Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 20:07

"mistret la panda"

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Re: "mistret la panda"

Mesajde sturionu pe 25 Ian 2010, 22:21

Este trist...
Vine un neavenit, unu' fara nicio treaba, ii stiti prea bine: navigheaza si ei pe internet, ca omu', contra maretei plictiseli care ne anima...
Si vede imaginile astea pe youtube. Iata inca un dusman al vanatorilor, al vanatorii. 'Geaba incepi tu munca de lamurire, ca "ce binefacatoare activitate este", ca "ce traditii", ce.... Un mare ca-hat (sa nu zic ra-cat!)

Ah, ca nu m-a facut mama hacher ('rea-ti si voi...) sa dau de ei, sa le sterg clipu' si p'orma sa le babardesc hardu', softu', displayu', memoria si sursa!!!

Si sa le dau si un flit intre ochi, ca nu se face la domni sa dea cu pumnu'.

Hahahaha, daca nu va place limbajul, mai iesiti in oras!

Chiar nu este limbajul meu (fara sa fiu vreo demoazela), dar cred ca pe asta il pricep!

Zicea unu' pe-acolo: "Vezi, ca are zimti!" Dumnezeule!!! Ce bucatura, ce crenguta inrosita in sange si oferita pe cutit ? Astea merg la cerb! La mistret, coaie franjurate aruncate in tarana, ptiu!, scarbosenia scarboseniilor!!!
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: "mistret la panda"

Mesajde Marius pe 02 Feb 2010, 13:42

Eu la vanat mare nu prea ma pricep, dar mie nu mi-a placut deloc ce am vazut.
Dupa ce inveti porcu' la hrana si sta ca prostu', care e marea dibacie vanatoreasca?

Katalin scrie: chiar si fara hartie nu stiu cati s -ar fi putut abtine sa nu traga in pozitia aia...

Ce vrei sa spui?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: "mistret la panda"

Mesajde 223/12 pe 02 Feb 2010, 21:39

Cred ca se referea la cei care umbla mereu cu teava dupa ei ...chiar daca nu au hartie, cornet de hartie, tot nu se pot abtine sa sufle in teava cand vad porcu' asa aproape... :lol:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: "mistret la panda"

Mesajde Ed Hunter pe 17 Mar 2010, 13:47

Eu vad ca dupa primul foc, cam la doi-trei metri dupa porc, se ridica trei dire de praf din ricoseu.
Prin urmare, nu am nici un dubiu ca a folosit alice si nu proiectil unic.
Totodata, nu cred ca s-ar fi incurcat nimeni sa dea cu 5 in porc si in orice caz nu cred ca l-ar fi dat jos din prima cu 5 de la distanta aia.
Eu am curaj sa sa pun pariu ca a dat cu trei la fund si astfel toate discutiile legate de legalitate si etica par sa nu mai aiba rost, chiar daca era sezon deschis si avea actele in regula.
Voi ce credeti?
Avatar utilizator
Ed Hunter
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 05 Feb 2009, 10:23
Locaţie: Constanta

Re: "mistret la panda"

Mesajde 223/12 pe 18 Mar 2010, 14:50

Mie mi se pare ca praful sare din blana mistretului, impregnata cu namol uscat, si pare ca e dincolo de animalul impuscat pentru ca acesta din lovitura cade in lateral si norisorul de colb ramane putin in loc...

Da' nu pretind ca am ochi de vultur.
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: "mistret la panda"

Mesajde marius 45 pe 30 Mar 2010, 09:56

Daca era 3 la fund praful sarea la cel putin 2m in spatele porcului ,dupa unghiul de tragere,si s ar fi vazut si dupa cateva secunde dupa ce pica porcu,si(dupa parerea mea)daca avea 3f dupa al 2lea foc de la 1m nu mai facea nici miau ca sunt9 bile...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: "mistret la panda"

Mesajde Nautilus pe 13 Apr 2010, 15:06

Nişte braconieri jegoşi. Probabil se dau cu parfum peste jeg ca să nu amuşine porcul cu ce fel de ticăloşi are de-a face.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: "mistret la panda"

Mesajde Ihunt pe 19 Oct 2010, 19:10

Jur ca e in "extrasezon"....in august mai vezi ceva iarba uscata/arsa de soare si frunzele copacilor au o culoare mai inchisa ...asta e primavara-vara.Boabele sunt scapate din cioc de nescai ciori :roll: .Lovitura de gratie...."executa-l!!!........executa-l!!!.....la distanta aia e de ajuns un foc dar deh,porcul se zbatea nu statea si manca boabe...Am lasat la urma "trasul din caruta"pentru ca mi se pare tare interesant:
1.riscant-oricand caruta se poate misca si de aici ratare sau mai rau -ranire
2.in general animalele nu prea se sperie de carute......mai ales daca in urama acestora mai raman mici gramajoare de boabe...
3.Fratilor astia aveau inhamat "calul lui Joe Indianu' " nu s-a miscat un pas cand sa tras,asta dupa parerea mea spune multe.Sau poate e surd, sau poate e de vanatoare din rasa "murg sarmos",sau in mod sigur e obisnuit cu asta....
Eu zic ca nu-i din peisajul de vanatoare si daca cineva gaseste ceva etic sau vanatoresc in chestia asta eu ma las de vanatoare....
Ihunt
Membru activ
 
Mesaje: 70
Membru din: 30 Aug 2009, 21:31

Re: "mistret la panda"

Mesajde yoghi pe 20 Oct 2010, 22:39

Daca tot se discuta sa va explic mai clar.

-dupa latimea drumului dintre paduri este o padure veche ce folosea la vanatorile lui tovarasu
- este clar ca e zona de campie
- dupa modelul carutei intamplarea este undeva in sudul tarii
-imbracamintea este specifica vanatorului local
-prietenia si capacitatea calului de a sta nemiscat la foc tras ne duce spre o ruda sau prieten al paznicului
-intrucat aleile astea de 6m erau facute pe directia Nord Sud si dupa miscarea frunzelor batute de vant padurea este in sudul tarii
-culoarea fruzelor,data de caldura soarelui in aceasta zona ne arata ca este 1-15 august
-Atv -ul a venit in 10-15 minute deci padurea este destul de mare intrucat si cei cu atvul erau la vanatoare.
-deci in sudul tarii; padure mare ; preferata de ceausescu ;asezta in drumul vanturilor calde de vara este........padurea de la Ghimpati .

trebue doar sa verificati daca s-au dat autorizatii in august si gata


Mai aveti alte filme de analizat ??......ca la asta suntem buni toti: la criticat. mai uitativa si in oglinda cateodata oameni buni !
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: "mistret la panda"

Mesajde Ghinda pe 21 Oct 2010, 08:12

:lol: Tare Yoghi! Nu o fi fost la Bolintin? Ca porcul are comportament de complex de vanatoare!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: "mistret la panda"

Mesajde Moose_Master pe 21 Oct 2010, 15:56

Ce mai conteaza ce si cum. Ar trebui sa-i multumiti omului ca si-a postat isprava pe utube si ati avut la ce sa va uitati.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: "mistret la panda"

Mesajde gabi el cazador pe 22 Oct 2010, 11:18

dupa primul foc trebuia sa-i bage o grenada in gura
gabi el cazador
Membru important
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2010, 12:33

Re: "mistret la panda"

Mesajde gabi el cazador pe 25 Oct 2010, 12:53

Domnilor nu va mai certati.Porcul nu era din zona si facea autostopul.Asa ca nu a fost nici pinda nici dibuit a fost intrebat unde vrea sa mearga.
gabi el cazador
Membru important
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2010, 12:33

Re: "mistret la panda"

Mesajde batranelul pe 26 Oct 2010, 12:06

eu stiu asa , cu sau fara hartie , daca ai plecat dupa porc si-l gasesti nu-i dai doua bete , sa fuga , sa para mai sportiva treaba , ca apoi daca doar il ranesti si nu-l mai gasesti vei pleca dupa altul , deci e preferabil sa tragi la sigur decat la distanta sau la goana , cat despre arta , arta de a ucide nu e decat ,, cat mai repede,, sau despre ce vorbim ? cat despre siguranta vanatorului e de preferat ,,cadrul legal,,
batranelul
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Ian 2009, 14:59

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate