Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 21:22

braconajul in mehedinti ia amploare

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

braconajul in mehedinti ia amploare

Mesajde viorel_vio pe 14 Ian 2008, 16:07

sunt membru vanator pe fondul de vanatoare cujmir dar din pacate nu prea mai este vanat din cauza braconierilor din aceasta zona.de cand a inceput sa ninga,persoane din aceasta zona se duc la braconaj calare pe cai cu ogarii si nimeni nu ia nicio masura in aceasta privinta.aceste persoane prind iepurii foarte usor datorita zapezii foarte mari si am informatii ca se duc si in padurea de langa punghina si pun laturi la iepuri si caprioare.
viorel_vio
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Ian 2008, 14:54
Locaţie: dr tr severin

Mesajde Keiler pe 14 Ian 2008, 16:27

Pestele de la cap se-mpute.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Sibianu pe 14 Ian 2008, 16:48

De Craciun am fost si eu acasa si avind un var vinator am avut ocazia sa ies cu el si cu niste colegi din grupa lui la vinatoare. Avea o hirtie pe care scria ca are voie sa vineze vulpe si caini hoinari, si mai putea sa scrie numele la inca citiva vinatori. Mie la inceput mi sa parut legal, nu am putut stie ca aceasta hirtie este doar un pretext ca sa iasa cu arma pe fond. Ajunsi la locul faptei sa aprins o discutie cum ca "pai noi nam venit sa umblam dupa blana, daca tot umblam mergem dupa carne". Miam dat seama in ce am intrat, dar ce mai puteam eu sa fac in mijlocul paduri, asa ca am ramas cu ei. Nu a durat foarte mult pina au doborit trei caprioare :evil: :evil: :evil:
Obrasnicia cea mai mare urmeaza acum. Ca din senin apare pasnicu de vinatoare. Gata, eu deja mam vazut dupa grati. Dar mam speriat dejaba. Pasnicul era foarte revoltat, dar nu ca nea prin la brankonaj, pe el la deranjat doar zona. Am crezut ca nu aud bine cind a spus "ba vam spus de atitea ori sa mergeti in alt colt al fondului, ca aicea ies eu". Am ramas traznit. :shock: :shock: :shock:

Rezultatul zilei a fost trei caprioare si doi uliu.

Dar cel mai mult ma deranjat lipsa de respect fata de vinat, vinatori fara nici un strop de etica. Nu cunosc situatia pe alte fonduri, dar cunosc destul Romania si asta ma face sa cred ca si altundeva tot asa se procediaza. Pacat!!!
daca nu putem lungi viata, macar so facem lata!
Avatar utilizator
Sibianu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 12 Sep 2007, 16:01
Locaţie: Nürnberg

Mesajde gbulan51 pe 15 Ian 2008, 07:56

Sibianule, din pacate cam asa este. Pe multe fonduri de vanatoare se intampla acest fenomen. Majoritatea vanatorilor obtin extrem de greu o autorizatie in grup restrans, nu au acces niciodata la vreo autorizatie de caprior, pe de alta parte si asociatiile se cam feresc sa dea asemenea autorizatii in grup restrans, stiind cam ce se intampla in teren si dupa ce se trage. Este un cerc vicios. Paznicii ar manca si ei cate ceva, la salariile lor mai mici de 200 euro/luna. Si daca in grupul restrans de 2-5 vanatori se afla si ceva " coaie grele " treaba e si mai buna, ca doar PAZNICUL DE AIA E PAZNIC SA-I PAZEASCA , sa nu cumva sa fie surprinsi de alte " organe" de partid si de stat. :evil: Si la unele vanatori colective la mistret, in unele asociatii, se trage la tot ce iese, mai ales daca se invecineaza doua fonduri ale unor asociatii afiliate sau neafiliate, la fel se fura si cainii, etc.
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Mesajde florin.t pe 15 Ian 2008, 08:11

@ Sibianule, cred ca tocmai ai aflat de ce vecinii unguri au vanat si noi n-avem. Faptul ca asociatiile traiesc din cotizatii si nu din gospodarirea vanatului permite astfel de fapte. Ce-l intereaseaza pe director cat vanat este pe fonduri atata timp cat salarul e bun si vine la timp, masina 4x4 a asociatiei de e noua, cu motorina gratis si nu-l intreba nimeni pe unde circula .... Banuiesc ca a participat si paznicul la imparteala ....
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Ghinda pe 15 Ian 2008, 08:25

Tare sunt curios daca s-o sesiza careva la cele srise de Sibianu. Practic este o semnalare a unui braconaj.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sibianu pe 15 Ian 2008, 09:39

Da Ungaria are mult vinat, dar totus pentru mine nu este un egzemplu bun. Ungaria este o tara clasica in ce priveste turismul cu vinatori. Vinatoarea a devenit la ei o afacere serioasa tinind cont cit sint dispusi sa plateasca straini pentru a vina un Mistret un Cerb sau un Tap.
Natura ne apartine tuturor ori vinator ori nu, iar noi vinatori sintem acei care ocrotesc natura, care inbunatatesc habitatul, care aduce populatia vinatului la un nivel optim fata de teritoriul in care traieste. Bine inteles ca ieste legitim sa recoltam vinatul dar neaparat in favoarea naturi si nu pentru buzunarul nostru.
Daca si Romania ar ajunge la aceias situatie ca Ungarea, tot vinatorul Romin va avea de pierdut. Deocamdata putini pot tine pasu cu preturile care le platesc straini.

Dar asta e doar o parte din problema vinatorilor Romini. De kritikat ar fi si lipsa de respect fata de natura si de vinat, bunul simt si lipsa de dorinta de a scimba cu adevarat ceva la situatia care ieste in momentul de fata. Acest grup lipsiti in totalitate de ori ce fel de etica ie deocamdata prea mare incit vinatori care sint intradevar pasionati de acest sport nu prea au posibilitati sa scimbe ceva.

Sper ca am gasit exprimarea corecta, citeodata mi se mai incurca limba in gura cind vorbesc pe romineste.
daca nu putem lungi viata, macar so facem lata!
Avatar utilizator
Sibianu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 12 Sep 2007, 16:01
Locaţie: Nürnberg

Mesajde ionutz2008 pe 15 Ian 2008, 11:26

florin.t scrie:@ Sibianule, cred ca tocmai ai aflat de ce vecinii unguri au vanat si noi n-avem. Faptul ca asociatiile traiesc din cotizatii si nu din gospodarirea vanatului permite astfel de fapte. Ce-l intereaseaza pe director cat vanat este pe fonduri atata timp cat salarul e bun si vine la timp, masina 4x4 a asociatiei de e noua, cu motorina gratis si nu-l intreba nimeni pe unde circula .... Banuiesc ca a participat si paznicul la imparteala ....
Am deschis o discutie pe alt topic cum ca ar trebui sa ne preocupe mai tare unde ajung cotizatiile noastre, pentru ca daca ajung sa fie folositi in interese personale ale '' capilor de peste'' evident vanatul va avea de suferit. Banuiesc ca braconajul mai este stimulat si de cresterea continua a cotizatiilor pentru ca mentalitatea unor vanatori duce la recuperarea surplusului de taxa. Vanatorul este un factor important unei asociatii si cred ca ar trebui sa aiba si el putina autoritate si sa ceara socoteala celor de sus cu privire la cheltuirea in scopuri pur cinegetice a banilor. Eu nu sunt vanator dar ma gandesc, oare nu pot vanatorii sa faca o miscare de protest ? Pentru ca sigur cei de la conducere nu iau in seama ce discutam noi aici si se fac ca ploua cred ca ar trebui trecut la fapte. Nu stiu care sunt drepturile si obligatiile unui vanator de aceea va rog sa nu ma criticati daca aberez putin.
vor veni si zile mai bune ?
ionutz2008
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2008, 15:06
Locaţie: Iasi

Mesajde ionutz2008 pe 15 Ian 2008, 11:32

Pentru obligatiile vanatorului ne cauta ''mai marii'' si ne strang de coaie, pentru obligatiile ''mai marilor'' ar trebui sa-i cautam noi si sa-i strangem de coaie.
vor veni si zile mai bune ?
ionutz2008
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2008, 15:06
Locaţie: Iasi

Mesajde Marius pe 15 Ian 2008, 12:46

singura solutie, inc-o revolutie...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 15 Ian 2008, 12:51

Marius scrie:singura solutie, inc-o revolutie...


din pacate nu cred ca vom avea prea curand parte de asa ceva..........

ar mai fii o solutie emigrarea..... :wink: au aia in noua zeelanda la capre..........si au nevoie de medici mereu.......
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde ionutz2008 pe 15 Ian 2008, 14:32

ar mai fii o solutie emigrarea..... :wink: au aia in noua zeelanda la capre..........si au nevoie de medici mereu.......
Cu resursele pe care le avem la noi in tara suntem nevoiti sa mergem in alta parte sa vanam. Mare pacat. Cu exceptia anumitor specii de vanat, cred ca am fi mai bucurosi sa platim si sa vanam la noi acasa daca am avea ce.
vor veni si zile mai bune ?
ionutz2008
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2008, 15:06
Locaţie: Iasi

Mesajde Marius pe 15 Ian 2008, 14:37

[quote="ionutz2008] Cu resursele pe care le avem la noi in tara suntem nevoiti sa mergem in alta parte sa vanam. Mare pacat. Cu exceptia anumitor specii de vanat, cred ca am fi mai bucurosi sa platim si sa vanam la noi acasa daca am avea ce.[/quote]

Depinde ce vrei sa vanezi. De ce crezi ca sunt o gramada de straini care vin la noi la vanatoare? Unii revin anual.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ionutz2008 pe 15 Ian 2008, 14:44

Asa-i, depinde ce vrei sa vanezi.
vor veni si zile mai bune ?
ionutz2008
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2008, 15:06
Locaţie: Iasi

Mesajde viorel_vio pe 20 Ian 2008, 19:42

braconajul in mehedinti ia amploare din cauza unor indivizi care nu respecta vanatul deloc a unor braconieri care prind iepurii cu ajutorul ogarilor.am fost ieri la vanatoare de iepuri cu grupa si nu a sarit nici un iepure si stiu foarte bine ca pe acolo se duc acei braconieri cu ogari dar nimeni nu ia nici o masura.Acum cateva zile am fost la rate avand autorizatia la mine si am vazut mai multe rate moarte pe balta si am constatat ca erau otravite.Oare cate rate au murit in aceasta perioada otravite de braconieriInca odata spun ca trebuie luate masuri pt combaterea braconajului in mehedinti
viorel_vio
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Ian 2008, 14:54
Locaţie: dr tr severin

Mesajde greier99 pe 20 Ian 2008, 23:31

viorel_vio scrie:braconajul in mehedinti ia amploare din cauza unor indivizi care nu respecta vanatul deloc a unor braconieri care prind iepurii cu ajutorul ogarilor.am fost ieri la vanatoare de iepuri cu grupa si nu a sarit nici un iepure si stiu foarte bine ca pe acolo se duc acei braconieri cu ogari dar nimeni nu ia nici o masura.Acum cateva zile am fost la rate avand autorizatia la mine si am vazut mai multe rate moarte pe balta si am constatat ca erau otravite.Oare cate rate au murit in aceasta perioada otravite de braconieriInca odata spun ca trebuie luate masuri pt combaterea braconajului in mehedinti


Haloo,

mai frate tu exagerezi sau la voi toti sunt "corupti"..chiar nimeni nu mai vede. Noi nu te putem ajuta prea mult, decat daca vorbesti asa direct si cu cei care conduc clubulul sau asociatia ta. :idea:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde sorry_nellu pe 21 Ian 2008, 20:55

@greier99: ... chiar nimeni nu vede. ...
E posibil sa nici nu auda! :lol: Vezi: http://www.vinatorul.ro/forum/viewtopic.php?t=2852
Nu taia elanul omului, o fi 'nadusit. Lasa-l sa spuna, sa se racoreasca, poate nu exagereaza. Poate a citi si cine trebuie!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde viorel_vio pe 22 Ian 2008, 11:25

pt greierul.Tu chiar esti vanator?
viorel_vio
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Ian 2008, 14:54
Locaţie: dr tr severin

Re: braconajul in mehedinti ia amploare

Mesajde greier99 pe 22 Ian 2008, 11:28

viorel_vio scrie:sunt membru vanator pe fondul de vanatoare cujmir dar din pacate nu prea mai este vanat din cauza braconierilor din aceasta zona.de cand a inceput sa ninga,persoane din aceasta zona se duc la braconaj calare pe cai cu ogarii si nimeni nu ia nicio masura in aceasta privinta.aceste persoane prind iepurii foarte usor datorita zapezii foarte mari si am informatii ca se duc si in padurea de langa punghina si pun laturi la iepuri si caprioare.


Atunci, asta este o minciuna? :shock:
http://www.tvr.ro/articol.php?id=28235&c=131
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde viorel_vio pe 22 Ian 2008, 11:38

da acum sunt convins dar as sa stiu si pe ce fond vanezi dak nu te deranjaza?PT greierul
viorel_vio
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Ian 2008, 14:54
Locaţie: dr tr severin

Mesajde bogdanm pe 22 Ian 2008, 12:57

Si eu am vazut reportajul, cred ca si l-am postat pe la "media". Dar, iar incep sa fiu paranoic, reportajul a aparut la cateva zile dupa ce a inceput thread-ul acesta, aici. Big Brother vegheste, se pare :lol:
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Keiler pe 22 Ian 2008, 13:39

viorel_vio scrie:pt greierul.Tu chiar esti vanator?


Nu e vanator, e cantaret la chitara. Vara canta la noi si iarna canta pe Coasta de Azur, dupa care se intoarce cu cate un Ferrari acasa. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Adrian S pe 22 Ian 2008, 13:51

Keiler scrie:
viorel_vio scrie:pt greierul.Tu chiar esti vanator?


Nu e vanator, e cantaret la chitara. Vara canta la noi si iarna canta pe Coasta de Azur, dupa care se intoarce cu cate un Ferrari acasa. :lol: :lol: :lol:


Mai, eu am fost la o vanatoare cu el, era imbracat ca un vanator, am vazut ca si cu pusca se descurca :lol: , lu' Mugurel i-a prezentat carnetul de vanator, ce mai, e clar, e vanator. :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 22 Ian 2008, 16:05

Keiler scrie:
viorel_vio scrie:pt greierul.Tu chiar esti vanator?


Nu e vanator, e cantaret la chitara. Vara canta la noi si iarna canta pe Coasta de Azur, dupa care se intoarce cu cate un Ferrari acasa. :lol: :lol: :lol:


Foarte tare!!!! :lol: :lol:
Greiere, ai intrat la mijloc... :wink:
Explica-i omului ( Viorel_Vio )....ataseaza si o copie dupa permis. Sa nu iasa discutii cumva... :lol: :lol: :lol:
Nu de alta, dar suntem pe un forum de offroad ( vb lui Ghinda ) :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 22 Ian 2008, 16:08

Acum lasand gluma la o parte, ce spune omul asta e deosebit de grav! Si sigur nu se intampla doar la mehedinti. Viorel, decat sa scrii pe forum mai bine ai vorbi cu cineva in drept sa ia masuri.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Keiler pe 22 Ian 2008, 16:18

Degeaba-si bate Viorel gura cu "cei in drept", care de fapt sunt si la originea fenomenului. Asta suna ca aia cu Impuscatu', el nu stia ce se-ntampla in tara saracu', ca daca ar fi stiut am fi dus-o mai bine. Imi dau lacrimile, nu alta, ca nu stiu "cei in drept" ca-i plin de braconieri si nu mai e pic de vanat.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde flandra pe 22 Ian 2008, 16:30

...care sunt mai braconieri ?...vanatorii sau ''cei in drept'' ?...
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Keiler pe 22 Ian 2008, 16:43

Hmmm. Greu de dat un raspuns. :wink:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde flandra pe 22 Ian 2008, 17:02

Ne racim gura de pomana....adevarul este ca fondurile bine gestionate sunt si cele fara braconieri...si asta spune multe zic eu...
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Ursus2006 pe 22 Ian 2008, 19:42

viorel_vio scrie:pt greierul.Tu chiar esti vanator?



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tare de tot !!! :lol: :lol: :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate