Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:48

Dresaj pentru vanatoare

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Dresaj pentru vanatoare

Mesajde foxman pe 23 Noi 2008, 01:05

Va salut cu respect
Azi am gasit acest site si sunt foarte bucuros.
Daca exista printre dumneavoastra persoane care au materiale(scrise, video, audio) pentru dresajul cainilor de vanatoare , as fi interesat sa cumpar pentru instruirea unui caine personal. Am mai instruit caini pentru obedienta si pentru paza si protectie. Instructia pentru vanatoare o voi face pentru cainele personal.
Am vazut ca sunt doar anumite rase acceptate pentru vanatoare in Romania. Nu am fost eu atent, dar Bruno de Jura este acceptat? As dori sa imi cumpar un astfel de caine si sa-l instruiesc pt mistret.
Daca exista posesori ai acestei rase, doresc sa isi spuna parerea despre aceasta rasa. Sunt un impatimit iubitor al cainilor de de munca. Cu toate acestea nu am instruit nici un caine pentru vanatoare , de aceea este o provocare pentru mine si doresc sa formez astfel de caini.
Cu respect pentru cei care iubesc vanatoarea, vanatul , flora si fauna din Romania.
Foxman
foxman
 
Mesaje: 10
Membru din: 23 Noi 2008, 00:41
Locaţie: Sibiu

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde florin.t pe 24 Noi 2008, 19:41

Bruno du Jura poate fi folosit fara probleme la mistret . Dresajul incepe de mic la iepurele de casa . Apoi ar fi bine sa-l duci impreuna cu alti caini la mistret, nu mai devreme de 7 luni, copoii in general se dreseaza prin imitatie . Din pacate in Romania nu gasesti carti de dresaj copoi.

Poate stiai de acest sit, daca nu, il ai aici http://www.bruno-du-jura.com/accueil.php
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Darius SILINC pe 24 Noi 2008, 20:23

Buna Florin,
am un copoi ardelenesc, talie mare, 4 luni, a-i putea sa dezvolti putin...cu "iepurele de acasa" sau "imitatie"...please.
ucenicul profesorului
Darius SILINC
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 20 Apr 2008, 22:17
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde florin.t pe 25 Noi 2008, 18:33

Cu iepurele de casa , e simplu, se ia un iepure matur si se duce in teren (e bine sa fie terenul ingradit altfel s-ar putea sa nu-l mai vezi) , se lasa un pic iepurele sa fuga prin teren sa faca urme, apoi se pune catelul pe urma . Acesta va cauta si alega iepurele dezvoltandu-si astfel calitatile de cautare pe urma si alergarea/haituirea vanatului. Iepurele trebuie neaparat sa fie aproape de greutatea catelului (ceea ce la tine nu cred ca mai e cazul) ca acesta doar sa-l alerge si sa-l latre dar sa nu poata sa-l raneasca (omoare) .
Prin imitatie adica vazand alti caini la lucru si vanand impreuna cu acestia in haita.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Dudex pe 29 Dec 2008, 22:40

Florin e corect daca se incearca ceva similar cu dresajul cainilor de luat urma, sau cei de la narcotice?
Adica, de mic cainelui sa i se dea smocuri de pene de fazan legate, sau blanita de iepure (vanat in general), sa se obisnuiasca cu mirosul si ulterior ascunse - in locul unde vor fi ascunse, se va gasi bineinteles si recompensa - ori recompensa o sa o primeasca de la noi.
La fel ca antevorbitorii de mai sus, caini paza si aparare am dresat, cunosc tipologia, insa nu exista dresori specializati pt cei de vanatoare - sau nu am aflat eu de asa ceva.
Exemplu: ca sa stea in cei 30 de metri cum cred ca este normal la un caine sa "isi faca o raza" in jurul vanatorului, este bine sa luam o lesa lunga si sa il corectam ca analogie cu "mersul la pas" al oricarui caine? Sau cum se face? Am avut un brac german, care l-am pierdut pt putin timp (avea vreo 6 luni atunci) intr-o mare de stuf pt ca luat urma unei caprioare sau mistret si dus a fost pana l-am gasit ulterior
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 30 Dec 2008, 21:17

Dudex scrie:Florin e corect daca se incearca ceva similar cu dresajul cainilor de luat urma, sau cei de la narcotice?
Adica, de mic cainelui sa i se dea smocuri de pene de fazan legate, sau blanita de iepure (vanat in general), sa se obisnuiasca cu mirosul si ulterior ascunse - in locul unde vor fi ascunse, se va gasi bineinteles si recompensa - ori recompensa o sa o primeasca de la noi.
La fel ca antevorbitorii de mai sus, caini paza si aparare am dresat, cunosc tipologia, insa nu exista dresori specializati pt cei de vanatoare - sau nu am aflat eu de asa ceva.
Exemplu: ca sa stea in cei 30 de metri cum cred ca este normal la un caine sa "isi faca o raza" in jurul vanatorului, este bine sa luam o lesa lunga si sa il corectam ca analogie cu "mersul la pas" al oricarui caine? Sau cum se face? Am avut un brac german, care l-am pierdut pt putin timp (avea vreo 6 luni atunci) intr-o mare de stuf pt ca luat urma unei caprioare sau mistret si dus a fost pana l-am gasit ulterior


Te referi la cainii de aret ? Daca da ,un caine bun (care are nas ,pasiune,etc) poate sa caute si la 100-150m fara nici o problema,la cimp deschis ma refer , el va ponta vanatul si va sta in aret pina cind tu vei veni si ii vei comanda sa ridice ....basca ca va sta linistit pina cind tu vei impusca piesa respectiva ,apoi ii vei comanda sa plece sa aporteze ,in tot acest timp cainele va sta culcat si va astepta .
Un catelandru de 6 luni NU il scoti la stufuri sau pe terenuri imbracate si mai ales in zone cu fazani ,pt. ca inteleg ca asta cautai cu el .La 6 luni ,un catel nu stie sa se orienteze si de multe ori cind pierde orice reper se panicheaza si fuge haotic.
Cainele tinar il incepi numai primavara ,pe culturi usoare ,evitind pe cit posibil zonele cu fazani si iepuri....prepelite si potirnichi insa cit cuprinde .Nu ii pui la 6-10 luni lesa lunga ,lasa-l sa prinda pasiunea cimpului ,sa faca primele areturi cum trebuie ,sa traga bine pe nas ,speculeaza-l sa il inveti comanda de apel ,daca ai dresat caini utilitari stii ce iti spun,joaca-te cu el ,construieste o buna relatie si un atasament solid.
Urma vrei sa il inveti ?....mai tirziu dupa ce ai facut cu el tot dresajul de aport fortat :D
Iti pun un filmulet cu urma pe 700-800m ,atrenament cu o catea de 1 an si 3 luni :
Imagine
Imagine

Sper ca nu te deranjeaza ca am intervenit in discutie ,daca da, imi cer scuze ...nu vreau sa ofensez pe nimeni .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 30 Dec 2008, 21:24

Dudex...orice caine de vanatoare care nu e springer sau cocker...sau alt scotocitor...si se invarte la 30 m in jurul tau...trebuie impuscat sau castrat si dat de companie....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 30 Dec 2008, 21:32

Foxman....pentru caini de aret cunosc cativa dresori profesionisti la noi...unii sunt membri pe acest forum....pentru cainii de mistreti ai nevoie de o haita de copoi...poti opta la mai multe rase...dar dresor de haita nu am vazut in ro. si nici haita....cel mai simplu sa ajungi la compromis...un teckel sau copoi cu ceva terrieri sau metisi pe langa el...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Dudex pe 31 Dec 2008, 21:17

wachtelfeld scrie:Te referi la cainii de aret ? Daca da ,un caine bun (care are nas ,pasiune,etc) poate sa caute si la 100-150m fara nici o problema,la cimp deschis ma refer , el va ponta vanatul si va sta in aret pina cind tu vei veni si ii vei comanda sa ridice ....basca ca va sta linistit pina cind tu vei impusca piesa respectiva ,apoi ii vei comanda sa plece sa aporteze ,in tot acest timp cainele va sta culcat si va astepta .
Un catelandru de 6 luni NU il scoti la stufuri sau pe terenuri imbracate si mai ales in zone cu fazani ,pt. ca inteleg ca asta cautai cu el .La 6 luni ,un catel nu stie sa se orienteze si de multe ori cind pierde orice reper se panicheaza si fuge haotic.
Cainele tinar il incepi numai primavara ,pe culturi usoare ,evitind pe cit posibil zonele cu fazani si iepuri....prepelite si potirnichi insa cit cuprinde .Nu ii pui la 6-10 luni lesa lunga ,lasa-l sa prinda pasiunea cimpului ,sa faca primele areturi cum trebuie ,sa traga bine pe nas ,speculeaza-l sa il inveti comanda de apel ,daca ai dresat caini utilitari stii ce iti spun,joaca-te cu el ,construieste o buna relatie si un atasament solid.
Urma vrei sa il inveti ?....mai tirziu dupa ce ai facut cu el tot dresajul de aport fortat :D
Sper ca nu te deranjeaza ca am intervenit in discutie ,daca da, imi cer scuze ...nu vreau sa ofensez pe nimeni .

Stai linistit, chiar iti multumesc ca ai intervenit pt ca se vede ca esti cunoscator, accept cu placere sfaturi oricare ar fi ele. Din pacate asa este cum zici tu, insa eu am scos catelul la camp sa il obisnuiesc cu vanatul in general, nu cautam fazani cu el - noi eram si caini si vanatori, catelul doar observator, vroiam sa ma joc cu el efectiv - a prins o urma de caprioara (am auzit cand a fugit) si dus a fost pe ea - s-a panicat ulterior, a inceput sa schelacheie si asa l-am gasit, pt ca erau multe ha cu stuf (noi eram intr-o margine).
Partea cu atasamentul o cunosc, insa nu am destule elemente referitoare la dresajul propriu zis pt cainii de vanatoare, nu am vazut pe nimeni facand asa ceva, si de aceea sunt putin confuz pe aceasta latura.
Citind ce ai scris tu, inteleg ce inseamna sa iti ponteze vanatul si la 150 de metri de tine (ma gandeam la un 35 de metri ca arie de cautare in jurul vanatorului pt a mai avea si noi ulterior vreo 15 metri utili). Unde as putea viziona filmulete cu dresaje de caini pt vanatoare?
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 02 Ian 2009, 00:24

Sincer ,filmulete nu stiu ...imi pare rau.
Insa daca ai intrebari ,ordoneaza-le si pune-le ,in masura in care pot iti voi raspunde.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde florin.t pe 02 Ian 2009, 14:23

Ce rasa e cainele Dudex ?
Un caine de vanatoare trebuie sa cunosca din instinct mirosul de vanat (de aceea e bine cand alegeti catelul sa luati cu voi o blana de iepure sau o gusa de fazan neprelucrata si sa alegeti catelul interesat de acestea). Nu cred ca e util dresajul descris de tine mai sus.
Scotocitorii trebuie sa stea aproape (20-30m) iar pontatorii trebuie sa caute mai departe (la 100-150 m de tine in functie de cat de mult tin aretul). Daca un caine pontator cauta mai departe inseamna ca trebuie sa umbli mai putin (vei merge doar acolo unde acesta ponteaza nu trebuie sa acoperi tot terenul).
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 03 Ian 2009, 00:54

Dudex scrie: Stai linistit, chiar iti multumesc ca ai intervenit pt ca se vede ca esti cunoscator, accept cu placere sfaturi oricare ar fi ele. Din pacate asa este cum zici tu, insa eu am scos catelul la camp sa il obisnuiesc cu vanatul in general, nu cautam fazani cu el - noi eram si caini si vanatori, catelul doar observator, vroiam sa ma joc cu el efectiv - a prins o urma de caprioara (am auzit cand a fugit) si dus a fost pe ea - s-a panicat ulterior, a inceput sa schelacheie si asa l-am gasit, pt ca erau multe ha cu stuf (noi eram intr-o margine).
Partea cu atasamentul o cunosc, insa nu am destule elemente referitoare la dresajul propriu zis pt cainii de vanatoare, nu am vazut pe nimeni facand asa ceva, si de aceea sunt putin confuz pe aceasta latura.
Citind ce ai scris tu, inteleg ce inseamna sa iti ponteze vanatul si la 150 de metri de tine (ma gandeam la un 35 de metri ca arie de cautare in jurul vanatorului pt a mai avea si noi ulterior vreo 15 metri utili). Unde as putea viziona filmulete cu dresaje de caini pt vanatoare?


O cheta normala de vanatoare pt. un continental ,recte kurzhaar, este in jur de 40-50m stinga si la fel dreapta ....am spus insa ca se poate si la 100-150m ,nu ca asta ar fi distanta optima !
UN SFAT : CAINELE DE ARET SE SCOATE IN TEREN SINGUR ! Nu il mai scoate cu alti caini sau companioni . :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Dudex pe 04 Ian 2009, 01:11

Florine, momentan nu mai am, mi-a fost otravit cainele, cand culmea, il aveam la dresaj - era un brac german.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Dudex pe 04 Ian 2009, 01:29

Watchelfeld - daca as pune intrebari ar insemna sa le repet pe unele care s-au mai pus si eu nu am inteles mai nimic pt ca multi au dat pe forum puterea exemplului personal prin faptul ca au reusit sa razbata cu cateii lor si au rezultate - Exemplu -1. de la ce varsta scoti catelul in teren? (stiu, depinde ce rasa e catelul - sa vorbim de vijla sau brac)
Stiu - anterior sau in acelasi timp trebuie obisnuit cu niste comenzi elementare de obedienta, atasament
2. pe ce fel de teren in scoti (cu vanat, fara vanat, cu vegetatie, fara vegetatie)
3. de la ce varsta incepi efectiv dresajul pt vanatoare (modalitatea efectiva? - ii ascunzi o pasare, il lasi sa o gaseasca, ii ascunzi o jucarie, etc....)
4. e mai bun dresajul prin simpatie - adica prezenta unui caine matur de vanatoare, cunoscator si bine dresat?

Zicea Florin mai sus ca depinde cat tine aretul - Intrebare - de unde imi dau seama cat tine aretul un catel - se poate dresa sau imbunatatii performanta pe acest segment?

Sincer, sunt atatea intrebari pe care nici eu nu stiu cum sa le ordonez, sunt in ceata (nu stiu cum sa fac sa le imbin cu cele care le cunosc eu), iar la intrebarile de mai sus, am complementar si alte intrebari. De aceea am zis ca ar fi fost bine si indicat un ghid sau ceva de genul asta - ceva in genul comenzilor pt dresajul general si de paza si aparare. Daca nu exista, atunci sper sa fiu suportabil cu intrebarile pe care o sa le pun :oops:
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde florin.t pe 04 Ian 2009, 20:17

Dudex scrie:Florine, momentan nu mai am, mi-a fost otravit cainele, cand culmea, il aveam la dresaj - era un brac german.

Imi pare rau :(
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Marius pe 04 Ian 2009, 21:17

wachtelfeld scrie:[
Iti pun un filmulet cu urma pe 700-800m ,atrenament cu o catea de 1 an si 3 luni :.


Mihai, jos palaria! M-a spart maimuta aia a ta, de unde a adus ratoiul.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde florin.t pe 05 Ian 2009, 19:39

Revenind la ale noastre , daca o sa citesti atent mai sus in ultimele postari o sa gasesti raspunsul la majoritatea intrebarilor tale. Dresajul de inceput la pontatori e cu "undita" cu pene. Aici o sa observi cat de tine aretul. Ca sa-l obisnuiesti sa stea in aret nu o sa-i comanzi sa salte el vanatul ci o sa treci in fata lui si o sa-l ridici tu. Daca incearca sa te depaseasca comanzi "culcat".
Eu nu am o mare experienta in dresaj dar din ce am observat e ideal sa scoti catelul in teren la dresajul pt. vanatoare cand are bine facut dresajul de baza. Nu ai ce sa iesi in teren cu un catel care nu executa corect si neconditionat cel putin : aici, sezi, culcat, asteapta, mananca, aport si mersul in lesa.
Varsta la care consider ca poti sa scoti catelul in teren e 4 luni, dar pt. ca atunci nu are toate vaccinurile facute , ca sa nu ia vre-o boala e bine sa-l scoti la 6 luni sau cand are toate vaccinurile facute.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Dudex pe 05 Ian 2009, 23:30

Florine, ma simt putin jenat, sa iti spun si de ce. Da-mi pe mana un caine de paza si aparare (orice, si mai ales pitbull sau amstaf de care se feresc majoritatea), si poate nu la modul profesionist al cuvantului , dar la modul super ok, o sa il fac sa asculte comenzile de baza pt stapanul sau.
Da-mi pe mana un caine de vanatoare si trebuie in primul rand sa invat si eu cu el si mi-e teama sa nu il stric. De aceea mi-am dat cainele la dresaj si dupa am regretat - Jack il chema - stia comenzile de baza, dar nu stiam sa il invat pe cele specifice vanatorii - l-au ingropat niste prieteni pe malul unui lac (nu am putut sa asist, am plecat si m-am trezit la Bucuresti in acea zi, sa fiu cat mai departe de casa) asa cum ii sta bine unui caine de vanatoare.
Am vorbit si cu Watchelfeld, si o sa ii solicit sfatul, dar mai intai de toate nu imi sta in fire sa ma invete cineva abc-ul dresajului la cainii de vanatoare (parca sunt la clasa I), si deci am solicitat orice material video sau scris care ma poate lumina. Eu am mai intrebat loco, dar fiecare prin puterea exemplului personal imi spune cate ceva si nu stii ce sa mai crezi pt ca lucrurile se bat uneori cap in cap.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 05 Ian 2009, 23:57

Dudex,
Dresajul cainelui de vanatoare este foarte,foarte diferit de cel al cainilor de pza si protectie.Am dresat (pt. ca am avut ) citiva inainte ,cu ceva ani in urma (dobermann,ciob.german,boxer,malamut..) ,dar iti pot spune ca este cu totul alta treaba pe care inca de la inceput trebuie sa o abordezi diferit.Un simplu exemplu comanda "culcat" sau cum se zice in vanatoare traditional'down",se face altfel decit cu un ciob. german sau dobermann ...de aport nici nu mai vorbesc :D :D ,asta este un punct spinos pe care toata lumea are impresia ca este usor de facut ,dar crede-ma ca este destul de complicat(mie daca cineva imi spune ca a reusit sa dreseze un caine de aport in mai putin de 3 luni =munca zi de zi =,stiu clar ca este rasol,mai ales daca spune ca a reusit doar prin aptitudinile naturale ale cainelui ,fara APORT FORTAT)Trebuie alternate metodele clasice cu cele de conditionare inversa ,cu atit mai mult cu cit ai de-a face cu un caine foarte bun ,pasionat ,cu nas ,viteza,etc.
In primul rind trebuie tu sa inveti vanatoare ,sa intelegi comportamentul vanatului in anumite perioade ale anului ,pt. a-ti putea apoi explica comportamentul cainelui in diverse situatii si perioade.
Parerea mea este ca trebuie sa faci "tabula rasa" in ceea ce privesc experientele tale in dresaj ,dar folosindu-le doar ,repet doar , atunci cind ele se suprapun situatiilor in care simti ca iti pot folosi si ATIT !!!
Te inteleg ,cunosc senzatiile prin care treci ,am trecut si eu prin ele ,de aceea imi permit sa te sfatuiesc sa procedezi asa. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Dudex pe 06 Ian 2009, 23:14

Dudex scrie:Da-mi pe mana un caine de vanatoare si trebuie in primul rand sa invat si eu cu el si mi-e teama sa nu il stric. .........Am vorbit si cu Watchelfeld, si o sa ii solicit sfatul, dar mai intai de toate nu imi sta in fire sa ma invete cineva abc-ul dresajului la cainii de vanatoare (parca sunt la clasa I), si deci am solicitat orice material video sau scris care ma poate lumina.


Cu totul de acord. Deci o sa invat impreuna cu cainele. Asteptam cu interes si cartea din februarie
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 09 Ian 2009, 21:58

varsta la care scoti catelul in teren...eu zic sa fie cat mai frageda...chiar daca nu are toate vaccinurile.....riscul de a contacta o boala e prea mic luand in calcul beneficiile pe care le are punerea in contact a catelului cu vanatul...cu mirosurile....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde ssteffan pe 19 Oct 2009, 22:26

cum sa dresezi un pointer....

ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 20 Oct 2009, 09:09

foarte instructiv pentru vanatorii romani...numai ca trebuie totusi un pic de cunostinte ca sa intelegi filmul :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Capitanu pe 30 Sep 2010, 14:27

Salut toti membrii si vizitatorii acestui forum.
Sunt membru al acestui site de curand dar il urmaresc de ceva timp deoarece sunt interesat sa aflu cat mai multe despre dresaul de vanatoare.
Sunt vanator de 11 ani dar doar din acest an am indraznit sa-mi cumpar caine de vanatoare deoarece inainte nu aveam suficient timp liber pe care sa-l dedic canelui.
Acum sunt fericitul posesor al unui Brac german cu par scurt ce ieri a implinit 6 luni.
Am inceput dresajul de baza la varsta de 3 luni si pot sa spun ca sunt multumit de realizari pana in prezent fara a putea spune daca ce eu consider bun este si corect sau intradevar bine.
In acest moment am o problema pe care nu stiu cum sa o abordez si as fi recunoscator daca cineva cu experienta m-ar putea sfatui.
Am invatat catelul sa faca aport cu diferite obiecte iar acum face aport cu un ghem de pene de gasca si uneori cu o prepelita congelata. Aportul este facut de fiecare data fara ca cainele sa fuga, sa se ascunda dar de fiecare data clantane ghemul de pene sau prepelita. Cum il pot dezvata de acest obicei?
Va urez sa aveti sezon frumos.
Capitanu
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2010, 09:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 30 Sep 2010, 16:15

de unde esti in primul rand ca sa vedem de cine esti mai aproape...pt. ca s-a scumpit petrolul :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Capitanu pe 01 Oct 2010, 10:47

Salut Sorin.
Sunt din Bucuresti. Am scris in profilul meu dar nu stiu de ce nu apare.
Capitanu
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2010, 09:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 01 Oct 2010, 12:54

ia legatura cu Dr.med. vet. Mihai Burcescu...Wachtelfeld pe forum
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde foxman pe 04 Mar 2011, 11:07

Cumpar cartea Domnului Stravoiu, chiar si xeroxata, nu neaparat originalul - "Dresajul cainelui de vanatoare". Daca ma puteti ajuta as fi foarte multumit.
foxman
 
Mesaje: 10
Membru din: 23 Noi 2008, 00:41
Locaţie: Sibiu

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde Alex G pe 23 Aug 2011, 21:27

Buna
Numele meu este Alex. Am si eu o problema in legatura cu dresarea unei catele de Brac German cu parul scurt. Sunt vanator de putin timp si imi doresc sa-mi dresez singur cainele. Problema consta in felul urmator,catelul are deja un an si jumatate si nu a fost nici o data pe un fond de vanatoare. doar unul dintre parinti ei este folofit pentru asa ceva. am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva cu un sfat despre pasi de dresaj sau de unde as putea achizitiona o carete sau ceva filmulete despre asa ceva. Va multumesc.
Alex G
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Aug 2011, 21:09

Re: Dresaj pentru vanatoare

Mesajde cybelle pe 24 Aug 2011, 06:39

http://www.vinatorul.ro/public/ro/artic ... NI_DE_ARET
Cartea este cat se poate de completa.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Următorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate