Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 06:24

Vrei sa devii RANGER?

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Vrei sa devii RANGER?

Mesajde Artemis pe 02 Iun 2011, 23:45

RANGER este ocupatia de curand aparuta in Romania. Stiai ca se organizeaza curs de RANGER la INFO CENTER GROUP Sibiu, ce are ca obiectiv fundamentarea unor tehnici moderne de protectie a parcurilor naturale, siturilor, monumentelor naturii, ariilor protejate, rezervatiilor din Romania.
Activitatile desfasurate de RANGERUL pentru ARII PROTEJATE au la baza cunoasterea legislatiei specifice, directionata pe evidentierea abaterilor si sanctionarea acestora, anuntarea evenimentelor, relationarea cu autoritatile locale, cunoasterea si supravegerea ariei protejate, realizarea unor lucrari simple de intretinere, gestionarea situatiilor de urgenta si coordonarea activitatiilor de prevenire si stingere a incendiilor.
RANGER poate deveni orice persoana din orice domeniu de activitate care realizeaza cursul. Certificatele sunt valabile pe viata si sunt eliberate prin Ministerul Educatiei si Ministerul Muncii, fiind recunoscute national si in toate tarile ce au aderat Conventiei de la Haga. Puteti sa va inscrieti la INFO CENTER GROUP Sibiu, str.Zaharia Boiu, nr. 2, parter, e-mail: office@sbinfo.ro, tel/fax: 0269 - 244911,
Informatii la: 0745 - 369686, site: http://www.sbinfo.ro
Artemis
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Noi 2010, 23:35

Re: Vrei sa devii RANGER?

Mesajde adigeo pe 03 Iun 2011, 07:38

Vreau! Dar as vrea si autoritatea de a da amenzi babuinilor manelisti care lasa dezastru in paduri si alte locuri dupa ce fac gratare, sau sa-i pot amenda pentru poluarea fonica facuta de manele.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Vrei sa devii RANGER?

Mesajde Artemis pe 03 Iun 2011, 21:25

Da, poluarea fonica este si acesta un aspect de mediu, demn de monitorizat. Sper sa incepem sa putem lua masuri si in aceasta privinta. Apreciez ca te gandesti la echilibrul ecosistemului si ca incepe sa te incite sa devii RANGER. Personal mi se pare o provocare profesionala, cu mari oportunitati. Mult succes! Artemis
Artemis
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Noi 2010, 23:35

Re: Vrei sa devii RANGER?

Mesajde Artemis pe 03 Iun 2011, 21:36

Apropo, RANGERUL asta, invata sa aplice si legislatia specifica de "ranger", va putea si sanctiona, dar va invata sa aplice si legislatia privind poluarea mediului, legislatie cinegetica, apoi din domeniul securitatii si sanatatii in munca, situatii de urgenta, prim ajutor, silvicultura, etc. Interesant, nu?
Artemis
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Noi 2010, 23:35

Re: Vrei sa devii RANGER?

Mesajde Hroby pe 08 Iun 2011, 13:40

Asta cu legislatia specifica de ranger e tare de tot. Voi va credeti in USA?
Oricum frumoase povesti inclusiv cele legate de poluarea fonica si monitorizarea ei
Hroby
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 21 Noi 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Vrei sa devii RANGER?

Mesajde Sly_Fox pe 08 Iun 2011, 19:34

Ce poluare, ce monitorizare. Poate un asemenea curs ar fi util intr-o tara aflata departe in vest, ca in Romania egal cu zero absolut. Aici nimeni nu da doi bani pe rangeri, de fapt nici cei de la mediu nu prea au nici o treaba. In afara de a da autorizatii de mediu, stand comozi pe fotolii din piele si platiti gras, inspectorii de mediu nu au nici un rol. Monitorizari, cercetari, verificarea calitatii mediului, studii de impact asupra mediului? Doar pe hartie.
Suntem departe tare de normalitate, de fapt eu unul mi-am pierdut speranta ca in Romania va fi vreodata normal.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vrei sa devii RANGER?

Mesajde Artemis pe 10 Iun 2011, 22:07

Recunosc ca aveti in felul vostru dreptate, insa daca toleram situatia e si mai rau. De aceea atitudinea noastra ar fii bine sa fie cat mai unitara in sensul destepenirii birocratiei, a depune efortul de a elimina lancezirea, care de nu "zi de zi e tot aia". Parerea mea este ca gresim cu totii, fiecare in felul lui. A lua o atitudine de conformare, la cei din tari mai avansate, este ceva normal. Lor le place curatenia, formele organizate, sistemele functionale. La noi este o "corvoada". Unii spun "de ce sa ne complicam, caci se poate si asa". Personal mi-ar place sa creasca si in tara nostra BINELE. Mi-ar place sa traiesc vremuri in care sa recunoastem ca schimbarea a depins si de noi.
Artemis
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Noi 2010, 23:35


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate