Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:55

Primul meu deutsch kurzhaar

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Alezandru pe 04 Mai 2011, 11:06

@madalin122582, multumesc mult pentru informatiile pe care le impartasesti cu noi, din experienta ta, poate asa o sa evitam si noi problemele pe care le-ai intampinat tu pe parcursul dresajului.
Multumesc si lui @cristian pentru sfaturi
Sa inteleg ca mai bine pana implineste varsta de 3 luni sa o invat mai bine comanda aici, sezi si culcat, dar numai daca vrea si ea.
Eu nu am fortat-o de loc pana acum, dar am inceput cu recompensa si cu comanda sezi si dupa 5 minute se aseza singura in "sezi" si se uita la mine dupa recompensa :lol: .
O sa o las mai lejer cu dresajul, o sa incerc doar comenzile minimale acum.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Alezandru pe 04 Mai 2011, 11:17

Apropo, ieri a facut 2 luni si azi ar trebui sa ma duc cu ea sa-i faca vaccinurile, dar am uitat sa-i fac deparazitarea interna. Pot sa-i fac acum deparazitarea si sa o duc la vaccin peste cateva zile? (dupa cate zile de la deparazitare se poate vaccina?)
Multumesc,
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Kristi pe 04 Mai 2011, 13:23

Alezandru scrie:@madalin122582 si @ Kristi multumesc pentru explicatii, sunt exact ce vroiam sa aud.
Cam asa ma gandeam si eu, sa-l invat culcat din fluier, vino aici si daca o sa pot si cand cauta pe teren sa-si schimbe directia de mers, adica la stanga sau la dreapta, tot din fluier sa le pot face.
Acum mai am o alta intrebare si sper sa nu deranjez prea mult, cum se face efectiv acest lucru, adica cum dau comanda din fluier? ex. ii spun culcat dupa care imediat fluier intr-un fel anume? inainte sa se poata aseza el?
Multumesc,

Cel mai simplu in viziunea mea este in felul urmator ...cand ii comazi verbal ..down sau culcat , ridici si o mana ...dupa ce executi o perioada asa , ai sa observi ca atunci cand ridici mana , cainele se va culca fara sa mai dai comanda vocala ...cand va executa asa , atunci cand ridici mana actionezi trilul fluierului ...atata tot!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde cristian pe 04 Mai 2011, 13:52

Am uitat, dupa fiecare comanda bine executata urmeaza recompensa-o bucatica de carne-si nu uita laudele.
Nu te zgarci cu laudele! Intotdeauna sa inchei o sedinta de dresaj cu o comanda bine executata, niciodata cu un esec. Pe masura ce executa bine comanda inlocuiesti recompensa alimentara cu laudele.
Si ca sa citam pe cineva drag noua, romanilor, iti doresc multe succesuri!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Kristi pe 04 Mai 2011, 14:38

Puffff...cand te aud asa ma tot gandesc ...nu cumva ti.a spart cineva parola ... :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde madalin122582 pe 04 Mai 2011, 15:27

[quote="Kristi]cand ii comazi verbal ..down sau culcat , ridici si o mana[/quote]
O idee super buna la care nu m-am gandit. Si cred ca avantajeaza pe teren, mai ales cand fileaza si nu vrei sa sperii vanatul cu fluierul si vrei sa opresti cainele.
Alex, comanda sezi si aici sunt cele mai usoare comenzi pe care le poate invata un caine, mai ales daca ii dai recompensa. Consider ca daca isi stie numele, executa aici si sezi pana in 4-5 luni este foarte ok. Dupa 5 luni poti sa incepi cu comanda culcat.
Eu nu am experienta in dresajul cainilor. Tot ce postez sunt impresii proprii din dresajul cainelui meu de 6 luni.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Kristi pe 04 Mai 2011, 20:41

Este un avantaj sa inveti cainele sa se culce , atunci cand esti cu mana ridicata ...pana la urma cu fluierul il inveti si fara sa ridici mana dar eu asa am procedat si mi.ad fost de un real folos ...in multe situatii ...si mai ales sa.l inveti sa nu se ridice din culcat decat atunci cand ii comanzi tu ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Alezandru pe 04 Mai 2011, 21:12

Va multumesc pentru sfaturi, sunt foarte bune.
In seara asta am zis sa incerc sa o invat si comanda culcat sa vad cum reactioneaza si dupa ce am exersat cam de 15-20 ori cu ea (cu recompensa bineinteles :lol: ) a prins miscarea si o executa destul de bine.
Comanda sezi o face din prima, cu aici nu stiu ce sa zic ca de cele mai multe ori vine din prima, dar are si momente cand nu vine deloc.
Este adevarat ca pentru comanda aici nu am folosit recompensa, dar de maine ma axez pe aici cu recompensa si cu multe laude si cu joaca.
Cerseste mangaieri mai ceva ca un cersetor, cred ca se poate lucra cu ea si asa, dar am observat ca la recompensa baga la greu comanda si din prima.
Oricum acum o sa exersez cu ea aici, sezi si culcat pana pe la 3 luni si o sa introduc fluierul si mana pt. comenzi.
Ma bucur tare mult ca sunt si persoane dispuse sa impartaseasca din experienta lor din perioada dresajului, aici pe forum.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde madalin122582 pe 04 Mai 2011, 22:02

Dl. Burcescu zicea ca dupa varsta de un an va trebui inceput dresajul "de armata"...adica sa execute comenzile fara greseala si fara sa se impotriveasca. e prea mult pana la 3 luni sa stie inclusiv "culcat". Comanda "culcat" reprezinta supunerea totala a cainelui. Reprezinta recunoasterea stapanului ca "sef de haita". ce face catelusa ta acum e o joaca.
Lasa-o usor
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Kristi pe 05 Mai 2011, 06:02

Si eu cred ca fortezi putin mai mult lucrurile si ar trebui sa lasi catelusul mai incet , dar este doar o parere de.a mea ...si sa mai retii ca la anumite comenzi si as incerca sa exemplific ...aici , culcat , etc ...cainele trebuie ,,bruscat ''( sper ca am folosit cuvantul potrivit si nu intelegeti altceva ) putin , pentru al determina sa le execute in permanenta de cate ori dorim noi . La anumite comenzi nu prea sta in picioare modul de recompensa decat pentru a intelege cainele ca a executat corect si nu ca trebuie sa execute ... De exemplu sunt chestii pe care , cainele nu doreste sa le execute pentru recompensa si poate ca voi sunteti fericitii care nu au intalnit asemenea cazuri . Cum procedati la comanda culcat pentru a face cainele sa se culce , in cazul nefericit cand el nu o face singur ? Sau cum procedeti sa.l face.ti sa vina la voi daca nu.l intereseaza recompensa decat de doua , trei ori si apoi nu mai vine ? Si inca o remarca tot personala si tot de neprofesionist ...nu treceti mai departe pana nu sunteti siguri ca le executa perfect si mai ales de cate ori doriti voi , nu de cate ori doreste cainele ...timpul aferent pentru asa ceva se numara in luni ...nu in saptamani sau si mai rau zile ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde madalin122582 pe 05 Mai 2011, 06:44

Cand nu vrea "culcat" pentru recompensa, merg langa el, pun piciorul pe lesa si trag in sus, astfel incat capul cainelui sa se lipeasca de pamant. Pricepe el ce vreau de la el.
Cand il chem "aici" si nu vrea sa vina, ii cumpar zgarda electonica :lol:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Alezandru pe 05 Mai 2011, 07:37

Momentan am inceput cu ea comanda culcat sa zic in joaca, dar am vazut ca pt. recompensa executa destul de bine, o sa o las cu asta si o sa repetam sezi si aici.
Multumesc Kristi si Madalin pentru ajutor, sper ca si pe viitor sa ma puteti ajuta cu alte informatii cand o sa fie cazul.
Apropo de dresaj, mai am si un pui de ciobanesc german (CG), care e cam cu o luna mai mare, dar daca ar fi sa fac o paralela intre ele, bracul a prins mult mai repede comenzile si le si executa mult mai repede si bine, adica de la prima comanda sezi, o executa, pe cand la CG trebuie sa-i repet de 2-3 ori sa faca.
Ca si timp, am petrecut mai mult timp pt. dresaj cu CG decat cu bracul si de exemplu cand sunt cu amandoua si dau comanda sezi, bracul o ia imediat si CG o face de la a 2 a a 3 a comanda. :D
De aceea sper ca sa am o cat mai buna relatie si sa o pot dresa pe bracuta cat mai repede.
Aseara am cantarit bracuta (ca sa-i dau deparazitarea interna, drontal plus) si are 6,200 Kg, si-a dublat greutatea in 3 saptamani si ceva, e normal? nu pare a fi grasa, dar sa dezvoltat destul de mult. Mananca fara mofturi, ba chiar cred ca mai mult decat CG. Nu le dau alteceva de mancare decat boabe pentru pui, iar ca pastile/vitamine doar PetPhos, dupa greutate.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Kristi pe 05 Mai 2011, 12:45

madalin122582 scrie:Cand nu vrea "culcat" pentru recompensa, merg langa el, pun piciorul pe lesa si trag in sus, astfel incat capul cainelui sa se lipeasca de pamant. Pricepe el ce vreau de la el.
Cand il chem "aici" si nu vrea sa vina, ii cumpar zgarda electonica :lol:

Madalin poate nu sunt eu in masura sa te corectez ...dar banuind ca discutiile sunt prietenesti si ...nici eu , nici tu nu suntem profesionisti ...imi permit sa.ti sugerez in ambele situatii sa iti schimbi tehnica ...cainele la inceput se pune in alt mod in culcat si sa execute comanda aici ...nu prea se face cu cureaua cu electrosocuri ...cureaua cu electrosocuri nu este creata pentru a invata cainele sa execute o comanda ci pentru al determina pe caine sa execute o comanda pe care o stie in prealabil , atunci cand refuza , fiind la o distanta mai mare de conducator ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde madalin122582 pe 05 Mai 2011, 13:46

Bine inteles ca discutiile sunt prietenesti si constructive. Si am inteles ca tu ai ceva experienta, deci accept orice sfat/critica de la tine. eu chiar sunt la inceput de drum.
Sunt total de acord cu tine ca zgarda nu se foloseste pentru a inva un caine o comanda. Ci pentru a-l forta sa o execute.
Eu am zis "cand nu vrea sa vina", nu "cand nu stie". Vorbesc de catelusa mea care stie multe comenzi si le executa...dar acasa. In teren, parca nici nu ma cunoaste. Am inteles ca nu agreezi zgarda electronica. Eu cred ca e de ajutor. Azi am primit-o si am testat-o...pe mine :lol: . Vreau sa spun ca zgarda nu electrocuteaza. La cel mai mic nivel e ca o piscatura de tantar. La cel mai mare nivel, e putin dureroasa. Dar nivelul maxim se foloseste pentru alte rase de caini :wink: :lol:
Legat de comanda culcat, eu apelez la metoda cu picior pe lesa si tras atunci cand nu vrea sa o execute. Sunt convins ca stie ce vreau sa faca cand ii comand "culcat"
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Kristi pe 05 Mai 2011, 15:26

Nu se pune problema ca nu agreez zgarda ...ba din contra o folosesc chiar des ...mai ales cand nu il pot opri sa nu fuga dupa iepure ...asa cum spuneam si intr.un mesaj anterior depinde foarte mult de caine , unul receptiv si maleabil se face foarte usor ...la altul mai incapatanat , se munceste mai mult si mai greu si iti trebuiesc mai multe tertipuri ...cat despre experienta ...nici nu poate fi vorba ...mi.a placut sa.mi dresez singur cainii , si am avut ocazia sa intalnesc mai multe cazuri si ceea ce este cel mai important , am avut tot timpul pe cine sa intreb si mi.au prins foarte bine sfaturile , de aceea acum si eu la randul meu incerc sa ajut cu putinul pe care il stiu ...atata tot .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde cristian pe 06 Mai 2011, 07:58

Kristi scrie: ...nu treceti mai departe pana nu sunteti siguri ca le executa perfect si mai ales de cate ori doriti voi , nu de cate ori doreste cainele ... ... :wink:

Foarte, foarte adevarat!
Nu treceti la alta comanda pana nu o executa pe prima corect si ori de cate ori ii cereti!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Alezandru pe 14 Mai 2011, 22:11

am si eu o intrebare, medicul veterinar mi-a spus sa-i dau zilnic, PetPhos la 6.200 kg (cat avea la ultima cantarire) 1/2 pastila.
Este ok? nu ar trebui cu pauza? 10 zile da 10 zile pauza?
Multumesc,
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Alezandru pe 18 Mai 2011, 22:16

Salut, am observat ca de cateva zile a inceput sa-i apara la bracuta niste zone fara par, gen bataturi, este ceva normal? ca are doar pe o parte, pe la coate cumva, pe piciorul din fata are 3 bataturi (acum cateva zile avea doar una mica) si pe cel din spate o singura batatura (ceva mai mare).
Nu stiu sigur ce sunt, dar pun cateva poze, poate stie cineva daca este ceva grav sau pot sa astept pana pe 21.05.2011 cand merg sa-i fac vaccinul.
Multumesc,

Imagine
Picior spate Bella
Imagine
Tot picior spate Bella
Imagine
Picior fata Bella
Imagine
Tot picior fata Bella
Imagine
Tot picior fata Bella

Este adevarat ca sta pe beton, ca sare si se joaca cu ciobanescu, dar sa se frece asa rau de beton? sa faca bataturi?
Ca sunt pe o singura parte, momeny=tan.
Cu ce pot sa-i dau in cazul in care sunt bataturi?
Pe una din bataturi, avea ceva gen coji si se vedea si putina "carne vie".
Va rog pe cei care a-ti avut de aface cu asa ceva, sau stiti despre ce este vorba, sa ma ajutati, ca stau foarte stresat :? , e ceva grav? sau este ceva normal.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Remo pe 19 Mai 2011, 14:58

Si al meu a avut. Am intrebat medicul, mi-a spus ca sunt bataturi care se formeaz pe partea pe care doarme in mod obisnuit. Nu s-au agravat si nu au cauzat probleme. Recent, am observat o batatura noua si am presupus ca aparitia ei are ceva de a face cu blana mai scura si mai rara, de vara. Cat despre zgarda electrica, m-am chinuit jumatate de sezon fara, am cumparat una - alta viatza! Nu te ingrijora, vei folosi foarte rar socul electric. Mai nou, nu-i mai dau nici beep, ca raspunde la fluier. Bineinteles, daca are zgarda. Daca nu o are - vad in departare o pereche de urechi fluturand prin iarba mare :)
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde madalin122582 pe 19 Mai 2011, 15:26

Asa e. Si eu i-am luat zgarda...i-am aratat ce poate sa faca si acum trebuie doar sa o poarte la gat. Nu mai iese din cuvant :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Alezandru pe 11 Iun 2011, 19:23

Gata, am terminat schema de vaccinare si am inceput sa iesim si noi pe camp.
Am inceput sa iesim pe camp, prin spatele casei, la inceput mergea aproape lipita de mine, mi se incurca intre picioare, ba uneori chiar o loveam fara sa vreau, asa de aproape mergea.
Apoi sa mai distantat putin, acum facem aport la un bat cu cateva pene legate pe el :lol: .
Am mai dat intamplator :lol: si peste cateva potarnichi cand am mai iesit, si peste gugustiuci, iar la ultima iesire (joi) am dat si peste un sosoi maricel, care statea linistit in porumb, dar din pacate ea era in urma se juca si nu la vazut, a stat banditul linistit pe loc, pana cand mai aveam 5 metri si ajungeam la el, dupa care a zbughit-o cu sarituri in inaltime de ziceai ca-i la concursul de sarituri :lol: .
Cand a trecut cateaua prin zona unde statuse iepurele ziceai ca a intrat in fibrilatii, mirosea si se invartea pe acolo de ziceai ca e cine stie ce in locul ala.
Am inceput sa folosesc si fluierul, cand o chem la mine, este ok pana acum, mai trebuie sa exersam, dar facem progrese.
Pun si ceva poze cu iesirea la camp.
Aici cred ca fusese ceva pasaret inainte, a luat o urma sau ceva de genul asta, ca era lipita cu nasu de sol si mirosea de zor, nevoie mare :lol: a mers asa o buna bucata de vreme.
Imagine
By Bella
Aici cauta aportul
Imagine
By Bella
Aici venea micuta cu aportul.
Imagine
By Bella
Idem
Imagine
By Bella
Aici a adus aportul si la lasat jos, sa asezat in sezi singura (ca am invatat asta) asteptand recompensa
Imagine
By Bella
Aici venea cu aportul din porumb, am aruncat ceva mai departe si la gasit.
Imagine
By Bella
Aici e super haioasa, aporta o pana, o gasise si venea voioasa sa-mi arate ce a gasit, a lasat-o jos, s-a pus in sezi si se uita la mine sa-i dau recompensa :lol:
Imagine
By Bella
Am invatat-o sa aduca aportul, dar nu il lasa la comanda, ci cand vine, il lasa in fata mea la un metru si se pune in sezi, nu stiu cum sa o fac sa-l tina in gura, sa se aseze in sezi si sa astepte sa-i iau eu aportul.
In fine o sa mai lucrez cu ea, e bine daca o mai lasa sa aporteze asa? sa-l lase singura jos, fara comanda? sau nu.
Am incercat sa-i dau batul sa-l tina ea in gura, cand mergem pe camp, dar il tine o perioada, dupa care il lasa jos si merge mai departe, ca si cum nu sa intamplat nimic, iar cand o intreb unde e aportul, se uita la mine de parca nu stiu eu ce vorbesc :lol: .
Cum sa o invat sa-l tina in gura? sa mearga dupa mine dar cu el in gura si sa nu il mai lase jos decat la comanda?
Ce altceva mai trebuie sa o mai invat in perioada asta de 4-5luni? cand e mai bine sa fac o proba cu ea la balta? sa vad cum reactioneaza la apa?
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde madalin122582 pe 12 Iun 2011, 00:22

Aportul il face din joaca. Dupa 6-7 luni o sa incepi aportul fortat. Sa vezi acolo bataie de cap :evil: sa vezi rabdare ce iti trebuie. dupa aportul fortat va face "ca la carte"
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde ionutz_b pe 18 Iul 2015, 09:40

IMG_20150711_101438.jpg
Acum sunt si eu braconier. :)

Primul meu catel, Rocco.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde ionutz_b pe 18 Iul 2015, 09:49

Toata ziua ne jucam.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Scout pe 20 Iul 2015, 22:12

Ce frumos e! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el!
Avatar utilizator
Scout
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Iul 2015, 10:09

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde ionutz_b pe 21 Iul 2015, 06:46

Multumesc. Si mie-mi place. :)
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Primul meu deutsch kurzhaar

Mesajde Jack.Sparrow pe 21 Iul 2015, 12:14

Frumos tare, sa-ti traiasca!
Ti-ai luat un 30.06 al cainilor de vanatoare! :mrgreen: :!: (cu mentiunea ca asta anumite lucruri le face bine de tot)
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate