Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:17

BRACONAJUL si repercursiunile lui.

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

BRACONAJUL si repercursiunile lui.

Mesajde dorin pe 16 Noi 2006, 12:31

Oare nu exista lege , sau nu se aplica?
Legea 103/96 rep, este totusi destul de aspra, daca intradevar s-ar dori sanctionare conform lg a braconierilor s-ar face ceva curatenie. Cred ca membri vanatori vor intelege pana la urma ca nu mai pot ,,vana,, cand vor , unde vor si ce vor si vor trebui respectate anumit reguli. Daca se va continua in felul acest cu siguranta efectivele de vanat ( care sunt mult sub efectivele optime) vor fi intr-un real pericol, as putea zice la anumite specii chiar pe cale de disparitie.
hello
dorin
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Noi 2006, 09:53
Locaţie: alexandria

Re: BRACONAJUL si repercursiunile lui.

Mesajde Marius pe 16 Noi 2006, 15:41

dorin scrie:Oare nu exista lege , sau nu se aplica?
Legea 103/96 rep, este totusi destul de aspra,


Situatia nu este cu nimic diferita de cea din alte domenii ale vietii noastre de zi cu zi.
Ce, nu avem legi pt. circulatie? Cu toate astea, pietonii traverseaza pe oriunde, mai nou soferii trec cu nonsalanta pe rosu. Prolifereaza furturile de orice (fier vechi, produse agricole, cabluri de curent, buzunare, capace de canal, tomberoane de gunoi, etc, etc, etc). Primul ministru incalca legea bunului simt invitand in plenul parlamentului sa i se numere ouale. Nenumarate chioscuri si tarabe vand tigari de contrabanda, netimbrate. Zilnic, in vazul lumii tigancile vand in Colentina facturi false. De 16 ani, la podul Giurgeni se vinde peste fara acte, in vazul intregii tari care trece pe acolo (si nu cred ca nu trec anual o gramada de oameni cu responsabilitati in domeniu, de la ministrul finantelor, pana la inspectori de garda financiara, de la ministrul de interne la seful de post din sat). Multe alte legi se incalca zilnic cu buna stiinta. Nu se intampla nimic.

Romania, mereu surprinzatoare (pentru altii, pe mine nu ma mai surprinde nimic).
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde eltorro pe 16 Noi 2006, 19:28

noi avem alergie la turnatori, dar toat spuse si zise, si pe aici tot asa se prind.

Niciunde in lume nu se braconeaza cat in America si Canada. Daca te referi la bogatia fondului cinegetic, as argumenta ca nu aici e baiul, dar ce stiu eu?

la animalele care au fost alese pentru cercetare s-a instalat un emitator pe care-l pot identifica din satelit. Asa au prins vre-o doi "vanatori" voiosi cu carnea in frigider, dar marea majoritate, tot de la telefonul vecinului isi trag ponoasele.

Ultima gaselnita: au adus animale- robot pe care le aseaza la liziera unei paduri, sau la marginea unui lac unde se duc "baietii"

pe drum nu ai voie cu arma incarcata. Nu ai voie sa ai arma incarcata in masina sau in ambarcatiune, si evident, executarea focului in oricare din aceste instante este interzisa.

Daca e in extra-sezon + animal la care nu ai licenta+ (de obicei) pe teren postat cu vanatoarea interzisa + rezervatie...... toate sunt cumulative.

Robotelul are multe gauri in el :lol:
eltorro
 

Mesajde Cristi pe 17 Noi 2006, 03:51

Politistii de la arme nu se ocupa cu eradicarea braconajului si paza vanatului, ci de incalcarile regimului armelor.Paznicii ce treaba au?
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde razvy pe 17 Noi 2006, 04:22

Sa vezi cind trage in tap ce scintei face ::)) Aici in fiecare sezon pe citeva drumuri bieti instaleaza un animal ipaiat cu motor care misca capul si da din coada , unii cad in plasa si se aleg cu dosar , de aia e bine sa ai un binoclu in masina sa cezi daca animalul ala e ciuruit deja sau daca are Parkinson... :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde jon2004 pe 18 Noi 2006, 23:46

Din informatiile pe care le am , din zona unde locuiesc, 90% din faptele de braconaj au fost descoperite de politisti !Oare paznicii ce pazesc ? :wink: :lol: Sa nu vina politistul ! :lol: :lol:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde violiv pe 19 Noi 2006, 12:28

Ne mai pazeste si cineva de sus de braconieri! Daca ati vazut stirile cu cei trei "vanatori" iesiti noaptea la impuscat caini hoinari (citeste iepuri la faruri) ati vazut ce se mai intampla. Pacat de bietul baiat ca el era cel mai nevinovat. N-ati remarcat ca cele mai multe din accidentele la vanatoare se intampla la braconaj!? Nu spun s-o lasam in seama justitiei divine, dar e cineva care "nu bate cu batul".
(pentru cine nu stie: langa Constanta, 3 indivizi au iesit noaptea, cu masina, la un iepure la faruri. Cel din dreapta soferului a incarcat arma, in masina, cu tevile indreptate spre stanga si inapoi. In momentul cand a inchis arma, a percutat din greseala si i-a zburat capul celui care statea pe locul din stanga spate - un pusti de 17 ani venit sa se initieze in ale "vanatorii")
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde diana pe 20 Noi 2006, 00:18

Nu rezist sa nu ma bag in discutie dar din pacate cuvintul braconaj este strans legat de vanatori, fara intentia de a jigni pe cineva,parerea mea este ca pina nu se face ordine de sus in jos si pina "legea vanatorii"nu este la fel pentru toata lumea, va exista braconaj.
Despre paznici?!?pentru unii dintre ei este doar un loc de munca deunde traiesc(sa treaca luna sa luam salarul sau facem afaceri pentru complectare de salar...)n-as vrea sa generalizez dar la mine in zona asa am observat,stau la o rascruce de patru paznici.
diana
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 14 Aug 2005, 15:55
Locaţie: timisoara

Mesajde eltorro pe 20 Noi 2006, 05:29

si eu as insista ca denominatiunea de vanator sa nu fie folosita in legatura cu braconajul. In multe cercuri, cele doua sunt incompatibile. Un vanator nu braconeaza dupa cum un braconier nu vaneaza.

Vanatorul este apartinator categoriei de vanator atunci cand exercita vanatoarea. Pleonastic? poate, dar daca ies la o bere cu managerul meu... este Ionica, daca suntem la lucru e dom' Manager Ion, iar cand Ion si cu mine vanam, suntem amandoi vanatori. Carnetul de vanator la braconaj ar trebui sa elimine circumstantele atenuante, nu sa constituie un motiv de blam pentru ceilalti membri apartinatori breaslei.

Antrenam multimi e oameni sa "apere tara" dar ii numim criminali, nu soldati atunci cand incalca codul penal, nu?

o parere...
eltorro
 

Mesajde jon2004 pe 17 Dec 2006, 18:19

Astazi am fost la cea de a patra iesire colectiva la iepuri , pe un fond al AJVPS VASLUI.Iepuri foarte putini , motivul :BRACONAJUL masiv , in toate formele dar in mod special la far.Astazi am luat aparatul de fotografiat si am "imortalizat" rezultatele bunei gestionari.Dau vina pe gestionari ,,pentru ca paza fondului intra in atributiile lor.Pana cand se va mai accepta acest mod de a gestiona un fond de vanatoare???
Imagine
Imagine
[img][img]http://i51.photobucket.com/albums/f393/silvestruionel/Img_0264.jpg[/img][/img]
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Marius pe 17 Dec 2006, 18:48

Hai mai Jon, ca astia au dat cu ingrasamant pe camp :wink: :lol: . Eu nu vad nici un proiector in pozele tale. :?

Asta imi aduce aminte de un fost paznic de pe un fond din IL. Fiind la gaste pe fondul respectiv, apare paznicul cu gura mare, cum ca noaptea anterioara am facut braconaj la far pe fondul lui, ca a gasit urmele de la masina noastra pe grau. Noi, care nu facusem asa ceva, nu, ca nu-i adevarat, lasa-ne dom'le in pace, etc. Colegul meu, revoltat de nedreptatea acuzatiei zice "hai sa comparam urmele, sa vezi ca n-am fost noi!" Merg ei pe tarlaua cu pricina, compara forma crampoanelor, diferenta mare, paznicul tace chitic.
In loc sa-si faca meseria, i-a fost mai simplu sa dea vina "pe bucuresteni" ca deh, astia cu gipane, carabine, etc., sigur braconeaza. :twisted:
Ulterior, acest paznic impreuna cu un coleg de-al lui de pe fondul vecin, au fost depistati in urma unui control de rutina al politiei, cu o gramada de vanat braconat in masina si au fost dati afara.

PS Vreti poze de-astea, cu urme de roti pe grau? Bag aici pana umplu serverul lui Val. :wink: :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 18 Dec 2006, 19:40

claudiu tinca scrie:inclin sa ii dau dreptate lui jon. ingrasamantul cred ca se imprastie mergand paralel cu directia de insamantare a graului si nu perpendicular. gresesc ?


Marius nu a vrut sa ma contrazica ! :wink: A spus sub forma de gluma , ca ar fi urma de tractor!
E clar ca, cei care au facut urmele au imprastiat alice , nu ingrasaminte!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde eltorro pe 18 Dec 2006, 19:59

eu tot nu inteleg de ce trebuie carnea cumparata... dupa ce ai platit sa o vanezi....
Insist ca braconajul masiv este un rezultat direct al suprataxarii si al costurilor de vanatoare umflate artificial. Stiu ca un braconier e un raconier e un braconier e un braconier.... DAR:
un om care te jefuieste nu e tocmai un individ pe care sa vrei sa-l ai vecin peste cei 3 ani de penitenciar ... aici e vorba de politica. Facilitezi accesul la vanatoare.... o sa ai mai putini braconieri. Inasprirea legii nu va opri braconajul, asa cum cresterea salariului nu creste productivitatea. Motivarea oamenilor vine din alta parte a creierului.
Omul care (asa cum am citit in multe postari aici) vede vanat din plin, dar autorizatii nu se dau- sau se doau doar pe bani grei/pile etc o sa fie tentat sa braconeze. Daca o va face sau nu, depinde de o morala interioara care nu face obiectul acestei discutii. Comunistii au incercat sa creeze "omul nou"... mi-e teama ca si noi o sa esuam asijderea daca tot ce facem este sa afisam "asa da " si "asa nu" la panoul comunal. Atunci cand sistemul in vigoare transforma peste o treime din vanatori sa considere braconajul ca o forma acceptabila de vanatoare... sistemul trebuie schimbat.

In Kruger Park (Africa) braconatul este pedepsit cu moartea. Suprapopultia (despre care nimeni nu vorbeste) este eliminata cu AKM-uri de paznici... dar nu lasa vanatori. 30-50 elefanti in fiecare an .. si profiturile ar fi imense doar de aici - pentru localnici. Asa ca omul care traieste acolo si vede ce se intampla... se apuca el sa-si faca singur dreptate.

Sper sa nu fi jignit pe nimeni, dar legea nu face diferente prea mari in categorisirea celui care braconeaza de placere si cel care o face din nevoie.... dar stingentele actuale ii indeamna pe vanatori sa braconeze din pasiune....adicatelea insasi pentru ca sa poata vana ceva.
eltorro
 

Mesajde jon2004 pe 18 Dec 2006, 20:24

Eu pot sa inteleg pe cel care braconeaza din pasiune pentru vanatoare , dar cel care iese si vaneaza noaptea la far, nu o face din pasiune pentru vanatoare !O face din teribilism, din dorinta de a ucide , pentru a sfida pe ceilalti vanatori etc.Toate astea nu s-ar intampla daca gestionarul si-ar face datoria.Daca , macar 50% din venituri , s-ar intoarce inapoi la vanat , pentru hrana si paza , altfel ar sta lucrurile.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde eltorro pe 18 Dec 2006, 20:40

Ai perfecta dreptate. Eu am mai multi colti impotriva "vanatorii gri" a semibraconajului... pe care legile stupide de-a dreptul o impun.
Cum sa condamn un braconier, dac musca sta si pe caciula mea? Poate ar trebui o nou rotire a cadrelor, nu? :cry:

Vanatoarea la far e clar ce este... dar toti mai inchid un ochi, pentru ca la randul lor.... Si sunt de acord cu ridicolul situatiei... ar trebui baietii sa-si cumpere Night vision.... macar atata decenta... sa nu calce bietele recolte in cauciucuri :twisted:
eltorro
 

Mesajde sorin flutur pe 25 Dec 2006, 01:09

90% din braconaj s-ar reduce printr-o mai buna reglementare si organizare a vanatorii
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 25 Dec 2006, 02:43

birocratia, preturile mari la autorizatii, exemplul prost dat de personalul ajvps si romsilva, autogospodarirea asta colectiva gen ajvps ...al meu si al tuturor....cum zice Francisc....ultimul CAP din Romania.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde eltorro pe 25 Dec 2006, 02:52

sorin flutur scrie:birocratia, preturile mari la autorizatii, exemplul prost dat de personalul ajvps si romsilva, autogospodarirea asta colectiva gen ajvps ...al meu si al tuturor....cum zice Francisc....ultimul CAP din Romania.


Correct!
eltorro
 

Mesajde Marius pe 25 Dec 2006, 15:35

sorin flutur scrie:90% din braconaj s-ar reduce printr-o mai buna reglementare si organizare a vanatorii


Eu nu cred asta. Cei ce braconeaza la greu, nu o fac din cauza lipsei de reglementari si organizare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde dumi pe 25 Dec 2006, 16:38

Eu cred ca braconajul s-ar reduce daca:
- cei prinsi odata la braconaj nu ar mai avea niciodata dreptul de a mai fi vanatori;
- s-ar aplica amenda, dosar penal si confiscarea automobilului, armelor etc. implicate in braconaj;
- s-ar acorda 50% din valoarea amenzii si bunurilor confiscate persoanelor fizice sau juridice care au reusit prinderea si dovedirea braconierilor.
Si atunci n-ar mai fi necesara scoaterea calibrului .22lr in afara legii sau altele de felul acesta!

Iata ce zicea pe Forum Claudiu Tinca despre situatia din Ungaria:
"braconajul tinde catre 0.
in sensul ca orice vanator poatre lua autorizatie individuala (si am inteles ca nu sunt foarte scumpe) la vanat mic gen fazani, iepuri, potarnichi.
la combatere non stop, la vanatul mare putin mai greu, in limita cotelor de recolta - generoase, de altfel.
ideea e ca daca s-au impuscat 2 fazani, doi se declara, doi se platesc.
se bazeaza mult pe corectitudine.
se plateste cca 30 de euro pt fiecare zi de vanatoare, vanatul recoltat platindu-se separat, in masura in care s-a impuscat.
de te prinde la braconaj nu mai esti vanator veci amin!
iar terenurile sunt cultivate 90%, astfel ca vanatul are hrana din abundenta."
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde sorin flutur pe 03 Ian 2007, 00:09

Marius, eu nu vorbesc de braconieri inraiti, eu vorbesc de cei care vor sa ia autorizatie si nu gasesc secretarul la filiala decat luni si vineri,iar filiala e la 40-50km sau alte chestii...nu poti face vanatoare decat in anumite zile din saptamana...sau nu ai cota la specia cutare ca nu esti decat tu interesat de ea in grupa, sau daca mai vine altul nu-l mai poti trece pe autorizatia in grup restrans in locul unuia care a renuntat....si alte bazaconii si reglementari gen ajvps...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 04 Ian 2007, 11:14

Haideti sa va povestesc de un braconaj. Din nefericire nu l-am putut gasi pe autor, desi banuieli am avut la ceva timp despre autor care a fost instiintat, ORAL, ca daca va fi gasit in padure va avea soarta vanatului.
Am gasit un mistret in patulul cu porumb pentru vanat si cand a plecat se legana ca omul beat si a cazut pe o dunga. Noi eram cu plase de iepuri ca sa il incoltim si sa il prindem sa vedem ce are. Nu a fost nevoie. Era prins de bot cu lat , foarte strans, crescuse carnea peste lat, coltii erau retezati de la baza din frecarea, probabil cu latul pana s-a rupt. Am adus veterinar, am scos latul prin rana fara sa mai taiem carnea, a facut glucoza si altea alea la mistret, l-am luat sa il ducem la un tarc unde pregatisem mancare, apa, culcus. Din pacate a murit pe drum de deshidratare, foame si ne-am gandit ca si din zguduitul masinii, desii Aro a fost pus pe greu si se mergea cu a 2 viteza. Credem ca mistretul a avut cca 150 kg, poate mai mult, era un vier mare, dar l-am luat de jos doi insi cum iei un sac de ciment. Nu mai avea decat cca 60-70 kg. Am plans de ciuda, mila si furie.
Lu' braconieru i-am transmis ca o sa-l legam de un arbore cu laturi, scoci pe bot si il lasam acolo, minim de pedeapsa, desi si proiectil expadant in rotule nu i-ar strica. un coleg zicea de spart mandibula sa vedem cum se furajeaza apoi.
Nu este tipul de braconier de care s-a discutat pana acum, cu faruri, arma etc., dar astia sunt cei mai nenorociti ca braconeaza pentru carne, asta si vindea, se spune.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 04 Ian 2007, 11:56

Asta banuitul nu a picat la zar, desi am avut bicicleta lui odata si cu toate ca ne-am plans la politie sa amprenteze si alte alea, sigur il dibaceam, ne-am trezit ca eram reclamati ca am furat bicicleta de era sa dam in alte dracii.
In schimb am avut alti doi care au bagat si bulau, latari, prinsi cu caprior in carca.
Atunci cu bicicleta, l-a gasit padurarul intr-un hagi, batea cu parul la o scroafa, era prinsa de torace, a tras cu arma dupa el dar s-a dus prin maracini ca MIG-ul. A doua zi am eliberat scroafa, avea la 100 kg, a sarit la noi de era sa o si impuscam ca sa scapam, a schimbat directia la 1 m de noi, o bagasem pe maneca.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 08 Mar 2007, 19:50

Am fost recent la o vanatoare la fazan si am gasit un iepure in latz !Este a doua oara ,in mai putin de 30 de zile ,cand gasesc asa ceva , in aceeasi zona !Braconierul nu are sezon de vanatoare , mai mult in aceasta perioada se simte mai "liber" , vanatorii fiind mai putin prezenti pe fondurile de vanatoare ! Desi se cam stie cine se ocupa de aceste latzuri , este foarte dificil de dovedit !
Imagine
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde the_mav pe 08 Mar 2007, 19:53

:evil: :evil: :evil: :evil: pacat, mare pacat...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde silver pe 08 Mar 2007, 20:38

ahhh, mama lor de braconieri. pe la mine sunt unii care pun laturi si uita de ele! :evil:
@jon2004- ce fel de cartuse sunt alea?
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde Marius pe 08 Mar 2007, 21:31

jon2004 scrie:Am fost recent la o vanatoare la fazan si am gasit un iepure in latz !Este a doua oara ,in mai putin de 30 de zile ,cand gasesc asa ceva , in aceeasi zona !


:evil: :twisted: :evil: :twisted:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde tristan pe 08 Mar 2007, 22:42

Incredibil.Eu nu am stiut ca se pun laturi la vanatul mic pana cand imi spune o vecina ca a gasit un fazan mort cu o sticla agatata de el.M-am dus sa vad.Nenorocitii decupeaza fundul unei sticle de sampanie baga o sarma prin gatul sticlei si o prinde de o piatra mare care incape in sticla prin fundul decupat la celalalt capat al sarmei prinde o graunta de porumb,vine fazanul inghite si nu se mai poate misca de acolo.Demential.De il gaseam pe bandit ii bagam sticla pe gat.Pana unde va merge oare nesimtirea multora din cei cu care convietuim zi de zi?
J.M.BROWNING @ BRO
Guns,Pistols,Amunition @ Fishing Tackle
Avatar utilizator
tristan
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 04 Ian 2007, 22:47
Locaţie: Muntii Padurea Craiului

Mesajde the_mav pe 08 Mar 2007, 22:57

tristan scrie:Incredibil.Eu nu am stiut ca se pun laturi la vanatul mic pana cand imi spune o vecina ca a gasit un fazan mort cu o sticla agatata de el.M-am dus sa vad.Nenorocitii decupeaza fundul unei sticle de sampanie baga o sarma prin gatul sticlei si o prinde de o piatra mare care incape in sticla prin fundul decupat la celalalt capat al sarmei prinde o graunta de porumb,vine fazanul inghite si nu se mai poate misca de acolo.Demential.De il gaseam pe bandit ii bagam sticla pe gat.Pana unde va merge oare nesimtirea multora din cei cu care convietuim zi de zi?

borcane de 3 litri nu ai gasit?
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde silver pe 08 Mar 2007, 23:11

ehe, stai sa vezi caini de vanatoare prinsi in laturile pentru porci. nu te mai enervezi , te duci si-i dai in cap
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate