Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:52

permisul, examenul si calificarea de vinätor

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde ing. Paul Jung pe 17 Noi 2008, 09:23

Am deschis un topic nou. Nu am gäsit nimic autocritic pe forum. Sint forumisti care vineazä in diferite täri. Ce pärere aveti de calificarea vinätorului ( calitate , modalitate, exigentä, seriozitate, calificarea examinatorilor etc. Cred cä este o discutie care meritä.
Und si cum se deosebeste trägätorul der prädätor , ingrijutorul si fudulul cu arma scumpä. Unde incepe si unde se terminä calitatea de vinätor in RO
Pärerea personalä din cei care ii cunosc eu:
Arme: Habar nau
Eticä: In functie de cine dä tonul si de cite pahare s-au consumat.
Cunostiinte despre vinat, comportamentul vinatului etc. foarte slabe adeseori subjective
telul vinätorii: Prada si trofeul nu activitatea
calificarea: mostenitä sau autodidacti in rest zero.
Cursul si bibliografia folositä (din 4 Judete o cunosc) jalnic.
Lectori: Functionari izolati geografic si legislativ in zona lor.

De la toate existä exceptii dar in general cam asa este.

Am fäcut permisul in RO si in germania. Sintlumi intre ele. Nu vrea sä comentez cä fiecare se crede cel mai bun dar unele cunostiinte generale minime sint vitale uneori.

dacä un vinätor nou ( nu tinär) stie de boc dar nu stie de jucstapuse
Stie cind se deschide la mistret dar nu-l interesaezä selectia
Trage in cap sau git la 120m si se mindreste cu asta ( chiar si aici in forum)
Trage cu breneck la 100m si se mindreste cä a nimerit un porc de 100kg ( ce energie are glontul la 100m??) la intrebarea unde l-a nimerit räspunsul este nu stiu cä am tras 5 insi in el. ETC.

Un pic de autocriticä n-ar strica nici aici in forum.
Atentie la neobogätasii cu pretentii la vinätoare care au arme pe minä si se cred agentul 007 bond. Sint periculosi pe teren.
Astept comentarii.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde drsoicatd pe 17 Noi 2008, 12:06

I have a bad feeling! :roll: :lol: :roll:
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde cybelle pe 17 Noi 2008, 15:28

mda.
cu respect marturisesc dn. ing. JUNG... e cam radicala treaba.
poate :D o sa auzim si parerile altora...
da chiar asa de slaba sa fie "natiunea:" vanatorilor... din ziua de azi :?: :roll:
si chiar asa de "buni " sa fie unii si de "slabi" sa fie altii???
:wink:
respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Marius pe 17 Noi 2008, 18:25

Diferenta dintre vanatorii romani si cei germani, diferenta dintre vanatoarea in RO si cea din Germania, este de fapt, diferenta dintre Romania si Germania. E o diferenta notabila? Desigur.
In afara de cele spuse mai sus de ing. Paul Jung as mai observa ca in ciuda calificarii extraordinare a vanatorilor germani, o parte din ei (cei care isi permit) ravnesc dupa trofeele romanesti, pentru ca la ei numarul a inlocuit de mult calitatea.
Arme: Habar nau
Eticä: In functie de cine dä tonul si de cite pahare s-au consumat.
Cunostiinte despre vinat, comportamentul vinatului etc. foarte slabe adeseori subjective
telul vinätorii: Prada si trofeul nu activitatea
calificarea: mostenitä sau autodidacti in rest zero.
Cursul si bibliografia folositä (din 4 Judete o cunosc) jalnic.
Lectori: Functionari izolati geografic si legislativ in zona lor.

De la toate existä exceptii dar in general cam asa este.


Eu sunt foarte norocos sa vanez intre oameni care nu se inscriu in tiparul jalnic prezentat de tine. Sunt sigur ca mai exista suficiente alte exceptii. Unii sunt chiar aici pe forum.

Neobogatasii care se cred James Bond nu sunt cu nimic mai periculosi decat saracii betivi sau oricare alte categorii. Daca s-ar analiza cauzele accidentelor de vanatoare s-ar constata ca cei care au apasat tragaciul ucigas sunt din toate categoriile sociale, numitorul comun fiind neatentia si neglijarea regulilor.

Un pic de autocriticä n-ar strica nici aici in forum.

Ca sa fie autocritica, mai intai trebuie sa arati ca esti de-al nostru, altfel e critica si nu ne face placere. Stiu ca am pantalonii rupti in cur, nu e nevoie sa-mi atraga atentia altcineva, nu-mi face placere.

ing. Marius Cocarla

PS Acest forum este dovada cea mai buna ca treaba nu e chiar asa trista cum spui tu. Aici gasesti oameni care stiu multe despre arme, optice sau echipamente, aici sunt persoane care stiu bine despre ce e vorba in vanatoare, tot aici am observat o dorinta comuna de a acumula cunostinte din domeniu. "Etica paharului" cu siguranta n-am vazut-o pe aici.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde drsoicatd pe 17 Noi 2008, 18:51

I still have a bad feeling! :mrgreen:
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde cybelle pe 17 Noi 2008, 22:33

:lol: :lol: :wink:
marius ..ca intotdeauna: CORECT SI LA OBIECT
==> buna faza cu "gaura din pantaloni"... :lol: :lol:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde ing. Paul Jung pe 17 Noi 2008, 22:37

Mersi pentru räspunsuri. N-am vrut sä jugnesc pe nimeni. Nici sä judec asupra vinätorii perfecte sau ce este sau ce ar pute fii. Dacä n-asi fii de aceeasi pärere cä in forum sint oameni competenti si seriosi nu contactam si nu-mi exprimam pärerea. Ca sä fiu "de-al nostru" ce conditii trebuie sä indeplinesc in afarä de pasiunea comunä?
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde ing. Paul Jung pe 17 Noi 2008, 22:48

Stimate Marius,imi cer scuze dacä critica a jignit . N-a fost si nu este intentia mea. Totusi m-asi bucura sä aud comentarii la subiect. Nu contest calitatea si calificarea persoanelor in sine dar critic felul superficial in care se poate ajunge vinätor. Nu mä refer la birocratie nici la pret ci doar la cursurile de pregätire si cerintele la examen. Poate am provocat cu experienta mea redatä ad literam mai inainte.Este träit de mine exact cum am scris. Si mai am multe de objectat in rindurile "noastre" In unele mä regäsesc insumi cu surprindere.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde ing. Paul Jung pe 17 Noi 2008, 22:52

drsoicatd scrie:I still have a bad feeling! :mrgreen:


About what?
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde ing. Paul Jung pe 17 Noi 2008, 23:06

In afara de cele spuse mai sus de ing. Paul Jung as mai observa ca in ciuda calificarii extraordinare a vanatorilor germani, o parte din ei (cei care isi permit) ravnesc dupa trofeele romanesti, pentru ca la ei numarul a inlocuit de mult calitatea.

Turismul dupä trofee cred cä nu e tipic vinätorului mediu. Sint vinätori ca oriunde probabil care pretind trofee , altii evnimentul iar altii activitatea in intregime. Toti au o justificare. Dacä o practicä cu cumpätare moralä ( eticä)
Selectia de trofee este väzutä critic in occident. Interesele sint de altä nuantä, anume de a reduce populatiile. De ce? Pentru cä un vinätor persoanä fizicä arendeazä o suprafatä de teren si o administreazä dupä buna lui stiintä sau interes. Deci vrea vinat mult si frumos si sänätos si diversificat. Deci ce face? Creste populatia ca sä aibä ce recolta. Si ca sä nu stea 20 de nopti la pindä ca sä vadä un mistret. Si nici invitatii lui.
Apoi pocneste de ciudä dacä vecinul puscä mai mult. De obicei vinatul lui. Deci hräneste in limita legii, se ingrijeste etc. Asta-i treaba in germania cu sistemul de arendare.
Vinez si in alsacia. Sistemul e asemänätor dar diferä complet de restul frantei. Administrare in regie proprie sistem Ajvps. Nici unul nici altul nu e perfect. Si nici eu nu am solutia optimä universal valabilä.
O intrebaredin nou. Am 40 de Hektare de päsune. Mistretii mi-o intorc de 2 ori pe an. Cine mä despägubeste??
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde violiv pe 18 Noi 2008, 12:53

Bine ati venit printre noi! Am urmarit postarile dumneavoastra si recunosc o doza de curiozitate si una de nemultumire. Din ambele avem si noi destule.
Din punctul meu de vedere si calea de urmat in Ro pentru a ajunge vanator cu acte este anevoioasa. Eu as vrea sa fie cam cum e in multe din cele cateva zeci de state ale "inamicului" de peste ocean. Poate ca n-ar ajunge ei nici pana la genunchiul broastei cu titlul de vanator si ce presupune acesta in acceptiunea engleza sau germana sau austriaca sau ungara dar inca au libertatea de a se opri la marginea drumului in primul magazin din care sa-si cumpere o arma, munitie si autorizatie la un animal, sa incerce sa-l gaseasca si sa-l impuste (ca vanatoare nu e asta dupa acceptiunea "clasicilor") apoi sa-l manance cu prietenii si sa nu mai mearga pe campuri dupa animale in viata lui daca n-are chef sau sa mearga si maine daca i-a placut.
Toata stima pentru cei care incearca sa "innobileze" notiunea de vanatoare, s-o faca apanajul unei anume clase (nu neaparat cei mai bogati sau cei mai cu titluri dar e musai sa fie o clasa aparte) - e visul lor si-l pot duce mai departe. Insa nu suport neam faptul ca incearca sa ma constranga si pe mine sa urmez aceeasi cale. Eu le las libertatea de a face cum doresc, sa mi-o lase si ei mie pe cea de a merge la vanatoare asa cum mergea strabunicul meu inainte sa se adopte prima lege a vanatorii si pe plaiurile noastre (asta importata tot de la nemti - ca mureau de ciuda ca la noi poate vana oricine)...Cam asta este opinia mea, din cauza ei mi-am atras multe dojane chiar si printre colegii de forumuri.
In ce priveste modul de administrare e foarte clar ca presiunea asupra mediului este enorma in Europa si natura nu mai face fata singurica in foarte multe cazuri. Singura cale este s-o ajutam si asta costa si costa mult. Cum chestiile facute de stat nu s-au dovedit prea eficiente nici in state mult mai solide ca al nostru pare ca numai initiativa privata va reusi sa faca sa putem vana in continuare.

In ce priveste stiinta vanatului, in orice grupusor de 2-3 oameni cu care am fost la vanatoare am gasit macar pe unul care sa ma invete cate ceva despre animale - poate ca au fost empirisme dar izvorata dintr-o lunga observatie nu mai sunt chiar atat de "pe dinafara".
La capitolul "arma" aveti dreptate - cele mai putine cunostinte le au vanatorii nostri exact despre arma cu care vaneaza si cartusele pentru ea. Dar asta se schimba constant de la zi la zi - e greu de vazut de afara, mai ales cand nu prea ai cum compara cu ce a fost acum 5 sau 10 ani dar progresul este evident si eu il intalnesc zi de zi - din pacate intalnesc si ignoranta in aceeasi masura. E foarte greu sa reeduci o natie, sa-i faci sa invete ceva ce au stiut candva dar le-a fost interzis zeci de ani. Cu toata stiinta lor superioara, am intalnit si "vanatori" germani si englezi care-si alesesera armele dupa pret sau dupa energia calibrului (cat mai mare, bine-nteles!) si cu foarte putina legatura cu situatia din teren iar legatura lor cu arma respectiva era minuscula - adica stiau unde e tragaciul....si cam atat.


Eu trag de preferinta in cap sau gat chiar si peste 120 m (cu glont, normal) si ma mandresc cu asta ba chiar recomand aceasta maniera. Tot n-am inteles nici pana acum unde e problema acestui fel de a trage si de ce ar fi mai buna o lovitura la torace....Dar doresc explicatii pertinente, cu notiuni de balistica externa si terminala, de anatomie a animalului respectiv, etc...si nu barbologie clasica lasata din stramosi care vanau cu arcul...
E foarte adevarat ca daca esti un "nobil vanator" cu palariuta cu panas si o dublu-expres "clasica", eventual intr-un calibru la fel de clasic si de peste 100 ani e peste putinta sa aplici o lovitura sigura la cap la peste 100 m pentru ca astea-s limitele armelor respective. Cum la fel de greu este sa te "inarmezi" cu o foarte moderna semi-automata cu glont (parca nemtii cei traditionalisti fac vreo 4 marci diferite, depasindu-i si pe americani la acest capitol), cu teava scurta si dotata cu un sistem de ochire deschis catastrofic zis "de goana" sau, mai nou, un red-dot cu cerc cu imaginea de 10 cm la 100 m si sa reusesti cu acesta configuratie o lovitura precisa la cap gat la peste 100 m.
Vi se pare ca aceasta maniera de a folosi armele denota o mare "stiinta" despre ele? Cu scuzele de rigoare, dinspre mine se vede altfel. Si chiar nu ma intereseaza daca stie cate suruburi are arma lui sau ce curba balistica are calibrul folosit pe hartie atata vreme cat, principial, e cu totul pe langa problema. Si nu fabricantul a fost ce le-a impins arma in mana in asa fel construita ci piata a cerut-o - adica, vrem o arma mica si manevrabila da' cu glont sa fie, cu care sa tragem la fel ca si cu lisa cu care ne-am invatat pana acum, da' poate vreo 10-20 m mai departe.....si nu cumva sa trageti la cap ca-i riscant, e foarte greu sa-l nimeresti. Oare unde o fi "logica nemteasca" a amputarii efective a armelor cu glont ca posibilitati pentru a le folosi in locul liselor in exact aceleasi situatii???????

Inca o data: bine ati venit printre noi si va doresc sedere lunga si muuulte lucruri noi pe care sa le aflam unii de la ceilalti!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde ing. Paul Jung pe 19 Noi 2008, 01:11

violiv, mersi pentru pozitia clarä si detaliat argumentatä. Riscul de a ränii neletal este mai mare la cap sau git decit la torace. Atit, alt argumenz nu gäsesc. Pentru mine este mai mare succesul unei lovituri la 3-4 cm de unde am vrut decit una 3-4 cm pe lingä unde am vrut la git ca apoi sä mai tragä 3-4 colegi in vinat pentru a-l räpune. dar fiecare este räspunzätor de focul si de glontele lui. Desigur sint tentatii dar eu personal n-asi opta pentru generalizarea lovitturii in git sau cap.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde violiv pe 19 Noi 2008, 10:01

Nici eu n-am generalizat. Am constatat si eu in practica de zi cu zi ca nu se prea stie a se trage cu glont - dupa mine este o stiinta aparte si poti trage 50 ani cu lisa dar asta nu inseamna ca vei trage perfect cu glont din prima incercare. Daca la lisa imi permit si focuri mai putin sigure, imi permit sa trag in situatii "mai peste mana", la glont nu trag decat atunci cand am vizualizat deja locul unde va ajunge glontul, atunci cand sunt cat se poate de sigur pe executarea focului. Nu este o deprindere neaparat vanatoreasca ci mai degraba din tir-ul practicat in tinerete. E foarte posibil sa fi trecut pe langa ocazii bune de a trage, vanatoreste vorbind, dar am preferat o oarecare siguranta. In plus, sunt suficient de constient de ce pot face cu arma si nu scap nicio ocazie sa mai trag o jumate de cutie de cartuse in poligon. Prefer un foc bine tintit, curat, in conditii optime decat lansarea unui glont spre o tinta in ideea ca poate o voi nimeri. Sunt perfect constient ca urmaresc o "performanta" a tir-ului poate nepotrivita la vanatoare dar este deja o deformatie - cum momentul focului imi consuma toate resursele psihice, vechiul reflex intervine....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde AVIN pe 19 Noi 2008, 10:06

Si eu trag doar la gat si cap. Nu am avut nici o situatie in care odata lovit in aceste zone vanatul sa mai faca macar un pas. Bineinteles, este vorba de situatiile in care animalul sta pe loc si am o pozitie buna. La goana este altceva, am mai nimerit si in toracele mistretului. Oricum, in aceste cazuri din cauza corectiilor gresite situatiile in care se ajunge la mutilari si rani neletale in zona capului - gen mandibule rupte - sunt mult mai frecvente decat in cazul tirului la panda.
Intotdeauna mi-au placut loviturile curate si de mare acuratete care asigura o moarte rapida si fara chinuri a vanatului eliminand totodata riscul de a pleca ranit.
AVIN
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 03 Ian 2007, 11:52

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde ing. Paul Jung pe 19 Noi 2008, 11:47

Inseamnä cä vorbim de acelasi lucru. Si tirul in sine e o emotie träitä la vinätoare, indiferent de "calitatea" piesei care apare in lunetä sau cätare.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Adrian S pe 19 Noi 2008, 14:34

AVIN scrie:Si eu trag doar la gat si cap.... am mai nimerit si in toracele mistretului.....


Modestia ne caracterizeaza. :wink:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde AVIN pe 19 Noi 2008, 17:01

Adrian S scrie:
AVIN scrie:Si eu trag doar la gat si cap.... am mai nimerit si in toracele mistretului.....


Modestia ne caracterizeaza. :wink:


Reciteste cu ATENTIE postul meu si poate vei intelege ce am scris si apoi reciteste-l pe al tau pentru a vedea ce "ne/te caracterizeaza"... :wink: Daca este nevoie de traducere, iti stau la dispozitie :mrgreen:
AVIN
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 03 Ian 2007, 11:52

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Adrian S pe 20 Noi 2008, 08:38

AVIN scrie:
Adrian S scrie:
AVIN scrie:Si eu trag doar la gat si cap.... am mai nimerit si in toracele mistretului.....


Modestia ne caracterizeaza. :wink:


Reciteste cu ATENTIE postul meu si poate vei intelege ce am scris si apoi reciteste-l pe al tau pentru a vedea ce "ne/te caracterizeaza"... :wink: Daca este nevoie de traducere, iti stau la dispozitie :mrgreen:


Nu raspund la provocari. :D
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Adrian S pe 20 Noi 2008, 08:55

Dar totusi,
Draga Avin, chiar nu trebuie sa te "jignofesti" ca mai tragi din cand in cand si in toracele mistretului. Se mai intampla si altora. :D

Cred ca eu ar trebui sa-ti traduc ceea ce am scris. Imi pare rau ca nu ai inteles, din prima (sper sa o faci pana la urma) spiritul de gluma adoptat.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Adrian S pe 20 Noi 2008, 08:56

Adrian S scrie:Dar totusi,
Draga Avin, chiar nu trebuie sa te "jignofesti" ca mai tragi din cand in cand si in toracele mistretului. Se mai intampla si altora. :D

Cred ca eu ar trebui sa-ti traduc ceea ce am scris. Imi pare rau ca nu ai inteles, din prima (sper sa o faci pana la urma) spiritul de gluma adoptat.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde AVIN pe 20 Noi 2008, 12:35

Daca tu zici ca a fost un spirit de gluma, nici o problema :)
AVIN
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 03 Ian 2007, 11:52

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Marius pe 24 Noi 2008, 22:48

ing. Paul Jung scrie:Stimate Marius,imi cer scuze dacä critica a jignit . N-a fost si nu este intentia mea. Totusi m-asi bucura sä aud comentarii la subiect.


Imi cer si eu scuze pt. un raspuns prea acid.

Este stiut faptul ca la noi poti deveni vanator fara sa deosebesti curca de becatina sau carabina de arma lisa. Acest fapt nu cred ca poate fi schimbat de noi si din pacate, lucrurile pe care ar trebui sa le invete "in scoala" inainte de a deveni vanator, trebuie sa le invete dupa aceea.

Totusi, cred ca este important pt. fiecare nou vanator sa fie condus de anturaj pe calea corecta, spre cunoasterea tuturor celor necesare in vanatoarea ce o practica, spre o conduita legala si etica.
Din pacate, uneori se inatmpla exact pe dos: anturajul "strica" vanatorul.

Eu mai am destule de invatat despre ceea ce ma pasioneaza, rata si gasca. Atunci cand m-am facut vanator nu stiam nimic despre asta. Absolut nimic. Pe masura ce mi-am definit pasiunea, si anume faptul ca ma intereseaza foarte putin vanatul mare si vanatul mic sedentar si foarte mult pasarile de pasaj, rata, gasca dar si porumbelul sau turturica, am simtit nevoia sa stiu tot mai multe despre vanatoarea la aceste pasari precum si despre ele (etologie, subspecii, metode si strategii de vanatoare, etc.) Am stat zeci de nopti pe forumuri americane chinuindu-ma cu o engleza ce nu o stapanesc suficient, am incercat sa invat cat mai multe de la un iugoslav, gid profesionist de vanatoare de rata si gasca de 28 de ani, am citit reviste, carti si almanahuri, am uzat paginile Determinatorului ilustrat editat de SOR, am citit 99 % din ce s-a scris pe aceste forumuri si in cele din urma, dar nu in ultimul rand, am incercat sa iau ceea ce am gasit bun la colegii mei de vanatoare care m-au calauzit cand eram incepator. Am cheltuit pe chematori si diverse echipamente si accesorii mai mult decat au cheltuit altii pe arme scumpe. Mai presus de toate astea, am iesit mult la vanatoare si am experimentat multe.

Este esential, cred eu, ca orice vanator sa fie suficient de preocupat de pasiunea sa, astfel incat sa doreasca sa evolueze si astfel sa citeasca, sa urmareasca forumuri, emisiuni, orice gaseste legat de vanatoare.

Fiecare din noi trebuie sa ne straduim sa fim mai buni (iar prin asta inteleg nu doar sa fim mai priceputi in a dobandi vanatul dorit, dar si in a-l respecta suficient incat cateodata sa ne abtinem sa apasam tragaciul) si sa incercam sa imprimam si colegilor nostri conduita corecta.

In concluzie, trebuie sa spun ca la noi, permisul nu are legatura cu (,) calificarea de vanator.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Ghinda pe 14 Mai 2009, 10:39

Ghidusia asta este pe site MADR, proiecte legislative aflate in avizare interna, deci va aparea pe piata.
Enjoy or bad?



MINISTERUL AGRICULTURII, PĂDURILOR ŞI DEZVOLTĂRII RURALE


ORDIN
NR. ____/______ 2009
privind aprobarea Regulamentului pentru obţinerea permiselor de vânătoare şi pentru preschimbarea permiselor de vânătoare aflate în uz



Având în vedere dispoziţiile art. 28 din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul dispoziţiilor art. 7 alin. (6) din Hotărârea Guvernului nr. 8/2009 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale,
ministrul agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale emite următorul ordin:

Art. 1. Se aprobă Regulamentul pentru obţinerea permiselor de vânătoare şi pentru preschimbarea permiselor de vânătoare aflate în uz prevăzut în anexa care face parte intergrantă din prezentul ordin.
Art. 2. Autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură, organizaţiile vânătoreşti gestionare de fonduri cinegetice, în drept să elibereze permise de vânătoare şi asociaţiile, uniunile sau federaţiile naţionale de profil recunoscute la nivel naţional şi internaţional şi înfiinţate prin lege aplică prevederile prezentului ordin.
Art. 3. Controlul aplicării prevederilor prezentului ordin se asigură, în condiţiile legii, de autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură, de inspectoratele teritoriale de regim silvic şi de vânătoare, precum şi de organele abilitate ale Ministerului Internelor şi Reformei Administrative, potrivit limitelor de competenţă.
Art. 4. (1) Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul nr. 635 din 2 septembrie 2004 pentru aprobarea Regulamentului privind dobândirea permisului de vânătoare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 853 din data de 17 septembrie 2004 şi Ordinul nr. 1125 din 25 octombrie 2005, privind aprobarea modelului de permis de vânătoare şi a Regulamentului privind tipărirea, gestionarea, distribuirea, eliberarea şi anularea permisului de vânătoare publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1005 din data de 14 noiembrie 2005.



MINISTRU,

Ilie SÂRBU


Anexa
la ordinul ministrului agriculturii,
padurilor si dezvoltarii rurale nr. _____/2009


REGULAMENT
pentru obţinerea permiselor de vânătoare şi pentru preschimbarea permiselor de vânătoare aflate în uz


CAPITOLUL I: Dispoziţii generale

Art. 1. Permisul de vânătoare permanent şi permisul de vânătoare temporar prevăzute de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare atestă dreptul titularului de a practica vânătoarea, în condiţiile legii.
Art. 2. (1) Permisul de vânătoare permanent se eliberează doar solicitanţilor care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 28 alin. (3) din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Permisul de vânătoare permanent se poate dobândi doar în limita locurilor vacante existente la fiecare organizaţie vânătorească, stabilite în funcţie de suprafaţa fondurilor cinegetice gestionate de aceasta şi de zona geografică în care se găsesc fondurile de vânătoare, în conformitate cu prevederile art. 5 alin. (3) din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
Art. 3. (1) Numărul de locuri vacante existente la fiecare organizaţie vânătorească se face public prin afişarea unui anunţ însuşit de către conducerea executivă a fiecărei organizaţii vânătoreşti, anterior examenului.
(2) Numărul de locuri vacante va fi confirmat, prin semnătură, de comisia de examinare.
Art. 4. Permisul de vânătoare temporar se eliberează apatrizilor cu domiciliul în străinătate şi cetăţenilor străini care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 28 alin. (4) din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
CAPITOLUL II: Procedura de obţinere a permiselor de vânătoare
Secţiunea 1. Permisul de vânătoare permanent
1.1. Pregătirea teoretică şi practică
Art. 5. (1) Candidatul pentru dobândirea permisului de vânătoare permanent va solicita în scris conducerii uneia sau mai multor asociaţii de vânătoare înscrierea acestuia pentru pregătirea practică şi teoretică în vederea obţinerii permisului de vânătoare.
(2) Cererea, întocmită conform modelului prezentat în anexa nr. 1, depusă la organizaţia vânătorească, primeşte număr de înregistrare din registrul curent de corespondenţă al organizaţiei vânătoreşti.
(3) Cererea se analizează de către conducerea executivă a organizaţiei vânătoreşti sau a unui împuternicit al acesteia, iar hotărârea se comunică în scris solicitantului în termen de 30 de zile de la data depunerii cererii, conform modelului prezentat în anexa nr. 2 la prezentul regulament.
(4) Dacă cererea a fost aprobată, în comunicarea prevăzută la alin. (3) se menţioneaza şi denumirea grupei de vânători la care a fost repartizat pentru efectuarea perioadei de practică.
(5) Odată cu comunicarea prevăzută la alin. (3) se transmite şi fişa de practică întocmită conform modelului prezentat în anexa nr. 3 la prezentul regulament.
(6) Perioada de practică începe de la data comunicării de repartizare prevăzută la alin. (1).
Art. 6. Numărul solicitanţilor pentru pregatirea practică este nelimitat.
Art. 7. (1) În perioada de pregătire teoretică şi practică fiecare candidat va participa la:
a) 40 ore de pregătire teoretică organizată de asociaţia de vânătoare la care solicită să devină membru;
b) o instruire practică privind portul şi mânuirea armei de vânătoare, precum şi la o şedinţă de tragere cu arma de vânătoare la punct fix şi la talere în poligon.
c) 5 acţiuni de vânătoare colectivă, îndeplinind succesiv rolul de gonac şi de asistent în stand, lângă un vânător cu experienţă;
(2) Acţiunile prevăzute la alin. (1) se vor desfăşura din punct de vedere cronologic în ordinea prezentată la alin. (1).
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) lit. c), în situaţia în care pe fondul cinegetic unde a fost repartizat candidatul nu se organizează în totalitate acţiunile prevăzute la lit. c), asociaţia va asigura realizarea acestora prin participarea candidatului pe alte fonduri cinegetice aflate în gestiunea sa sau prin compensarea cu activitati de gospodărire a fondului cinegetic.
Art. 8. (1) După efectuarea pregătirii teoretice prevăzută la art. 7 alin. (1) lit. a), practicantul va primi o adeverinţă de absolvire, din partea organizaţiei vânătoreşti sau a clubului de vânătoare la care a efectuat pregătirea teoretică, conform modelului prevăzut în anexa nr. 4 la prezentul regulament.
(2) După realizarea acţiunilor prevăzute la art. 7 alin. (1) lit. b), practicantul va primi un certificat de instruire în poligon, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5 la prezentul regulament.
(3) La fiecare acţiune practică la care participă, practicantul va prezenta fişa de practică, pentru ca organizatorul, împuternicit de către asociaţie/club/filială, să înscrie datele cu privire la acţiunea respectivă conform formularului.
Art. 9. (1) Responsabilitatea convocării practicantului la acţiunile menţionate la art. 7 revine conducerii executive a organizaţiei vânătoreşti sau a clubului de vânătoare la care este înscris pentru acţiunile prevăzute la lit. a) şi b) şi organizatorului grupei pentru acţiunile prevăzute la lit. c).

1.2: Programarea examenului
Art. 10. (1) Examenul pentru dobândirea permisului de vânătoare permanent se organizează anual, la aceeaşi dată şi în acelaşi loc pentru toate organizaţiile vânătoreşti cu sediul în acelaşi judeţ, conform aprobării autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură.
(2) În situaţia în care organizaţiile vânătoreşti cu sediul în municipiul Bucureşti solicită examinarea unui număr mai mare de 50 de candidaţi/organizaţie, examenul se poate organiza separat pentru fiecare organizaţie vânătorească.
Art. 11. (1) Programarea examenului se va face în urma analizei propunerilor organizaţiilor vânătoreşti interesate, transmise în scris de acestea, cu cel puţin 30 de zile inainte de data solicitată, la autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură.
(2) Organizaţiile vânătoreşti care nu solicită organizarea examenului în termenul prevăzut la alin. (1), pentru judeţul în care îşi au sediul, pierd acest drept în anul respectiv.
Art. 12. Autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură va comunica organizaţiilor vânătoreşti interesate data care a fost aprobată pentru organizarea examenului în fiecare judeţ.
Art. 13. (1) Organizaţiile vânătoreşti interesate de susţinerea examenului în cadrul unui judeţ vor stabili de comun acord locul de organizare şi desfăşurare a examenului, având obligaţia de a suporta în comun, proporţional cu numărul de candidaţi, cheltuielile ocazionate de desfăşurarea acestuia.
(2) Plata indemnizaţiei pentru membrii comisiei de examinare va fi efectuată în ziua examenului de organizaţia cu cel mai mare număr de candidaţi, în contul căreia celelalte asociaţii vor vira, cotă-parte din indemnizaţie, proporţional cu numărul candidaţilor.
1.3. Înscrierea candidaţilor pentru examen
Art. 14. (1) Pentru fiecare candidat care solicită participarea la examen, dosarul de examen trebuie să conţină în mod obligatoriu, în original sau copie legalizată, următoarele documente:
a) actul de identitate
b) cererea prin care se solicită înscrierea în cadrul organizaţei vânătoreşti, prevăzută la art. 5 alin. (2);
c) comunicarea, din partea conducerii organizaţiei vânătoreşti la care solicită înscrierea, privind repartizarea solicitantului, prevăzută la art. 5 alin. (3);
d) adeverinţa de absolvire prevăzută la art. 8 alin. (1);
e) certificatul de instruire în poligon prevăzut la art. 8 alin. (2);
f) fişa de practică prevăzută la art. 5 alin. (5) şi completată potrivit art. 8 alin. (3), însuşită de candidat, de organizatorul activităţilor practice şi avizată de conducerea executivă a organizaţiei vânătoreşti sau a clubului de vânătoare la care a efectuat practica;
g) comunicare de la organele de poliţie (certificat de cazier judiciar), din care să rezulte că nu a fost condamnat în ultimii 3 ani pentru fapte care sunt încadrate ca infracţiuni de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
h) declaraţie pe propria răspundere, autentificata la notariat, din care să reiasă faptul că în ultimii 3 ani nu a săvârşit fapte care sunt încadrate ca infracţiuni de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, întocmită conform modelului prezentat în anexa nr. 6;
(2) Dosarul de examen se completează de către candidat cu documentele prevăzute la alin. (1), se depune la sediul organizaţiei vânătoreşti al cărei membru doreşte să devină şi se înregistrează în registrul curent de corespondenţă al acesteia cu cel puţin 10 zile înainte de organizarea examenului, iar lista candidaţilor se transmite autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură cu cel puţin 5 zile înainte de data examenului.
(3) La înregistrarea dosarelor, organizaţia vânătorească întocmeşte, pentru fiecare dosar, câte o fişa de evidenţă a documentelor prezentate, certificată, sub semnătură, de către conducerea executivă a organizaţiei vânătoreşti sau de un împuternicit al acesteia.
(4) Dosarele de examen completate şi înregistrate anterior intrării în vigoare a prezentului regulament rămân valabile până la data examenului, în condiţiile Ordinului nr. 635 din 2 septembrie 2004 pentru aprobarea Regulamentului privind dobândirea permisului de vânătoare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 853 din data de 17 septembrie 2004.
Art. 15. Prezentarea incompletă a dosarelor prevăzute la art. 14 şi/sau întocmirea vicioasă a documentelor depuse conduc la neadmiterea participării la examen a candidaţilor în cauză.

1.4. Pregatirea şi examinarea candidaţilor
Art. 16. Pregătirea teoretica şi practică a candidaţilor se realizează în cadrul asociaţiilor de vânătoare la care aceştia sunt înscrişi, folosindu-se materiale didactice proprii în domeniul cinegetic pentru pregătirea practică, iar pentru cea teoretică, literatura de specialitate şi legislaţia în vigoare.
Art. 17. (1) Pentru examinarea candidaţilor autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură va elabora o culegere de întrebări şi răspunsuri privind examenul de vânător, pe care îl va publica pe site-ul propriu.
(2) Intrebările şi răspunsurile prevăzute la alin. (1) vor fi elaborate de un grup de specialişti din instituţii abilitate în domeniul cinegetic, stabilit prin ordin al conducătorului autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură.
(3) Culegerea prevăzută la alin. (1) se aprobă prin ordin al conducătorului autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură şi va conţine minim 400 de întrebari, fiecare întrebare având cate 3 răspunsuri preformulate, din care unul va fi corect.
(4) Întrebările şi răspunsurile menţionate la alin. (3) vor fi formulate având în vedere noţiuni relevante privind domeniul cinegetic din:
- biologia speciilor de faună de interes cinegetic;
- legislaţia internă şi internaţională;
- etică vânătorească;
- chinologie;
- boli ale vânatului;
- balistica arme de vanatoare;
- etc.
Art. 18. (1) Examinarea candidaţilor se face de o comisie de examinare formată din:
a) doi reprezentanţi cu studii superioare de lungă durată, absolvenţi ai unei instituţii de învăţământ superior în care au studiat vânatul şi vânătoarea şi care deţin permis de vânătoare, din cadrul organismului specializat existent în cadrul autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură;
b) doi reprezentanţi cu studii superioare de lunga durată, absolvenţi ai unei instituţii de învăţământ superior în care au studiat vânatul şi vânătoarea şi care deţin permis de vânătoare, din cadrul asociaţiilor, uniunilor sau federaţiilor naţionale de profil recunoscute la nivel naţional şi internaţional şi înfiinţate prin lege;
(2) Nominalizarea persoanelor prevăzute la alin. (1) lit b) se transmite la autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură cu minim cinci zile lucratoare anterior datei programate pentru examenul respectiv.
(3) Funcţia de preşedinte al comisiei stabilite la alin. (1) revine conducătorului organismului specializat în domeniul cinegetic existent în cadrul autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură sau unui împuternicit al acestuia.
(4) Membrii comisiei de examinare au dreptul la indemnizaţie de examinare, acordată potrivit prevederilor art. 13.
Art. 19. Hotărârile comisiei stabilite la alin. (1) se iau prin majoritate simplă, iar în situaţii de paritate, votul preşedintelui este decisiv.
Art. 20. (1) Comisia de examinare se întruneşte la datele, orele şi locurile stabilite de către autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură pentru extragerea testelor de examinare şi a grilelor de verificare şi, respectiv, pentru susţinerea examenului.
(2) Testele prevăzute la alin. (1) conţin 30 de întrebări din cele stabilite potrivit art. 17.
Art. 21. Comisia de examinare îşi poate desfăşura activitatea în prezenţa obligatorie a minim trei membri.
Art. 22. (1) Comisia de examinare are următoarele atribuţii privind examenul:
a) stabileşte testele tip grilă care se vor folosi pentru examen şi grilele de verificare, le multiplică şi le introduce în plicuri care se sigilează la sediul autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură;
b) verifică dosarele candidaţilor, existente la organizaţiile vânătoreşti în vederea susţinerii examenului, prezentate de conducerile executive ale acestora;
c) întocmeşte şi prezintă public prin afişare cu cel puţin 30 de minute înainte de ora programată pentru desfăşurarea examenului rezultatele verificării dosarelor, menţionând candidaţii ale căror dosare au fost admise şi au dreptul de a participa la examen, precum şi pe cei ale căror dosare au fost respinse şi nu au drept de participare la examen;
d) legitimează candidaţii, pe baza actului de identitate, la intrarea acestora în sala de examinare;
e) desigilează, în faţa candidaţilor, testele şi grilele de verificare, distribuie testele şi prezintă modul de desfăşurare a examenului;
f) stabileşte timpul de examinare;
g) anulează testele candidaţilor care încearcă să copieze sau copiază răspunsurile la întrebări;
h) elimină din sala de examinare candidaţii care nu îşi pot completa singuri testele, precum şi candidaţii care nu cunosc limba română şi apelează la traducători neautorizaţi de Ministerul Justiţiei;
i) barează în grilele testelor întrebările la care nu s-a răspuns, apoi verifică fiecare lucrare, punctând în mod corespunzător răspunsurile date;
j) întocmeşte procesul-verbal de examinare într-un număr de exemplare egal nu numărul instituţiilor care au desemnat reprezentanţi în comisia de examinare.
k) prezintă public prin afişare, după corectarea tuturor testelor, rezultatele examenului, declarand promovaţi candidaţii care au răspuns corect la minimum 16 întrebări, respectiv respinşi pe cei care nu realizează acest nivel.
(2) Organizaţiile vânătoreşti care au prezentat candidati la examen iau în copie câte un exemplar al proceselor verbale întocmite cu ocazia examenului.
Art. 23. (1) Candidaţii care au fost admişi să participe la examen, dar care nu l-au promovat, au dreptul la o singură reexaminare, în anul respectiv, la aceeaşi asociaţie sau cu ocazia organizării examenului la alte organizaţii vânătoreşti, potrivit prezentului regulament, cu condiţia depunerii unei cereri în acest sens şi a actualizării documentelor cu valabilitate expirată la data reexaminarii din cele menţionate la art. 14 lit. d), e) şi g).
(2) Locul şi data organizării examenului prevăzut la alin. (1) se stabilesc de către autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură în urma solicitării organizaţiilor vânătoreşti interesate.
(3) Candidaţii declaraţi respinşi şi cu ocazia reexaminarii, dar interesaţi pentru susţinerea altui examen, vor trebui să-şi întocmească un nou dosar pentru dobândirea permisului de vânătoare, în conformitate cu prevederile prezentului regulament.
Art. 25. (1) Documentele de examen sunt constituite din:
a) dosarele candidaţilor;
b) copie de pe procesul-verbal încheiat cu ocazia verificării dosarelor;
c) testele tip grilă corectate şi semnate de comisia de examinare;
d) copie de pe grilele de verificare;
e) copie de pe procesul verbal de examinare.
(2)Documentele prevăzute la alin. (1) se arhivează la sediile organizaţiilor vânătoreşti care au prezentat candidaţi la examen.

1.5. Soluţionarea contestaţiilor
Art. 26. (1) Eventualele contestaţii privind rezultatul probei teoretice din cadrul examenului pentru dobândirea permisului de vânătoare permanent se pot depune, în termen de 5 zile lucrătoare de la data desfăşurării examenului, la sediile organizaţiilor vânătoreşti unde candidatul este înscris.
(2) Organizaţiile vânătoreşti au obligaţia să înainteze contestaţiile primite, împreună cu testele tip grilă corectate, la autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură, în vederea soluţionării acestora, păstrand totodată, o copie de pe aceste teste.
(3) Contestaţiile se soluţionează în termen de 10 zile calendaristice de la data primirii lor, de către o comisie constituită din:
a) conducătorul organismului distinct în domeniul cinegetic din cadrul autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură sau un împuternicit al acestuia;
b) un reprezentant cu studii superioare de lungă durată absolvent al unei instituţii de învăţământ superior în care să fi studiat vânatul şi vânătoarea din cadrul asociaţiilor, uniunilor sau federaţiilor naţionale de profil recunoscute la nivel naţional şi internaţional şi înfiinţate prin lege.
c) un reprezentant al unei instituţii de învăţământ superior care are în programa de învăţământ vânatul şi vânătoarea invitat de către autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură.
(4) Comisia prevăzută la alin. (3) îşi poate exercita atribuţiile în prezenţa a cel putin 2 membri.
Art. 27. În cazul în care contestaţia este admisă, candidatul care a formulat-o va fi declarat promovat şi este în drept de a obţine permisul de vânătoare potrivit legii şi prezentului regulament.

1.6. Eliberarea permisului de vânătoare permanent
Art. 28. Permisul de vânătoare permanent obţinut în condiţiile prezentului regulament se eliberează, în condiţiile legii, de către organizaţiile vânătoreşti licenţiate doar pentru candidaţii proprii declaraţi "promovaţi" la examenul pentru dobândirea permisului de vânătoare, cel mai devreme la 20 zile după data desfăşurării examenului.

1.7. Dispoziţii tranzitorii:
Art. 29. (1) Candidaţii care nu s-au putut prezenta la examen, din motive justificate, dovedite cu documente, se pot prezenta pentru susţinerea examenului la o dată ulterioară potrivit aprobarii autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură.
(2) În situaţiile prevăzute la alin. (1), la dosarul candidatului pentru dobândirea permisului permanent de vânătoare, pe lângă aprobarea prevăzută la alin. (1) se adaugă copii de pe documente oficiale care atestă imposibilitatea prezentării acestuia la data programată pentru susţinerea examenului.
Art. 30. Tematica pentru examenul privind dobândirea permisului de vânătoare permanent cuprinde noţiuni privind:
a) legislaţia în vigoare în domeniul cinegetic şi al armelor de foc şi muniţiilor;
b) biologia speciilor de vânat şi boli ale acestora;
d) organizarea şi practicarea vânătorii;
e) etică vânătorească;
f) balistica armelor de vânătoare;
g) chinologie.
Art. 31. Bibliografia minimă pentru examenul privind dobândirea permisului de vânătoare permanent se pune la dispoziţia celor interesaţi de către autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură, prin publicare pe site-ul acesteia.
Sectiunea 2. Permisului de vânătoare temporar
Art. 32. (1) Condiţiile pe care un solicitant trebuie să le îndeplinească pentru obţinerea permisului de vânătoare temporar sunt cele prevăzute la art. 28 alin. (4) din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Pentru obţinerea permisului de vânătoare temporar solicitantul trebuie să depună, în copie legalizată, următoarele documente:
a) act de identitate;
b) permis de armă şi/sau licenţă de vânătoare, emise de autorităţile competente ale statului în care solicitantul are domiciliul, care atestă faptul că titularul are dreptul de a deţine şi folosi arme de vânătoare, respectiv de a practica vânătoarea;
c) invitaţie din partea gestionarului de fonduri cinegetice, organizator al acţiunii de vânătoare;
d) asigurare împotriva accidentelor la vânătoare, valabilă pe teritoriul României.

CAPITOLUL III. Preschimbarea permiselor de vânătoare aflate în uz
Art. 33. (1) Organizaţiile vânătoreşti licenţiate, gestionare de fonduri de vânătoare, preschimbă documentul "Permis de vânătoare" aflat în uz titularilor membri asociaţi care îl deţin cu documentul "Permis de vânătoare permanent", numai dacă aceştia îndeplinesc condiţiile prevăzute de legislaţia în vigoare referitoare la domeniul cinegetic.
(2). Preschimbarea documentului "Permis de vânătoare permanent" se realizează numai cu reţinerea documentului "Permis de vânătoare" deţinut de titular la acel moment.
Art. 34. (1) Preschimbarea documentelor “Permis de vânătoare” aflate în uz cu documente “Permis de vânătoare permanent” se efectuează în termen de nouă luni de la data intrării în vigoare a prezentului regulament.
(2) După expirarea termenului prevăzut la alin. (1), documentele “ Permis de vânătoare” aflate în uz îşi pierd valabilitatea.
CAPITOLUL IV. Dispoziţii finale
Art. 35. (1) Permisul de vânătoare permanent se vizează periodic, la intervale de 15 ani de la data dobândirii acestuia.
(2) Vizarea permiselor de vânătoare se realizează prin aplicarea unei holograme autoadezive ce conţine inscripţionată menţiunea “Vizat” şi anul în care se aplică aceasta.
(3) Holograma prevăzută la alin. (2) se aplică de către cei în drept să elibereze permise de vânătoare, potrivit legii.
Art. 36. Permisele de vânătoare nevizate în condiţiile art. 35 îşi pierd valabilitatea, iar titularul acestora pierde dreptul de a practica vânătoarea până la vizarea permisului de vânătoare potrivit prezentului regulament.
Art. 35. Anexele 1-5 fac parte integrantă din prezentul regulament.
Anexa nr. 1
Înregistrat la: la Regulament
…………………………
(Organizaţia vânătorească)

Nr. ___________ din _____________
SE APROBĂ,
Conducător executiv/împuternicit






C E R E R E


Subsemnatul ……………………………………………., cetăţean …………………, fiul lui ………………… şi a ………………, născut în anul ……., luna ……..…, ziua ……, în localitatea ……………………., judeţul …………………, domiciliat în …………………, strada ……………., nr. ……, bl ……., sc ……, ap ……, judeţul (sectorul) ………………..., posesor al actului de identitate ……., seria ……., nr. ……………., eliberat de …………….., la data de ………………., cod numeric …………………………..
sunt de profesie ………………………… angajat la …………………………………, în funcţia de ……………………..,
vă rog a-mi aproba înscrierea ca practicant în cadrul organizaţiei vânătoreşti ……………………………………………….. în vederea obţinerii permisului de vânătoare permanent, în condiţiile legii.
Am luat cunoştinţă despre prevederile statutului organizaţiei vânătoreşti ………………………………., pe care mi-l însuşesc şi mă oblig să îl respect, în condiţiile legii.
Declar pe propria răspundere că nu mă aflu în nici una din situaţiile prevăzute de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, şi de Legea privind regimul armelor de foc şi al muniţiilor nr. 295/2007, cu modificările şi completările ulterioare care să îmi interzică obţinerea permisului de vânătoare şi respectiv a permisului de armă.


Telefon acasă ……………………,
Telefon serviciu …………………,
Alte modalităţi de contactare ……………………….


Data: Semnătura:
…………………… …………..
Anexa nr. 2
la Regulament


Organizaţia vânătorească
…………………………

Nr. ___________ din _____________







C O M U N I C A R E

Domnului/doamnei ____________________
Domiciliat (a) în ______________________________________________


Ca urmare a cererii dumneavoastră, înregistrată la organizaţia vânătorească ....................................................... cu nr. ............. din data de ..................., prin care solicitaţi înscrierea pentru pregătirea practică şi teoretică în vederea obţinerii permisului de vânătoare permanent, vă comunicăm acceptul nostru şi vă precizăm că sunteţi repartizat la grupa de vânători a fondului cinegetic nr. ....... denumit .............................. din judeţul ......................., gestionat de organizaţia noastră prin clubul/filiala ...............................
Pentru desfăşurarea acţiunilor practice veţi fi contactat de organizatorul acestora.



Reprezentant legal,
(nume, prenume, funcţia)
















Anexa nr. 3
la Regulament

Organizaţia vânătorească
…………………………
Grupa de vânători
…………………………
AVIZEZ,

Conducător executiv/împuternicit



F I ŞA D E P R A C T I C Ă

a d-lui/d-nei …………………………………

Data începerii practicii …………………………
Fondul cinegetic …………………………

Nr. crt Data Denumirea activităţii la care a participat Documentul în care se regăseşte activitatea (proces-verbal, autorizaţie de vânătoare etc.) Organizator practică Semnătura organizator practică
0 1 2 3 4 5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17



Semnătură practicant

……………........


Anexa nr. 4
la Regulament
Organizaţia vânătorească
……………………………..
Nr. _________/__________









A D E V E R I N Ţ Ă


Se adevereşte prin prezenta că d-l/d-na …………………………………….., fiul/fiica lui ………………………. şi al ……………………. cod numeric personal …………………, domiciliat în ………………………………………………………………. posesor al BI/CI seria …….. nr. ………………. eliberat de ……………………….. la data de ……………., a efectuat în perioada..........……………..............………, cursuri de pregătire teoretică în vederea obţinerii permisului de vânătoare permanent, cu o durată de 40 ore.
S-a eliberat prezenta adeverinţă spre a-i servi la completarea dosarului pentru înscriere la examenul de vânător.




Data: Conducător executiv/împuternicit,
.................... (nume, prenume, funcţia)
…………………….




















Anexa nr. 5
la Regulament
Organizaţia vânătorească
……………………………..
Nr. _________/__________









CERTIFICAT DE INSTRUIRE ÎN POLIGON


Se certifică prin prezentul că d-l/d-na …………………………………….., fiul/fiica lui ………………………. şi al ……………………. cod numeric personal …………………, domiciliat în ………………………………………………………………. posesor al BI/CI seria …….. nr. ………………. eliberat de ……………………….. la data de ……………., a efectuat la data de …………………… o şedinţă de tragere cu arma de vânătoare la ţintă fixă şi la talere în poligonul de tir ……………………………… obţinând calificativul foarte bine/bine/ satisfăcător.
Cu această ocazie d-l/d-na a fost instruit(ă) şi cu privire la portul şi mânuirea armelor de vânătoare cu ţevi ghintuite şi a celor cu ţevi lise.
S-a eliberat prezentul certificat spre a-i servi la completarea dosarului pentru înscriere la examenul de vânător.





Data: Conducător executiv/împuternicit,
.................... (nume, prenume, funcţia)
…………………….











Anexa nr. 6
la Regulament







D E C L A R A Ţ I E


Subsemnatul ……………………………………………., cetăţean …………………, fiul lui ………………… şi a ………………, născut în anul ……., luna ……..…, ziua ……, în localitatea ……………………., judeţul …………………, domiciliat în …………………, strada ……………., nr. ……, bl ……., sc ……, ap ……, judeţul (sectorul) ………………..., posesor al actului de identitate ……., seria ……., nr. ……………., eliberat de …………….., la data de ………………., cod numeric ………………………….., cunoscând sancţiunile penale privind falsul în declaraţii, conform art. 292 cod penal, pe propria răspundere declar că în ultimii 3 ani nu am săvârşit fapte care sunt încadrate ca infracţiuni de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
Dau prezenta declaraţie pentru a-mi servi la examenul pentru obţinerea permisului de vânătoare.
Actul s-a tehnoredactat şi autentificat la ..............................................................................,
la data ............................, în ............. exemplare.




Declarant,
Nume, prenume ............................
Semnătura ..............................
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Ghinda pe 14 Mai 2009, 10:46

Si inca una.


MINISTERUL AGRICULTURII, PĂDURILOR ŞI DEZVOLTĂRII RURALE


ORDIN
NR. ____/______ 2009
pentru aprobarea modelelor de permise de vânătoare şi a Regulamentului privind tipărirea, înserierea, gestionarea, eliberarea şi anularea permiselor de vânătoare



Având în vedere dispoziţiile art. 6 alin. (1) lit. r) din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul dispoziţiilor art. 7 alin. (6) din Hotărârea Guvernului nr. 8/2009 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale,
ministrul agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale emite următorul ordin:


Art. 1. Se aprobă modelul permisului de vânătoare permanent prevăzut în anexa nr. 1.
Art. 2. Se aprobă modelul permisului de vânătoare temporar prevăzut în anexa nr. 2.
Art. 3. Se aprobă Regulamentul privind tiparirea, înserierea, gestionarea, eliberarea şi anularea permiselor de vânătoare, prevăzut în anexa nr. 3.
Art. 4. Punerea în circulaţie a permiselor de vânătoare conform modelului prevăzut la art. 1 se face de la data intrării în vigoare a regulamentului pentru preschimbarea permiselor de vânătoare aflate în uz şi pentru obţinerea permiselor de vânătoare emis în condiţiile Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
Art. 5. Modelul permisului de vânătoare aprobat prin Ordinul nr. 1125 din 25 octombrie 2005 privind aprobarea modelului de permis de vânătoare şi a Regulamentului privind tipărirea, gestionarea, distribuirea, eliberarea şi anularea permisului de vânătoare, publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 1005 din 14 mai 2005, se foloseşte în continuare, până la intrarea în vigoare a noului model potrivit art. 1.
Art. 6. Gestionarii fondurilor cinegetice în drept să elibereze permise de vânătoare şi structurile abilitate ale administratorului fondului cinegetic naţional duc la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
Art. 7. Controlul aplicării prevederilor prezentului ordin se relizează de autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură, de inspectoratele teritoriale de regim silvic şi de vânătoare, precum şi de organele abilitate ale Ministerului Internelor si Reformei Administrative, în limitele de competenţă.
Art. 8. (1) Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) Anexele nr. 1, 2 si 3 fac parte integrantă din prezentul ordin.


MINISTRU,

Ilie SÂRBU
































ANEXA NR. 1
la ordinul ministrului agriculturii,
pădurilor şi dezvoltării rurale nr. _____/2009
MODELUL PERMISULUI DE VÂNĂTOARE PERMANENT















ANEXA NR. 2
la ordinul ministrului agriculturii,
pădurilor şi dezvoltării rurale nr. _____/2009
GESTIONAR (personalizat) Seria PVT NR. ……………


PERMIS DE VÂNĂTOARE TEMPORAR
Valabil din .................. până în .................

Dl/Dna. ......................………………………………………............., cetăţean ................................... cu domiciliul în (ţara, localitatea, strada, etc), ………………….…..............................................................................…………..…,
posesor al actului de identitate seria/nr. ....................., la data de ....................,
posesor al permisului/licenţei de vânătoare seria/nr. .......................................,
este autorizat să practice vânătoarea în România, în condiţiile legii, în perioada ………………………., pe fondurile de vânătoare gestionate de unitatea noastră, pentru care vor fi eliberate autorizaţii de vânătoare.
La eliberarea prezentului permis au fost analizate următoarele documente depuse de solicitant în fotocopii:
1. act de identitate (serie, număr, valabiliate, autoritate emitentă):
........................................................................................................................
2. permis de armă şi/sau licenţă de vânătoare emise de autorităţile competente ale statului în care solicitantul are domiciliul care atestă faptul că titularul are dreptul de a deţine şi folosi arme de vânătoare, respectiv de a practica vânătoarea (serie, număr, valabilitate, autoritate emitentă):
.......................................................................................................................
3. invitaţie din partea gestionarului de fonduri cinegetice, organizator al acţiunii de vânătoare ................................................................................................
4. asigurare împotriva accidentelor la vânătoare, valabilă pe teritoriul României.
5. alte documente relevante: ............................................................................


Data emiterii …………… Gestionar (conducător/împuternicit),
Nume şi prenume ................................
Semnătura ................................

Rezultatele acţiunilor de vânătoare realizate de titularul prezentului permis în perioada de valabilitate a acestuia se înscriu de gestionar în tabelul de pe verso.
Anexa nr. 2 verso
la ordinul ministrului agriculturii,
pădurilor şi dezvoltării rurale nr. _____/2009
Nr. crt. Specia de vânat Fond(uri) cinegetice în care s-a realizat vânătoarea Exemplare recoltate (număr) Punctaj CIC trofee recoltate*
Nr. Denumire Judeţ
0 1 2 3 4 5 6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Notă: * se completează pentru speciile purtătoare de trofee convenţionale, respectiv în cazul recoltării de trofee

Întocmit:
(Reprezentant gestionar)
Nume, prenume: .................................
Funcţie: .................................
Data: .................................
ANEXA NR. 3
la ordinul ministrului agriculturii,
pădurilor şi dezvoltării rurale nr. _____/2009

Regulament privind tipărirea, înserierea, gestionarea, eliberarea şi anularea permiselor de vânătoare


CAPITOLUL I: Dispoziţii generale
Art. 1. Permisele de vânătoare permanente sau temporare sunt documente legale care atestă faptul că titularul are dreptul de a practica vânătoarea, în condiţiile legii.
CAPITOLUL II: Tipărirea, înserierea şi gestionarea permiselor de vânătoare permanente şi a permiselor de vânătoare temporare

Art. 2. (1) Permisele de vânătoare permanente şi permisele de vânătoare temporare se tipăresc, după modelele în vigoare, de către gestionarii abilitaţi care deţin licenţa şi care gestionează fonduri cinegetice în România, în regie proprie sau prin unităţi specializate.
(2) Tipărirea prin unităţi specializate se face la solicitarea organizaţiilor vânătoreşti prevăzute la alin. (1).
(3) Solicitarea prevăzută la alin. (2) va conţine toate datele şi informaţiile ce trebuie înscrise în permisele de vânătoare, conform modelelor în vigoare.
Art. 3. (1) Formularul permisului de vânătoare permanent are următoarele caracteristici:
a) Forma este dreptunghiulară, având aspectul unei cărţi de credit CR80.
b) Suportul este din ABS, inert UV,
cu background ce conţine mai multe culori, rezistent la contrafacere prin scanare, tipărire sau copiere.
c) Dimensiunea documentului este conformă cu ISO 7810:
- lungime - 85,72 mm;
- lăţime – 54,03 mm;
- grosime - 0,08 mm;
- raza de racordare a colţurilor - 3,18 mm.
e) Conţinutul
A. Faţa I conţine următoarele:
- denumirea documentului – „Permis de vânătoare”;
- rubrici care cuprind următoarele date:
1. numele;
2. prenumele;
3. data şi locul naşterii;
4. adresa titularului;
5. data emiterii permisului;
6. data expirării permisului;
7. unitatea emitentă;
8. numărul permisului;
9. codul numeric personal;
10. fotografia titularului;
(2) Grafica permisului de vânătoare prevăzut la art. 1 se distribuie unităţilor care tipăresc aceste documente, gratuit, în format electronic, de către autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură prin organismul distrinct specializat în domeniul cinegetic din cadrul acesteia, la solicitarea celor care gestionează fonduri cinegetice.
B. Faţa II conţine denumirea rubricilor prevăzute la punctele 1-10 de pe faţa I, sub forma unui opis, scrise în limba română şi în alte 2 limbi de circulaţie internaţională (engleză şi franceză);
Art. 4. (1). Formularele permiselor de vânătoare temporare se tipăresc pe suport de hârtie autocopiativă format A4 portret, în carnete capsate de câte 50 file perforate, formate din 25 de seturi a câte 2 file fiecare, având următoarele caracteristici:
a) - prima filă prezintă elemente de securizare prin aplicarea unei holograme de către producător, este de culoare vernil şi se tipăreşte faţă şi verso.
b) – a doua filă se tipăreşte numai pe faţă, pe hârtie de culoare albă.

Art. 5. (1) Înserierea permiselor de vânătoare se face pentru fiecare judeţ, prin înscrierea unei serii ce reprezintă indicativul rutier al judeţului în care emitentul îşi are sediul.
(2) Numerotarea permiselor de vânătoare se face cu cinci cifre şi începe cu numărul 00001 pentru fiecare serie şi tip de permis de vânătoare.
(3) Intervalul de numere necesar numerotării prevăzute la alin. (2) se alocă de către organismul specializat în domeniul cinegetic din cadrul administratorului fondului cinegetic naţional, la solicitarea celor în drept să elibereze permise de vânătoare.
(4) Pentru aplicarea prevederilor alin (3), în cadrul organismului specializat în domeniul cinegetic din cadrul administratorului fondului cinegetic naţional se întocmeşte un registru de evidenţă conform anexei nr. 1 la prezentul regulament.
Art. 6. (1) Gestionarea permiselor de vânătoare se face de către persoana împuternicită în acest sens de conducătorul executiv al organizaţiilor vânătoreşti prevăzute la art. 2 alin. (1).


CAPITOLUL III: Eliberarea permiselor de vânătoare

Sectiunea 1. Permis de vânătoare permanent
Art. 7 (1) Eliberarea permiselor de vânătoare permanente se realizează de către organizaţiile vânătoreşti abilitate ca urmare a preschimbării permiselor de vânătoare aflate în uz, a dobândirii de către membrii asociaţi a calităţii de vânător şi în situaţiile în care permisul de vânătoare este pierdut, furat sau deteriorat.
(2) Permisul de vânătoare permanent se eliberează numai de către persoana împuternicită în acest sens de conducatorul executiv al organizaţiilor vânătoreşti prevăzute la art. 2 alin. (1).
(3) Evidenţa eliberării permiselor de vânătoare permanente se ţine într-un registru întocmit după modelul din anexa nr. 2 la prezentul regulament.

A. Eliberarea permisului de vânătoare permanent ca urmare a preschimbării permiselor de vanatoare aflate în uz se realizează potrivit regulamentului privind preschimbarea acestora emis de autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură.

B. Eliberarea permisului de vânătoare permanent ca urmare a dobândirii de către membrii asociaţi a calităţii de vânător
Persoanelor membre asociate ale organizaţiilor vânătoreşti care dobândesc, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, calitatea de vânător după data intrării în vigoare a prezentului regulament, li se eliberează permis de vânătoare permanent.

C. Eliberarea permisului de vânătoare permanent ca urmare a pierderii, furtului sau deteriorării totale a acestuia
1. În cazul în care permisul de vânătoare permanent este pierdut, furat sau total deteriorat, organizaţia vânătorească în care este membru asociat poate elibera unul nou, în baza dovezii pe care o face titularul acestuia că a publicat în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, anunţul prin care documentul pierdut, furat sau deteriorat total a fost declarat nul de către posesor şi în baza unei declaraţii întocmite după modelul din anexa nr. 3 la prezentul regulament, autentificată.
2. Permisul de vânătoare permanent se eliberează în condiţiile prevăzute la punctul 1 ori de câte ori este cazul.

D. Eliberarea unui nou permis de vânătoare permanent ca urmare a deteriorării parţiale a permisului de vânătoare permanent deţinut anterior
1. Eliberarea unui nou permis de vânătoare permanent se face la cererea titularului, în situaţia în care permisul de vânătoare permanent emis anterior este deteriorat parţial. În acest caz permisul de vânătoare permanent deteriorat parţial se anulează prin înscrierea pe acesta a cuvântului "Anulat" cu culoare roşie, se semnează de către persoana împuternicită să elibereze permisul de vânătoare permanent, se aplică ştampila unităţii şi se reţine de emitent.
2. Permisul de vânătoare permanent se eliberează în condiţiile prevăzute la punctul 1 ori de câte ori este cazul.
Art. 8. (1) Odată cu emiterea permisului de vânătoare permanent, organizaţiile vânătoreşti abilitate eliberează membrilor asociaţi şi un document care să ateste calitatea de membru asociat al organizaţiei vânătoreşti respective.
(2) Dovedirea calităţii de membru asociat al altor organizaţii vânătoreşti decât cea emitentă a permisului de vânătoare permanent se face cu documentul care atestă calitatea de membru, emis de fiecare dintre acestea, vizat anual.
(3) Formularul documentului de membru asociat se stabileşte de fiecare organizaţie vânătorească. Conţinutul documentului trebuie să furnizeze minimum următoarele informaţii:
a) numele, prenumele şi iniţiala tatălui titularului;
b) numărul şi seria proprii fiecărei organizaţii vânătoreşti;
c) seria permisului de vânătoare permanent şi organizaţia emitentă;
d) adresa completă a titularului;
e) codul numeric personal al titularului;
f) viza anuală.
Art. 9. Organizaţiile vânătoreşti care au eliberat permise de vânătoare permanente transmit administratorului fondului cinegetic national, lunar până la data de 5 a fiecarei luni, în format electronic şi pe suport hârtie, informaţii privitoare la: numele, prenumele şi codul numeric personal ale persoanelor cărora le-au fost eliberate permise de vânătoare permanente, precum şi seria şi numărul fiecărui permis eliberat.

Sectiunea 2. Permisul de vânătoare temporar
Art. 10. (1) Eliberarea documentelor “Permis de vânătoare temporar” se face de către gestionarii abilitaţi care deţin licenţa şi care gestionează fonduri cinegetice, persoanelor prevăzute de lege pentru acţiunile de vânătoare ce se desfăşoară pe fondurile cinegetice pe care le gestionează.
(2) Documentul "Permis de vânătoare temporar" se eliberează numai de către persoane împuternicite în acest scop din cadrul gestionarilor de fonduri cinegetice.
(3) Datele din formularul "Permis de vânătoare temporar" se completează citeţ, cu culoare neagră, cu majuscule, în toate rubricile prevăzute de formular.
(4) Eliberarea de către organizaţiile vânătoreşti a documentelor "Permis de vânătoare temporar" se realizează ca urmare:
a) a dobândirii dreptului de a participa la acţiuni de vânătoare a persoanelor prevăzute de lege;
b) în situaţiile în care documentul "Permis de vânătoare temporar" este pierdut, furat sau deteriorat.
(5) Eliberarea unui nou "Permis de vânătoare temporar" ca urmare a pierderii, furtului sau deteriorării totale a celui deţinut anterior.
1. În cazul în care documentul "Permis de vânătoare temporar" este pierdut, furat sau total deteriorat, gestionarul care l-a eliberat poate elibera unul nou, în baza dovezii pe care o face titularul acestuia că a publicat în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, anunţul prin care documentul pierdut, furat sau deteriorat total a fost declarat nul de către posesor şi în baza unei declaraţii întocmite după modelul din anexa nr. 4 la prezentul regulament, autentificată.
2. Documentul "Permis de vânătoare temporar" se eliberează în condiţiile prevăzute la alin. (1) ori de câte ori este cazul.
(6) Eliberarea unui nou document "Permis de vânătoare temporar" ca urmare a deteriorării parţiale a documentului "Permis de vânătoare temporar" emis anterior.
1. Eliberarea unui nou document "Permis de vânătoare temporar" se face la cererea titularului, în situaţia în care documentul "Permis de vânătoare temporar" emis anterior este deteriorat parţial. În acest caz, documentul "Permis de vânătoare temporar" deteriorat se anulează prin înscrierea pe acesta a cuvântului "Anulat" cu culoare roşie, se semnează de către persoana împuternicită să elibereze documente "Permis de vânătoare temporar", se aplică ştampila unitatii şi se reţine de emitent.
2. Documentul "Permis de vânătoare temporar" se eliberează în condiţiile prevăzute la alin. (1) ori de câte ori este cazul.
Art. 11. (1) Gestionarii fondurilor cinegetice care au eliberat permise de vânătoare temporare transmit administratorului fondului cinegetic naţional, lunar până la data de 5 a fiecarei luni, în format electronic şi pe suport hârtie, informaţii privitoare la: numele, prenumele şi codul numeric personal ale persoanelor cărora le-au fost eliberate documentul "Permis de vânătoare temporar", precum şi seria şi numărul fiecărui permis eliberat.
(2) Situaţia centralizată a recoltelor realizate în urma acţiunilor de vânătoare de către titularii permiselor de vânătoare temporare se transmite la administratorul fondului cinegetic naţional, centralizat, folosind modelul din anexa nr. 5, în două etape: până la data de 31 decembrie, respectiv 30 aprilie a anului următor.

CAPITOLUL IV: Anularea permiselor de vânătoare
Art. 12 (1) Permisele de vânătoare permanente şi permisele de vânătoare temporare se anulează de către gestionarii fondurilor cinegetice care le-au eliberat sau, după caz, de către unul din gestionarii la care titularul este membru asociat, în condiţiile legii.
(2) Pentru situaţiile în care posesorul permisului de vânătoare permanent sau a permisului de vânătoare temporar a săvârşit o faptă sancţionată ca infracţiune de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, permisul de vânătoare se reţine în vederea anularii până la finalizarea cercetărilor ce se întreprind de către organele competente ale statului, în legătură cu fapta săvârşită.
(3) După finalizarea cercetărilor, permisul de vânătoare se înapoiază posesorului sau se anulează, după caz, în funcţie de soluţionarea cercetării efectuate de către organele competente ale statului.
Art. 13. Cazurile de reţinere în vederea anularii sau de anulare a permiselor de vânătoare se aduce la cunoştinţă, în mod oficial, administratorului fondului cinegetic naţional şi organizaţiilor vânătoreşti unde persoana respectivă mai este membră asociată.
Art. 14. Publicarea anulării permiselor de vânătoare în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, se face de către gestionarul care le-a anulat.
Art. 15. Anexele 1-5 fac parte integrantă din prezentul regulament.







ANEXA Nr. 1 la regulament

Registrul de evidenţă a intervalelor de numere alocate organizaţiilor vânătoreşti
pentru permisele de vânătoare permanente

Nr. crt. SOLICITANT SOLICITARE INREGISTRARE SOLICITARE Numere atribuite Observaţii
Denumire Adresa Nr. Data Nr. Data Cantitate (nr.) Interval Data
0 1
2 3 4 5 6 7 8 9 10
1

2

3

.

.

.

n


Responsabil evidenţă
Nume, prenume ______________
Funcţia ______________

ANEXA Nr. 2 la regulament


Registrul de gestiune a permiselor de vânătoare permanente
al (organizaţia vânătorească) ..........................................................

Nr. crt. Seria şi numărul permisului de vânătoare permanent Produs si achizitionat de la Documentul de achiziţie
(serie, nr. data) Date privind identitatea titularului permisului (nume, prenume, CNP, domiciliu) Data eliberării Semnatura responsabil gestiune, pentru predare permis Semnatura titularului pentru primire permis
0 1 2 3 4 5 6 7
1

2

3

.

.

.

n


Responsabil gestiune
Nume, prenume ______________
Funcţia ______________

ANEXA Nr. 3 la regulament:



DECLARAŢIE


Subsemnatul/subsemnata .........................................................., cu domiciliul ......................................................................................................, posesor al B.I./C.I. seria ...... nr. .........., eliberat de ..............................................., la data de ................., cod numeric personal ........................................., având cunoştinţă de prevederile art. 292 din Codul penal, declar pe propria răspundere că documentul "Permis de vânătoare permanent", având seria ...... nr. ........., nu a fost anulat sau reţinut în vederea anularii şi că de la data*) ..................................... a acestui document nu am solicitat şi nu mi-a fost eliberat un alt permis de vânătoare permanent.

Data
................. Semnătura
.............................
*) Se completează cu unul dintre termenii: pierderii, furtului, deteriorării totale.




ANEXA Nr. 4 la regulament


DECLARAŢIE

Subsemnatul/subsemnata ..................................................., cu domiciliul ..................................................................................., posesor al actului de identitate ............., seria ...... nr. ............., eliberat de ........................................., la data de ......................, cod numeric personal ......................................., având cunoştinţă de prevederile art. 292 din Codul penal, declar pe propria răspundere că de la data*) ....................................... a documentului "Permis de vânătoare temporar", având seria ...... nr. ........., nu am solicitat şi nu mi-a fost eliberat un alt document "Permis de vânătoare temporar".

Data
................. Semnătura
.............................
*) Se completează cu unul dintre termenii: pierderii, furtului, deteriorării totale.
ANEXA Nr. 5 la regulament
Gestionar

Situaţia centralizată a recoltelor realizate în urma acţiunilor de vânătoare de către titularii permiselor de vânătoare temporare, până la data de .........................

Nr. crt. Specia de vânat Fond(uri) cinegetice în care s-a realizat vânătoarea Exemplare recoltate (număr) Punctaj CIC trofee recoltate*
Nr. Denumire Judeţ
0 1 2 3 4 5 6
1
2
3
4
5
6
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
n
Notă: * se completează pentru speciile purtatoare de trofee convenţionale, respectiv în cazul recoltării de trofee


Reprezentant legal
Nume, prenume __________
Funcţia __________
Semnătura __________
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Adrian S pe 14 Mai 2009, 12:41

Cam mult de citit. Ar fi buna o sinteza. :)
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Ghinda pe 14 Mai 2009, 12:53

Pai ar fi bine de citit, stii la o sinteza se exprima cam ce i se pare sintetizatorului interesant si atat. Oricum nu mai este un an obligatoriu, s-a eliminat fisa medicala, se cere legalizarea declaratiei pe proprie raspundere ca nu esti braconier :lol: si daca nu ma insel, dar asa scrie, act de identitate in original sau copie legalizata. Ceea ce cred ca se va elimina mai ales aia cu act in original, cine drac a mai auzit sa pui la dosar asa ceva? Partea proasta, dpdv al meu este ca tot trebe scrise hartoage din partea asociatiei. Iar la noi, nu prea am ratat examenele, candidatii erau repartizati la mine la grupa.
A si cel mai tare, cireasa pe tort: nu mai este nominalizat ad literam AGVPS din Romania ca sa delege 2 reprezentanti in comisie. BINGO! De pe unde or fi, asociatii, federatii etc., este treaba autoritatii sa numeasca comisia in baza propunerilor.
Banuiesc ca, crestinul ala pe care eu unul nu l-am votat si nici nu am mandatat pe un eventual reprezentant al meu sau al asociatiei din care fac parte sa il voteze, o cada de spume, are pe el. :lol:
Am uitat, sa luati revista aia vanatorul urmatoarea sau care apare prima sa vedeti huiduiala la adresa ministerului, incompetentilor etc si infoiala de pene ca daca nu era ei nu existam noi! :lol: Nu sunt icoane sa exprime bucuria mea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Adrian S pe 14 Mai 2009, 13:01

Incep sa se agite apele. :wink:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde Ghinda pe 14 Mai 2009, 13:14

Garanta iese balci! Am intrebat mai inati pe plisc si nimeni nu stia nimic, nici macar nu auzisera, la autoritate! :wink: Si pe site hop ghidusia, m-a instrumentat prietenii unde sa casc gura. :lol: Ca habar nu aveam!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: permisul, examenul si calificarea de vinätor

Mesajde ssteffan pe 14 Mai 2009, 21:54

Din umila mea experienta de jurist (poate ma insel) nu am auzit in viata mea ca un act de identitate sa se legalizeze. Cel mult, se aplica mentiunea "conform cu originalul" de catre anumiti lucratori de la anumite institutii....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
Publicitate