Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Mai 2019, 13:02

Astigmatismul si Red Dot-urile

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderator: george_ciprian86

Astigmatismul si Red Dot-urile

Mesajde bowmadness pe 21 Oct 2013, 16:31

Am 2 red dot-uri un Zeiss si un Docter sight II, intai Zeiss-ul a inceput sa se vada ciudat, am zis ca s-a modificat ceva la el si am cumparat si docterul, oricum imi trebuiau doua. La fel si acesta din urma, am inceput sa vad punctul cu sateliti in jurul lui, Zeiss-ul il vad oval. M-am controlat la ochi, era cam greu sa fie ambele defecte si am astigmatism la ambii ochi. Mi-am facut ochelari, e mai bine dar tot nu e perfect! Se pare ca nici cu operatie nu va fi perfect, deci am cautat si alte solutii (pe langa ochelari), iata-le:
1. Intensitatea la minimul posibil, mai greu la docter ca e automat dar am luat inca un capacel si i-am dat o gaura mica in cap, astfel am injumatatit intensitatea (aproximativ), Zeiss-ul e reglabil, dar enervant pentru ca trebuie sa faci tot ciclul daca ratezi o intensitate (nu e reversibil reglajul cu reostat ci electronic cu un buton care cicleaza de 11 ori de la intensitate mica-mare)
2. Asta e cea mai eficienta: Un peepsight ( o tablita gaurita in cazul meu) montat pe sina cat mai aproape de ochi, va diminua lumina care "intra" in ochiul ochitor, punctul va fi rotund si frumusel, celalalt ochi deschis va primi lumina in plin si imaginile se vor suprapune excelent. Gaura peepului in functie de distanta de la ochi, distanta pana la red dot, gravitatea astigmatismului. Mie nu mai imi trebuie nici ochelari cu aranjamentul asta si e ieftin tare!
3. Focalizati tinta (cu ambii ochi deschisi) nu red dotul, astfel punctul va fi mult mai clar, habar nu am de ce!
4. Pentru a verifica red dotul faceti-i poza cu un aparat foto cu zoom (de preferat). Asa arata de fapt punctul!

Incercati, va functiona!

Respecte
ALICE! Who the f... is Alice?
bowmadness
Membru important

Locaţie: Romania

Re: Astigmatismul si Red Dot-urile

Mesajde violiv pe 21 Oct 2013, 18:59

Eu cred ca nu e nevoie de nimic din toate astea ca sa corectezi ceva ce nu prea trebe corectat. Am avut intai Burris care era slabutel la partea cu definitia punctului, in plus, a fost montat pe o sina cu un slot taiat artizanal si cred ca nu statea prea drept - reglajul era aproape de maximul posibil pe o latura ori la dispozitivul cu pricina cum te indepartai de punctul central de reglaj cum se transforma imaginea in "8". Apoi am avut JPoint - asta era mic, discret dar lentila era de policarbonat si din descrierea producatorului era dat ca avand un punct mai difuz. Am trecut si la Delta - asta face 8-ulet ca la Burris si poate fi si prea stralucitor. Pe masura ce ochii au obosit punctul a devenit si mai difuz si mai mare. Si nu m-am putut invata inca sa trag cu ochelari. Toate sunt deranjante in poligon, la reglaj. In teren chiar nu mai conteaza daca punctul e cat o cireasa sau cat o portocala ca tot prinde tinta iute.

Daca l-am montat mai departe de ochi a ajuns in raza de vedere mai OK - cu cat te departezi de ochi cu atat efortul de acomodare al cristalinului e mai mic si se vede mai clar ... e suficient.

Sau, daca totusi te enerveaza si nu te poti adapta nicicum, treci la optica gen red-dot inchis, luneta cu 1x care au si reglaj de dioptrii.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Re: Astigmatismul si Red Dot-urile

Mesajde bowmadness pe 21 Oct 2013, 20:44

Da, o luneta 1x poate fi o solutie, eu m-am obisnuit cu red dotul. Voiam doar ca altii sa nu creada ca are punctul ceva, cu timpul, cum am crezut eu!
ALICE! Who the f... is Alice?
bowmadness
Membru important

Locaţie: Romania

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare