Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 24 Mar 2019, 03:07

cutite Soimosan Cristian

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderator: george_ciprian86

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde teuton pe 26 Oct 2018, 13:22

CPM REX121 ( duritate de 71 HRC)
Cu ce se ascute?
Sau nu se strica ? :-\
teuton
Veteran

Locaţie: valcea / bucuresti

Mesajde violiv pe 16 Noi 2018, 13:57

Am intrat in posesia unei "ustensile" ca in ultimele poze.
In realitate aspectul este unul foarte tehnic, nu rustic. Seamana a cheie dinamometrica cu reglaj electronic. :ymhug:

Nu-i nici greu nici usor, bine echilibrat, sta in palma in orice pozitie de parca-i lipit, indiferent cat de ud sau unsuros esti.
L-am probat pe un porc facut la panda, terminat de transat pe la 2 noaptea. Ce sa zic? Am intalnit si lame care intra mai usor in tesuturi dar mai rar care se opresc atat de departe. Adica, trebe o mica presiune pe lama ca sa inceapa sa taie apoi se tot duce. Acum, cat tine de otel si cat tine de unghiul de ascutire nu stiu sa va spun. Cert e ca taie par, taie piele, taie slana, taie tendoane, carne, orice chestie care nu-i rigida. Fiind noapte, lumina precara, l-am scapat un pic in dintii porcului cand am jupuit falcile. Lama nu s-a tocit neam, mergea fara probleme in continuare. Dar pe convexitate, catre varf, am gasit o ciupitura cam cat sa agate un fir de par. N-am reusit s-o pun in evidenta in poze, doar am simtit-o.

Ca tot ai intrebat, am corectat imperfectiunea asta pe aceeasi piatra pe care ascut tot ce am, una de ulei de vreo 6000 granulatie. Un pic mai greu parca, mi-au trebuit vreo 20 de treceri pana sa apara ceva "negreala" in ulei. Pentru ca restul taisului nu avea de ce n-am insistat. Banuiesc ca, la o adica, pentru cine se pricepe un pic si are cu ce n-ar fi o problema sa-l ascuta. O ascutire profi, cu refacerea unghiului, bla-bla nu e la indemana oricui nici la oteluri mai moi. Nu pot sa spun daca va tine un sezon pentru ca folosesc mai multe cutite. Nu stiu ce face in lemne ca n-am incercat....desi nu cred ca s-ar supara.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde laurul pe 08 Mar 2019, 08:39

Un Soim in Africa- suminagashi cu os de camila
Impresionat tare PH-ul dupa ce a trecut prin stern la pregatirea preliminara din teren.
Si antilopa aia e cat o vaca mai mare.
Felicitari Mestere!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde the_mav pe 08 Mar 2019, 09:00

frumos eland, cutitul se potriveste de minune
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
the_mav
Veteran

Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Mircea-B pe 08 Mar 2019, 11:00

Frumos dom'le, frumos!!! La mai multe amintiri frumoase!
Blaser R8 30.06, 9,3x62
Zeiss Victory V8 M 1.1-8X30/IR60
Haenel Suhl 12/70
Mircea-B
Nou membru

Locaţie: Bucuresti/Buzau

Mesajde soimu` pe 08 Mar 2019, 11:44

eeeeei, tare demult nu am mai dat pe aici
Ce sa ii faci, facebookul pacii.
Am vazut ca s-a discutat de CPM REX121
Va zic sincer, la fel ca si CPM S125V , este un otel absolut incredibil
Inainte de ele, cel mai cel era K390 ( care a ramas in urma ca si retentie a taisului dar este mult peste cele doua daca iubesti taisul subtire), dar cele doua sunt destul de mult peste el.
In fapt, dupa calire, lamele nu mai pot fi finisate cu benzi conventionale. Daca pana la granulatie P120 avem benzi ceramice care merg foarte bine si pe cele doua oteluri, la un P400 folosind zirconiu... este ABSOLUT INUTIL. Uzezi o banda de zirconiu fara sa ai vre0un rezultat notabil pe lama, inconditiile in care cu aceeasi banda poti sa scoti toate zgarieturile de pe 3-4 lame din RWL34 sau 2-3 lame din M390 de aceeasi dimensiune. Asa ca, zau, nu poti sa pui comparatie . Sunt ultra performante cele doua oteluri incredibil de greu de prelucrat si de greu de tocit.
Reascutire... mda, si eu am avut probleme si m-am gandit foarte mult la ce solutii sa folosesc si ce sa spun clientilor.
Dar cred ca problema este rezolvata . Am riscat mult dar sper ca in curand sa va prezint si voua solutia ideala.
soimu`
Veteran

Mesajde OVI762 pe 10 Mar 2019, 21:16

Mare mesterCristi,mare de tot.Acum ceva vreme cativa oameni dragi mie au gasit de cuviinta sa ma cadoriseasca cu un M390.Micut,finut dar taios al dracului,mai tare in gura ca oltenii beti,o bijuterie de cutit,o poezie in miscare.Nu ma indura sufletul sa-l scot decat la vanatorile la care vin si cei ce mi l-au dat,asa de drag imi este de el.Si el ar vrea mai mult,saracul,dar eu nu si nu.
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde tehărău pe 10 Mar 2019, 22:21

OVI762 scrie:Mare mesterCristi,mare de tot.Acum ceva vreme cativa oameni dragi mie au gasit de cuviinta sa ma cadoriseasca cu un M390.Micut,finut dar taios al dracului,mai tare in gura ca oltenii beti,o bijuterie de cutit,o poezie in miscare.Nu ma indura sufletul sa-l scot decat la vanatorile la care vin si cei ce mi l-au dat,asa de drag imi este de el.Si el ar vrea mai mult,saracul,dar eu nu si nu.

Las' că-i bine așa!
Ăsta mai trebuia, oltean căpos cu cuțit tăios, de zaibăr pofticios...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde biriuck pe 10 Mar 2019, 22:30

soimu` scrie:Inainte de ele, cel mai cel era K390 ( care a ramas in urma ca si retentie a taisului dar este mult peste cele doua daca iubesti taisul subtire), dar cele doua sunt destul de mult peste el.

Sa inteleg ca pentru jucarii din alea de maxim 2.5mm grosime tot K390 e mai smecher?

P.S. Am 3 sacali si un mistret jupuit cu cutitasul ala cu maner de os si inca nu l-am ascutit. E drept ca nu mai taie demult parul de pe brat dar inca mai merge (sunt curios cat :D )
biriuck
Veteran

Locaţie: Bucuresti/Ploiesti

Mesajde OVI762 pe 11 Mar 2019, 01:09

tehărău scrie:
OVI762 scrie:Mare mesterCristi,mare de tot.Acum ceva vreme cativa oameni dragi mie au gasit de cuviinta sa ma cadoriseasca cu un M390.Micut,finut dar taios al dracului,mai tare in gura ca oltenii beti,o bijuterie de cutit,o poezie in miscare.Nu ma indura sufletul sa-l scot decat la vanatorile la care vin si cei ce mi l-au dat,asa de drag imi este de el.Si el ar vrea mai mult,saracul,dar eu nu si nu.

Las' că-i bine așa!
Ăsta mai trebuia, oltean căpos cu cuțit tăios, de zaibăr pofticios...

lasa bre,ca la zaibarul meu multi au poftit,putini au ajuns.Este?
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde tehărău pe 11 Mar 2019, 01:32

Este!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde soimu` pe 23 Mar 2019, 08:03

gata, se poate confirma
in acest moemnt sunt pregatite 5 sisteme de ascutire profesionale impreuna cu 5 seturi de placi de carbura profesionale.
ce inseamna profesionale?
Va spun din experienta proprie
acum 2 ani am vazut la un ucrainean la o expzitie internatinala unde eram colegi de stand ca isi ascute cutitele cu un astfel de sistem.
De fapt nici nu le ascutea el, le ascutea fratele lui...care avea doua maini stangi. Taisul era PERFECT la oricare cutit si nu dura mai mult de 15 minute (da, daca ati crezut ca este gen fiskars, tragi lama de 3 ori printr-o fanta ...va inselati).
Am cautat ulterior sa cumpar un astfel de sistem... am gasit similare dar nici unul la nivelul de perfrmante cum avea ucraineanul.
Ok...anul trecut am fost din nu la expozitie si doua zile m-am rugat sa imi vanda sistemul lui ( fara placutele de carbura, pe acestea deja le aveam). L-am luat la un pret foarte mare.... pentru un sistem utilizat intens si fata de pretul la care am reusit sa le procur acum noi.
De cand l-am luat am ascutit cu el peste 250 cutite. Functioneaza impecabil, ca si cand l-am cumparat, nici o urma de uzura sau problema.
Avantajul este ca se poate regla un unghi masurabil si care va fi pastrat perfect indiferent de pietrele utilizate. Se poate folosi o succesiune de diferite pietre, unelemai mari, unele mai mici, cu un mic reglaj, practic sistemul va mentine unghiul perfect de la prima pana la ultima piatra.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
soimu`
Veteran

Anterior

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare