Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:15

Combaterea braconajului

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Re: Combaterea braconajului

Mesajde the_mav pe 21 Mai 2015, 15:19

tehărău scrie:...Si asta e parte a rezolvarii. Mai sunt si altele. Daca vorbim punctual, cei ce trag cu ochiul pe aici pot gasi si alte rezolvari. Sau le putem propune noi. Mav, cum se numeste asta, ca tu ai si scoala? Centrarea pe actiune, sau cam asa ceva...

scoala vietii :D, altii cu buchia, dupa posibilitati...unii cu tehnologia, gen Ariciu, o mai numesc verticalizare. :)
cei care au inventat capitalismul o numesc consultanta, doar ca vine insotita de factura aferenta :wink: Noroc ca Romania nu a avut apucaturi din astea nesanatoase capitaliste, ca cine stie cum ne-ar fi schimbat banii. Asa suntem noi in regiunea asta: fericiti.

e frumos atunci când se sparge cate un monopol... ca intr-o dimineata de primavara, pe la ora 8 si'un sfert, când trece roua si incep sa lucreze albinele la liber: zumzet, agitatie, mai iei si cate o intepatura. da' se misca treaba.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 21 Mai 2015, 15:39

Ai draq intelectuali e si poieti... :D (pentru gramatica ma banez singur, dar mai incolo')

Am vrut sa scriu la pro vanatoare dar am avut musafiri. Deseara plec sa vad de vreo selectie ca am o obligatie pe considerente de tuci. Incerc pentru maine sa imi fac timp.
Pana atunci va invit sa mai cautati pe net si sa vedeti cum ne-o luam macro, la nivel de gloata si cum ni se pare ca nu simtim gustul. Bancul ala cu vanatorul acuzat de urs ca ii place felatia e mai potrivit ca niciodata.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Combaterea braconajului

Mesajde laurul pe 21 Mai 2015, 15:42

tehărău scrie: Bancul ala cu vanatorul acuzat de urs ca ii place felatia e mai potrivit ca niciodata.

Mai potrivit e ala cu f in c , fara vaselina si cu dansa plina de nisip
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Combaterea braconajului

Mesajde iliealexandruionut pe 08 Oct 2015, 13:41

Ca tot este vorba despre braconaj..pacat..uitati ce mare frumusete de cerb:
http://www.descopera.ro/dnews/14810991- ... ieri-video
...Acel trofeu trebuia recoltat de un ,,tonif''..si mai apoi elogiat pe aici pe forum..pacat..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Dacus_Malus pe 14 Sep 2016, 14:06

alt cerb braconat in zona Apusenilor:
http://alba24.ro/barbat-din-albac-retin ... 17931.html

si

http://www.ziare.com/alba-iulia/stiri-a ... ro-6341283

Vad ca i se da si poza....
Il cunoaste cineva?
apropos: cum se determina acea valoare de 6000 euro?
Si el va fi judecat si in functie de acest prejudiciu de 6000 euro?
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Remo pe 14 Sep 2016, 16:02

Legea 407/2006 are o prima anexa care este intitulata popmpos "Perioadele de vânare şi valoarea de despăgubire în cazul unor fapte ilicite pentru speciile la care vânarea este permisă". In cazul cerbului comun, valoarea de despagubire in perioada admisa este de 6000 euro iar in perioada interzisa este de 12.000 euro. Cerbul din articol a fost impuscat fara drept (se pare) in perioada admisa, de unde suma de 6000 euroi.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Dacus_Malus pe 14 Sep 2016, 18:04

Ok, multumesc.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Mircea-B pe 08 Mai 2018, 19:27

Pentru ca tot ne iubesc veganii (si altii/altele) precum sarea in ochi, uitati ce "fapta de arme" a aparut in presa.
http://adevarul.ro/locale/timisoara/cap ... index.html
Bine ar fi daca s-ar gasi cineva din zona Costesti, Arges, care sa-l recunoasca si sa-l dea pe mana Politiei.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2018, 20:24

Am pielea de găină, mari lepre de oameni. Au mai și filmat bestiile, să se laude cu isprava lor. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Adrian Spinu pe 08 Mai 2018, 21:11

E grav, dar chiar sunt multi asemenea dobitoci. Totusi, nu cred ca ii confunda nimeni pe dobitocii astia cu comunitatea vanatorilor.
Haideti acum, sa va spun o poveste recenta care are legatura cu fenomenul asta.
Am avut de vanzare un Suzuki Jimny. Sunt sunat de catre un posibil client, cere detalii, apoi ne dam la vorba:
Eu: Dar pentru ce va trebuie jimny?
Clientul: Pentru vanatoare!
Eu: Super atunci, va astept la mine si sigur ne intelegem...
In mintea mea proasta, de vanator incepator, care a inceput stagiatura in 2016, a dat examenul in 2017 decembrie, a asteptat cu lunile dupa permisul de vanator, a asteptat 63 de zile pentru prima autorizatie, de era sa expire fisa medicala, si abia saptamana trecuta si-a luat pusca, si nu a impuscat pana acum nici macar un gugustiuc, doar a cheltuit timp si bani pana acum, ma gandeam cu placere ca o sa am cu cine sta de vorba.
Vine omul, vede masina, fara prea multa vorba imi da banii(ii facusem pret bun, ca doar e vanator...).
Acum incep eu discutiile de vanatoare, la ce se duce, in ce zone? Incepe si el sa imi povesteasca cum ca de la inceputul anului are luati doi mistreti. Bun, zic eu, eu, ca saracul, mi-am luat pentru inceput o lisa, sa o iau treptat, tu ce arma ai?
Si imi arata omul poza cu arma lui!!!! Un dog argentinian cu vesta de protectie!!!
Omul nu vazuse pusca in viata lui, nu avea nevoie. Dar se numea vanator.
Venise la intalnire si cu tac-su, politist pensionar, dupa cum s-a recomandat. I-am spus pe scurt ca in zona noastra daca il prind vanatorii sau paznicii o sa ii trebuiasca vesta antiglont la caine, si lui casca de box.
Am poza de pe buletinul tatalui, ca I-am facut contract la masina, daca citeste forumul asta vreun politist, si poate e cineva interesat sa le faca vreun flagrant. Lucrarea se petrece in zona Covasna.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Dragan pe 11 Mai 2018, 00:24

La cele vazute as vrea sa adaug doua cazuri mai deosebite ,cel putin pentru mine ca vanator cu arma.O sa incerc sa fiu cat mai scurt in comentariu .
La finalul sezonului de vanatoare 2016 am fost vizitati de o grupa mica de vanatoare printre care se afla si un roman.Seful grupei se apropie si imi zice ca intre invitati este si un compatriot al tau ,o sa ti-l prezint.Ok zic,o sa-mi faca placere.Il prezinta ,ne separam de grupul mare si discutam : de unde esti din tara,cati ani ai in Spania,te vei intoarce in tara,ce lucrezi.....Dupa vreo zece minute il intreb daca a vanat si in tara ,sau a obtinut permisul in Spania.Imi raspunde ca permisul de arma il are de aici si ca in tara a fost braconier cu laturi si OGARI.Oricand aveam nevoie de carne mie nu imi lipsea nici iepuri ,nici caprior imi raspunde sec.Pai nu erau vanatori sau paznici de vanatoare la voi?il intreb.Dai in p....,mea ca le dadeam eu carne. :shock: :shock: :shock:Nu cresti si aici ogari ? La dracu,daca te prind astia faci bulau(puscarie).Discutia se termina repede ,incepe sortarea standurilor,il salut si poate ne ma vedem la sfarsitul vanatorii.
Altul care m-a uimit si mai mult a fost prin decembrie de anul trecut cand am cunoscut un alt compatriot vanator.Intalnirea si discutiile au fost cam aceleasi:salut,de unde esti ,ce lucrezi,ai familia cu tine ,mai ramai in Spania multi ani......etc..Esti vanator din tara sau te-ai facut aici?curiozitatea mea ca sa stiu cu cine vorbesc.Nuuu,aici am scos permisul de vreo trei ani,in tara am braconat cu OGARI imi raspunde zambind.Fac treaba ogarii ,il intreb.Eu am avut cei mai buni ogari din zona,nu aveam rivali.Nu aveati paznici de vanatoare sau vanatori in sat care sa iti faca probleme?intreb eu.Eu mergeam numai dupa zilele de vanatoare ,luni ,marti si daca era ceva ma anuntau cativa vanatori cu care mergeam impreuna :shock: .Cea mai tare urmeaza.Imi zice omul ca intr-o seara era la birt cu alti detinatori de ogari(deci nu era singurul) si isi laudau fiecare ispravile si piesele braconate.La o vreme incep pariurile ,care este mai grozav,intamplarea face ca un cioban vine cu tractorul sa mearga la stana il rugam sa ne astepte ca venim cu cainii la o iesire.In jur de ora 10 seara deja eram in teren.Pana la ora 1 noaptea eu aveam 12 (doisprezece) caprioare prinse,imi spunea cu mare satisfactie.Pai zic, omule cati caini aveai? zice ca numai trei dar erau cei mai buni imi repeta.Incredibil zic ,un vanator nu impusca in trei ,patru ani atata vanat.Si iepuri prindeai? il itreb.Daaaa ,la inceput prindeam mai multi,da acu au toti ogari si nu prea mai sunt.Si ce faceai cu atata carne omule,intreb nedumerit? .Pai nu prea te alegi cu mult ca alearga mult,daca o prinde departe pana ajungi la ei o rupe toata,in rest mai dau la prieteni,la rude.Il intreb de ce nu creste si aici ogari? Hm,aici daca ma prinde guardia sau seprona ma baga la zdup,nu ma risc.Ce m-a uimit cel mai mult este ca ambii erau din Teleorman.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Combaterea braconajului

Mesajde mariusk pe 11 Mai 2018, 12:46

Da domnilor,politistii de la arme fac dosare penale pt ca uitam sa mergem la viza,si altii braconeaza cu ogari si pun laturi prinzind in doua zile cota de recolta a unei grupe de vinatoare...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Combaterea braconajului

Mesajde laurul pe 09 Oct 2018, 16:30

Mai mult, imi spunea un cunoscut -persoana serioasa care nu m-ar minti- ca in Dolj sau Olt,ogararii cara vanatul prins cu MCV-ul politiei ... No comment...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate