Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:12

Alice si choke-uri potrivite

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Alice si choke-uri potrivite

Mesajde greenhorn pe 24 Sep 2007, 19:53

Ce alice si ce choke-uri folositi in general la rata?
Intreb pentru ca am auzit tot felul de pareri si, desi am fost la rata si am si impuscat, caut sa stabilesc un "pattern" al celor experimentati, care nu ar putea decat sa-mi creasca sansele.
Ce iubesc in viata asta?
Calul, flinta si nevasta...
Avatar utilizator
greenhorn
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 22 Noi 2006, 23:11
Locaţie: Pe campuri, prin paduri

Mesajde Sharpshooter pe 24 Sep 2007, 21:07

alica ideala pt rata 3 mm cu variatii 2.9 - 3.1 teorii.... daca e sus merge si 3,5mm

2,5 nu imi place o o umple de gauri si gaurele
3,5 mm la distanta dar daca vin rate mici care de obicei te surprind foarte aproape la pasaj...nu pot sa trag ....nu imi place sa omor numa de dragu sa nu traiasca

choke-uri standard ca la IJ-ul meu asa o lasat-o fabrica asa o folosesc si rezultate sunt an de an...daca as mai pusca eu atatea rate cu ea cate o puscat ea la viata ei....as fi vanator :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde stefan pe 25 Sep 2007, 11:36

salut,
folosesc alice de 3.1 chocke 1/2 si 3/4 (fixe). daca sunt mai departe
nu are rost sa trag
stefan
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Sep 2006, 15:13
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 25 Sep 2007, 11:57

Numai 2,7mm.
Choke-urile ? Greu subiect.
Cand aveam arma cu mobil-choke, alegeam in functie de vreme, ora, vizibilitate si loc, astfel: 1/2 si full atunci cand ma asteptam sa trag la distante mari, si cilindric si 1/2 atunci cand era de asteptat sa trag la distante mici.
Acum e mai simplu. Ce am pe arma, aia e! :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

alice ,socuri

Mesajde radubichis pe 25 Sep 2007, 15:38

Alice folosite la inceput de sezon=2,7-3 mm.Din decembrie incolo=3,5mm
socuri=cilindric si 0,5 la pasajul de seara si 0,5 si 3/4 la pasajul de dimineata si la sarite. DE fapt la sarite este vinatoarea care o prefer
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Mesajde adriani pe 29 Sep 2007, 16:40

am avut rezultate bune cu 3,3 de 33gr.
coke-uri ??? - rusesti ... ale IJ-lui.
Avatar utilizator
adriani
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 27 Mai 2007, 21:09

Mesajde sorry_nellu pe 30 Oct 2007, 12:18

Alica de 3 si 33g. Socuri, ... care le am, 2x3/4. Nu stiu de ce, dar m-am obisnuit sa trag numai cu cartuse de 33-36g si vara si iarna.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde no1.hunter pe 19 Ian 2008, 20:04

2,7 36g, Chokeuri 1/2 si 1 (full)
Super rezultate si daca ma credeti am inpuscat si 3 gaste cu alica asta poate si din cauza ca era ceata si veneau jos ... dar pasari multe ca anul acesta nu am mai vazut.
Catare Plina!!! :P
Cata
no1.hunter
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Mai 2007, 10:19
Locaţie: Pitesti

Mesajde gabriel vasilescu pe 20 Ian 2008, 08:27

2,7 si 3 mm si 3,5 iarna cind e frig tare cind zboare sus iar chokeuri :wink: 0.5 si 0.25, 00, depinde de mai multi factori : climatici, aranjarea in teren, cum te-ai invatat sa tragi si altii...., dar totul sta in antrenamentul pe care-l ai, e vorba de corectia aplicata in momentul cind tragi ...., cred ca am dreptate :wink: totul se poate invata dar cu rabdare
Si cu arma la spinare, incetisor pe carare
gabriel vasilescu
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 29 Oct 2007, 13:05
Locaţie: Capitala RO

Mesajde waterfowler pe 21 Ian 2008, 22:06

La rate de regula folosesc 3mm, 36gr. Socuri externe IC. Destul de rar socul full sau TKY de 0.65 cand vanez si ziua in amiaza mare. Cand e cald, la inceput de sezon, mai merg si cu 2,7.
Follow the leader!
waterfowler
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Ian 2008, 17:55

Mesajde gabriel vasilescu pe 22 Ian 2008, 05:05

ei si cu vinatoarea asta, :lol: multe mai trebuie sa studiem :wink:
Si cu arma la spinare, incetisor pe carare
gabriel vasilescu
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 29 Oct 2007, 13:05
Locaţie: Capitala RO

Mesajde Marius pe 25 Ian 2008, 13:39

waterfowler scrie:La rate de regula folosesc 3mm, 36gr. Socuri externe IC. Destul de rar socul full sau TKY de 0.65 cand vanez si ziua in amiaza mare. Cand e cald, la inceput de sezon, mai merg si cu 2,7.


Salut si bine ai venit!

Prin ce zona vanezi? Mai zi-ne cate ceva despre tine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Alice si choke-uri potrivite

Mesajde colt_alb123 pe 10 Sep 2010, 22:17

Sunt un vanator novice in ceea ce priveste vanatoarea la rate...folosesc o arma calibrul 16 destul de veche,care nu are socuri interschimbabile,cartuse de 28 sau 29 de grame alica de 2.75mm la inceputul sezonului si 3.1mm iarna dar problema principala cred ca sunt eu nu arma sau cartusul folosit.Multi ani am vanat la padure, iar acum imi este destul de greu sa ma obisnuiesc cu corectii la zbor :( de aceea mai mult ratez decat impusc....Am convingerea neclintita ca cel care da comanda in momentul plecarii loviturii este cheia succesului!In rest trebuie potrivita alica si gramajul cu calibrul si socul armei in functie de distanta la care se trage,temperatura,vant etc.
Am avut oportunitatea sa cunosc italieni "experti" la trageri la zbor si respectivii domni folosesc alica mica:(ei spun numarul cartusului nu diametrul alicei)nr.6 (2.75mm) sau nr.5 (2.9mm) si cred ca o sa merg pe mana lor...
colt_alb123
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 08 Sep 2010, 20:45

Re: Alice si choke-uri potrivite

Mesajde iliealexandruionut pe 26 Aug 2014, 18:53

colt_alb123 scrie:Sunt un vanator novice in ceea ce priveste vanatoarea la rate...folosesc o arma calibrul 16 destul de veche,care nu are socuri interschimbabile,cartuse de 28 sau 29 de grame alica de 2.75mm la inceputul sezonului si 3.1mm iarna dar problema principala cred ca sunt eu nu arma sau cartusul folosit.Multi ani am vanat la padure, iar acum imi este destul de greu sa ma obisnuiesc cu corectii la zbor :( de aceea mai mult ratez decat impusc....Am convingerea neclintita ca cel care da comanda in momentul plecarii loviturii este cheia succesului!In rest trebuie potrivita alica si gramajul cu calibrul si socul armei in functie de distanta la care se trage,temperatura,vant etc.
Am avut oportunitatea sa cunosc italieni "experti" la trageri la zbor si respectivii domni folosesc alica mica:(ei spun numarul cartusului nu diametrul alicei)nr.6 (2.75mm) sau nr.5 (2.9mm) si cred ca o sa merg pe mana lor...

eu zic sa nu mai fi dezamagit..treaba se rezolva cu ceva exercitiu si atentie la focuri ,sa inveti si din cele reusite si din cele nefericite.parerea mea(incepator cu numai 3 sezoane l aactiv ca vinator cu acte..) este ca acum la inceput mer alicele de 2.7..3,1 maxim iar mai tarziu se poate merge pana la 3,5......se trage numai la zbor si mie personal imi place cand reusesc sa le intorc cu chematoarea si sa le alicesc cant vin in mare viteza...deci..:atentie la alica si corectie!!!

respect!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Alice si choke-uri potrivite

Mesajde vanatorul dibaci pe 27 Aug 2014, 09:39

colt_alb123 scrie:Sunt un vanator novice in ceea ce priveste vanatoarea la rate...folosesc o arma calibrul 16 destul de veche,care nu are socuri interschimbabile,cartuse de 28 sau 29 de grame alica de 2.75mm la inceputul sezonului si 3.1mm iarna dar problema principala cred ca sunt eu nu arma sau cartusul folosit.Multi ani am vanat la padure, iar acum imi este destul de greu sa ma obisnuiesc cu corectii la zbor :( de aceea mai mult ratez decat impusc....Am convingerea neclintita ca cel care da comanda in momentul plecarii loviturii este cheia succesului!In rest trebuie potrivita alica si gramajul cu calibrul si socul armei in functie de distanta la care se trage,temperatura,vant etc.
Am avut oportunitatea sa cunosc italieni "experti" la trageri la zbor si respectivii domni folosesc alica mica:(ei spun numarul cartusului nu diametrul alicei)nr.6 (2.75mm) sau nr.5 (2.9mm) si cred ca o sa merg pe mana lor...

https://www.youtube.com/watch?v=hapx0DS2lXs
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Alice si choke-uri potrivite

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2014, 12:37

Baieti voi nu vedeti ca postarea este veche de patru ani si omul nu a mai scris de atunci? Daca imi aduc bine aminte a si fost luat in baza pentru niste idei eronate si invechite.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate