Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 22 Oct 2019, 10:45

Cutitul de vanatoare

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderator: george_ciprian86

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde pipabh pe 22 Iul 2017, 11:12

bogus scrie:
biriuck scrie:sau direct google photos (destui giga disponibili)

linkul de la google photos nu pare a fi compatibil cu functia Img de pe forumul nostru, eu am incercat si nu-ti afiseaza imaginea

Nu mai posta cu "photobucket"!! ca nu vedem :D :D
pipabh
Veteran

Mesajde silvium pe 22 Iul 2017, 15:33

Sincer, nici nu aveam habar ca e limitat acest photobucket si nici n-am dat un preview înainte de postare, pt ca sunt in vacanța. Am zis sa împărtășesc repede cu voi ca prea bucuros sunt de rezultat !
Am sa ma ocup cand revin, oricum sunt mai multe in lucru :D
silvium
Membru activ

Mesajde biriuck pe 22 Iul 2017, 15:48

bogus scrie:
biriuck scrie:sau direct google photos (destui giga disponibili)

linkul de la google photos nu pare a fi compatibil cu functia Img de pe forumul nostru, eu am incercat si nu-ti afiseaza imaginea

Se vede? :D
Imagine
biriuck
Veteran

Locaţie: Bucuresti/Ploiesti

Mesajde Nautilus pe 03 Aug 2017, 09:25

Cu puțin timp în urmă am câștigat (nu l-am cumpărat, ci câștigat la campania MOL) un cuțit Gerber Epic.

Imagine

Avantaje:

- construcția full-tang foarte solidă, laminat dintr-o bucată de 7Cr17MoV groasă de 5 mm;
- din pricina grosimii lamei și mânerului, poate fi folosit și fără plăsele;
- dinții de ferăstrău permit tăierea unor obiecte mai solide (funie, creangă);
- lama foarte groasă la partea superioară, ca o coloană vertebrală, permite ”pârghia” în obiecte mai groase (creangă);
- capătul mânerului e desfăcător de sticle de bere;
- ”zimții” de pe partea de sus a lamei sunt făcuți ca priză pentru deget, să poți ține apăsat când tai;
- se ascute foarte bine, ca o lamă de ras.

Dezavantaje:

- plăselele și teaca sunt dintr-un plastic prost, tare, urât și cenușiu. Reclama susține că e plastic cu fibră de sticlă. N-are pic de fibră de sticlă în el. Plasticul mânerelor de cuțit de bucătărie din piață e mai puțin urât. N-are deloc priză la mână.

Astfel încât l-am debarasat rapid de plăsele și am căutat un material mai bun. Dar forma ciudată a mânerului n-ar fi permis construcția unor plăsele din lemn care să arate rezonabil, ar fi ieșit și mai urât ca plasticul. Așa încât am folosit 2 straturi de piele groasă, de peste 5 mm (sursa: o curea veche de la Armată), cu un strat intermediar care să acționeze ca un nit. Le-am pus și 2 șuruburi din oțel alămit, dar ele sunt mai mult ornamentale, plăselele se țin mult mai bine prin lipire. Le-am făcut puțin mai mari față de cele de fabrică, să acopere mai mult din mâner, și ușor diferite ca formă între ele, pentru utilizarea cu mâna dreaptă.

Imagine

Teaca am făcut-o din ceea ce mai rămăsese din curea. Asamblată prin lipire și 3 cuișoare de cizmărie pentru siguranță. Din pricina rigidității materialului, n-am putut-o face să urmeze conturul lamei la exterior, a ieșit cam mare și plată, ca o lopățică. Am finisat buza tecii și marginile plăselelor, astfel încât ansamblul să fie plat, să nu lase protuberanțe care să se agațe de haine.

În prezent cuțitul cu teacă poate fi purtat la centură, sau la gât, atârnat de o curelușă, cum îl purta Mowgli.

Teaca nu arată prea grozav, dar ar putea fi ornamentată.

Imagine

Nu e cuțit de vânătoare. E prea mic, vîrful nu e bun pentru împuns. E un cuțit utilitar, făcut pentru alte scopuri, tăiat, ascuțit, cioplit.
Nautilus
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Zeres Ciprian pe 04 Oct 2018, 05:59

Urmaresc cu mare placere munca unora din fauritorii de cutite de la noi.
Referitor la cutitele de vanatoare, am o nedumerire mare, de ce preponderent lamele au grosimi de 4 si 5 mm. Care este motivul?
In acceptiunea mea, cutitul de vanatoare ar trebui sa aiba o lama groasa de max 2,5 mm pt a fi util in toate fazele.
Zeres Ciprian
Veteran

Mesajde laurul pe 04 Oct 2018, 07:33

Datorita reflexului de aparare al knifemakerului.
Marea majoritate a vanatorilor nu stiu a folosi corect un cutit si atunci mesterul oferteaza grosimi si unghiuri de taiere mari. Asta pentru ca utilizatorul isi doreste un cutit care sa fie si levier si topor si fierastrau si lopata.
Un 5mm grosime cu latimea lamei de 30 mm si tais convex va face toate cele de mai sus dar nu va excela la nimic.
Un 2,5mm grosime cu latimea de 37mm si tais full flat va taia ca laserul carne si piele dar se va ciobi in oase si se va rupe daca spargi lemne cu el!
Compromisuri....cam ca la carabine...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde Zeres Ciprian pe 04 Oct 2018, 08:50

Totusi, e un compromis mare sa cumperi un cutit hand made, care poate costa cateva sute de euro si sa fie semiinutil. Dar, cu siguranta poti comanda unul pe inima ta.
Zeres Ciprian
Veteran

Mesajde laurul pe 04 Oct 2018, 09:23

Zeres Ciprian scrie:Totusi, e un compromis mare sa cumperi un cutit hand made, care poate costa cateva sute de euro si sa fie semiinutil. Dar, cu siguranta poti comanda unul pe inima ta.

Exact, pe banii tai , mesterul iti face ceea ce doresti.
Ideea de baza e sa stii cum si la ce sa-l folosesti.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde tehărău pe 04 Oct 2018, 09:30

Că și la arme, mașini, FMI și alte jucării, până nu ai și nu le utilizezi ceva vreme, nu știi care ți se potrivește și când. Rar când prima alegere rămâne și ultima. Și atunci mai mult e compromis decât potrivire. Cuțitul gros un carne mai are un dezavantaj mare: e greu. Și se simte la carat, trage de nadragi în jos etc.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde Nautilus pe 08 Aug 2019, 16:42

Cuțitele mele:

Gerber Epic modificat - teaca și plăselele din piele:

Imagine

Gerber Freeman Guide modificat - teaca din piele:

Imagine

Ambele teci sunt făcute de mine, cum am povestit mai sus, dintr-o curea veche de la Armată.

Cuțitele Gerber sunt în primul rând utilitare, adică proiectate pentru a tăia lemnul, funia, pânza de cort etc. Din acest motiv sunt construite din 5Cr17MoV și 7Cr17Mov (oțeluri inoxidabile cu conținut de vanadiu), care nu au duritatea oțelurilor mai ”exotice”, dar se ascut foarte ușor și fin, ca o lamă de ras.
Nautilus
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde CCM pe 10 Aug 2019, 21:28

Aruncati un ochi si aici:

https://www.hwknives.com
CCM
Membru important

Anterior

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare