Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:30

Lanterna "ideala"

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Lanterna "ideala"

Mesajde LucianC pe 12 Oct 2011, 00:02

Cam ce parametri ar trebui sa aiba lanterna "ideala", care sa poata fi folosita pe carabina?
Ma refer la lumeni, tip de baterii, distanta (conform producatorului) etc.
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde vasutcorneliu pe 12 Oct 2011, 07:47

La ora la care ai scris acest topic trebuie c-ai fost foarte dezamagit de ceva! :D
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde delux111 pe 12 Oct 2011, 08:16

vasutcorneliu scrie:La ora la care ai scris acest topic trebuie c-ai fost foarte dezamagit de ceva! :D

Foarte tare observatia ... :lol:
Eu nu am inteles niciodata de ce vanatorii au nevoie de lanterne care sa fie montate pe carabine . :?:
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde madalin122582 pe 12 Oct 2011, 08:17

Consideratii personale: Lanterna de vanatoare at trebui sa aiba dimensiuni cat mai reduse (13-17 cm), categoric rezistenta la apa si socuri si nu mai grea de 150 de grame. Ca si luminozitate: minim 250 de lumeni (reali). Am avut o astel de lanterna (Olight M20), am vandut-o si acum o regret, desi am ceva mai puternic, dar si mai mare si mai greu.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde violiv pe 12 Oct 2011, 08:33

Intai ar trebui sa aiba niste parametri care s-o faca legala pe la noi apoi discutam si de cei tehnici.

Peste granita de vest, unde e permis cu "lumini ajutatoare", cele mai folosite sunt Heliatoarele .... acumulatorul cu plumb duce bine si la minus multe grade pe cand bateriile foto sau acumulatorii nu prea fac fata. Cu banisori mai multi poti avea ceva mai modern in materie care sa reziste si spre minus 20.

Ca si caracteristici tehnice, normal ca sunt importanti si parametrii tehnici luminosi dar sa stii ca orice trece de 200 lumeni face fata cu brio. Mult mai important este diametrul si omogenitatea fascicolului central si dimensiunea conului "semiluminos" ce inconjoara centrul. Privind prin luneta o sursa de lumina puternica esti orbit de reflexiile acesteia de orice mic obstacol gen fire de iarba, crengute, frunze, etc.
Cu ceva vreme in urma am testat in poligon, puse alaturi, o Wolf Eyes cu ~250 lumeni si o X-star cu 900. In teren deschis se putea trage la grupaj la carton la 100 m, dar numa un pic intrat in vegetatie X-star-ul devenea inutilizabil din cauza fasciculului prea larg. Si mai bine se poarta lanternele cu lentila frontala "adevarata" care sunt in stare sa concentreze fasciculul pana la a oferi imaginea chiar a LED-ului patrat.

Dincolo de asta, nu trebuie uitat de recul. Ca si in cazul lunetelor, asupra lanternelor se exercita forte uriase daca sunt puse pe arma si se trage cu ele. Cele mai grele componente si in acelasi timp relativ mobile sunt bateriile sau acumulatorii. Daca lanterna n-a fost construita de o firma serioasa, cu destinatie "tactica", sa reziste la reculul armelor pe care este montata, geaba are nu stiu cati wati, lumeni, luxi, etc. ca-n 2-3 focuri te alegi c-o gramajoara de piese raspandite prin iarba.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde paika pe 12 Oct 2011, 17:57

vizavi de legalitatea vanatorii in tara noastra cu sisteme luminoase ajutatoare cu siguranta se va intra intr-o normalitate si anume ca porcul vine la panda pe intuneric si tu ai platit o groaza de bani ca sa il vanezi.In tara noastra fantastica a devenit legal sa vanezi noaptea din septembrie 2008 la anumite specii de vanat.Ca si lanterna de pus pe arma iti recomand fenix tk30,rezista si la 9.3*62 are un halou f bun si la distante mici de poti da si la goana.
NU SEAMANA CU NIMIC
paika
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 22 Oct 2007, 14:39
Locaţie: HUSI

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde chriss_hunter29 pe 12 Oct 2011, 20:14

de ce neaparat de pus pe carabina?...eu folosesc un led lenser ...nu am fost dezamagit pana acum :wink:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde TUBOR pe 12 Oct 2011, 21:24

Intai salutare!

Sunt curios, si as dori ca toti cei care au postat pe acest topic si care folosesc sau au folosit lanterne cu "multi lumeni" sa spuna ce autonomie au la lanternele lor. Sunt curios sa aflu raspunsul celor care au "experiente" incepand de la 200lumeni in sus.Dupa mai multe experiente cu lanterne(ma refer doar la cele tactice, concepute special pt a fi montate pe arme) am ajuns la concluzia ca cea mai potrivita pt mine ar fi SUREFIRE6P(pret de achizitie, costul bateriilor( o baterie 11€), performante, greutate, ergonomie,design). Si ma pot lauda cu 65lumeni de care unii au sa rada un pic ca ma multumesc cu asa de putin.
Dar cu cei 65lumeni ai mei pot sa tratez o tinta(tin sa mentionez ca a fost folosita doar in poligon) la 100m cu luna plina si 150m intuneric total. Ma minunez pana unde pot sa traga ceilalti care se mandresc cu multi lumeni; probabil dupa avioane :lol: . Ca autonomie am 60min(da! nu e greseala de tipar 60min). Ca prin hazard ma intreb ce autonomie si ce alimentare are o lanterna cu 200lumeni? :!: :!: :!: (in ghidul meu de utilizare scrie ca lanterna mea cu un led de 120lumeni autonomia este de 20min).

P.S. pt cei mai putin creduli: http://www.surefire.com/6P-Original.
TUBOR
 
Mesaje: 11
Membru din: 27 Mai 2010, 21:02

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde madalin122582 pe 12 Oct 2011, 21:33

Olight M20 pe care eu am testat-o la 320 de lumeni are o autonomie de 4 ore. Eu pot sa confirm 2 ore de functionare continua cu acumulatorii incarcati
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde paika pe 13 Oct 2011, 08:21

pt. TUBOR .Ai nevoie de lumeni pt. avea o lumina alba pe toata pata fascicolului luminos.tu povestesti de poligon unde stiai unde este tinta,din pacate porcul vine cam de unde vrea el si ai nevoie de cateva secunde ca sa il localizezi ,sa il tintesti si sa-l impusti,pt. asta iti trebuie o lanterna buna.firma de care vorbesti anume SURFIRE este cam scumpa si chinezii le-au luat-o inainte.Acum 10 ani foloseam LANTERNE SURFIRE de 600 dolari pt ca nu aparuse ledurile actuale care sunt bestiale.Autonomia acestor lanterne nu trebuie sa fie mare deoarece nu faci vanatoare la far,pt. o vanatoare de panda iti trebuie 10 min de lumina buna pe seara.
NU SEAMANA CU NIMIC
paika
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 22 Oct 2007, 14:39
Locaţie: HUSI

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde violiv pe 13 Oct 2011, 09:11

@TUBOR

ai cam ramas in urma....
Tu folosesti o lanterna din mileniul trecut, noi am ajuns in mileniul III.
Diferenta mare este sursa de lumina. A ta are un bec...chiar daca-i mai evoluat tot bec cu incandescenta e si randamentul lui luminos exceptional poate ajunge la 25%. Lanternele moderne folosesc LED-uri. Un LED de generatia 6 prezent actual pe lanternele "ultra-moderne" are randament luminos aproape 95%. Cei 6-15-20 Watti enuntati cu mare pompa de lanternele cu bec nu inseamna nimic in fata unui LED modern.

Eu am o lanterna aproape ca a ta: 90 lumeni pe maxim, doua baterii CR 123.. nu-i cea mai grozava la partea de lumina, era tare la partea mecanica in epoca ei. Un set de baterii duce maxim 45 min pe max, comuta singura pe min si mai sta vreo ora. Cand becul se stinge scot bateriile din ea, le mut intr-o lanterna cu LED de 270 lumeni si mai am lumina la max inca o ora sau 2-3 pe minim sau le pun in X-Star-ul cu 900 unde mai merg jumate de ora.
Diferenta intre un vec cu incandescenta si un LED de generatiile 5-6 este uriasa si chiar n-o poti simti pana nu vezi.

Daca la lanterna se aduaga si "ultimul racnet" in domeniu, adica un circuit special de optimizare a consumului +/- un acumulator destept cu un al doilea circuit de optimizare, autonomia ajunge la valori impresionante.
Diferenta practica este cam asa: cu bec incandescent ieseam de doua ori la rate, cautam una-doua rate pe apa sau prin stuf si-mi luminam drumul intermitent catre masina si schimbam bateriile :oops: ; cu LED pun un rand de baterii noi in august si le scot din lanterna in martie fara sa-mi bat capul ca s-ar putea sa raman pe intuneric. La bec aveam 90 lumeni, la LED am 700 in modul turbo :twisted: pentru 3 min, apoi comuta automat pe 500 pe care mai am inca o ora jumate continuu apoi iar trece automat pe 150 pana ma plictisesc, in acest stadiu am efectiv de nu stiu cate ori mai multa autonomie decat ai tu autonomie pe becul de 65 lumeni cu baterii noi.

http://www.illuminationgear.com/14322/26992.html

In link-ul de mai sus gasesti si un grafic de variatie a intensitatii luminoase in timp, la max. si autonomia.

Cred ca e momentul sa incerci si tu o lanterna moderna.....eu m-am tot gandit vreo doi ani pana sa investesc in una scumpisoara da' acum chiar c-au ajuns la maturitate.

P.S. chiar daca toate LED-urile sunt facute in China, oricare ar fi producatorul lanternei si oricat de mult s-ar lauda cu ele, merita sa investesti intr-o firma consacrata....totusi, lanterna nu inseamna numai LED - daca ramai fara ea dupa 50 de apasari de buton pentru ca fabricantul s-a zgarcit la un comutator tot n-ai facut nimic. De Olight afli de la altii, eu pot sa-ti recomand doar Wolf Eyes sau Eagle Tac pe care le stiu de vreo doi ani.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde ursulache pe 14 Oct 2011, 20:37

salutam vanatorimea
incercati solarforce 1200 si mai discutam...
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde newuser pe 17 Oct 2011, 14:01

ursulache scrie:salutam vanatorimea
incercati solarforce 1200 si mai discutam...

Nu-i cam mare?
Aici era vb de lanterne de purtat in buzunarul de la piept cand nu stau pe arma.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde ursulache pe 20 Oct 2011, 22:16

in opinia mea singura lanterna care trebuie tinuta in buzunar este o frontala dela led..
pentru arma este solarforce 1200
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde newuser pe 21 Oct 2011, 13:36

Imagine
Sa inteleg ca asta o pui tu pe arma????
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde ursulache pe 21 Oct 2011, 18:52

exact aceasta si sunt incantat de prestatie.
incearca si vei vedea...
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde ssteffan pe 21 Oct 2011, 22:30

totusi la ditamai hardughia 1200 de lumeni par putini!!!
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde newuser pe 22 Oct 2011, 08:32

ursulache scrie:exact aceasta si sunt incantat de prestatie.
incearca si vei vedea...

Nu multumesc!
Mult prea mare pentru umblat in teren si pentru masina la un sfert de pret am ceva mult mai bun.
Pentru arma am doua micute, dedicate care incap usor in buzunar.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde ursulache pe 22 Oct 2011, 09:12

pentru deplasare folosesc o frontala dela ledlenser iar pt arma solarul.nu are rival.
tu ce folosesti pt arma?
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde newuser pe 22 Oct 2011, 15:04

Wolf Eyes 270 lumeni sau Eagletac T20C2 MIKII 720 lumeni.
Frontale am mai multe.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde Olight pe 25 Oct 2011, 08:56

Din cate am observat, cei care doresc ceva bun calitativ si sa si dureze mult aceia cumpara ori M20 ori M3X. aceste 2 modele sunt cele mai cautate.
se pare ca totusi aceste modele- chiar daca sunt impecabile - vor fi depasite de ultimele modele lansate de Thrunite, TN10 si TN11. sunt mici, super rezistente, pret foarte bun, au nevoie doar de un singur acumulator, si o putere de iluminare mare. ( TN10 seamana cu M20 la dimensiuni, iar TN11 cu M21 de la Olight).
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde yoghi pe 26 Oct 2011, 00:21

Sezonul trecut am plecat trei persoane la pinda la doi mistreti. Un coleg se tot lauda cu noua lanterna si in bucuria personala se exprima cam asa:
'' Bai sa ajungem odata sa deschid cutia (armei ) sa va arat ce pusca mi-am pus la lanterna''
Pe noi ne-a pufnit rasul , -El zice '' da bine m-am incurcat ,radeti voi da o sa vedeti lanterna si o sa ramani muti.''

Ajungem. desfacem armele si colegu mandru zice -Na ma ofticativa-Noi venim linga el si .....ramanem muti. apoi rasete de se cutremura padurea. Omul nostru chiar avea dreptate: isi montase pusca la lanterna,
Cum?? pai lanterna era un MAGlite cu leduri e adevarat dar avea ....50cm si 5baterii R20 (alea de 200g bucata)
:lol:
Asa ca fiecare cu lanternele si....vrabiutele lui :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde yoghi pe 26 Oct 2011, 00:25

Ps poate nu 50cm dar 40 sigur.! :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde Olight pe 30 Noi 2011, 10:20

Nu demult am primit in service o lanterna de 3600 lumeni.oau, asa ceva nu am mai vazut...de asa putere.Ceva de genul ca si Solarforce, numai ca de doua mai grea ca si Olight M3X. am reusit sa ii dau de cap- nu schimba intensitatile- am comandat piesa din china- am schimbat-o, merge. dar doar cand vrea ea. si cel mai ciudat lucru pe care am intalnit-o: nu merge cu acumulatorii de calitate, merge cu niste Ultrafire-uri de 3000 rosii. incredibil.Dar lanterna chiar si pe intensitate mare, degeaba are 3 leduri ca mai mult de 700 lumeni nu are.Dar da bine la ochi scris frumos pe coada lanternei 3600 lumeni.a si pretul e undeva la 50 dolari...

Decat sa cumpar ceva ieftin- doar sa am- mai bine strang bani si imi cumpar cand imi pot permite ceva performant.Cel putin eu asa gandesc.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde WDMCZ555 pe 15 Dec 2011, 21:04

Recomand cu incredere acest model
Si pe arma si oricum o folositi e super ok
O am de cateva luni bune nu am incarcat inca acumulatorul ,am iesit de 5-6 ori si a facut fata cu brio
Bate clar la 150 m ,iar pe arma cu luneta poate fi losita si la 250 m .

http://www.anuntulvanatorului.ro/home.h ... bi2Id=3735
WDMCZ555
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 03 Oct 2010, 14:58

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde all3xx pe 18 Noi 2012, 21:39

pentru vanatoare recomand fara rezerve lanternele Crelant V9CS si 7G2CS. Sunt calitative, performante si au pret foarte bun.
Nu spun ca alte lanterne mentionate mai sus nu sunt bune dar personal, raportul pret - calitate, mi se pare foarte bun la crelant,
all3xx
 
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2012, 23:02
Locaţie: Corbu, Romania

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde wizard pe 21 Noi 2012, 16:23

As vrea sa inlocuiesc actualul Maglite 4D si sa-mi iau o lanterna usor de carat, sa scoata lumeni destul de multi (peste 500) si sa fie cel putin la fel de rezistenta ca si maglite-ul (adica daca imi scapa din mana pe beton sa nu decedeze).
M-am gandit la ceva din gama - cu un singur acumulator 18650 (initial as fi vrut sa fie cu acumulatori AA - pt. ca sunt mult mai usor de gasit la noi - dar am cam renuntat la idee pt. ca n-am vazut astfel de modele)
Un fel de "every day carry" care sa nu-mi rupa buzunarul si pe care sa ma pot baza si la o drumetie pe munte dar si intr-o noapte in care a picat curentul in oras.

La o scanare scurta - m-am oprit la urmatoarele variante:
Niwalker NWK550N3
Sunwayman T20CS
Crelant V9CS
Crelant 7G2CS
ThruNite T30
ThruNite TN12
Olight M21 warrior (am vazut un test de rezistenta pt. o lanterna Olight care m-a impresionat realmente)

Poate cineva sa-mi recomande vreuna din astea de mai sus?
Multumesc!
wizard
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 19 Noi 2008, 22:30
Locaţie: Timisoara

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde olimpiusorin pe 21 Noi 2012, 19:35

Eu am un TN 11 si sant foarte multumit,pana la 200 m este super,mai departe nu cred ca mai ai nevoie.
olimpiusorin
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 07 Sep 2009, 23:35

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde all3xx pe 02 Dec 2012, 19:25

wizard scrie:As vrea sa inlocuiesc actualul Maglite 4D si sa-mi iau o lanterna usor de carat, sa scoata lumeni destul de multi (peste 500) si sa fie cel putin la fel de rezistenta ca si maglite-ul (adica daca imi scapa din mana pe beton sa nu decedeze).
M-am gandit la ceva din gama - cu un singur acumulator 18650 (initial as fi vrut sa fie cu acumulatori AA - pt. ca sunt mult mai usor de gasit la noi - dar am cam renuntat la idee pt. ca n-am vazut astfel de modele)
Un fel de "every day carry" care sa nu-mi rupa buzunarul si pe care sa ma pot baza si la o drumetie pe munte dar si intr-o noapte in care a picat curentul in oras.

La o scanare scurta - m-am oprit la urmatoarele variante:
Niwalker NWK550N3
Sunwayman T20CS
Crelant V9CS
Crelant 7G2CS
ThruNite T30
ThruNite TN12
Olight M21 warrior (am vazut un test de rezistenta pt. o lanterna Olight care m-a impresionat realmente)

Poate cineva sa-mi recomande vreuna din astea de mai sus?
Multumesc!


Ca putere de iluminare T20CS si Crelant V9CS sunt cam in aceeasi clasa. Restul lumineaza ceva mai putin.
Calitativ le incadrez pe toate in aceeasi clasa.
Criteriul de care asi tine cont in cazul acesta ar fi pretul si eventual designul care ma incanta mai tare.
Imagine
Imagine
am pus ceva poze pe care le aveam cu crelant v9cs
all3xx
 
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2012, 23:02
Locaţie: Corbu, Romania

Re: Lanterna "ideala"

Mesajde Olight pe 21 Dec 2012, 16:28

wizard scrie:As vrea sa inlocuiesc actualul Maglite 4D si sa-mi iau o lanterna usor de carat, sa scoata lumeni destul de multi (peste 500) si sa fie cel putin la fel de rezistenta ca si maglite-ul (adica daca imi scapa din mana pe beton sa nu decedeze).
M-am gandit la ceva din gama - cu un singur acumulator 18650 (initial as fi vrut sa fie cu acumulatori AA - pt. ca sunt mult mai usor de gasit la noi - dar am cam renuntat la idee pt. ca n-am vazut astfel de modele)
Un fel de "every day carry" care sa nu-mi rupa buzunarul si pe care sa ma pot baza si la o drumetie pe munte dar si intr-o noapte in care a picat curentul in oras.

La o scanare scurta - m-am oprit la urmatoarele variante:
Niwalker NWK550N3
Sunwayman T20CS
Crelant V9CS
Crelant 7G2CS
ThruNite T30
ThruNite TN12
Olight M21 warrior (am vazut un test de rezistenta pt. o lanterna Olight care m-a impresionat realmente)

Poate cineva sa-mi recomande vreuna din astea de mai sus?
Multumesc!


M21 imprastie foarte mult lumina are reflector zgrunturos, de fapt modelul M21 nu se mai fabrica din 2011 august.Este M21X, dar surpriza: putere crescuta doar cu 100 lumeni autonomie scazuta cu 2,30 ore...
TN12: 705 lumeni cu un singur acumulator 18650, imprastie lumina, foarte usoara - doar 66 gr.e o alegere foarte buna pentru purtat la drumetii/pe oriunde...
T30: este o buna lanterna de arma, focalizeaza bine -reflector lucios, 530 lumeni, dealtfel un model usor si destul de mic.
7G2CS/V9CS: copii Sunwayman. pe deasupra, dupa primele minute intensitatea incepe sa scada, driver neliniar, anodizare doar gradul II, chiar daca e puternic in lumeni, langa o alta lanterna de calitate fascicolul se cam pierde.De aici vine si pretul asa ieftin...
T20CS: una dintre cele mai frumoase lanterne. Driver liniar, putere reala, 658lumeni pentru 1,10 ore, dupa care scade la 475 pentru alte 2,5 ore.Indicator de tensiune scazuta, mod sos si strobo ascuns.Accesorii din belsug in cutie.
NWK550n3: o lanterna practic inca necunoscuta aici, dar la fel de fiabila ca oricare alta din prima liga. 550 lumeni pentru 2 ore, reflector fin,focalizare excelenta, schimbare trepte din butonul lateral.ca si fapt divers Niwalker acorda garantie 3 ani pe lanternele lor.

Ca putere de iluminare T20CS si Crelant V9CS sunt cam in aceeasi clasa. Restul lumineaza ceva mai putin.
Calitativ le incadrez pe toate in aceeasi clasa.
Criteriul de care asi tine cont in cazul acesta ar fi pretul si eventual designul care ma incanta mai tare.


Din pacate nu sunt in aceasi clasa pentru ca Crelant a copiat la greu lanternele Sunwayman, si aici ma refer la functii, driver.TN12 e la 705 lumeni, cum lumineaza mai putin? Iar calitativ, iarasi, nu se incadreaza in aceeasi clasa, si asta spun pentru ca pe toate le am/ sau le-am avut.
Criteriul principar e calitatea, cum aceste lanterne nu sunt tocmai cele ieftine, nu multa lume isi permite sa cumpere lanterna in fiecare luna- dar asta e doar parerea mea.Daca tot dai banii pe ceva- macar sa fie si calitate, si garantie minim 24 luni, daca se poate in tara si nu peste mari si tari.

In final, T20CS sau TN12.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Următorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate