Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:07

Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde Ghinda pe 18 Apr 2016, 08:02

Dau cu un Eco protect, spray repelent, luat de la magazin virtual de antiparazitare pentru caini. Pe picioare pana la genunchi, dupa ce sunt echipat, inclusiv pe bocanc, cizma etc. la modul sa se vada umed. De cand folosesc asta, nu am mai luat capuse, nici eu nici cainele, care primeste acelasi tratament la iesire in teren.

PS Pana la isteria asta, cred ca adunam capuse cu zecile, prin prisma meseriei, nu am nimerit din alea borelitice.
Cred ca tine de ghinion curat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde Ghinda pe 19 Apr 2016, 07:37

Rectificare

Eco Shot ii zice.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde dco pe 19 Apr 2016, 08:46

Ghinda scrie:PS Pana la isteria asta, cred ca adunam capuse cu zecile, prin prisma meseriei, nu am nimerit din alea borelitice.
Cred ca tine de ghinion curat!


V-ati verificat? O mare porcarie cu aceste capuse, si eu ziceam la fel ca nu mi se poate intampla mie ... acum astept rezultatele analizelor, dupa ce am umblat prin 4 spitale si nenumarate teste!
Si cred ca m-au muscat vreo 5 de cand sunt vanator ... chiar ca e ghinion, nu? :D
Atentie mare deci la orice simptom, nu se manifesta in acelasi fel la toata lumea si nu se activeaza imediat ...
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde radubichis pe 19 Apr 2016, 11:18

dco scrie:
Ghinda scrie:PS Pana la isteria asta, cred ca adunam capuse cu zecile, prin prisma meseriei, nu am nimerit din alea borelitice.
Cred ca tine de ghinion curat!


V-ati verificat? O mare porcarie cu aceste capuse, si eu ziceam la fel ca nu mi se poate intampla mie ... acum astept rezultatele analizelor, dupa ce am umblat prin 4 spitale si nenumarate teste!
Si cred ca m-au muscat vreo 5 de cand sunt vanator ... chiar ca e ghinion, nu? :D
Atentie mare deci la orice simptom, nu se manifesta in acelasi fel la toata lumea si nu se activeaza imediat ...

Capusele nu suporta alcoolul Se matolesc si cad inainte sa se prinda de el :obscene-drinkingdrunk: :obscene-drinkingfaded:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde Ghinda pe 19 Apr 2016, 14:23

Anul asta inca nu am luat. Imi pare rau sa aud, dar acum 2-3-4 ani cand adunam si 10 intr-o zi, chiar nu ma agitam. Si nici acum. parca sa zic ca a scris colegul gherman cum ca dupa 12 ore incep sa lase substante in tine. De scos le-am scos mereu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde biriuck pe 19 Apr 2016, 14:34

La o deschidere de sezon la caprior, deplasare la ceva distanta. Glume multe ca sa curga mai usor bornele kilometrice, ajungem la clubul respectiv, luam hartiile si mergem spre paznici.
In prima dimineata eu m-am crezut un fel de Winnetou si m-am dus taras pana aproape de un tap destul de frumos. Desi era la distanta buna, am incercat sa mai reduc distanta (terenul imi permitea) si, concentrat cum eram pe tinta, nu am vazut ca o capra ma studia din stanga.

S-a ales praful de efort si m-am dus catranit catre locul de intalnire. Dupa ce am mancat ceva am constatat ca avem 4 infipte in burta, deasupra curelei. Ne-a apucat pe toti mancarimea si am inceput o examinare amanuntita.
Am mai gasit inca 2 ce se chinuiau sa urce pe picioare la mine, un coleg a gasit si el 2 neinfipte. Celalalt ne privea condescendent si ne explica ca la el e simplu, daca il ciupeste vreuna moare instant sau incepe sa cante vesela "La, la, la..." :lol:

A doua zi se repeta povestea dar incep imediat controlul si strivesc parazitii gasiti. Se controleaza si betivul nostru si... stupoare! O capusa infipta si la el in picior dar moarta! :lol: :lol: :mrgreen: :lol:
De scarba am zis noi...

Evident, am avut subiect de gluma mult timp dupa aceea :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde Gordis pe 17 Mai 2016, 14:47

Exista la mai toate fitofarmaciile din tara un produs care se numeste Confidor Energy. E recomandat pentru tratamentele impotriva mai multor specii de paduchi ai plantelor dar...are o compozitie extrem de apropiata de cea a faimosului produs ( al aceleiasi firme ) pe care marea majoritate a posesorilor de caini l-au cumparat si folosit cel putin odata impotriva capuselor.
Eu il folosesc de 3 ani la tratamente in curte, pe catelul propriu si mai trag cate un spray si pe toalele de vanatoare. Cel putin pana in prezent nu am avut nici un fel de eveniment neplacut. Recomand.
Gordis
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Sep 2013, 14:59

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde laurul pe 17 Mai 2016, 16:08

Gordis scrie:Exista la mai toate fitofarmaciile din tara un produs care se numeste Confidor Energy. E recomandat pentru tratamentele impotriva mai multor specii de paduchi ai plantelor dar...are o compozitie extrem de apropiata de cea a faimosului produs ( al aceleiasi firme ) pe care marea majoritate a posesorilor de caini l-au cumparat si folosit cel putin odata impotriva capuselor.
Eu il folosesc de 3 ani la tratamente in curte, pe catelul propriu si mai trag cate un spray si pe toalele de vanatoare. Cel putin pana in prezent nu am avut nici un fel de eveniment neplacut. Recomand.

Pai, spune-ne si noua detalii:
Concentratia pe haine, concentratia pe caine, etc....rezultatele pe caini....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde the_mav pe 17 Mai 2016, 16:25

laurul scrie:
Gordis scrie:Exista la mai toate fitofarmaciile din tara un produs care se numeste Confidor Energy. E recomandat pentru tratamentele impotriva mai multor specii de paduchi ai plantelor dar...are o compozitie extrem de apropiata de cea a faimosului produs ( al aceleiasi firme ) pe care marea majoritate a posesorilor de caini l-au cumparat si folosit cel putin odata impotriva capuselor.
Eu il folosesc de 3 ani la tratamente in curte, pe catelul propriu si mai trag cate un spray si pe toalele de vanatoare. Cel putin pana in prezent nu am avut nici un fel de eveniment neplacut. Recomand.

Pai, spune-ne si noua detalii:
Concentratia pe haine, concentratia pe caine, etc....rezultatele pe caini....

...pe oameni, etc...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde Gordis pe 17 Mai 2016, 19:04

1. Caini - e relativ usor, depinde in principal de talie. Cainii de talie mare, gen brac de Weimar - 7-8 mililitri, talie mijlocie 5, talie mica 3. Luam o siringa de la farmacie, de obicei gradata pana la 5 ml. Agitam foarte bine flaconul (produsul este o emulsie in ulei) si tragem in siringa. Scoatem acul si cu vraful siringii "picaturam" animalul incepand de la ceafa si in continuare pe coloana vertebrala inspre coada, cu atentie sa nu dam pe locurile unde se poate scarpina/linge. Asta-i tot !
2. Costume de vanatoare - eu dau pe bocanci si jambiere pana sub genunchicu grija sa nu ajunga pana la buzunarele laterale. pe jacheta dau pe partea inferioara a menecior (antebrate) - parte pe care de obicei ne sprijinim cand tragem din culcat si de sub brat in jos. In felul asta formam de jur impreju o baiera protectoare. Tratamentul se repeta dupa fiecare spalare a hainelor.

Ideea de baza este ca una din componentele produsului are un efect de repelenta foarte puternic, cealalta e un insecticid sistemic foarte eficient, dar care nu are nici un efect asupra animalelor cu sange cald. Eu folosesc o concentratie de 3-3.5% (3.5 ml de produs la 1 litru de apa). Sper ca nu am fost prea alambicat...daca mai e nevoie de lamuriri cu mare placere :)] .
Gordis
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Sep 2013, 14:59

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde violiv pe 20 Mai 2016, 13:07

Acum 2 saptamani au reusit amicii sa ma convinga sa mergem la un tap. Exact la sfarsitul de saptamana cu inundatiile din Valcea si exact pe acolo. Ne-a plouat de am uitat sirul reprizelor, terenul s-a transformat in doua zile din ud in plantatie de orez si nu mai tin minte de cand n-am ajuns de la vanatoare in asa hal de porcait din cap pana-n picioare.
Am zis ca-n conditiile alea de Vietnam n-o sa fie probleme cu parazitii.
Cum partea cu trofeele nu ma pasioneaza, am cautat o selectie tanara care sa mearga bine si la gratar.
Am dobandit un tap de 2 ani, cu niste cornite rezonabile ca si perspectiva dar care mergea incet si tot dupa doi pasi se oprea si gafaia. Fiind la dibuit, mi-a sarit aproape de la picior si s-a dus incet catre padure, suficient cat sa-l studiem bine (eu si paznicul) si sa decidem ca trebe scos. N-a apucat sa faca nici 50-60 m desi nu ne-am miscat prea iute. Picat in foc fara probleme.
La examinare era infestat de capuse cum eu n-am mai vazut. Pe partea interna a pulpelor din spate si pe abdomen, unde blana e mai raruta, m-am pierdut cu numaratoarea la 50 si nu ajunsesem nici la jumate. Erau in toate stadiile de hranire si activitate. La eviscerare, pe ambii plamani avea cate un abces, unul cam cat un ou de gaina, franc purulent. La restul organelor fara probleme, carcasa in regula, chiar cu suvite de grasime bine reprezentate. Sincer, nu cred c-ar fi reusit sa se vindece singur.
De mine nu s-au prins probabil pentru ca eram dat cu ceva zeama anti-tantari.
In zona plouase zilnic cel putin doua saptamani si torential in 2-3 zile anterioare impuscaturii. Nu am crezut ca se pot lua si pe asa vreme dar se pare ca bietul tap calcase intr-un cuib. S-au mai recoltat inca 3 tapi in zilele alea si la niciunul n-am gasit capuse.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde Sly_Fox pe 20 Mai 2016, 16:53

Eu pentru caine folosesc exclusiv Fiprex. De ani de zile de cand utilizez asa ceva nu am avut probleme cu purici sau capuse la caine.
Pentru mine nu folosesc nimic, in toti anii de umblat pe coclauri nu am fost muscat niciodata de vreo capusa si nici nu am gasit asa ceva pe haine. Probabil noroc chior.
In schimb cu lipitorile am avut de furca din plin. Stateam cateodata si jumatate de zi in apa in asteptarea ratelor, iar lipitorile erau pe mine ciorchini. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde biriuck pe 22 Mai 2016, 23:43

violiv scrie:La examinare era infestat de capuse cum eu n-am mai vazut. Pe partea interna a pulpelor din spate si pe abdomen, unde blana e mai raruta, m-am pierdut cu numaratoarea la 50 si nu ajunsesem nici la jumate. Erau in toate stadiile de hranire si activitate. La eviscerare, pe ambii plamani avea cate un abces, unul cam cat un ou de gaina, franc purulent.

Ti-ai facut pomana cu el! Sper ca macar a fost gustos :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde bowmadness pe 23 Mai 2016, 21:41

Nadragii in sosete , maneci stranse si imi fac un cocktail din diverse uleiuri esentiale. Problema e ca panda e cam exclusa, eventual un dib din sens opus vantului. Oricum nu-mi place sa stau. De cand folosesc n-am mai halit nici una, inainte ma alegeam cu 4-5 /an asa usor! spital, doxi, un cacat! Cred ca nici sifilis nu mai luam!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde ventura pe 22 Iun 2016, 06:12

Scoase acum juma' de ora din piele....
Le-am scos intregi si vii.
Sunt din gama celor periculoase? Nu prea imi dau seama....

De fapt aia mai mare sigur este din gama celor naspa.
Cea mica nu stiu ce hram poarta.

Imagine
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde Sly_Fox pe 22 Iun 2016, 11:23

Nasol. Cred ca ar trebui sa dai o fuga pana la spital. In astfel de cazuri am inteles ca se administreaza un antibitic special, intr-o singura doza. Capusele par din aceeasi specie, doar ca una este mai satula. Ia-le si pe ele si du-le la analiza, vezi ce spun.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde biriuck pe 22 Iun 2016, 11:41

Daca sunt 'proaspete', adica de la iesirea din aceasta dimineata, cel mai probabil nu ai nimic. Domnul Gherman a zis ceva de un nr de ore dupa care incep sa fie probleme.
Daca sunt de aseara, poti avea probleme
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde petricaflorianioan pe 22 Iun 2016, 21:30

Eu in anii trecuti colectam doar negre si mici. Niciodata nu am luat nimic. Le extrageam acasa singur ,iar locul putin se imflama cateva zile ,era cald si rosu.
De vreo 7-8 ani nu am mai luat nici una.
Saptamana trecuta,culmea,nefiind la vanatoare am luat una din aceea cu burta rosie ca si in poza de mai sus. Am tinut-o vreo 10 ore pe mine. Am scos-o dar in urmatoarele zile,o bucata din pulpa ,sa zic o portiune cat o palma ,a fost rosie,calda si teapana ,mai bine de 4 -5 zile. Parca s-a retras si se mai retrage.
Intre timp eram la un strand din Ungaria,si acolo un amic mi-a spus ca nici la ei nu se da nimic. Ai urmatoarele variante
1 . La inceput de sezon,si anual mergi sa iti faci vaccin ...si nu mai patetsti nimic oricate colectezi.
2. Daca ai luat capusa,peste cateva saptamani ,in functie de simptome sau nu,mergi la un test. Daca esti depistat cu boala Lyme,ai de urmat un tratament de 6 luni cu antibiotice.

Asa ca stau la panda,iar de la anul sigur voi lua vaccin in fiecare an.
petricaflorianioan
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 06 Feb 2012, 09:22
Locaţie: Marghita(BH)

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde gherman pe 22 Iun 2016, 23:17

Da, trebuie un interval de minim 12 ore dupa fixare ptr ca aceste "insecte", vorba oamenilor neinformati din presa (capusele nu sunt insecte!!!), sa inceapa sa transmita boreliile. Din pacate, aspectul capusei mai mari arata a fi hranita binisor, deci mai mult de 12 ore de fixare.

In ceea ce priveste vaccinarea aia, o data pe an....oare ptr ce ? Ptr boala Lyme? Exclus! Ia vedeti ce scrie aici:

"The first and only licensed vaccine against Lyme disease was developed by SmithKline Beecham (now GlaxoSmithKline). Given in a three-dose series, the vaccine had an unusual method of action: it stimulated antibodies that attacked the Lyme bacteria in the tick’s gut as it fed on the human host, before the bacteria were able to enter the body. This was about 78% effective in protecting against Lyme infection after all three doses of the vaccine had been given.

The vaccine, called LYMERix, was licensed in 1998. By 2002 SmithKline Beecham had withdrawn it from the market, and Pasteur Mérieux Connaught decided not to apply for a license for its own Lyme vaccine candidate, despite having already demonstrated its efficacy in a Phase III clinical trial. Today there are no vaccines available to prevent Lyme disease, and it is unlikely that any will be licensed in the near future. The debut and subsequent withdrawal of the Lyme disease vaccine has lasting implications for future vaccine development and use."

Iar chestia asta: "bucata din pulpa, sa zic o portiune cat o palma, a fost rosie, calda si teapana, mai bine de 4 -5 zile", zic eu, nu "arata" bine deloc. Pare a fi acel eritem migrator. Deci, peste 4-6 saptamani obligatoriu un test serologic. Dar cel mai bine un medic infectionist ar trebui sa te ia sub observatie sa sesizeze daca apar manifestari de tip gripal in aceasta perioada.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde ventura pe 23 Iun 2016, 08:01

Aproximativ 36 de ora a stat pe mine....
Nu am vazut-o la dus.
A ramas un semn rosu (la aia mai mare) cam cat o moneda de 50 bani, care pare ca se retrage...
Inteleg ca doar niste analize la aproximativ 3-4 saptamani mai pot face de acum... :(
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde gherman pe 23 Iun 2016, 13:53

Daca vrei sa dormi linistit si-mi promiti ferm, cu martorii forumisti :D , ca-mi trimiti toate carcasele de carnivore mari si mici care le vei vana in urmatorii 2 ani, imi poti trimite capusile alea doua, in alcool absolut, la Cluj, si le fac un test de biologie moleculara (PCR) prin care-ti pot spune daca in momentul muscaturii capusele au avut sau nu in ele Borrelia.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde ventura pe 23 Iun 2016, 13:58

:cry: Le-am pus intr-un servet si le-am aruncat in WC.... :cry:
Despre partea cu carcasele, fara probleme trimit.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde the_mav pe 24 Iun 2016, 08:07

Too late... le pusese in servetel imbibat cu alcoolul ala absolut si amandoua au supt servetelul pana l-au uscat, dupa care s-au sinucis arucandu-se in wc :mrgreen: :D :mrgreen:

@gherman: care ar fi fost sansele, statistic vorbind, ca acele capuse sa NU aiba borrelia in ele?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce folositi impotriva capuselor la la panda/ dibuit?

Mesajde gherman pe 24 Iun 2016, 08:56

the_mav scrie:@gherman: care ar fi fost sansele, statistic vorbind, ca acele capuse sa NU aiba borrelia in ele?


O sa dau un raspuns pe invers: sansele ca acele capuse sa aibe in ele Borrelia burgdorferi in momentul muscaturii variaza intre 1-4% in functie de regiunea geografica. Cel mai mare procent de capuse din mediu, infestate cu Borrelia, l-am gasit in jurul localitatii Sovata.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Anterior

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate