Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:52

Cutitul de vanatoare

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Mesajde Keiler pe 31 Aug 2007, 07:53

Cristi draga, noi nici macar nu stim sa fim dictatoriali...sau comunisti. O s-o scaldam intotdeauna cu fundul in doua luntrii. Uite ca, in ciuda tuturor legilor de cacat, l-au prins pe ala din Harghita cu o droaie de arme detinute ilegal. Legile is facute pentru prosti ca noi care ne luptam pentru etica si corectitudine. Sau pentru un viitor in vanatoare. BLEAH :!: :!: :x
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde adrian_ppp pe 01 Sep 2007, 10:50

babon scrie:Multumesc.... sa fie cu folos.


au cumva cei de la Fero un site?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde adrian_ppp pe 01 Sep 2007, 12:06

babon scrie:Nu au site din cate stiu eu... dar poti sa ceri un catalog la mail: lukacsferenc@easynet.ro
Poti sa comanzi si alte modele decat cele prezente in catalog... fara costuri suplimentare... oricum toate modelele sunt "hand made".


MERCI
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde soimul pe 05 Sep 2007, 15:11

Salut la toata lumea.
Ce ziceti de Opinel? Chiar daca e briceag eu sunt foarte multumit de el, incepand de la taiat rosii pana la jupuit sau transat.
Avatar utilizator
soimul
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Sep 2007, 13:27

Mesajde Marius pe 05 Sep 2007, 21:49

soimul scrie:Ce ziceti de Opinel?


Salut Soimule si bine ai venit!

Dupa ce am vazut prin 92-93 la amicul meu Victor Tarus un Opinel pe care il folosea de vreo 20 de ani (folosit intens!), mi-am luat si eu unul care nu lipseste din buzunarul jachetei de vanatoare.
E usor, ofera o priza buna, e intr-atat de simplu incat nu are ce se strica la el, otelul e ok, iar daca cumva il pierzi, nu e o catastrofa, pt. ca pretul iti permite sa-ti iei altul.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde padurariu_catalin pe 22 Oct 2007, 21:35

Salut la toata lumea si bine v-am gasit.

Sper ca in curand sa fac parte din frumoasa familie a vanatorilor.
Pana atunci am decis sa ma pun la punct cu echipamentul.

De o bucata buna de timp rontai netul in cautarea unui cutit. Am si scris unora dintre voi cerand detalii despre un model sau altul.

Sunt totalmente nehotarat. Imi doresc sa fie un model care sa se preteze pentru 90% din situatiile ivite la vanatoare, lama sa fie dintr-un otel de calitate, sa fie bine echilibrat, cu o pridere corespunzatoare, sa aiba deasemnea o teaca sigura preferabil din piele autentica si evident...sa taie :)
Bugetul: 300 Ron.

In speranta unei frumoase amicitii de acum in colo va transmit la toti, toate cele bune.

Catalin
padurariu_catalin
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 22 Oct 2007, 20:38
Locaţie: Botosani

Mesajde Marius pe 22 Oct 2007, 21:55

Salut Catalin si bine ai venit!

Ai citit tot ce s-a scris in paginile astea despre cutite si nu te-ai lamurit?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde george_ciprian86 pe 22 Oct 2007, 22:15

Cutitul este necesar vanatorului la jupuit, eviscerat, taiat crengi pentru a se camufla sau curatit campul de tragere de aceea este o unealta indispensabila.
Ar fi bine sa alegi un cutit si cu fierastrau zic eu pentru a taia oasele mici sau pentru despicarea vanatului.

Citeste insa tot ce s-a scris aici si o sa te lamurest cu siguranta ce cuti ti se potriveste.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde razvy pe 23 Oct 2007, 06:50

padurariu_catalin scrie:Salut la toata lumea si bine v-am gasit.

Sper ca in curand sa fac parte din frumoasa familie a vanatorilor.
Pana atunci am decis sa ma pun la punct cu echipamentul.

De o bucata buna de timp rontai netul in cautarea unui cutit. Am si scris unora dintre voi cerand detalii despre un model sau altul.

Sunt totalmente nehotarat. Imi doresc sa fie un model care sa se preteze pentru 90% din situatiile ivite la vanatoare, lama sa fie dintr-un otel de calitate, sa fie bine echilibrat, cu o pridere corespunzatoare, sa aiba deasemnea o teaca sigura preferabil din piele autentica si evident...sa taie :)
Bugetul: 300 Ron.

In speranta unei frumoase amicitii de acum in colo va transmit la toti, toate cele bune.

Catalin

Bine ai venit, fara nici un fel de reclama eu iti recomand cutitul din linkul de mai jos (miner negru) il am si stiu ce vorbesc , daca vei fi nemulumit eu iti dau bani inapoi , vine cu o teaca din piele foarte bine lucrata si foarte comod de uitilizat , otel de calitate lama groasa , pretul este foarte bun , comparativ cu ce am vazut prin cataloagele din EU si este made in USA , garantia este lifetime , nu stiu ce inseamna 300 roni dar cutitul asta costa $50 < mai sint si alte modele mai mici asta are 28 cm

____________
( Daca taie bine )
( Daca e ifeftin )
( Oare merita ? )
-------------
O
. O
... o
.........^__^
..........(oo)\_______
..........(__)\...........)\/\?
.................||----w |
.................||.......||
http://hires.basspro.com/is/servlet/izoom/BassPro/27835special?layer=comp&wid=500&hei=500&fmt=jpeg&qlt=100,0&op_sharpen=0&resMode=norm&op_usm=1.0,1.0,0.0,0
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde padurariu_catalin pe 27 Oct 2007, 20:37

Va multumesc tuturor. Am gasit ceva interesant pe net. De indata ce-l primesc o sa va impartasesc opinii.

Razvy e un cutit f frumos cel din link. Merg pe mana ta. Te rog frumos spune-mi cum trebuie sa procedez pentru a intra in posesia lui.
Pentru a nu-i plictisi pe ceilalti cu aceasta "mica afacere" da-mi te rog un mai sau pm.
Multumesc.
padurariu_catalin
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 22 Oct 2007, 20:38
Locaţie: Botosani

Mesajde borgman pe 20 Noi 2007, 22:56

DPDV al cutitelor de teren nu trebuie sa gindim doar pentru vinatoare... el este util oriunde mergem in afara orasului, acolo unde se aplica "legile supravietuirii". ..:)) Deci eu sunt de parere ca la tine este bine sa ai un cutit/briceagrelativ mic si foarte ascutit (sa nu iti faca probleme cind faci o eviscerare). Un lucru important este otelul. Trebuie sa fie destul de dur... daca iti cade in bot sa nu se toceasca/sparge sau alte probleme. In plus eu mai am o maceta (o lama de taiat si una fierastrau) este perfecta pentru aranjat zona de tragere, silentioasa, fata de un topor si mult mai usoara si comoda de transportat.
Din cite am observat otelurile care se ascut fffff bine sunt cele oxidabile, deci nu va stresati daca citeodata apar semne de rugina pe lama cutitelor.
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 20 Noi 2007, 23:01

Cum sa nu ma stresez daca maninc cu el ? Trebuie sa fii cu Tetanusul la zi ::)))
La mine daca o lama rugineste la gunoi se duce indiferent cit e el de firma sau cit de drag imi este .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde borgman pe 20 Noi 2007, 23:11

razvy scrie:Cum sa nu ma stresez daca maninc cu el ? Trebuie sa fii cu Tetanusul la zi ::)))
La mine daca o lama rugineste la gunoi se duce indiferent cit e el de firma sau cit de drag imi este .


Nu este chiar asa... acel tetanos trebuie sa ajunga pe rugina intr-un fel - care ii este mediu propice - iar daca il speli si este folosit tot timpul, cam greu. Stiai ca lamele de CUTTER, cele cu care tai hirtia (si uneori degetele) foarte subtiri si ascutite sunt oxidabile? Stii cite cutter-uri am vazut prin birouri pe la firme... si nimeni nu se intreaba de ce? Sau sa le arunce. Oricum eu am spus ca se ascut fff bine cele oxidabile. Daca au ruginit un pic, te apuci si il reascuti sau il slefuiesti cu un smirghel de apa (adica fffff fin), cit sa dispara acea pata de rugina.

Oricum nu am mai auzit de tetanos de muuult timp.
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 20 Noi 2007, 23:21

Oricum nu am mai auzit de tetanos de muuult timp
pentru ca lumea foloseste vesela din Inox ::))
Serios vorbind un cutit bun din secolul nostru nu trebuie sa rugineasca, normal ca un cutit care rugineste se ascute bine si se si toceste la fel de repede , a ascutii = a toci .
De ex am cutite care le las in teaca luni de zile fara sa le ating daca ar fi de genul ala (care ruginesc) cind il iau la folosit iti dai seama ca numai de ai anu am chef sa ma apuc si-n plus daca il mai vad ruginit numai imi cade bine la mina cit de drag mi-ar fi .
Cutitele alea trebuie sa l etii in prmanenta unse sa nu le atace apa sau daca tai o lamiie sa fugi cu el la apa , am vazut cutite de genul asta cu care sa taiat o ceapa si nu sa cuat imediat si arata de 2 bani a doua zi , sau te ploua cu el si sint multe exempele , ex cu cuterul nu e bun ala costa 2 lei si are lama de unica folosinta tai de citeva ori cu el si la revedere un cuttit in schimb vrei sa il ai pentru o viata , numai sa nu rugineasca.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde borgman pe 21 Noi 2007, 14:57

fiecare cu ce stie si ce crede de cuviinta. deobicei un cutit cu lama oxidabila (adica ok, din punctul meu de vedere) rugineste daca nu este folosit. Stiai ca toate briciurile (de barbierit) erau oxidabile? In plus acum vreo saptamina am luat un Smith&Wessen... super cool... eram foarte fericit de el... am garantie pe viata, tratat cu pudra de titan, otel de buna calitate.... (http://www.military-shop.ro/Cutite-SMIT ... ON-CK2CMS/), dar dupa ce am fost la mare si l-am folosit "casnic" m-am pomenit cu pete de rugina pe el... concluzia fugi inapoi la magazia (doar am garantie S&W pe viata). Mi-a fost schimbat pe loc fara nici o discutie, dupa care persoana in cauza mi-a aratat pe garantie ca este recomandat ca cel putin o data pe luna sa fie unsa lama cu grasime (orice grasime). ... :roll: :shock: Acest lucru scria in garantia originala din state... so???
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 21 Noi 2007, 15:12

Am vazut cutitul ala , nu e un cutit de vinatoare , un cutit de vinatoate se foloseste la eviscerare si transare , ala nu face parte din din discutia nastra .
Scrie acolo :
Lamele sunt imbracate in pudra de Teflon mat

Cum vine asta ? si de ce? deaorece rugineste de aia l-au acoperit in teflon sau compania asta vrea sa faci oua pe el si nu se vor lipii ?, teflonul este o substanta carsenogenica, stiu ce-mi spui tigaiiile ..alea le arunci cind vezi ca incepe sa se ia Teflonul.
Eu l-as fi intrebat pe cel care ti-a arata garantia , de ce trebuie sa il dau cu ulei daca este imbracat in pudra de teflon ????
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde borgman pe 21 Noi 2007, 15:27

razvy scrie:Am vazut cutitul ala , nu e un cutit de vinatoare , un cutit de vinatoate se foloseste la eviscerare si transare , ala nu face parte din din discutia nastra .
Scrie acolo :
Lamele sunt imbracate in pudra de Teflon mat

Cum vine asta ? si de ce? deaorece rugineste de aia l-au acoperit in teflon sau compania asta vrea sa faci oua pe el si nu se vor lipii ?, teflonul este o substanta carsenogenica, stiu ce-mi spui tigaiiile ..alea le arunci cind vezi ca incepe sa se ia Teflonul.
Eu l-as fi intrebat pe cel care ti-a arata garantia , de ce trebuie sa il dau cu ulei daca este imbracat in pudra de teflon ????


Scuze, dar sunt idioti aia care completeaza situl.... este pudra de Ti (adica titan)... nu are nici o legatura cu teflonul... :D :D :D , iarta-i....se mi intimpla si la case mai mari...
Si , da, ai dreptate, nu este un cutit de vinatoare, dar se discuta despre ce sa ai la tine la vinatoare... pe cimp, munte, deal... in pustietate... eu asa am pus problema. Si l-am considerat ok... fiecare cu gustul lui. Pentru eviscerare este beton... la cit de ascutit este... :oops:
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 21 Noi 2007, 16:53

Nu spun ca nu este un cutit ok , dar daca asa avea de ales as alege unul care nu oxideaza.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde padurariu_catalin pe 21 Noi 2007, 18:56

De curand mi-am luat scula din link http://cgi.ebay.es/Mossberg-Field-Dress ... otohosting

Mi se pare un briceag versatil, robust si usor de transportat avand etui din cordura cu prindere la curea. Lamele sunt facute din otel chirugical.
padurariu_catalin
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 22 Oct 2007, 20:38
Locaţie: Botosani

Mesajde clemente pe 21 Noi 2007, 20:08

Sa-l stapanesti sanatos , si sa ai parte de mult vanat de jupuit . De unde l-ai cumparat , m-ar interesa si pe mine .
Un briceag multifunctional de care sunt multumit , desi nu arata foarte bine ( mie imi plac cele clasice ) , este modelul "Hunter" , de la Victorinox . Eu il port mereu la mine , chiar daca port si un alt cutit .
cine rade la urma...gandeste mai incet...
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde padurariu_catalin pe 21 Noi 2007, 20:14

multumesc de urari.
l-am cumparat de pe www.okazii.ro
SE un cutit ok desi prinderea in mana nu e f grozava.
Abia astept sa-l primesc pe cel recomandat de Raz.
padurariu_catalin
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 22 Oct 2007, 20:38
Locaţie: Botosani

Mesajde razvy pe 22 Noi 2007, 01:54

@padurariu_catalin
frumos briceagul si e foarte bine lucrat , singura problema pe care o vad din poza este diamtrul niturilor , mi se par cam mici.
Sa-l porti si sa[l folosesti sanatos.

Cutitul tau a plecat azi din miinile mele , compania de cargo ar trebui normal sa-l imbarce pe joi sau vineri dar tinind cond ca aici joi e sarbatoare nationala Thanksgiving day , nu prea cred ca se va intimpla asa, oricum in 2 sap ar trebui sa il ai la curea :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde borgman pe 22 Noi 2007, 08:34

Cutite Smith & Wesson si alte chesti militare , unele bune, altele nu asa de bunela: www.military-shop.ro
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde george_ciprian86 pe 22 Noi 2007, 09:05

Preturile pe astfel de site-uri sunt astronomice in comparatie cu SUA.

Eu mi-am luat lanterna asta cu 29$ http://www.military-shop.ro/Lanterne-SM ... ED-2-in-1/
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde violiv pe 22 Noi 2007, 11:28

@razvy
Tetanosul nu se face mancand bacteria ci numai daca ajunge direct in sange: taietura, intepatura, muscatura.
Bacteria nu traieste pe rugina ci numai daca rugina (impreuna cu metalul respectiv) stau in pamant - este un organism anaerob (nu are nevoie de oxigen pentru a trai) si aerul o omoara. Exista si forma de rezistenta - spor - care poate supravietui in aer si sa se dezvolte cand ajunge in conditii prielnice dar trebe sa ajunga cumva pe cutit - sa tii cutitul infipt in pamant, langa tine, in pauzele dintre folosiri (am mai vazut) e o prostie si pentru unul inox. Exista multe altele ce ajung si prin gura.
Nici mie nu-mi plac lamele ce oxideaza pentru ca trebe sa ai in permanenta grija de ele, trebe unse cat de cat si, daca folosesti unsoare minerala trebe sterse bine cand tai mancare, daca folosesti uleiuri sau unsori naturale se usuca, daca e in teaca de piele se mazgaleste permanent, daca e in teaca metalica mereu e unsa pe dinauntru si fiecare scoatere din teaca inseamna un sters,etc. Dar de dragul unora dintre cutitele pe care le am (oxidabile) le mai folosesc cand si cand.
Acoperirea cu teflon, titan sau alte materiale inoxidabile e o solutie dar taisul tot ramane expus.
Mai frumoase si mai eficient protejate (desi nu 100%) sunt lamele 'arse', cele cu aspect de curcubeu mov-albastru-maro - astea au la suprafata o 'rugina' speciala (oxidul feroferic Fe3O4) care nu lasa rugina clasica (oxidul feros + oxid feric FeO+Fe2O3) sa creasca asa repede. Procedeul e destul de migalos, trebe aplicat la sfarsitul finisarii, dupa calire si risca sa decaleasca lama daca e facut prost. Dar, la un cutit cu lama de Damasc, de ex., e excelent din punct de vedere estetic si da o nota inegalabila unei astfel de lame.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde borgman pe 22 Noi 2007, 11:54

ai pus punctul pe I
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 22 Noi 2007, 14:34

@violiv
Am inteles don prof . Mai bagat in ceata cu FeO+Fe2O3 si alte prescurtari ::)))
Mie-mi place sa suflu si-n iaurt .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde violiv pe 22 Noi 2007, 21:35

Foarte bine faci!
De obicei, ce ajunge in organism prin gura (microorganisme nu otravuri) nu e mortal din prima - mai intai zaci pe buda o vreme in chinuri demne de inchizitie :lol:
Ca un mic plus la ce am spus, din punctul de vedere al suprafetei, cele inox se curata mult mai usor si mai bine. Chiar un strat finut de oxid de fier, ce apare normal dupa o expunere la aer de cateva minute pe suprafete de otel oxidabile transforma acea suprafata intr-una cu o porozitate mult mai mare decat cea a suprafetei original slefuite. Iar porii, desi invizibili, sunt suficient de mari cat sa se ascunda in ei bacteriute la fel de invizibile. Daca pentru o lama de inox e suficienta o curatire mecanica si devine suficient de curata, pentru una oxidata nu e de ajuns si riscul e mai mare, mai ales pentru folosirea la activitati uzuale la vanatoare si pescuit. Interiorul unui animal e steril cand il deschizi dar blana si penele nu si contaminarea cutitului e inevitabila. Combinatia de bacterii din blana si sange pe lama da un mediu foarte propice dezvoltarii lor, si nu vor pleca de acolo doar stergand lama (eventual de maneca sau pantaloni :shock: ).
Norocul nostru ca inoxurile au intrat in uz doar de cateva decenii pe cand epoca fierului a inceput cu cateva mii de ani inainte si natura a avut grija sa-si creeze niste paveze impotriva acestor combinatii mortale.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Aldebaran pe 07 Dec 2007, 02:06

Eu asta folosesc, nu exact un cutit de vinatoare per se, dar isi face treaba cind e nevoie:
Gerber serrated blade folding knife. Lama de 3", material bun, usor. Are un clip cu care il poti prinde de buzunar sa nu il pierzi. Nu e frumos dar e util.

Imagine

Imagine

Imagine
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde violiv pe 07 Dec 2007, 08:59

Acum, ca s-au potolit (la suprafata) apele, bine ai venit printre noi!
Ceva mai multe despre ce vanezi si, mai ales, cu ce vanezi, ne spui?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron
Publicitate