Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:59

Merita toti banii !!!

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Merita toti banii !!!

Mesajde george_ciprian86 pe 13 Feb 2009, 16:13

Deschid acest topic in ideea de a posta aici experientele placute care le-ati avut in privinta unui anumit produs, un produs care v-a impresionat calitativ si care a facut toti banii.
Excludem armele si munitia.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Marius pe 14 Feb 2009, 19:37

Anvelope BF Goodrich Mud Terrain.

Pentru cei cu circulatia periferica proasta, pentru a rezista la panda fara sa va degere degetele de la picioare, incalzitoare tip "toe heaters".

Acestea de mai sus sunt cele mai importante doua produse a caror utilitate am simtit-o pe deplin sezonul asta.

Altfel, e greu de zis, pentru ca folosim la vanatoare un mare numar de produse. Marea lor majoritate sunt indispensabile si deci, merita banii.

Ah, as mai mentiona lanternele de frunte. De cele mai multe ori nu ne trebuie proiectoare care sa bata la 1 km sau lanterne tip Maglite care sa fie si arma de autoaparare. O lanterna buna de pus pe frunte poate ajuta intr-o gramada de situatii, inclusiv la vanatoare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Moose_Master pe 15 Feb 2009, 06:16

Si eu cand am citit ca merita toti banii am crezut ca si-a luat cineva hyundai si este foarte incantat. Bine ca m-am inselat.

Si ca sa nu raman off-topic, vreau sa remarc cei 50$ pe care i-am dat pe un briceag(multitool) Leatherman si pe care nu-i regret. Super scula. Si superbrand. Tot ce am vazut scule de la Leatherman sunt beton armat si isi merita cheltuiala.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Marius pe 15 Feb 2009, 08:51

Moose_Master scrie:Si ca sa nu raman off-topic, vreau sa remarc cei 50$ pe care i-am dat pe un briceag(multitool) Leatherman si pe care nu-i regret. Super scula. Si superbrand. Tot ce am vazut scule de la Leatherman sunt beton armat si isi merita cheltuiala.
Moose_Masta


Eu am unul Gerber si pot spune acelasi lucru.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde 223/12 pe 15 Feb 2009, 10:30

Prima data mi-a trecut prin minte:
- Cutia automata la masina :roll: :roll: :roll:
- Monocularul night vision- binoclul, pentru cine are - , care te duce dincolo de limitele speciei umane... :roll: :roll: :roll:
- orice carte din care iti ramane ceva ...cat de putin, in cap... :roll:
- internetul, care ne faciliteaza sa fim prieteni, sa aflam atatea si mai ales sa ne dam cu parerea pe aici (desi cei mai multi nu ne cunoastem personal...)
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde sorry_nellu pe 17 Feb 2009, 14:59

Postez si eu cateva produse de care m-am folosit si care merita a fi cumparate:

http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... 00_475-1-2
nu am cuvinte cat sunt de multumit de ei. materialul de calitate, nu fosnesc neam, pentru dibuit sunt ideali.

http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults
putin rigizi, dar foarte rezistenti, impermeabili 100%

http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... 00_425-5-0
nota 9
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde sorry_nellu pe 17 Feb 2009, 15:24

Uiti de frig. Daca spun ca sunt produse 3M, nu trebuie sa mai vb de calitate. Picior uscat dupa o zi de umblat prin ger si zapada.


Imagine
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Moose_Master pe 17 Feb 2009, 15:47

Cand imi aduc aminte de capitolul bocanci imi vine sa-mi crap capul cu ranga. Am avut cei mai adevarati bocanci din viata mea si i-am uitat odata pe scara camionului si dusi au fost. Bocanci Mefisto pierduti prosteste.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde sorry_nellu pe 17 Feb 2009, 16:20

@Moose_Master:
Faina meserie! Am mancat si eu trei ani painea asta. Ce vremuri si ce bani! Eram docent in contrabanda cu tigari, pana m-au tinut ungurii vreo saptamana in "pauza" si am iesit pe cautiune. :lol:
Scuze pt ca am deviat de la subiect.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Moose_Master pe 17 Feb 2009, 18:57

Daca zici ca ti s-a parut faina in conditiile subumane de condus prin Europa, cu 90km/ora si intr-un camion tip "cotetul lui Grivei" in care cu siguranta ca m-as fi imbolnavit de claustrofobie, inseamna ca daca o faceai aici nici nu mai treceai pe-acasa.
Si cu contrabanda merge numai in Europa(sau mergea, habar n-am), dar aici daca te-a prins o singura data, ai terminat si cu meseria, si cu vizitatul ca turist tara vecina si de altfel cu multe drepturi civile. Uiti de cerut permis de arma sau alte de-astea.
E frumoasa meseria pt ca nu am sefi, fac ce vreau cand vreau si cum vreau, insa daca ai familie este foarte greu. Foarte greu. Iar vremurile actuale ma imping pe zi ce trece la o parte din aceasta meserie. Cat voi rezista voi merge inainte, cand n-o sa mai am ce sa transport si deci n-o sa mai pot sa-mi platesc facturile, o sa las meseria asta altora.
Ce as regreta din suflet daca n-as mai putea face ce fac acum, este sumedenia de locuri si lucruri pe care le vezi zilnic. In afara de doua teritorii in Canada in care nici macar nu exista sosele, in rest nu exista coltisor al acestui continent fara sa il cunosc. Iar foarte multe locuri le cunosc mai bine decat cunosc cartierul in care locuiesc(si vorbesc aici de spatii de 50 de ori cat Romania)

Si eu imi cer scuze de devierea de la topic

Numa bine

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Adrian S pe 20 Feb 2009, 11:26

Am folosit la sfarsit de saptamana si la sfarsit de sezon (mistret) castile Peltor Sport Tac. Incredibil cum se aude. Stateam in stand si la un moment dat in spatele meu se aude un zgomot de parca trecea trenu. In gandul meu zic ca gata e pe mine, ma mananca :lol: . Cand ma intorc niste "brabeti" (vrabii) la vreo 15 - 20 m se zbenguiau in frunze. :oops:
Uimitor cum amplifica zgomotele mici si le diminueaza pe cele mari (zgomotul de arma).
Sigur merita toti banii.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde val pangica pe 20 Feb 2009, 15:11

Ai tu probleme cu ochiul si timpanul :lol: :lol: :lol: :lol: Felicitari pentru casti .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde val pangica pe 20 Feb 2009, 15:18

Imagine

O vesta de vanatoare - cu buzunare largi - o poti imbraca peste haina groasa - te scuteste si de rucsac , pentru ca are unul in spate , eu imi pun in vesta tot ce imi trebuie pentru 7-8 ore in teren - manusi , caciula , munitie , ceva de mincare , 1 sticla de suc , ciorapi de schimb , aparatul foto , etc , etc . Daca vesta are si blaze pe ea - e cu atit mai bine .

Faptul ca recomand vesta din inima - se vede din toate pozele mele de vanatoare postate aici , permanent sunt cu vesta pe mine !
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde adrian_ppp pe 20 Feb 2009, 15:57

frontalele PETZL
- am o lanterna frontala Petzl care am uitat o intr un observator mai bine de o luna
am avut parte de 2 surprize:
1 ca am gasit o
2 ca desi plouase pe ea nu avea nici cea mai mica problema
3 o am de un an si nu i-am schimbat bateriile
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde sorry_nellu pe 20 Feb 2009, 16:14

Asa ceva probabil. Sunt extraordinare.
Imagine
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde sorry_nellu pe 23 Feb 2009, 08:59

Cred ca nu trebuie sa lipseasca din trusa cu accesorii pt optica. Am primit recent unul si am curatat cateva lentile. Excelent!
Imagine
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Adrian S pe 23 Feb 2009, 11:06

adrian_ppp scrie:frontalele PETZL
- am o lanterna frontala Petzl care am uitat o intr un observator mai bine de o luna
am avut parte de 2 surprize:
1 ca am gasit o
2 ca desi plouase pe ea nu avea nici cea mai mica problema
3 o am de un an si nu i-am schimbat bateriile

Si culmea, becul era aprins :lol: :lol: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Alin3006 pe 23 Feb 2009, 13:54

Frontalele Petzl chiar sunt scule. Am aflat de ele demult, cand faceam si speologie. Best of the best.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde sorry_nellu pe 23 Feb 2009, 18:31

Adrian S scrie:
adrian_ppp scrie:frontalele PETZL
- am o lanterna frontala Petzl care am uitat o intr un observator mai bine de o luna
am avut parte de 2 surprize:
1 ca am gasit o
2 ca desi plouase pe ea nu avea nici cea mai mica problema
3 o am de un an si nu i-am schimbat bateriile

Si culmea, becul era aprins :lol: :lol: :lol:


Adriane, ca sa te fac sa lesini de ras, iti spun ca eu am lanterna din poza de aproape trei ani, are baterii originale si mai si functioneste!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde predator pe 23 Feb 2009, 18:50

sorry_nellu scrie:[:

Adriane, ca sa te fac sa lesini de ras, iti spun ca eu am lanterna din poza de aproape trei ani, are baterii originale si mai si functioneste![/quote]
Functioneste ca are un led performant si nu ai uitat-o aprinsa :twisted:
RESIGNATION IS OUR BIGGEST ENEMY
predator
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 09 Dec 2007, 10:16
Locaţie: Arealul Carpato&Danubian&Pontic

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde sorry_nellu pe 23 Feb 2009, 19:05

Predatore, da' lanterna de pe pusca nu rezista un sezon. N-o fi ledul performant? :? La voi cat rezista?
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde predator pe 23 Feb 2009, 20:41

Acusi depinde de pusca(sa nu fie tun), dar o lanterna buna ar trebui sa reziste.....
Lanterna bat-o vina eu-s cu termoviziune :twisted:
RESIGNATION IS OUR BIGGEST ENEMY
predator
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 09 Dec 2007, 10:16
Locaţie: Arealul Carpato&Danubian&Pontic

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Moose_Master pe 23 Feb 2009, 22:16

Eu am o Petzl de 9 ani si este drept ca i-am schimbat bateriile de cateva ori insa lucreaza perfect si acum.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Adrian S pe 24 Feb 2009, 10:17

sorry_nellu scrie:
Adrian S scrie:
adrian_ppp scrie:frontalele PETZL
- am o lanterna frontala Petzl care am uitat o intr un observator mai bine de o luna
am avut parte de 2 surprize:
1 ca am gasit o
2 ca desi plouase pe ea nu avea nici cea mai mica problema
3 o am de un an si nu i-am schimbat bateriile

Si culmea, becul era aprins :lol: :lol: :lol:

Adriane, ca sa te fac sa lesini de ras, iti spun ca eu am lanterna din poza de aproape trei ani, are baterii originale si mai si functioneste!

Si ai aprins-o (sa vezi daca merge) de doua ori pe an, la Pasti si la Craciun :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Moose_Master pe 24 Feb 2009, 14:12

Adriane, io nu prea inteleg cum se face si ce inseamna citate puse una in alta, insa daca te referi la lanternuta mea, sa sti taicutule ca nu am mila in general de nici o scula. Orice obiect este facut sa fie folosit. Il folosesc fara nici cel mai mic menajament. Cand nu o folosesc pentru outdoor, o tin in camion si acolo o folosesc aproape zilnic.
Deci nu Adriane. Nu de doua ori pe an. Daca folosesti un obiect de doua ori pe an inseamna ca tocmai ai mai cumparat un obiect nefolositor. Vinde-l si cu banii luati cumpara ceva care folosesti la greu.

Te pupa unchiu
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Alin3006 pe 26 Feb 2009, 03:43

Petzl Tikka duce fara probleme un an - folosita saptamanal de cateva ori durate scurte 30-60 min- cu aceleasi baterii. Si incape in orice buzunar, oricat de mic.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Moose_Master pe 26 Feb 2009, 08:02

Exact de-aia am Aline. Am cumparat-o din Romania si am luat-o cu mine aici. Si ma tot chinui sa gasesc un motiv sa-mi iau alta si tot sper ca poate se strica. Dar ea nu si nu.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde timexim pe 04 Mar 2009, 23:21

Eu am avut odata o bacnota de 100 euro ... Conform titlului topicului, chiar MERITA TOTI BANII !!! :D
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Moose_Master pe 05 Mar 2009, 04:51

Tu ai avut una. Eu sunt colectionar de mult taica. E adevarat ca in 10 ani am strans doar doua, dar conteaza intentia.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Merita toti banii !!!

Mesajde Mihaitza pe 06 Mar 2009, 11:32

bune si alea doua...altii nu reusesc intr-o viata sa stranga vreuna..
:wink: :wink: numai bine!!!
Mihaitza
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 01 Feb 2009, 02:51

Următorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate