Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:29

Portul de uniforme militare

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Portul de uniforme militare

Mesajde MAsterD pe 26 Iul 2011, 19:37

Articolul 241 din Codul Penal pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă penală portul de uniforme, grade sau insigne militare.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde scirocco pe 26 Iul 2011, 19:44

Portul ilegal,presupun... :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde armi pe 26 Iul 2011, 20:22

Ce are vanatoarea cu portul uniformelor militare??????????????????????
Sau e moda sa te imbraci in vinator de munte ca sa iti iasa cocosul?!? :)) cocosul de munte adica.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde tomi pe 26 Iul 2011, 21:33

Poate ca omul s-a hotarat sa-si plateasca niste aprige frustrari, in mod pur romanesc, de ce sa nu moara capra vecinului?
Pe aici pe forum nu am vazut subiecte cu port de uniforma decat la topicuri de arme de epoca.
Insa oamenii care se ocupa si posteaza despre istoria armatei romane sunt mult prea inteligenti si in acord cu legea ca sa poata fi atacati la modul asta.
Alcumva nu-mi explic postarea, toti stim ca portul de uniforma inafara dreptului de port este chiar penal. Voicu Voiculescu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde armi pe 26 Iul 2011, 21:45

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde ssteffan pe 26 Iul 2011, 22:06

s-o fi gandit la toalele de camuflaj de la armata romana pe care le mai poarta confratii nostrii la vanatoare, dar orice toala de armata fara grade si insemne este doar o toala ca oricare alta...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde keops pe 26 Iul 2011, 22:48

A vrut sa stim si noi ca EBA e penala.::))
A purtat o uniforma de camuflaj, pe la nu stiu ce sindrofie.
Instanta a hotarat ca nu a fost caz penal.Lipsea cate ceva din uniforma. :D
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde Sly_Fox pe 27 Iul 2011, 11:11

Este in grupa un vanator senior care poarta la vanatoare haine militare+grade.
Insa niciodata nu am auzit sa ii spuna si lui cineva: Sa traiti dom' capitan.
Nimeni ma, ce nesimtire.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde keops pe 27 Iul 2011, 11:26

Oricum, uniformele minlitare sunt aprobate prin ordinul Ministrului Aparari Nationale, pe arme, destinatii, samd.
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde miti_tareanu pe 27 Iul 2011, 13:46

MAsterD scrie:Articolul 241 din Codul Penal pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă penală portul de uniforme, grade sau insigne militare.

Asa............ si.........???????????
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde miti_tareanu pe 27 Iul 2011, 13:51

Daca se refera la tinuta de instructie (de camuflaj de padure sau desert pentru misiunile in teatrele de operatii), aflata in dotarea armatei........ este produsa de o firma civila care poate avea ce clienti vrea ea, iar tinuta fara insemne si grade militare = tinuta civila de pescuit, de vanatoare, etc.....
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde miti_tareanu pe 27 Iul 2011, 14:03

Daca se refera la tinutele de ceremonie, de serviciu, cu insemne si grade militare, altfel se poate pune problema :!: .....................dar eu nu am vazut vanatori imbracati asa, cu pantofi si diagonala alergand (bineinteles............ tinand strajnic de cozorocul de la cascheta :lol: ) prin noroaiele patriei, cu pusca in mana.........voi ati vazut?
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde MAsterD pe 27 Iul 2011, 14:14

poate am fost prea scurt in postare.
1. Pleaca de la articolul acesta http://www.realitatea.net/eba-a-aparut- ... 36492.html

2.Nu trebuie sa fie si gradele pe ea daca ii completa se poate interpreta.

3.Ma bucur ca ati reactionat.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde keops pe 27 Iul 2011, 15:18

Problema este de fapt, suntem adeptii hainelor de camuflaj sau a tinutelor verde ,,padurar"?
Asta am mai discutat pe aci pe forum pe undeva. :lol:
Si a ramas ca nu se discuta gusturile. :lol:
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde miti_tareanu pe 27 Iul 2011, 15:33

Nu am afirmat ca, fara grade, tinuta nu este considerata tinuta militara, ci ,,fara insemne si grade militare", intrucat exista si o anumita categorie de personal militar care nu are grade militare materializate: soldatul voluntar; este adevarat ca denumirea in sine este un grad militar dar nu se materializeaza printr-un semn distinctiv..............decat de absenta oricarui semn de pe epolet............face parte din categoria soldatilor,si gradatilor voluntari(soldati, fruntasi si caporali)...............
Tinuta este un intreg cu tot ceea ce este prevazut de regulamentele militare privind modul de port si folosire al tinutelor militare..........
Te rog sa ma crezi ca stiu ce spun...........fac parte din sistem de la varsta de 14 ani.................... :P
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde ssteffan pe 27 Iul 2011, 16:15

ssteffan scrie: fara grade si insemne

vezi, acelasi lucru ti-am zi si io, problema este a presesi degraba carcotasa si dornica de fabricat senzationale si subiecte importiva dusmanilor politici
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde cosmin pe 27 Iul 2011, 19:13

subiectul este de 2 lei nici decum senzational !, de aceea romania inainteaza "cutezator" spre prosperitate, babele se piaptana si tara - la stiri :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ,pana vom ajunge civilizati ca nemtii, nu spiritul de telenovela care vad ca domina stirile de pe marea majoritate a televiziunilor romanesti, mai e CEVA...
se numeste cultura si bun simt... :D :D :D ,rabdare, ca oricum nu avem ce face :lol: :lol: :lol: :lol: :oops: :oops: :oops: :oops:
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde armi pe 27 Iul 2011, 19:57

miti_tareanu scrie:Nu am afirmat ca, fara grade, tinuta nu este considerata tinuta militara, ci ,,fara insemne si grade militare", intrucat exista si o anumita categorie de personal militar care nu are grade militare materializate: soldatul voluntar; este adevarat ca denumirea in sine este un grad militar dar nu se materializeaza printr-un semn distinctiv..............decat de absenta oricarui semn de pe epolet............face parte din categoria soldatilor,si gradatilor voluntari(soldati, fruntasi si caporali)...............
Tinuta este un intreg cu tot ceea ce este prevazut de regulamentele militare privind modul de port si folosire al tinutelor militare..........
Te rog sa ma crezi ca stiu ce spun...........fac parte din sistem de la varsta de 14 ani.................... :P


Asa e ca tine dar au macar semnul armei unde sunt incardati :wink:
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde miti_tareanu pe 27 Iul 2011, 20:06

armi scrie:
miti_tareanu scrie:Nu am afirmat ca, fara grade, tinuta nu este considerata tinuta militara, ci ,,fara insemne si grade militare", intrucat exista si o anumita categorie de personal militar care nu are grade militare materializate: soldatul voluntar; este adevarat ca denumirea in sine este un grad militar dar nu se materializeaza printr-un semn distinctiv..............decat de absenta oricarui semn de pe epolet............face parte din categoria soldatilor,si gradatilor voluntari(soldati, fruntasi si caporali)...............
Tinuta este un intreg cu tot ceea ce este prevazut de regulamentele militare privind modul de port si folosire al tinutelor militare..........
Te rog sa ma crezi ca stiu ce spun...........fac parte din sistem de la varsta de 14 ani.................... :P


Asa e ca tine dar au macar semnul armei unde sunt incardati :wink:

Spune-mi te rog unde se materializeaza semnul de arma la tinuta de instructie?
Banuiesc ca stiai ca soldatii voluntari nu au tinuta de serviciu( asazisa de oras), deci poarta doar tinuta de instructie (camuflaj)............deci unde?
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde miti_tareanu pe 27 Iul 2011, 20:11

Semnul de arma este atasat pe gradul militar.
Neavand grad militar materializat(soldatii), nu poti stii nici arma (specialitatea militara).
La tinutele de serviciu culoarea petlitelor te pot ghida asupra serviciului din care face parte( negru : artilerie, tancuri, topo, geniu, etc...; rosu : infanterie; mov: fnanciar, logistica............etc.............).
Deci?
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde miti_tareanu pe 27 Iul 2011, 20:14

Imi cer scuze daca am devenit off-topic.
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde tomi pe 27 Iul 2011, 20:18

Ca petlite ciuciu.
Astea erau niste trapezuri cu culoarea armei aplicate pe guler.
Ma tem ca modernizarea din mers a armatei nu a fost chiar supereficienta.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde miti_tareanu pe 27 Iul 2011, 20:24

tomi scrie:Ca petlite ciuciu.
Astea erau niste trapezuri cu culoarea armei aplicate pe guler.
Ma tem ca modernizarea din mers a armatei nu a fost chiar supereficienta.

Petlite le-am denumit impropriu pentru ca majoritatea celor care au facut(sau nu ) armata sa stie la ce fac referire. Sunt de fapt acele portiuni de material textil de sub frunzele ce se ataseaza la reverul tinutei de serviciu.
Asa cum tu ai realizat cam despre ce este vorba inseamna ca denumirea lor (improprie) si-a atins scopul.
Cu respect!
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde Jicol Dilo pe 28 Iul 2011, 22:30

MAsterD scrie:Articolul 241 din Codul Penal pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă penală portul de uniforme, grade sau insigne militare.


Nu te contrazic!...
Dar, stii ce?.... Fii foarte atent!
Art 695 din Codul de Procedura Civila actualizat prin Legea nr. 202/2010, spune asa:

"Datornicul admis la beneficiul de cesiune va fi dator sa declare in persoana, chemandu-se creditorii in sedinta publica a judecatoriei, ca voieste a ceda bunurile sale. Judecatoria va incheia proces-verbal de pe aceasta declarare."

Poti sa spui ca nu-i asa?... :shock:...
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde Anndrei pe 29 Iul 2011, 17:08

:) Din ce an e fraza sus-mentionata?:)1800?
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Portul de uniforme militare

Mesajde ssteffan pe 29 Iul 2011, 19:09

Anndrei scrie::) Din ce an e fraza sus-mentionata?:)1800?


dacă nu eşti familiarizat cu noţiunile, istoria şi ştiinta dreptului te uiţi ca mâţa-n calendar
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate