Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:18

Brac 9 luni, lipsa aret

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Brac 9 luni, lipsa aret

Mesajde traian72 pe 23 Iun 2011, 21:43

Salut,

detin o femela de Brac german par scurt in varsta de 9 luni, care in ciuda faptului ca iese de cel putin 3 ori pa saptamana in camp, nu s-a declarat inca. Are o cheta destul de buna dupa parerea mea si din ce am citit, cu dresajul stam bine (la picior, sezi, culcat, aici) ultimile doua la fluier, salta vanatul mic, dar totusi nu ramane in aret.
Ar trebui sa am motive de ingrijorare avind in vedere varsta sau sa mai astept?

Multumesc.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: Brac 9 luni, lipsa aret

Mesajde Katalin pe 23 Iun 2011, 22:49

Salut,

Prima intrebare ar fi daca catelusha provine din parinti "vanatori". Ca daca provine din parinti "pet" sansele sunt destul de mici sa iasa ceva bun.

2. Te ai jucat pana acum cu el cu undita cu pana ? ...macar a intrat in vreun filaj? ...sau cand vede vreo pisica ...gaina de curte ...cum se manifesta?

Cred ca ar fi trebuit sa fie ceva areturi pana la varsta asta macar in joaca. Daca e din parinti vanatori sunt sigur ca au fost dar poate nu le ai vz tu . Nu cred ca este motiv de panica inca ...pt ca el incepe sa inteleaga cum sta treaba cu vanatul dupa ce iesi de cateva ori la vanatoare cu el...

Catelei mele i a trebuit 3 vanatori de prepelita in care a fost total aiurita ...fara nici un aret vizibil ..doar niste filaje... Dupa care la a 4 a vanatoare la care a fost cu un caine care stia meserie cu adevarat ...a ramas si ea in aret ...si de atunci areturile nu au mai fost o problema...o frumusete si un spectacol.

Unii zic ca este bine sa lucrezi decat tu si cu cainele cand e mic. La mine personal a mers mai bine in dezvoltarea aretului cu un caine cu experienta. Plus, sunt convins ca a inteles mai bine ce are de facut. O vedeam cum se uita efectiv si analizeaza ce face celalalt caine si copia ...incerca sa imite. De retinut ca celalalt caine trebuie sa fie un caine bun, nu nedisciplinat.

Spun doar ce s a aplicat la mine ...nu ma dau expert sau dau sfaturi.

Cred ca bracita ta va fi tocmai buna de bagat in "paine " la prepelita...si acolo va fi testul suprem...daca merge sau nu. Eu zic ca o sa si dea drumul si o sa mearga....te unge pe inima cand vezi ca merge bine si din ce in ce mai bine ca totul se intampla foarte repede si progreseaza foarte repede.

Sa te bucuri de ea,
Katalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac 9 luni, lipsa aret

Mesajde AdrianLica pe 24 Iun 2011, 07:33

Incearca metoda imitatiei, cu un caine foarte bun care face aret perfect. Iesi cu amandoi, eventual impreuna cu proprietarul cainelui, si in momentul cand ai vanat impuscat incurajeaza-ti catelusa sa-l caute. E foarte important sa-si bage coltii in vanat, sa-i paraie un pic oasele, dupa asta va fi alt caine, vei avea impresia ca ti l-a schimbat cineva...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Brac 9 luni, lipsa aret

Mesajde traian72 pe 25 Iun 2011, 10:27

Multumesc pentru sfaturi. Ca raspuns pot spune ca am facut cind era mica 3-4 luni treba cu aripa de potarniche si am vazut ceva areturi la vremea respectiva in curte. Cand am iesit cu ea in camp pauza. Am fost cu mama ei cind avea 5-6 luni si cu un alt prieten a carui catea sta in aret si 10min daca o lasi si vanatul suporta, dar nu am mai iesit cu ei din cauza indisciplinei celorlalte care m-am gandit ca o influenteaza negativ. Dresajul prin influenta se practica o sa mai incerc. Dl Nic Stravoiu a spus sa cumpar prepelite de crescatorie pe care sa le planteze un ajutor si eu sa merg cu cainele pe lesa sa vad cum reactioneaza.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate