sa monteze cu un brac din linii foarte bune pentru simplul motiv ca niciun proprietar de mascul din linii foarte bune nu monteaza cu o femela fara acte !!!
PS Sunt sigur ca habar nu are cu ce se mananca , mai ales dupa ceea ce a spus aici , citez ...,,Am o femela de brac german cu parul scurt,de un an jumate si urmeaza sa intre in calduri.'' ...orice crescator responsabil nu monteaza inainte ca femela sa implineasca minim 2,5 ani !!! Pentru el este imp[ortant sa monteze ...indiferent cu cine sau cu ce rasa si sa faca pui ...asa ca cel mai bun sfat este ...sa.l lasam in pace sa faca ceea ce considera el mai bine !!!... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Sfaturi monta brac german !

Mesajde laurul pe 20 Ian 2014, 18:54

Cel mai bun sfat ar fi un ban.
Nu de alta dar mai intra copii si tineri pe aici si citesc ineptii.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate