Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:03

deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde wolfff pe 04 Sep 2018, 10:33

Salut,detin 1 femela drahthaar de aprox.2 ani si un mascul kurzhaar de 7 luni,problemele sunt urmatoarele :
-masculul am inceput sa-l scot in teren pe la varsta de 3-4 luni,de 3 ori,acesta invatand totodata si cateva comenzi simple,promitea mult,nas fin,aret lung...toate bune pana cand la deschiderea sezonului la prepelita l-am scos in teren unde se aflau cel putin 30 vanatori,la primul foc de arma nu s-a aratat deranjat insa cand a inceput spectacolul acesta a ramans in urma ascuns in iarba pana la finalul vanatorii.De atunci am incercat sa-l mai scot 1 data si am avut acelasi rezultat,acasa ii pun vanat ascuns in iarba fara nici-un rezultat,de parca nu-i prezinta interes deloc.
-femela,o detin din ianuarie ac.dupa cateva iesiri pana prin febroarie m-am convins ca am o catea buna,aret,aport,comenzi simple,totul ok.Pauza pana in sezonul de deschidere la prepelita,o scot in teren aceasta pare sa fie cam speriata,insist sa mearga..dupa aproximativ 30 m,face pauza pana ma indepartez ,vine la mine,apoi iara acelasi comportament,ieri am mers in teren aceiasi treaba...
Tind sa cred de parca sunt blestemat ...
Ce e de facut,ce sfaturi imi dati ?
Multumesc.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde the_mav pe 04 Sep 2018, 10:43

Citeste cartea Dr. Mihai Burcescu.
De 2 ori.
Sanatate.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde wolfff pe 04 Sep 2018, 14:40

Multumesc,insa cred ca asta trebuia sa fac inainte nu acum,oricum e greu sa o gasesc acum,sau cel putin dureaza pana ajunge la mine..sper sa nu fie tardiv..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde CALUTUL pe 04 Sep 2018, 17:04

Cauta-le alti stapani, printre cunostinte care nu sunt vanatori, citeste cartea sugerata mai sus, si ia-o de la capat cu alt catel. Eu am doi prieteni care au procedat la fel ca tine si nu au mai reusit sa rezolve aceasta problema. Incearca sa vorbesti cu cineva care face dresaj canin si sa intrebi daca mai are rost sa incerci in continuare sa indrepti ceva cu cei doi caini. Si daca nu este deranj lasa un nr. de telefon poate careva dintre colegii cu experienta iti va da ceva sfaturi.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde vanatorul007 pe 04 Sep 2018, 17:11

Salut...pacat de femela...in primul rand ptr mascul nu e tarziu sa-l poti educa (reeduca).E in grafic cat de cat..Incearca sa ii starnesti curiozitatea cu smocuri de pene agatate de o varga cu guta...incepe cu inceputul( chiar daca e destul de intarziat).Important...acesti caini nu sunt pentru grupa de vanatoare.Un numar de maxim 5 vanatori e arhisuficient.Retine aspectul ca poti folosi un caine si prin metoda imitatiei.( cu alt caine cu care se intelege si ii permite prezenta).Referitor la speriatul de foc ...e greu..dar nu imposibil...incearca cu un coleg sa traga focuri incepand de la 200-250 m si sa se apropie cate 25-30 m, in timp ce tu esti cu cainele (cateaua ) in lesa incercand sa il linistesti dupa fiecare foc.Mai exista si mersul la poligon in aer liber...dar e mai greu..sper sa mearga si sa poti face ceva....spor.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde wolfff pe 04 Sep 2018, 21:15

Azi am iesit cu el impreuna cu inca 3 prieteni,l-am lasat mai departe de focuri,totul ok pana cand s-a gasit ununl sa traga mai aproape de noi,apoi iara s-a speriat...sunt sceptic in ceea ce priveste remedierea lui...
Despre catea,nu stiu ce sa zic,practic nu-mi explic ce s-a intamplat in aceasta pauza dintre martie-august...oare faptul ca nu am iesit cu ea la vanatoare sa ii fi cauzat ceva?!...
Daca aveti ceva sfaturi astept aici sau 0766393495.
Multumiri inca o data.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde Mircea-B pe 05 Sep 2018, 07:23

Salutare. Din experienta proprie, cainele trebuie sa simta vanatul ca sa-si dea seama de ce bubuie pustile, cel putin la inceput.
Prima oara cand am scos bracul la o vanatoare de rate (avea vreo 4-5 luni), nu l-am tinut legat in lesa. Rezultatul: dupa ce au bubuit vreo 4-5 pusti, a luat-o la goana si nu s-a oprit decat dupa vreun kilometru.
Intrebandu-l pe mentorul meu in ale vanatorii, acesta mi-a spus unde am gresit. Ideal este sa iesi la o vanatoare care presupune identificarea vanatului de catre caine (fazan, prepelita, potarniche), astfel incat sa-si dea seama de ce urmeaza bubuitura.
Concluzia: la urmatoarea iesire, dupa ce a pontat foarte frumos la un fazan, nu s-a mai speriat deloc. Din contra, era foarte bucuros in momentul cand a luat fazanul in gura si se invartea cu el in jurul meu.

P.S. Sfatul cu antrenamentul in curte ramane valabil. O aripa de porumbel sau un snop zdravan de pene, legate la capatul unui fir de nailon (0,4 mm) si o varga de pescuit de minimum 4 metri. Te joci si-l intarati cu penele pana cand nu se mai repede si ramane in aret (antrenamentul poate dura ceva timp).
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde salus pe 05 Sep 2018, 09:53

Stai linistit, cainii isi vor reveni, dar incearca sa eviti o perioada vanatorile colective. Uneori, la varste mici, cainii pot fi timorati nu neaparat de focu armelor ci de tonalitatea pe care vorbesc oamenii din jur. Un ton ridicat poate fi perceput ca o cearta, iar la vanatorile colectve..., uneori este mai ceva ca la razboi.
Cainii de vanatoare incept sa lucreze corect in jurul varstei de 3 ani!
Faptul ca femela nu lucreaza ca sezonul trecut si ramane in urma, poate fi si efectul lipsei de miscare, caldura, teama de tonalitatile ridicate din jur.Daca ai tendinta de a te rasti la caine cand face sau nu face ceva ..., va percepe toate tonalitatile ridicate ca agresive.
Un caine care a prins "gustul" vinatului si al vanatorii, nu uita pana moare!
Incearca sa-i tii cat mai aproape de tine si indeamna-i mereu sa caute, ideal ar fi sa nu lucrezi cu mandoi odata pentru ca cel mic va fi tentat sa se joace si il distrage pe cel mare.
Joaca cu penele in curte, este si ea o metoda dar pentru catei si pentru a le starni curiozitate. In teren lucrurile se schimba, cainele foloseste mai mult mirosul nu vazul!
Cand mergi in teren cu un caine incepator, evita deodorantele si stai departe de cei ce-s proaspat rasi si dati din belsug cu after shave :)) :(( .
Mirosul vanatului trebuie sa fie cel ce il face curios pe caine!
Cauta sa vanezi un zone cu iarba mai inalta si nu te sfii sa intri in maracini si iarba impreuna cu cainele.
La inceput vei starni tu vanatul pentru el :D ( toti cei care avem caini am facut asta la inceput).
Daca cainele se plictiseste si nu mai are chef de intrat in balarii, intra tu si cheamal si pe el.
Treci peste glumele proaste ale camarazilor, curand vor sta in fundul tau, asteptand sa ratez pentru a putea trage si ei dupa un fazan. Atunci ai sa razi tu!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde wolfff pe 05 Sep 2018, 19:39

Daca cainii mei ar putea sa inteleaga ce mi-ati scris voi cu siguranta ar intelege si s-ar apuca de treaba..asa frumos explicat nici ca se putea mai bine.
Acum sunt mai optimist,si am sa urmez fiecare sfat,sunt incepator in cresterea cainilor..doar cateva sfaturi de la prieteni am aflat.
Va multumesc din suflet.Sa auzim de bine.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde the_mav pe 06 Sep 2018, 07:55

CITESTE CARTEA AIA!
:!: :idea: :idea: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde wolfff pe 06 Sep 2018, 11:15

e pe drum,am gasit-o in mag.online.Biblia cainilor :D
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde mialxx pe 06 Sep 2018, 13:05

Servus. Am un Copoi Ardelenesc, l-am adus din Romania la 9 saptamini, acum are cinci luni si jumatate. Trebuie sa ai multa rabdare cu ei. Eu l-am invatat cu focul armei de la trei luni. Ia un coleg sa traga cu arma si tu distragei atentia cu ceva mincare, ca el sa nu se concentreze la zgomot.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde bogdan187 pe 06 Sep 2018, 23:38

Si eu am o catelusa de 7 luni brac sarmos . Am iesit cu ea inaintea sezonului pe campuri cu prepelite , le ponta frumos , cand se ridicau fugea dupa ele , avea o cheta buna s.a.m.d . Am iesit cu ea o singura data la cotofene sa o invat cu focul de arma , am tras , la inceput a fost un pic timida , dar s-a obisnuit si le aporta , chiar cand trageam langa ea fara sa ezite .
Darrr.....a venit sezonul de prepelite si direct in teren , cu vreo 7 vanatori. Deci cand a inceput sa se traga si toti urlau dupa caini , a mea s-a timorat si a stat numai in spatele meu la vreo 20 de m .
Solutia : urmatoarea vanatoare , doar 2 vanatori si ea singurul caine si am luat-o si pe sotia mea care a incurajat-o incontinuu . Deci ultima ora din acea vanatoare a fost spectaculoasa : Mi-a gasit , pontat si aportat mai bine de 15 prepelite , perfect!
Cateii trebuie incurajati incontinuu , cu rabdare si pe un ton cat mai prietenos .
Subscriu : Citeste cartea !!!

Bafta !
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde wolfff pe 07 Sep 2018, 18:52

Am sa tin cont de parerile voastre,si sincer ma bucur ca am gasit atat ajutor aici,fiecare aveti experiente de genul asta si e bine ca le etalam aici..macar altii sa invete din gresalele noastre.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde wolfff pe 09 Sep 2018, 20:08

Nu am putut compromite sezonul care tocmai a inceput si acu' 2 zile mi-am luat o femela brac cu par neted in varsta de 1.5 ani,scos in teren,face cam tot ce trebuie unui vanator.Azi de dimineata am iesit la prepelite,m-am gandit ca daca pe langa ea mai iau cu mine in teren si sarmoasa mea ..si asa am facut...acestea s-au intrecut una pe cealalta in pontari,cheta frumoasa,consens...tot ce trebuie..
Se pare ca pt ea tot ce trebuia sa fac a fost sa ii amintesc ce abilitati are...deci cu ea am scapat bine,ramane si catelul pe care sper sa-l recastig !
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: deutsch kurzhaar&deutsch drahthaar

Mesajde Marius pe 13 Sep 2018, 16:04

Vanatoarea cu caine de aret nu se face cu grupa. Un caine face un aret la 1-2 pasari. Cati vanatori sa traga la o prepelita sau la un fazan? Mie cel mai mult imi place sa vanez singur (cu paznicul de vanatoare trecut pe autorizatie). Un caine tanar, incepator, poate fi iremediabil stricat de harmalaia si focurile de arma a multor vanatori. A se evita focul la pasari pe care nu le ponteaza, pentru ca nu va intelege care e rolul sau. pe de alta parte, cainele ar trebui familiarizat cu focul de arma inaite de a merge la vanatoare. Eu am obisnuit masculul meu cu foc de arma in timp ce manca, pentru a asocia focul cu ceva bun, placut, intai tras la distanta mare de el, apoi micsorata distanta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate