Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:52

Cutitul de vanatoare

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde pipabh pe 22 Iul 2017, 11:12

bogus scrie:
biriuck scrie:sau direct google photos (destui giga disponibili)

linkul de la google photos nu pare a fi compatibil cu functia Img de pe forumul nostru, eu am incercat si nu-ti afiseaza imaginea

Nu mai posta cu "photobucket"!! ca nu vedem :D :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde silvium pe 22 Iul 2017, 15:33

Sincer, nici nu aveam habar ca e limitat acest photobucket si nici n-am dat un preview înainte de postare, pt ca sunt in vacanța. Am zis sa împărtășesc repede cu voi ca prea bucuros sunt de rezultat !
Am sa ma ocup cand revin, oricum sunt mai multe in lucru :D
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde biriuck pe 22 Iul 2017, 15:48

bogus scrie:
biriuck scrie:sau direct google photos (destui giga disponibili)

linkul de la google photos nu pare a fi compatibil cu functia Img de pe forumul nostru, eu am incercat si nu-ti afiseaza imaginea

Se vede? :D
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Nautilus pe 03 Aug 2017, 09:25

Cu puțin timp în urmă am câștigat (nu l-am cumpărat, ci câștigat la campania MOL) un cuțit Gerber Epic.

Imagine

Avantaje:

- construcția full-tang foarte solidă, laminat dintr-o bucată de 7Cr17MoV groasă de 5 mm;
- din pricina grosimii lamei și mânerului, poate fi folosit și fără plăsele;
- dinții de ferăstrău permit tăierea unor obiecte mai solide (funie, creangă);
- lama foarte groasă la partea superioară, ca o coloană vertebrală, permite ”pârghia” în obiecte mai groase (creangă);
- capătul mânerului e desfăcător de sticle de bere;
- ”zimții” de pe partea de sus a lamei sunt făcuți ca priză pentru deget, să poți ține apăsat când tai;
- se ascute foarte bine, ca o lamă de ras.

Dezavantaje:

- plăselele și teaca sunt dintr-un plastic prost, tare, urât și cenușiu. Reclama susține că e plastic cu fibră de sticlă. N-are pic de fibră de sticlă în el. Plasticul mânerelor de cuțit de bucătărie din piață e mai puțin urât. N-are deloc priză la mână.

Astfel încât l-am debarasat rapid de plăsele și am căutat un material mai bun. Dar forma ciudată a mânerului n-ar fi permis construcția unor plăsele din lemn care să arate rezonabil, ar fi ieșit și mai urât ca plasticul. Așa încât am folosit 2 straturi de piele groasă, de peste 5 mm (sursa: o curea veche de la Armată), cu un strat intermediar care să acționeze ca un nit. Le-am pus și 2 șuruburi din oțel alămit, dar ele sunt mai mult ornamentale, plăselele se țin mult mai bine prin lipire. Le-am făcut puțin mai mari față de cele de fabrică, să acopere mai mult din mâner, și ușor diferite ca formă între ele, pentru utilizarea cu mâna dreaptă.

Imagine

Teaca am făcut-o din ceea ce mai rămăsese din curea. Asamblată prin lipire și 3 cuișoare de cizmărie pentru siguranță. Din pricina rigidității materialului, n-am putut-o face să urmeze conturul lamei la exterior, a ieșit cam mare și plată, ca o lopățică. Am finisat buza tecii și marginile plăselelor, astfel încât ansamblul să fie plat, să nu lase protuberanțe care să se agațe de haine.

În prezent cuțitul cu teacă poate fi purtat la centură, sau la gât, atârnat de o curelușă, cum îl purta Mowgli.

Teaca nu arată prea grozav, dar ar putea fi ornamentată.

Imagine

Nu e cuțit de vânătoare. E prea mic, vîrful nu e bun pentru împuns. E un cuțit utilitar, făcut pentru alte scopuri, tăiat, ascuțit, cioplit.
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Zeres Ciprian pe 04 Oct 2018, 05:59

Urmaresc cu mare placere munca unora din fauritorii de cutite de la noi.
Referitor la cutitele de vanatoare, am o nedumerire mare, de ce preponderent lamele au grosimi de 4 si 5 mm. Care este motivul?
In acceptiunea mea, cutitul de vanatoare ar trebui sa aiba o lama groasa de max 2,5 mm pt a fi util in toate fazele.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde laurul pe 04 Oct 2018, 07:33

Datorita reflexului de aparare al knifemakerului.
Marea majoritate a vanatorilor nu stiu a folosi corect un cutit si atunci mesterul oferteaza grosimi si unghiuri de taiere mari. Asta pentru ca utilizatorul isi doreste un cutit care sa fie si levier si topor si fierastrau si lopata.
Un 5mm grosime cu latimea lamei de 30 mm si tais convex va face toate cele de mai sus dar nu va excela la nimic.
Un 2,5mm grosime cu latimea de 37mm si tais full flat va taia ca laserul carne si piele dar se va ciobi in oase si se va rupe daca spargi lemne cu el!
Compromisuri....cam ca la carabine...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Zeres Ciprian pe 04 Oct 2018, 08:50

Totusi, e un compromis mare sa cumperi un cutit hand made, care poate costa cateva sute de euro si sa fie semiinutil. Dar, cu siguranta poti comanda unul pe inima ta.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde laurul pe 04 Oct 2018, 09:23

Zeres Ciprian scrie:Totusi, e un compromis mare sa cumperi un cutit hand made, care poate costa cateva sute de euro si sa fie semiinutil. Dar, cu siguranta poti comanda unul pe inima ta.

Exact, pe banii tai , mesterul iti face ceea ce doresti.
Ideea de baza e sa stii cum si la ce sa-l folosesti.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde tehărău pe 04 Oct 2018, 09:30

Că și la arme, mașini, FMI și alte jucării, până nu ai și nu le utilizezi ceva vreme, nu știi care ți se potrivește și când. Rar când prima alegere rămâne și ultima. Și atunci mai mult e compromis decât potrivire. Cuțitul gros un carne mai are un dezavantaj mare: e greu. Și se simte la carat, trage de nadragi în jos etc.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Nautilus pe 08 Aug 2019, 16:42

Cuțitele mele:

Gerber Epic modificat - teaca și plăselele din piele:

Imagine

Gerber Freeman Guide modificat - teaca din piele:

Imagine

Ambele teci sunt făcute de mine, cum am povestit mai sus, dintr-o curea veche de la Armată.

Cuțitele Gerber sunt în primul rând utilitare, adică proiectate pentru a tăia lemnul, funia, pânza de cort etc. Din acest motiv sunt construite din 5Cr17MoV și 7Cr17Mov (oțeluri inoxidabile cu conținut de vanadiu), care nu au duritatea oțelurilor mai ”exotice”, dar se ascut foarte ușor și fin, ca o lamă de ras.
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde CCM pe 10 Aug 2019, 21:28

Aruncati un ochi si aici:

https://www.hwknives.com
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 02 Mar 2024, 02:01

Imagine

Imagine

Imagine
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde popaliviu pe 02 Mar 2024, 08:16

Frumos cuțit! Ceva informații dacă se poate, te rog.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 02 Mar 2024, 09:47

Sincer, imi e "frica" sa mai scriu ceva pe aici...
Am pus cateva intrebari si in loc sa primesc o mana de ajutor, am fost flituit pe google, am fost luat peste picior ca sunt agitat si ca raspund in "doi peri"...habar nu am ce inseamna dar nu cred ca e de bine.

Am frecventat acest forum acum multi ani si parca membrii erau mai friendly...clar acum nu se mai poate vb de arme ca na, "aceste intrebari sa'u
dezbatut de mii de ori" cum a scris cineva...si daca nu am fost pe faza atunci sa citesc...aia e.

Asa ca o sa ma mai gandesc daca sa scriu mai multe informatii despre cutit. Nu mai vreau sa par agitat sau sa supar vreun membru veteran.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde pipabh pe 03 Mar 2024, 06:32

Crehtu scrie:Sincer, imi e "frica" sa mai scriu ceva pe aici...
Am pus cateva intrebari si in loc sa primesc o mana de ajutor, am fost flituit pe google, am fost luat peste picior ca sunt agitat si ca raspund in "doi peri"...habar nu am ce inseamna dar nu cred ca e de bine.

Am frecventat acest forum acum multi ani si parca membrii erau mai friendly...clar acum nu se mai poate vb de arme ca na, "aceste intrebari sa'u
dezbatut de mii de ori" cum a scris cineva...si daca nu am fost pe faza atunci sa citesc...aia e.

Asa ca o sa ma mai gandesc daca sa scriu mai multe informatii despre cutit. Nu mai vreau sa par agitat sau sa supar vreun membru veteran.

Observ ca insisti cu replicile de 2 lei si cu agitatia!!!!! Raspunsurile vor fi pe masura, incearca sa te acomodezi Romaniei nu sa acomodezi Romania la tine.
Incearca sa scrii si gramatical corect, destule greseli prin postarile tale. Nu suntem pe FB!
"In doi peri"- https://dexonline.ro/definitie/%C3%AEn% ... eri/522154
Daca doresti sa scrii vei scrie daca nu....forumul nu pare ca pierde o somitate!!!
Sa auzim numai de bine.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 03 Mar 2024, 09:15

:-@
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde pipabh pe 03 Mar 2024, 18:15

Crehtu scrie::-@

Ce-i asta? Ti s-au terminat vorbele?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 03 Mar 2024, 19:40

Trebuie sa merg la scoala sa invat sa scriu corect.
Am vocabular de 5 clase...
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde CCM pe 03 Mar 2024, 20:29

Asta e problema ta, nu a noastra; forumul cere un pic mai mult decat 5 clase, cel putin, macar ca atitudine, daca nu gramatica.
Io te sfatuiesc sa iti schimbi rapid atitudinea daca vrei sa mai faci purici pe aici; in general, noi avem un bun obicei, anume de a ne respecta intre noi si a ne vorbi politicos.
Atitudinea ta lasa de dorit in aceste privinte.
Sper ca nu te-am suparat - din nou - in calitate de "veteran", cum spuneai sforaitor ceva mai sus.
Daca esti de 40 de ani pe forumuri, cu atat ma surprinde mai mult atitudinea ta.
In 40 de ani, in general, inveti ceva.
Intrucat nu am chef sa intru in polemica cu nimeni in general si cu tine in mod special, nu te obosi sa imi raspunzi, este suficient sa reflectezi la ce ti-am spus - si poate, sa aplici.
O seara buna.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 03 Mar 2024, 23:18

"Io" scriam pe forumu asta MULT inaintea ta veteranule
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 04 Mar 2024, 00:05

Chiar nu inteleg de ce ma ataci, tu si inca unu doi pe aici.
Ba nu scriu corect, ba scriu in "doi peri", nu conteaza subiectul, ceva nu e pe placul tau si a colegului care fara sa se explice mi a zis ca sunt "agitat".

Chiar te rog sa mi arati unde am scris "agitat" sau in "doi peri" ca habar nu am despre ce vorbesti.

In legatura cu limba romana, sper ca observi ca ma descurc. Imagineaza te pe tine plecat de mic copil in alta tara, ne avand studii trecute de clasa a 5'a in Romania.
Cum ai scrie?

Nu stiu ce sunteti asa suparati atat pe nimicuri, dar va recomand sa faceti o iesire in padure sa va relaxati un pic ca daca cineva pare "agitat" sunteti voi care ma cautati pe toate postarile (stalkers) ca sa imi puteti atrage atentia ca ori nu respect pe cineva ori nu scriu gramatical corect undeva.

Eu sunt pe forumul asta de mult timp si am contribuit cu multe postari informative si educative doar ca am avut pauze si ulterior am uitat parola si plus ca nu am mai avut acces la email ul respectiv si am fost nevoit sa incep unu nou.

Repet, daca am scris agitat, te rog sa imi arati unde si daca e adevarat, eu o sa imi cer scuze ca te a deranjat...dar intai arata mi unde.

Te mai asigur ca eu nu sunt un copil care sa trezit pe forumul asta azi. Sunt om in toata firea, 56 de ani, vinator din 1989, armurier, instructor NRA de 35 de ani, concurez in IPSC/USPSA si am concurat in competitii full auto in Malabar Florida multi ani, am detinut class 3 NFA Licenta FFL SOT...ce inseamna ca am vandut arme nu doar normale dar si full auto/select fire, suppressors, explosives...

Am fost pasionat de arme si cutite de mic copil si iti pot spune cum sa forjezi/calesti o lama corect in 40 de diferite oteluri si la ce duritate trebuie dus acel otel pentru ce ai nevoie sa faci cu el..Intreaba l pe Soimu si Violiv de "Robino" si vei afla ce pot aduce acestui forum daca tot vorbim de cine poate fi de folos acestui forum.

Foarte probabil ca atunci cand eu deja detineam 300 de arme, tu sa nu fi stiut ce e aia o arma.

Asa ca te rog EU frumos, mai lasa tonu de sus si vorbeste mi ca un coleg de forum, frumos si calm si gaseste putina rabdare cu limbajul meu incorect, pentru ca nu este cu intentie. Atata stiu. Iarta ma.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 04 Mar 2024, 09:07

Crehtu scrie:Imagine

Imagine

Imagine


Și eu îs curios de ceva detalii despre cuțitul din poze. Îmi place modelul, ok-ish manerul dar nu cred că m-aș împăca cu șpițul ăla din capătul lamei. Pentru ce e destinat în primul rând? Jupuit animale mari?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 04 Mar 2024, 10:41

Cutitul e lucrat de un maker din Ukraina
Este o lama "san mai" ce inseamna un sandvish de doua oteluri diferite, un carbon steel la mijloc/miez (mai dur)si un otel mai moale si mai resistent la rugina pe deasupra.

Design ul este unul numit "Nessmuk" ce ofera lamei o burtica mai mare care promoveaza taierea/jupuitul.
"Spitzul" ala este acolo ca sa nu alunece mana peste lama...un stop deoarce nu se pune garda la acest stil de cutit.

Cand l am cumparat nu stia nimeni de acest maker, iar dupa cativa ani a ajuns mult mai cunoscut si nu mai vinde la preturile de atunci (ceva ce se intampla cu multi makeri buni).
Nu ii voi mentiona numele pt ca nu vreau sa ii fac reclama deoarece nu ne am mai inteles la alte achizitii pe care vroiam sa le fac.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde CCM pe 04 Mar 2024, 11:17

Crehtu scrie:Chiar nu inteleg de ce ma ataci, tu si inca unu doi pe aici.
Ba nu scriu corect, ba scriu in "doi peri", nu conteaza subiectul, ceva nu e pe placul tau si a colegului care fara sa se explice mi a zis ca sunt "agitat".

Chiar te rog sa mi arati unde am scris "agitat" sau in "doi peri" ca habar nu am despre ce vorbesti.

In legatura cu limba romana, sper ca observi ca ma descurc. Imagineaza te pe tine plecat de mic copil in alta tara, ne avand studii trecute de clasa a 5'a in Romania.
Cum ai scrie?

Nu stiu ce sunteti asa suparati atat pe nimicuri, dar va recomand sa faceti o iesire in padure sa va relaxati un pic ca daca cineva pare "agitat" sunteti voi care ma cautati pe toate postarile (stalkers) ca sa imi puteti atrage atentia ca ori nu respect pe cineva ori nu scriu gramatical corect undeva.

Eu sunt pe forumul asta de mult timp si am contribuit cu multe postari informative si educative doar ca am avut pauze si ulterior am uitat parola si plus ca nu am mai avut acces la email ul respectiv si am fost nevoit sa incep unu nou.

Repet, daca am scris agitat, te rog sa imi arati unde si daca e adevarat, eu o sa imi cer scuze ca te a deranjat...dar intai arata mi unde.

Te mai asigur ca eu nu sunt un copil care sa trezit pe forumul asta azi. Sunt om in toata firea, 56 de ani, vinator din 1989, armurier, instructor NRA de 35 de ani, concurez in IPSC/USPSA si am concurat in competitii full auto in Malabar Florida multi ani, am detinut class 3 NFA Licenta FFL SOT...ce inseamna ca am vandut arme nu doar normale dar si full auto/select fire, suppressors, explosives...

Am fost pasionat de arme si cutite de mic copil si iti pot spune cum sa forjezi/calesti o lama corect in 40 de diferite oteluri si la ce duritate trebuie dus acel otel pentru ce ai nevoie sa faci cu el..Intreaba l pe Soimu si Violiv de "Robino" si vei afla ce pot aduce acestui forum daca tot vorbim de cine poate fi de folos acestui forum.

Foarte probabil ca atunci cand eu deja detineam 300 de arme, tu sa nu fi stiut ce e aia o arma.

Asa ca te rog EU frumos, mai lasa tonu de sus si vorbeste mi ca un coleg de forum, frumos si calm si gaseste putina rabdare cu limbajul meu incorect, pentru ca nu este cu intentie. Atata stiu. Iarta ma.



Asta da prezentare!
Bine ai revenit pe forum!

Imi pare rau ca ti s-a parut ca te tratez/ te tratam de sus; nu a fost si nu este cazul.
Probabil ca sintem un pic sensibili la nimicuri pt ca tinem la forum si regulile sale, mai ales ca a fost ceva zavera recent cu un fost nou membru caruia nu ii pasa de nici o regula si ne flituia (cu adevarat!) pe toti.
Nu te-am flituit cu google; am fost mirat ca nu te-ai uitat pe net mai intai, asa cum facem toti ca de, traim intr-o lume conectata; in legatura cu cele 5 clase, a fost exact invers, am vrut sa subliniez ca nu are nimeni o problema cu asta, ci doar cu atitudinea, pt ca ai reactionat mai aricit odata sau de doua ori.
Sint "veteran" din cauza numarului de postari, nu pt ca as fi un guru in materie de arme, desi am vreo 7 in acest moment si inca una pe drum, asta insa cu aer comprimat; de competitie, pt fii-mea.
Daca o sa il intrebi pe Vio, o sa iti spuna probabil ca nici subsemnatul nici colegul pipabh nu sintem chiar asa de rai cum parem; cat despre Soim, ar putea doar sa iti spuna ca la un moment dat nu ma mai saturam sa cumpar damasc-uri... desi nu ne cunoastem decat via telefon.
Sper, cu asta, ca ne-am lamurit cum stam.
Inca odata, bine ai revenit pe forum!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 04 Mar 2024, 13:26

@Crehtu,
Folosesti cutitul sau sta degeaba?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 04 Mar 2024, 15:12

Clujeanul scrie:@Crehtu,
Folosesti cutitul sau sta degeaba?



Am 8 cutite care len iau la rand...asra sta cam.degeaba si momentan e in America
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde CCM pe 12 Mar 2024, 20:05

ca sa mai incalzim un pic topicul: primele 4 de sus in jos de la Soim, restul Helle (de la Arrow)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde CCM pe 12 Mar 2024, 22:03

blackcrotal scrie:Buna ziua domnulte Soimu si respect pentru creatile dvs . Sigur ca fiecare om are dreptul la parerile lui si discutand foarte posibil sa ajungem la final la concluzia corecta .

soimu` scrie:OAU

La otelurile aliate este inutil, de acea se numesc inalt aliate pentru ca au mult spre foarte mult carbon in compozitie...din turnare. Procedeul se foloseste la otelurile carbon simple sau oteluirile SLAB aliate, pentru piese mari supuse uzurii de suprafata, exemplu ax pentru rulmenti sau lagare, unde doar suprafata este solicitata la frecare dar in rest nu este necesar un otel inalt aliat... pentru a nu se cali piesa la duritati mari si a nu avea riscuri inutile de a crapa la vibratii.
Aceasta cementare IN CAZUL UNEI LAME, este INUTILA, intrucat la prima ascutire micronii aia...nu mai exista, iar o lama nu este facuta sa fie folosita neascutita sau ascutita o singura data.

Eu cand vorbesc de oteluri inalt aliate ma refer de otelurile care au in compozitia lor si elemente rare de gemul Wolfram ( sau tungstem cum i se mai spune ), Crom , Vanadiu, Molibden etc. obtinandu-se astfel aliaje deosebite.
Aceste aliaje sunt folosite pt obtinerea de piese din otel care trebuie sa se comporte intrun anume fel in situatii deosebit critice ( temperaturi si presiuni foarte mari , socuri mecanice extreme, medii deosebit de corosive)
Un asemenea aliaj se foloseste la palete de turbine ( de avion sau pt dotarea centralelor electrice ) spre exemplu. Am un asemenea cutit facut in urma cu aproximativ 28-29 ani care a fost ascutit o singura data si de atunci numai o data pe an ii indrept ata pe piatra de ulei . il folosesc la taiatul si transatul porcului si daca discutam de o medie de 2 porci pe an se aduna ceva .
Pentru ca sa nu incarc prea mult acest topic nu am sa reiau expunerea dvs ref la otelul de Damasc si la Katanele japoneze in schimb am sa va relatez ce stiu eu din surse documentate si autorizate .
Conform documentelor, primele Katane au fost produse in ateliere renumite la inceputul secolului IV-lea si a durat pana in secolul XVIII-lea, mai precis anul anul 1876 cand a fost interzisa purtarea sabiilor pe strada Tipul de Katane au purtat diferite denumiri dupa provincia unde au fost manufacturate.
Au mai fost :
- traditia Yamashiro
- traditia Sagami
- traditia Bizen
- traditia Yamato
- traditia Mino

modul in care le-am enumerat eu nu inseamna ca aceasta a fost inshiruirea cronologica .
Important este ca procesul de construire a acestor lame este aproximativ

Otelul de Katana este obtinut prin combinarea termo-mecanica a doua feluri diferite de otel avand insa o radacina comuna.
Ca si principiu de baza o parte din otelul obtinut din minereul de fier este inrosit pe foc pana la o anumita temperatura care temperatura nu este determinata cu termomentru care la acea vreme NU exista ci functie de culoarea otelului privit noaptea fara nici o sursa de lumina in apropiere. O data ajuns la culoarea ( temperatura potrivita este batut cu ciocanul lingoul de otel pana isi dubleaza lungimea . Apoi forma nou obtinuta este indoita in doua suprapunand cele doua parti una peste alta, si este introdus in cuptor pana ajunge din nou la culoarea ( temperatura potrivita si iarasi este luat la batut cu ciocanul .
Acest ciclu este reluat de foarte multe ori . De cate ori ? Nu stiu. nu stiu pentru ca fiecare maistru care a construit in timp sabii ( katane) celebre a avut propriile retete secrete care au fost transmide numai in interiorul familiei de la tata la fiu. Dar din cate am auzit este vorba de luni daca nu cumva chiar 1 an pentru realizarea lamei perfecte.
in timpul acestor sedinte se intampla cu materialul 2 lucruri :
1. Prin baterea celor 2 parti inrosite la foc, una peste alta ele se "sudeaza" si repetanduse aceasta operatie de multe ori vor fi la un moment dat o fultime de " foi de otel" sudate care vor avea flezibilitate extraordinara si tarie in acelasi timp foarte mare . Taria se obtine datorita unor schimbari in structura otelului la nivel molecular prin apropierea moleculelor intre ele datorita atat ciclului de incalzire cat si de forjare la cald.
2.In acelasi timp prin aceste "sedinte" repetare se schimba si compozitie chimica a materialului prin adaugarea de carbon in compozitia otelului.
Dupa ce sa incheiat aceasta operatie mai are loc o ultima indoire a otelului in doua si intre doua bucati de otel se introduce o alta bucata de otel care a fost obtinuta tot din minereu de fier dar care nu a avut parte de tratamentul primei bucati de otel. O noua sedinta de adus fierul la temperatura de "sudare"si apoi bine cunoscuta deja partida de luat la ciocane.
Acum avem in sfarsit lama care dupa inca cateva luni se v-a transforma in Katana.
Acum urmeaza modelarea lamei de Katana fiind inrosita si primind forma traditionala forma care nu a fost aceeasi in perioada de peste 1 mileniu cat s-au construit sabii in Japonie . Practic o data cu schimbarea Traditiei au avut si schimbari ale formei si lungimii sabiilor . Astfel sabiile construite pentru cavaleristi erau mai lungi decat pentru cei care se luptau pe jos .
Deci dupa ce s-a dat forma lamei se incepea ascutirea sabiei care se executa manual folosind pietre speciale de structuri si rugozitati diferite . Prin aceasta ascutire partea din lama care a fost deasupra imbracand "inima" lamei care a fost adaugata la ultima operatie de indoire si apoi de sudare, este inlaturata strict in zona taisului si mai cu seama in zona de 10-12 cm din varful Katanei descoperind inima care este din otel mai tare indestructibil . Nu ma intrebati cum si ce s-a facut cu acea inima de otel din mijlocul lamei ca nu stiu dar conform traditiei aceasta este partea care taie. De fapt acei 10-12 cm din varful Katarei sunt rezervati exclusin taierii pentru ca dupa cum sunt convinsi ca stiti.
Dupa ce prin slefuiri si ascutiri repetate cu instrumente traditionale si numai cu mana ( nu se folosesc nici macar scule de genul tocilei traditionale in Romania) urmeaza calirea
Calirea lamei are loc in mai multe etape deoarece taisul de caleste la temperaturi diferite de restul lamei. pentru a se obtine aceste temperaturi diferite lama este invelita in straturi de argila de grosimi diferite functie de zona lamei. Apoi dupa intarirea argilei lama este incalzita la aproximativ 1100-1200 gr. C si apoi introduse brusc in apa.
Dupa obtinerea formei si ascutisului dorit are loc ultima calire iarasi folosin protectia diverselor zone ale lamei .
Urmeaza operatii de ascutire finala, slefuire, confectionarea manerului, confectionarea tecii, aparatoarea de mana.
Inainte toate aceste operatii erau exacutate de un singur mester si de ucenicii lui. Acum s-au creat "specialitati" de sine statatoare in sensul ca unul obtine in minereu primele graune de fier . altul formeaza lama, alt mester face teaca etc. etc.

Referitor la otelul de Damasc pot sa va spun ca nu exista otel de Damasc obtinut din otel de camasa de rulment sau din carcase de masini pakistaneze . Otelul de Damasc este acel otel care apare pe lamele sabiilor de Damasc si ori cat de rauvoitor doreste cineva sa fie nu poate sa improaste cu noroi istoria acelor lame . Nu ma apuc acum sa tin lectii despre acel otel a carui compozitie dupa cate stiu eu nu a fost stabilita inca . Dar haloul care se vede pe lamele katanelor , halou aparuta datorita folosirii de oteluri cu componente diferite care au fost supuse la tratamente termice diferite se vede la fel si pe lamele originale de damasc.
refritor la lamele suedeze, este stiut ca otelurile obtinute in peninsula scandinava sunt deosebite dar otelul de Damasc a fost obtinut in urma cu aproximativ 1000 ani in zona orasului Damasc . Acela este otelul de damasc original . Daca suedezii au obtinut si ei un otel asemanator cu otelul de Damasc acela este o copie. Sunt convins insa ca daca ati intreba un suedez ce otel este acela ar fi primul care ar spune ca este o copie dupa otelul de Damasc original.
La fel si tehnica construirii Katanelor a fost importata de chinezi si de brazilieni care au inundat piata cu katane facute in diverse fabrici si folosind tehnici mecanizate . Dar acelea sunt tot copii.
A si sa nu uit, o Katana facuta in China sau Brazilia se vinde cu pret de maxim 5.000 USD pe cand o katana facuta in zilele noastre in Japonia se vinde cu preturi de la 10.000 USD in sus ajungand la cateva zeci de mii de USD.
In schimb toate vechile Katanele apartinand epocilor trecute indiferent ca apartin proprietatii private sau se aflta in muzee nu se vand sau mai corect nu se cumpara pentru ca absolut toate sunt catalogate si inregistrate si este interzisa scoaterea lor din Japonia.

Domnule Soimu, Domnule Zen sa fim bine inteles eu nu am spus ca lamele HM sunt proaste ci am spus ca nu inteleg diferentele enorme de pret intre un cutit Soliger sa spunem si unul HM.
De asemenea nu m-am referit la cutitele pe care inteleg ca le produce-ti dvs pentru ca nu le cunosc, nu am avut un cutit de-al dvs in mana si asa ca nu ma pot pronunta .
Da mie mi-ar place sa am o Katana HM, da mi-ar place sa am o sabie de damasc care de asemenea presupun ca era tot productie HM.

@ zenaldiak am apus ca stratul care tine ascutisul lamei este de ordinul micronilor si o data reascutiri acestuia se indeparteaza acest strat si se v-a ajunge la stratul mai slab de otel si ma refeream la otelurile tratate termic.
@ laur stai linistit, sunt multi maistri pe acest forum in fata carora mi-am scos si-mi scot palaria si pe care-i respect . De fapt eu respect pe toti aceia care respecta regulile jocului care spun ca:
"Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie" deci respect parerea altor oameni si am dreptul la propria parere .
In schimb tu sti regula chibitilor ? :)
respect,
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde CCM pe 12 Mar 2024, 22:08

Kobuse
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Crehtu pe 13 Mar 2024, 08:27

CCM scrie:
blackcrotal scrie:Buna ziua domnulte Soimu si respect pentru creatile dvs . Sigur ca fiecare om are dreptul la parerile lui si discutand foarte posibil sa ajungem la final la concluzia corecta .

soimu` scrie:OAU

La otelurile aliate este inutil, de acea se numesc inalt aliate pentru ca au mult spre foarte mult carbon in compozitie...din turnare. Procedeul se foloseste la otelurile carbon simple sau oteluirile SLAB aliate, pentru piese mari supuse uzurii de suprafata, exemplu ax pentru rulmenti sau lagare, unde doar suprafata este solicitata la frecare dar in rest nu este necesar un otel inalt aliat... pentru a nu se cali piesa la duritati mari si a nu avea riscuri inutile de a crapa la vibratii.
Aceasta cementare IN CAZUL UNEI LAME, este INUTILA, intrucat la prima ascutire micronii aia...nu mai exista, iar o lama nu este facuta sa fie folosita neascutita sau ascutita o singura data.

Eu cand vorbesc de oteluri inalt aliate ma refer de otelurile care au in compozitia lor si elemente rare de gemul Wolfram ( sau tungstem cum i se mai spune ), Crom , Vanadiu, Molibden etc. obtinandu-se astfel aliaje deosebite.
Aceste aliaje sunt folosite pt obtinerea de piese din otel care trebuie sa se comporte intrun anume fel in situatii deosebit critice ( temperaturi si presiuni foarte mari , socuri mecanice extreme, medii deosebit de corosive)
Un asemenea aliaj se foloseste la palete de turbine ( de avion sau pt dotarea centralelor electrice ) spre exemplu. Am un asemenea cutit facut in urma cu aproximativ 28-29 ani care a fost ascutit o singura data si de atunci numai o data pe an ii indrept ata pe piatra de ulei . il folosesc la taiatul si transatul porcului si daca discutam de o medie de 2 porci pe an se aduna ceva .
Pentru ca sa nu incarc prea mult acest topic nu am sa reiau expunerea dvs ref la otelul de Damasc si la Katanele japoneze in schimb am sa va relatez ce stiu eu din surse documentate si autorizate .
Conform documentelor, primele Katane au fost produse in ateliere renumite la inceputul secolului IV-lea si a durat pana in secolul XVIII-lea, mai precis anul anul 1876 cand a fost interzisa purtarea sabiilor pe strada Tipul de Katane au purtat diferite denumiri dupa provincia unde au fost manufacturate.
Au mai fost :
- traditia Yamashiro
- traditia Sagami
- traditia Bizen
- traditia Yamato
- traditia Mino

modul in care le-am enumerat eu nu inseamna ca aceasta a fost inshiruirea cronologica .
Important este ca procesul de construire a acestor lame este aproximativ

Otelul de Katana este obtinut prin combinarea termo-mecanica a doua feluri diferite de otel avand insa o radacina comuna.
Ca si principiu de baza o parte din otelul obtinut din minereul de fier este inrosit pe foc pana la o anumita temperatura care temperatura nu este determinata cu termomentru care la acea vreme NU exista ci functie de culoarea otelului privit noaptea fara nici o sursa de lumina in apropiere. O data ajuns la culoarea ( temperatura potrivita este batut cu ciocanul lingoul de otel pana isi dubleaza lungimea . Apoi forma nou obtinuta este indoita in doua suprapunand cele doua parti una peste alta, si este introdus in cuptor pana ajunge din nou la culoarea ( temperatura potrivita si iarasi este luat la batut cu ciocanul .
Acest ciclu este reluat de foarte multe ori . De cate ori ? Nu stiu. nu stiu pentru ca fiecare maistru care a construit in timp sabii ( katane) celebre a avut propriile retete secrete care au fost transmide numai in interiorul familiei de la tata la fiu. Dar din cate am auzit este vorba de luni daca nu cumva chiar 1 an pentru realizarea lamei perfecte.
in timpul acestor sedinte se intampla cu materialul 2 lucruri :
1. Prin baterea celor 2 parti inrosite la foc, una peste alta ele se "sudeaza" si repetanduse aceasta operatie de multe ori vor fi la un moment dat o fultime de " foi de otel" sudate care vor avea flezibilitate extraordinara si tarie in acelasi timp foarte mare . Taria se obtine datorita unor schimbari in structura otelului la nivel molecular prin apropierea moleculelor intre ele datorita atat ciclului de incalzire cat si de forjare la cald.
2.In acelasi timp prin aceste "sedinte" repetare se schimba si compozitie chimica a materialului prin adaugarea de carbon in compozitia otelului.
Dupa ce sa incheiat aceasta operatie mai are loc o ultima indoire a otelului in doua si intre doua bucati de otel se introduce o alta bucata de otel care a fost obtinuta tot din minereu de fier dar care nu a avut parte de tratamentul primei bucati de otel. O noua sedinta de adus fierul la temperatura de "sudare"si apoi bine cunoscuta deja partida de luat la ciocane.
Acum avem in sfarsit lama care dupa inca cateva luni se v-a transforma in Katana.
Acum urmeaza modelarea lamei de Katana fiind inrosita si primind forma traditionala forma care nu a fost aceeasi in perioada de peste 1 mileniu cat s-au construit sabii in Japonie . Practic o data cu schimbarea Traditiei au avut si schimbari ale formei si lungimii sabiilor . Astfel sabiile construite pentru cavaleristi erau mai lungi decat pentru cei care se luptau pe jos .
Deci dupa ce s-a dat forma lamei se incepea ascutirea sabiei care se executa manual folosind pietre speciale de structuri si rugozitati diferite . Prin aceasta ascutire partea din lama care a fost deasupra imbracand "inima" lamei care a fost adaugata la ultima operatie de indoire si apoi de sudare, este inlaturata strict in zona taisului si mai cu seama in zona de 10-12 cm din varful Katanei descoperind inima care este din otel mai tare indestructibil . Nu ma intrebati cum si ce s-a facut cu acea inima de otel din mijlocul lamei ca nu stiu dar conform traditiei aceasta este partea care taie. De fapt acei 10-12 cm din varful Katarei sunt rezervati exclusin taierii pentru ca dupa cum sunt convinsi ca stiti.
Dupa ce prin slefuiri si ascutiri repetate cu instrumente traditionale si numai cu mana ( nu se folosesc nici macar scule de genul tocilei traditionale in Romania) urmeaza calirea
Calirea lamei are loc in mai multe etape deoarece taisul de caleste la temperaturi diferite de restul lamei. pentru a se obtine aceste temperaturi diferite lama este invelita in straturi de argila de grosimi diferite functie de zona lamei. Apoi dupa intarirea argilei lama este incalzita la aproximativ 1100-1200 gr. C si apoi introduse brusc in apa.
Dupa obtinerea formei si ascutisului dorit are loc ultima calire iarasi folosin protectia diverselor zone ale lamei .
Urmeaza operatii de ascutire finala, slefuire, confectionarea manerului, confectionarea tecii, aparatoarea de mana.
Inainte toate aceste operatii erau exacutate de un singur mester si de ucenicii lui. Acum s-au creat "specialitati" de sine statatoare in sensul ca unul obtine in minereu primele graune de fier . altul formeaza lama, alt mester face teaca etc. etc.

Referitor la otelul de Damasc pot sa va spun ca nu exista otel de Damasc obtinut din otel de camasa de rulment sau din carcase de masini pakistaneze . Otelul de Damasc este acel otel care apare pe lamele sabiilor de Damasc si ori cat de rauvoitor doreste cineva sa fie nu poate sa improaste cu noroi istoria acelor lame . Nu ma apuc acum sa tin lectii despre acel otel a carui compozitie dupa cate stiu eu nu a fost stabilita inca . Dar haloul care se vede pe lamele katanelor , halou aparuta datorita folosirii de oteluri cu componente diferite care au fost supuse la tratamente termice diferite se vede la fel si pe lamele originale de damasc.
refritor la lamele suedeze, este stiut ca otelurile obtinute in peninsula scandinava sunt deosebite dar otelul de Damasc a fost obtinut in urma cu aproximativ 1000 ani in zona orasului Damasc . Acela este otelul de damasc original . Daca suedezii au obtinut si ei un otel asemanator cu otelul de Damasc acela este o copie. Sunt convins insa ca daca ati intreba un suedez ce otel este acela ar fi primul care ar spune ca este o copie dupa otelul de Damasc original.
La fel si tehnica construirii Katanelor a fost importata de chinezi si de brazilieni care au inundat piata cu katane facute in diverse fabrici si folosind tehnici mecanizate . Dar acelea sunt tot copii.
A si sa nu uit, o Katana facuta in China sau Brazilia se vinde cu pret de maxim 5.000 USD pe cand o katana facuta in zilele noastre in Japonia se vinde cu preturi de la 10.000 USD in sus ajungand la cateva zeci de mii de USD.
In schimb toate vechile Katanele apartinand epocilor trecute indiferent ca apartin proprietatii private sau se aflta in muzee nu se vand sau mai corect nu se cumpara pentru ca absolut toate sunt catalogate si inregistrate si este interzisa scoaterea lor din Japonia.

Domnule Soimu, Domnule Zen sa fim bine inteles eu nu am spus ca lamele HM sunt proaste ci am spus ca nu inteleg diferentele enorme de pret intre un cutit Soliger sa spunem si unul HM.
De asemenea nu m-am referit la cutitele pe care inteleg ca le produce-ti dvs pentru ca nu le cunosc, nu am avut un cutit de-al dvs in mana si asa ca nu ma pot pronunta .
Da mie mi-ar place sa am o Katana HM, da mi-ar place sa am o sabie de damasc care de asemenea presupun ca era tot productie HM.

@ zenaldiak am apus ca stratul care tine ascutisul lamei este de ordinul micronilor si o data reascutiri acestuia se indeparteaza acest strat si se v-a ajunge la stratul mai slab de otel si ma refeream la otelurile tratate termic.
@ laur stai linistit, sunt multi maistri pe acest forum in fata carora mi-am scos si-mi scot palaria si pe care-i respect . De fapt eu respect pe toti aceia care respecta regulile jocului care spun ca:
"Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie" deci respect parerea altor oameni si am dreptul la propria parere .
In schimb tu sti regula chibitilor ? :)
respect,



Daca vorbim despre.damascus, trebuie sa vorbim si cum si de unde a inceput acest otel damascus.

Damascus steel a fost fabricat din otel WOOTZ, care a fost fabricat in sud India si SriLanka in anii 600 AD.
Un mix de oteluri diferite, compozitia nu e cunoscuta cu adevarat deoarece "reteta originala" nu poate fi replicata in totalitate dar otelul avea undeva intre 1.2-2% carbon...si duritatea otelului Wootz era undeva intre 64 si 66 RH... superioara la edge retention si hardness peste otelul damasc

Daca arabii nu duceau WOOTZ steel (ingots) in Damasc, adevaratul damasc steel nu ar fi existat niciodata.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 20 vizitatori

Publicitate