Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:43

Accident de vanatoare!!!!

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Accident de vanatoare!!!!

Mesajde mch pe 06 Noi 2007, 08:38

Un grav accident de vanatoare s-a intamplat aseara in jud Arad unde un italian a fost impuscat cu carabina in cap la o partida de vanat mic.
http://www.protv.ro/stiri/eveniment/ara ... toare.html
Poti sa ma scoti din padure dar nu poti sa scoti padurea din mine!
Avatar utilizator
mch
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 14 Mar 2006, 11:08
Locaţie: Timisoara

Mesajde Ghinda pe 06 Noi 2007, 08:51

Si adevarul? ca media a insirat: partida la vant mic, tras cu carabina :!: si erau la vulpi, iepuri si prepelite, cu carabina :?: Eu zic ca cine are posibilitatea sa se informeze in zona mai de la sursa si sa ne povesteasca mai aproape de realitate.
@Fluture nu ne poti oferta?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorry_nellu pe 06 Noi 2007, 09:05

Da, s-a tras cu carabina.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde greier99 pe 06 Noi 2007, 11:26

Atentie!

a mai fost deschis un topic cu acest eveniment nefericit la sectiunea Discutii generale --Accidente de vanatoare.

P.S. Aici este bine postat ca tine de etica si legislatie, nu o discutie generala.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde Ghinda pe 06 Noi 2007, 11:52

Pai hai sa rugam moderatorii sa concentreze toate postarile intr-un singur loc legat de evenimentul de ieri, pana cand s-o finaliza, daca!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 06 Noi 2007, 14:15

nu tine de etica...tine de accidente...de nesansa, ghinion...de Diana...de Satana....o tragedie ce sa mai filosofam...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde bogdanm pe 14 Iun 2008, 18:17

Tocmai am vazut o stire la Antena 1. Cand apare pe net filmul cu stirea, il postez.
La Arad, langa satul Peris, un vanator care se afla la vanatoare cu socrul sau a tras intr-un fazan. Pasarea a fost ranita. Vanatorul a coborat din masina, a luat arma de teava, arma s-a descarcat si i-a zburat capul.
Arma era un Merkel de calibrul 16.
Acum, stau si eu si ma gandesc. Este deschis la fazan acum? Si, daca a luat arma din masina dupa ce a ranit fazanul, inseamna ca primul foc l-a tras din masina. Oare nu se cheama braconaj?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde george_ciprian86 pe 15 Iun 2008, 11:31

Am gasit eu filmuletul pe site-ul PROTV :
http://www.protv.ro/stiri/eveniment/a-p ... n-cap.html
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Ursus2006 pe 15 Iun 2008, 12:23

Dumnezeu sa-l ierte !

Eu chiar nu-i inteleg pe astia care-si risca pusca pentru un fazan. Ca in zona de unde era , era si altceva mai de soi, daca tot a vrut o bucata de carne .
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde MAsterD pe 27 Iun 2008, 10:42

D-zeu sa-l ierte!
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Mesajde Copoiul pe 15 Sep 2008, 20:52

Ieri in judetul bacau un paznic de vanatoare a fost impuscat mortal la o vanatoare de mistreti
A fost impuscat in piept de catre un vanator care a facut garva greseala de a trage fara a identifica
vanatul si restul sa vazut ce sa intamplat



DUMNEZEU S_AL ODIHNEASCA
Copoiul
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Iun 2008, 22:11

Mesajde ssteffan pe 15 Sep 2008, 21:46

Dumnezeu sa-l ierte.... nasol dar cred ca tine de organizare.

Ne face sa ne gandim serios la partenerii nostrii de vanatoare.....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Mesajde Ghinda pe 16 Sep 2008, 07:35

Am auzit asa in fuga, dar nu am vazut reportajul. Greseala a fost din ce pot deduce de ambele parti, dar mai grav este a vanatorului care a tras fara identificare exacta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 16 Sep 2008, 08:27

Am inteles ca avea 23 de ani cel care a tras. Probabil de emotie, de frica, a tras cand a vazut ca se misca ceva . Adrenalina prea multa, lipsa de experienta, sunt " vanatori" care nu se pot stapani . Era bine sa fi stat in stand cu un vanator mai " batran" . Exista intotdeauna un risc la vanatoare, mai mare sau mai mic, depinde cu cine te insotesti .

Dumnezeu sa-l ierte pe cel impuscat si-i doresc pedeapsa usoara celui care a tras, sunt sigur ca n-a vrut sa-l impuste pe paznic.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde violiv pe 16 Sep 2008, 10:01

Panda de noapte la mistret mi se pare una din cele mai frumoase dar si care necesita ochi cat cepele si pusca "in toc", nicidecum la ochi. Cu doar cateva zile in urma am fi fost pusi intr-o situatie similara daca ne pripeam. Stateam in panda in groapa, eu insotitor fara arma al unui coleg cu autorizatia iar paznicul la circa 150 m lateral, in masina ascunsa in marginea lanului de porumb, normal ca avand arma cu el, ca orice paznic. Era a patra noapte lunga de panda, cu o vreme cainoasa rau, cu vant taios si rafale de ploaie, cu Luna care abea arunca o raza amarata printre nori. La un moment dat, prin binoclu, am intrezarit mistretul la vreo 150-175 m, profilat pe orizont se vedea bine prin binoclu dar cand sa pui pusca la ochi disparea complet, imposibil de tras. Si-a tinut drumul nestingherit si a intrat intr-o zona cu balarii indreptandu-se spre lan. Primul impuls al amicului vanator a fost sa iasa din groapa si sa incerce sa-i taie drumul spre lan, mergand "normal" cat mai aplecat si pitit. I-a trecut dupa primii 5 pasi cand ne-am dat seama ca se indrepta exact spre pozitia paznicului iar pozitia chirchita si mersul in varful picioarelor il faceau sa semene perfect cu mult asteptatul mistret. Nerabdarea acumulata in 4 nopti una mai lunga ca alta, un moment de pripeala, multi sunt factori care pot duce la actiuni si decizii gresite dar intotdeauna se intampla asta din mai mult de o singura eroare. Noi aveam consemn sa ne parasim pozitiile numai dupa semnalizare cu lanterna si anunt prealabil, confirmat de cel spre care ne indreptam, fie ca era vorba de paznic sau de noi. Plecand fara o soapta puteam sa-l inducem in eroare si pe un paznic cu experienta cum era cel ce ne insotea. Uneori limita e la un fir de par distanta - daca Cineva acolo Sus inca te iubeste....
Oricum, e pacat ca s-a intamplat, ca se intampla an de an si exemplele acestea dramatice nu reusesc sa-i invete pe toti.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde Cristi pe 27 Feb 2009, 07:36

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde drsoicatd pe 27 Feb 2009, 11:28

Cam nasol! Aveti grija de cheile de la dulap si de cheile de la masina ca tentatiile sunt uriase.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde 223/12 pe 27 Feb 2009, 17:22

Cristi scrie:http://www.mediafax.ro/social/copil-de-sase-ani-impuscat-mortal-de-un-adolescent-video.html?1688;4001369


Amanunte cam sinistre despre ...accident sau ce o fi fost in link-ul pus de Cristi:

Olt: Adolescentul care a ucis un copil, internat la psihiatrie

Slatina, 27 feb /Agerpres/ - Adolescentul a împuşcat mortal un copil de 7 ani, în comuna Tătuleşti, a fost internat vineri la secţia de psihiatrie a Spitalului Judeţean Slatina, iar tatăl său, posesorul armei, este cercetat pentru ucidere din culpă şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiei.

Procurorul Eugen Iacobescu, care conduce ancheta în acest caz, a relatat că adolescentul de 14 ani, Ionuţ Viorel P., din Tătuleşti, a fost supus unui test pentru a se observa dacă ştia să folosească o armă şi a reuşit în timp de un minut şi 50 de secunde să monteze o armă de vânătoare de tipul celei pe care o deţinea tatăl său şi să îi pună cartuş, mai bine zis să o pregătească pentru a putea trage. Acest fapt dovedeşte în opinia procurorului că băiatul ştia şi probabil a fost învăţat să folosească arma existând bănuiala că a şi tras cu arma în alte situaţii, posibil la partide de vânătoare ale tatălui.

De asemenea anchetatorii au stabilit că adolescentul ştia cu exactitate unde îşi ţine tatăl său cheile de la cutia unde avea depozitată arma, respectiv deasupra unui şifonier. Din aceste motive, tatăl copilului, Marian Popa, agent de pază la sediul Primăriei Tătuleşti, este cercetat pentru ucidere din culpă şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor.

'Chiar dacă tatăl celui care a tras cu arma deţinea arma legal şi o păstra desfăcută în trei bucăţi, fără cartuş pe ţeavă, faptul că a permis ca băiatul să ştie unde ţine cheile şi, mai mult, că l-a lăsat să înveţe cum se foloseşte arma, îl face răspunzător. Nu poţi lăsa arma pe mâna unui copil, nu poţi lăsa cheile de la armă într-o zonă pe care o ştie copilul pentru că este posibil ca adolescentul să îşi tragă singur un glonţ din greşeală sau din alte motive şi mai este posibil ca cineva să îl supere şi atunci să ia arma şi să îl împuşte', a declarat Eugen Iacobescu.

Procurorul susţine că şi minorul de 14 ani poate fi tras la răspundere penală pentru că după această vârstă este răspunzător pentru faptele sale, dacă se va dovedi că a avut discernământ în momentul în care a tras.

Pentru a se stabili dacă a avut discernământ, minorul de 14 ani a fost internat vineri la secţia de psihiatrie a Spitalului Judeţean de Urgenţe Slatina unde va sta sub supraveghere medicală timp de 2-3 săptămâni, perioadă în care personalul medical să îi observe comportamentul. În paralel, poliţiştii continuă şi anchetă la şcoala din Scronişti unde învăţa adolescentul şi în comuna Tătuleşti ca să afle dacă până acum acesta a avut un comportament violent, situaţia sa şcolară, atitudinea sa în relaţiile cu colegii.

Eugen Iacobescu mai susţine că adolescentul nu a fost deloc şocat după ce a împuşcat copilul de 7 ani, pentru că a mers, s-a spălat pe mâini, şi-a şters de pe haine urmele de sânge, apoi a desfăcut puşca, a şters-o şi a scos cartuşele rămase.

'Băiatul de 14 ani nu a avut nicio urmă de regret şi nici de şoc pentru că a fost foarte coerent, a mai şi participat la experimentul cu pregătirea pentru vânătoare a unei arme şi a dovedit o precizie, viteză şi o bună cunoaştere la montarea şi pregătirea unei puşti de vânătoare', a mai spus Iacobescu.

Incidentul în care a fost ucis un copiul de 7 ani s-a petrecut în casa părinţilor vecinului său, Ionuţ P, de 14 ani, în timp ce mama acestuia din urmă era acasă, în curte. După ce a auzit împuşcătura, potrivit lui Iacobescu, femeia a mers în casă, a luat copilul mort în braţe şi i l-a dus tatălui său.

Procurorul a relatat şi cum s-au petrecut faptele, conform primelor concluzii ale anchetei şi a reieşit că cei doi minori nu s-au jucat niciun moment la calculator aşa cum s-a crezut iniţial, iar arma nu s-a descărcat din greşeală şi ţeava puştii a fost pusă chiar în obrazul copilului mai mic, acesta neavând timp nici să ţipe pentru că a fost împuşcat imediat, iar alicele i-au produs o dilacerare cerebrală de aproximativ 10 centimetri, au trecut de craniu şi s-au oprit într-o uşă din aluminiu.

'Copilul mai mic, A.F., de 7 ani, a venit joi dimineaţa împreună cu tatăl său de la Piteşti, a fost cu bunica sa la cumpărături în centrul satului, apoi a rămas pe un podeţ în faţa gospodăriei bunicii sale. În jurul orei 14:30, adolescentul I.V.P, de 14 ani, l-a văzut pe A.F. pe podeţ şi l-a invitat la el acasă. Adolescentul a mers apoi imediat în camera unde tatăl său îşi ţinea cheile de la cutia în care se afla puşca, deasupra unui şifonier, a luat cheile, a deschis lacătul, a ridicat capacul, a montat arma pentru că era desfăcută în trei bucăţi, a încărcat-o, a pus copilului ţeava puştii în obraz şi a tras imediat. Copilul mai mic nu avea nicio şansă de supravieţurire, rana de la cap fiind de fapt o gauză cât pumnul în cap, pe ambele părţi. După ce şi-a împuşcat vecinul, adolescentul a rupt arma, a scos cartuşul folosit şi s-a spălat de sânge pe mâini şi pe haine pentru că de la împuşcătură fusese stropit cu sânge', a relatat procurorul Iacobescu.

Acum anchetatorii aşteaptă rezultatul final al necropsiei copilului de 7 ani şi rezultatul expertizei psihiatrice a adolescentului pentru a dispune măsurile legale.

În România, în ultimii opt ani au mai avut loc cinci incidente în care copiii au folosit armele părinţilor, dar de fiecare dată a fost vorba de greşeli şi nu de împuşcături cu intenţia de răni sau a face rău.
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde drsoicatd pe 27 Feb 2009, 18:12

Mi-e greu sa cred ca a facut intentionat. Cred ca a fost un accident in joaca copiilor, un accident care se putea preveni si un accident care a luat o viata de copil si a distrus doua familii.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde 223/12 pe 27 Feb 2009, 18:59

drsoicatd scrie:Mi-e greu sa cred ca a facut intentionat. Cred ca a fost un accident in joaca copiilor


E greu de spus ce a fost, doar din informatiile de mai sus si din ce s-a dat la TV. In orice caz, copilandrul care a tras are clare probleme de discernamant, probabil nu degeaba l-au dus la "psihi" in verificari. Si eu am avut acces total la arma si munitii de foarte mic, practic de cand "am deschis ochii"... niciodata nu am indreptat arma spre cineva "in joaca" sau "in gluma"... mi s-a spus, vag dar cu gravitate, ca "nu e voie" si am constientizat foarte foarte bine urmarile declansarii focului. La 14 ani deja aveam un palmares cinegetic pe care nu-l aveau multi vanatori "de forma" din satul in care am copilarit.
Eu nu prea cred ca tatal acelui copil nu i-a spus ca nu e de joaca cu arma si, la 14, nu cred ca - daca era in regula cu discernamantul - copilul insusi nu isi dadea seama ce face - nu ma refer la faptul ca a montat arma, ci ca a bagat cartus pe tzeava (poate ca a impins sigurantza, daca arma are una automata), a indreptat-o spre victima si a tras...
Si daca a facut toate astea "in joaca", crede-ma ca n-are discernamantul normal pentru varsta lui (nu vreau sa par lipsit de modestie, dar am pregatire de specialitate :roll: )
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde drsoicatd pe 27 Feb 2009, 19:16

Copilul clar nu a primit nici un fel de educatie in legtura cu arma (ca nu se fac glume si ca nu este o jucarie) sau daca a primit poate s-a sters la popou cu ea. Iar cartusul putea fi si uitat pe teava in momentul in care a indreptat-o catre celalat si a tras. Asta e un accident frecvent care s-a intamplat si la case mari. Am auzit nenumarate povesti referitoare la oameni "responsabili" si cu pretentii (ofiteri de politie, armata) trecuti prin multe si cu expreienta, cu par carunt si functii care erau sa se impuste intre ei cu arme "descarcate". Eu unul am fost educat de mic sa nu indrept arma - atentie! - fie ea si de jucarie catre o alta persoana, asta ca litera de lege.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde 223/12 pe 27 Feb 2009, 20:12

:cry: :cry: :cry:
de acord, s-a intimplat si se intimpla asta. dar tocmai faptul ca a indreptat arma spre cineva, fie si in joaca, ridica problema discernamantului. apoi, spune mult mai ales reactia de dupa foc. asa cum scrie in stirea agerpres, pustiul nu pare deloc marcat de ce a facut, ceea ce nu li se intimpla copiilor normali, care fac un lucru rau si il constientizeaza... a omori un semen, cand ai 14 ani, nu e ca si cum ai scapa biberonul...
Ce "educatie" sa-i dai unui copil care nici macar nu se sperie de un astfel de eveniment provocat de el???

in legatura cu accidentele provocate de oameni maturi, chiar de militari: obisnuit sa manipulez corect armele, in primele zile de garda, la iesirea din post, cand ajungeam in fatza corpului de garda, ma minunam mereu de ce PM-ul trebuia pus in rastel, apoi i se scotea sectorul, apoi se dezasigura, apoi se manevra inchizatorul si se actiona in final tragaciul...
Mi se parea aiurea mai ales ca arma sa fie pusa in rastel pentru a se trage cu ea in gol, sa se verifice daca are cartus pe tzeava ...si mai ridicol mi se parea felul in care caporalul de schimb tinea arma cu mana lui in rastel, obligandu-i pe soldati sa faca totul fix dupa "ritual" (mai tarziu asa faceam si eu cu ei :lol: )
Dupa cateva saptamani, in miez de noapte, de garda fiind in post, am auzit un foc de arma. am telefonat si mi s-a spus ca a tras un cascat la rastel: caporalul n-a mai fost foarte atent, "adormitul" a dezasigurat arma si a manevrat inchizatorul fara sa scoata sectorul!!!!!
In acest fel s-a tras de minim 5-6 ori la rastelul de descarcare, de ajunsesem sa facem pariuri in ce noapte se va trage! Daca va vine sa credeti, intr-o noapte s-a tras de doua ori: si cand s-a iesit din garda la miezul noptii si cand s-a iesit la 3 A.M.! :lol: :lol: :lol:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde Ghinda pe 02 Mar 2009, 10:39

La bunicu arma sta dupa usa. Pai doar cu aprobare si sub supraveghere puteam sa o ating. Si educatia a mai fost sedimentata si cu cate o laba.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde 223/12 pe 02 Mar 2009, 12:41

Ghinda scrie:La bunicu arma sta dupa usa

Unde-am crescut eu, arma statea franta dar cu cartuse pe tzevi, intr-un cui pe peretele bucatariei de vara, care nu se incuia niciodata (curtea era pazita de mai multi caini) :lol: :lol: :lol: tin minte ca la un moment dat, de nemiscare si de la abur probabil, incepusera sa se dezvolte mucegai si ciuperci pe cureaua pustii!
Ce vremuri, dom'le!!!
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde val pangica pe 02 Mar 2009, 16:38

Cazul prezentat este cutremurator si cred ca trebuie sa invatam cu totii din necazul acestor familii .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde Ghinda pe 02 Mar 2009, 22:26

Asa este, dar bataia este rupta din rai. Cateodata!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde Ursus2006 pe 03 Mar 2009, 07:30

Ghinda scrie:Asa este, dar bataia este rupta din rai. Cateodata!

Mugurele , intotdeauna bataia este rupta din Rai, cand se face referire la pusca. Si eu ii dau juniorului meu cateodata sa tina pusca in mana , ca deh , aschia nu sare departe de trunchi, dar ii explic de fiecare data ca nu este o jucarie, asa m-a invatat si tata, chiar daca a fost vanator doar vreo 5 ani.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde Moose_Master pe 03 Mar 2009, 08:38

Procurorul Iacobescu sau cum il cheama are educatie de tip comunist. Adica un copil nu are dreptul sa stie cum se foloseste o arma ? Hai sa faci plici domnu procuror. Ce ma pot scoate din sarite ideile astea pe care le auzeam in copilarie pana la exasperare de catre diriginta mea. Copilul nu are voie sa aia si sa aia si pana la coada copilul trebuie tinut si crescut ca un retardat. Domnul procuror este platit prin natura meseriei pe care cu mandrie si-a ales-o sa acuze. Nu conteaza ce si cum, insa trebuie sa acuze. Asta este cineva trebuie s-o faca si pe asta. Insa de la acuza cu dovezi si argumente pana la a debita ineptii pentru a-si atrage sustinerea maselor este cale lunga bre.
Ce s-a intamplat acolo este o tragedie de mari proportii si de multi dintre noi de neanchipuit. Insa copilul nu are nici o vina. Chiar daca stia sa foloseasca o arma asta nu-l face vinovat cu absolut nimic. Io am pus mana pe arma si am tras cu arma prima data in viata mea la 5 ani. Si imi amintesc si acum ca dupa ce am apasat tragaciul si eram in culmea fericirii, am ajuns acasa (la bunici) si bunicul meu a pus arma pe lavita s-o curete. Eu m-am apropiat de arma si cum eram eu in transa am vrut sa ii ating patul. Nu mai stiu de ce, a trecut mult timp de-atunci. In momentul cand am atins arma mi-am luat un sut in cur si o palma peste mecla de am crezut ca mi-a cazut capul. Asta mi-o amintesc extrem de bine. Din momentul ala puteai sa ma lasi cu arma singur in casa ca nici macar nu ma uitam la ea. De interzis insa nu mi s-a interzis sa mai iau arma in mana, insa doar cand mosu' meu (bunicu) era acolo si se uita exact ce si cum fac.
Sau ce crede nea procuroru ca fi-mea nu stie sa incarce o arma si sa traga. Pai stie asta de la 3 ani. Insa mai stie si alte lucruri foarte sanatoase cu care ma mandresc. Si nu am invatat-o nicidecum asa cum am fost eu invatat. Hai sa zicem ca eu eram baiat si ea fata, insa copilul stie si sa foloseasca o arma , dar si sa o respecte.
Asa ca in tragedia mai sus amintita de vina este parintele. Punct ! Este vinovat 100% si isi merita pedeapsa.

Pe continentul asta si mai ales in Canada este incurajata vanatoarea de catre copii. Sunt educati de mici si despre vanatoare si despre arme. Asa este normal. Arma nu este o crima. Arma este o realitate cu care s-a scris istoria omenirii. Iar copii trebuie sa stie si lucrurile bune si pe cele rele despre o arma. Ca de altfel despre orice. Ca u exista numai cozonac cu nuca pe lumea asta. Mai este si mamaliga cu mucegai prin o gramada de locuri. Personal eu cred ca asa trebuie educat un copil. Fara babau si fara tiganu cu sacu. Insa daca este nevoie, o palma de la mama sau tata este mai sfanta ca o rugaciune in biserica.

Asa ca nea procurorule, fa-ti matale meseria si lasa lozincile alea de fariseu pentru China si Corea de Nord.

Io atata am avut de spus

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde scirocco pe 03 Mar 2009, 13:41

Eu sunt siderat de ultimele accidente(sau ma rog ce-or fi fost ), vreo trei la numar ,petrecute in ultima luna, al caror protagonisti au fost cadre militare vezi unul de la S.R.I caruia i s-a descarcat accidental arma in mana,altul si-a zburat creieri(putini la numar ce-i drept :lol: si asta daca o fi avut) iar aseara un politist de la Tg.Jiu s-a impuscat in abdomen cu pistolul personal ca sa-i demonstreze mandrei ca tine la ea. Profesionisti,oameni cu adanci cunostinte in manuirea armelor,pregatiti sa faca fata oricaror situatii,verificati si chipurile apti din punct de vedere mintal.Si oamenii astia sunt pusi sa ne pazeasca,au dreptul de a detine arme cu teava scurta, in timp ce noi nu ca nu ne pricepem.Saraca tara.... :evil:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Accident de vanatoare!!!!

Mesajde 223/12 pe 03 Mar 2009, 14:36

scirocco scrie:...iar aseara un politist de la Tg.Jiu s-a impuscat in abdomen cu pistolul personal ca sa-i demonstreze mandrei ca tine la ea


Te referi la asta, Scirocco?

Târgu-Jiu, 3 mar Agerpres/ - Un subcomisar de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Gorj (IPJ) a ajuns, luni seara, la Spitalul de Urgenţă din Târgu-Jiu, după ce s-a împuşcat în abdomen cu pistolul din dotare.
Potrivit IPJ Gorj, subcomisarul Sorin B.O., de 38 de ani, s-a împuşcat după ce a avut o ceartă cu concubina sa, cel mai probabil pe fondul geloziei.
Subcomisarul a fost transportat la spitalulul din Târgu Jiu, unde a fost operat.
IPJ Gorj nu a iniţiat încă o anchetă internă privitoare la eveniment, aceasta depinzând evoluţia stării sănătăţii victimei.
Din partea Spitalului de Urgenţă, medicul chirurg Gheorghe Neaţă, a declarat, marţi, că operaţia a durat cinci ore însă, în prezent, starea pacientului este bună.
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate