Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:29

Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Pasari nobile si rare pentru care s-au nascut orgolii mari . Prepelita este "dresor" de caini pentru aret . Sitarul este competitia suprema pentru orice vanator de pasari . Pasari sezoniere . S-au scris carti intregi despre vanatoarea la sitar .
Despre becatina va lasam pe Dvs sa ne scrieti .

Moderator: Sly_Fox

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde lush pe 11 Sep 2013, 23:30

Salut@wachtelfeld,uite cum stau lucrurile:nu vreau sa te contrazic cu absolut nimic din ce spui, dar vreau sa stii ca in Italia, vanatoarea la sitar este o cultura spre deosebire de Romania ,exemplu la asociatia din care fac parte si eu (aprox 1200 de membrii) nu au habar ce este ala sitar ca sa nu mai vb cum se vaneaza.Daca esti pasionat de sitar putem sta de vb pe tema asta cat vrei.Eu in Romania sant vanator de doi ani si i-ti spun cu mana pe inima ca nu este nici o diferenta intre situatia economica a tarii (dezastruoasa)si vanatoare si tot ce tine de ea (organizare ,legi....).La capitolul arme , munitie, detinere , cumparare,santem in urma 100 de ani in comparatie cu tarile UE,ca sa nu mai vb de autorizatii gen mistret,caprior.....In italia de cand se deschide sezonul la mistret ai voie unul pe zi si fara autorizatie e gratis !!!! Noi la organizata(25 persoane) anul trecut am impuscat 115 tot anul ,in Romania numai Tiriac i-si permite asa ceva.Cam asa stau lucrurile acasa.Animale mai sant acasa pt ca nu sant vanatori,la filiala de unde fac parte in Ro santem aprox.1200membri ,pt tot cam aceeasi suprafata de teren in Italia sante 40.000 deci fa si tu 2 calcule.Daca cu adevarat esti pasionat de sitar hai sa facem o sfida anul asta ,la fiecare sitar/i urcam pe forum cate o poza! ok? :D
Cand ploua si sufla vantul ,vanatorule stai inauntru!
Avatar utilizator
lush
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Aug 2012, 09:19

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde Ghinda pe 12 Sep 2013, 07:37

@lush, te legi de breton degeaba. Are areturi la fel de spectaculoase ca si pointerul, am avut pointer si am breton si pot face o comparatie, este caine de aret, iar un caine breton care la primii doi sitari sariti a facut aret spune mult. Cu impuscatul lor e alta mancare de peste si iti cam dau dreptate! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde Corco pe 12 Sep 2013, 08:27

@lush - oare la vanatoare conteaza doar cantitatea?
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde lush pe 12 Sep 2013, 09:51

Salut@Ginda ! Nu ma leg de breton sant niste caini exceptionali,sant pur si simplu ca niste buldozeri matura tot in calea lor ,foarte buni la spini,rugi de mure,etc.Afirmatia mea era ca nu sant maxim pentru sitar asa cum o cere topicul" Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar".Pe langa setter putem adauga pointeru care in opinia mea este locul doi in ierarhia cainilor pontatori,primul fiind setterul.Marii apasionati de vanatoare la sitar au acesti doi caini si cam atat.
Cand ploua si sufla vantul ,vanatorule stai inauntru!
Avatar utilizator
lush
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Aug 2012, 09:19

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde lush pe 12 Sep 2013, 09:52

Corco scrie:@lush - oare la vanatoare conteaza doar cantitatea?

Nu conteaza doar pasiunea !
Cand ploua si sufla vantul ,vanatorule stai inauntru!
Avatar utilizator
lush
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Aug 2012, 09:19

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde wachtelfeld pe 12 Sep 2013, 12:22

@lush,
Hai sa-ti spun parerea mea apropos de sitar si cainii pt. aceasta specie.Din punctual meu de vedere vanatoarea de sitari in esenta este complicate din 2 mari cauze.
Prima este densitatea si a doua posobilitatea tirului. Am avut zile cand am vazut si 20 intr-o zi si am avut momente cand I-am cautat zile in sir si nimic.
In ceea ce priveste tirul, am avut cazuri cand I-am intalnit in porumb furajer, sau in varza si zile cand I-am intalnit in padure.Primele momente indeosebi toamna le intalnesti, ultima situatie primavara in special ...si cum primavara sezon nu mai este, in plus nu mai comentam nimic.
In ceea ce privesc cainii, eu am o teorie valabila fiecarei rase. Nu exista o rasa mai buna decat cealalta, exista in schimb indivizi mai dotati si altii mai putin dotati..... si mai exista vanatori care stiu si sunt pasionati si altii care ies sambata si duminica, dar isi dau cu parerea .
Da, exista fara discutii anumite particularitati ale fiecarei rase vis-à-vis de character si aptitudini(abilitati), dar daca tragem o linie si ii privim pe toti in contextul efectiv al vanatorii practice, toate cele de mai sus se uniformizeaza si diferentele raman cam cele de stil.
In ceea ce priveste stilul, nu zic ca nu-I important, fara discutii face parte din farmecul zilei de vanatoare, dar si eficienta este importanta, intre cele 2 eu aleg eficienta, dar a fi bine intelesi cu jumatate de suflet ma indrept si catre stil. 8)
Cum spuneam in postarea anterioara, situatia in Romania nu-I deloc roza, sunt foarte multe" gauri negre", educationale in primul rand, informationale, legislative, etc. Dar Italia, o tara cu pretentii, o tara unde s-a "inventat" renasterea, pe mine nu m-a impresionat deloc in materie de vanatoare si mai ales caini de vanatoare.
Mai repede am intalnit in Romania oameni de bun simt la vanatoare, in ciuda lipsei de educatie si cultura cinegetica, decat in Italia unde fenomenul cel mai frecvent este acela de "tragaci vesel" in ciuda educatiei pe care theoretic o au in plus fata de noi .
Imi pare mult mai grav sa stii, dar sa nu aplici nimic din ceea ce stii, decat sa nu stii si sa gresesti....cu toate ca si acum dau un exemplu foarte frecvent dar care este cat se poate de concludent, in cazul vanatorilor de prepelite, italienii nu au nici o noima, afirm cat se poate de categoric ca NU AU HABAR, au transformat aceasta vanatoare intr-un macel , vaneaza cu o gramada de caini impreuna(setter, pointer), arme semiautomate, cainii sunt complet zapaciti de cap de atatea focuri si comenzi si vanatori( in plus se vede ca acei caini sunt complet nescosi si lucrati in extrasezon, cand de fapt atunci e cel mai important si daca stai sa te gandesti raspunsul e firesc atata vreme cat nici legislatia italiana nu le permite acest lucru :wink: ), fara elementare reguli de etica vanatoreasca, avand doar un singur scop: sa impuste cat mai mult !!!
In schimb, vorbe frumoase cat cuprinde, "bellissimo", "grande stille", "magnifico", pentru fiecare cacat intamplat in cursul acestui nenorocit de macel ! Scuze pt. eventualele greseli de scriere, nu vorbesc italiana.
Nu spun ca toti italienii sunt la fel, am intalnit si printre ei cativa, anume 2-3 care mai aveau o bruma de educatie si care aveau si "glanda" de a simti ceea ce vreau eu sa iti spun acum, dar experienta de vanatoare crede-ma ca le cam lipsea . Firesc, alminteri intr-o tara unde vanatul exista doar in rezerve de vanatoare !!!
Intorcandu-ne un pic iar la chinologie, iti pot spune cu mana pe inima ca la momentul acesta cu exceptia insularilor, in Romania poti gasi caini mult mai buni decat in Italia si totodata mai sanatosi, aici ma refer la bolile genetice si cel mai important mult mai multi crescatori de bun simt decat in Italia unde cainii sunt produsi pe banda, dresati complet superficial si unde cuvantul de ordine, auzit din gura unui celebru crescator si dresor Italian, este "chinofilia intotdeauna trebuie incurajata", sper ca ai prins nuanta....urmatoarea vorba a fost "mama prostilor si fraierilor intotdeauna e gestanta".
Atat am avut de spus, sper ca ai inteles corect ceea ce am vrut sa transmit si inca un amanunt, vanatoarea si chinologia de vanatoare nu sunt discipline concurentiale, ci merg intotdeauna pe acelasi palier, lucru inteles de fapt de mult prea putina lume !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde wachtelfeld pe 12 Sep 2013, 12:47

Apropos de rase pt. sitar, am cunoscut un paznic de vanatoare din jud. Dambovita foarte pasionat de sitar. Avea la acel moment o catea de brac corcita , lucrata numai la sitari. Fazan, iepure, potarniche nici nu prea stia cum arata, dar la sitar mergea impecabil.....la el veneau italieni cu caini campioni "caccia pratica beccacia", la sitari si nici unul nu reusea sa se apropie nici la jumate de ce facea aceasta cateluse.
Daca vrei ca un caine sa exceleze la o anume specie, trebuie vanat cat se poate de mult la acea specie, daca si cainele este dotat cu atat mai bine.
Ultimii 2 caini pe care ii am nu i-am vanat niciodata la gugustiuci, daca vad gugustiuc trec pe langa el fara sa le pese, pe vremuri mergeam si eu la acest fel de vanatoare si cainii pe care i-am avut daca vedeau gugu ramaneau in aret instant... :D :D :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde Corco pe 12 Sep 2013, 13:51

lush scrie:
Corco scrie:@lush - oare la vanatoare conteaza doar cantitatea?

Nu conteaza doar pasiunea !



cred ca ai uitat sa pui virgula dupa "Nu". :wink:
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde lush pe 12 Sep 2013, 22:46

@ wachtelfeld
"Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar" cred ca asta era subiectul pe care trebuia sa-l discutam si nu ce fac italienii .Tu continua sa vanezi sitar cu bracul si pe ei lasa-i cu seterul si pointerul .Si in incheiere vreau sa spun ca cel mai bun caine pentru sitar e pointeru si setterul cu conditia sa nu vada fazaini prepelite .potarnichi.....niciodata daca le gaseste in teren si le ponteaza nu le impusca doar asa vrei avea un caine de sitar .Daca mai vrei si alte secrete te astept la o partida de sitar in Ro!
Cand ploua si sufla vantul ,vanatorule stai inauntru!
Avatar utilizator
lush
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Aug 2012, 09:19

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde wachtelfeld pe 13 Sep 2013, 09:18

lush scrie:@ wachtelfeld
"Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar" cred ca asta era subiectul pe care trebuia sa-l discutam si nu ce fac italienii .Tu continua sa vanezi sitar cu bracul si pe ei lasa-i cu seterul si pointerul .Si in incheiere vreau sa spun ca cel mai bun caine pentru sitar e pointeru si setterul cu conditia sa nu vada fazaini prepelite .potarnichi.....niciodata daca le gaseste in teren si le ponteaza nu le impusca doar asa vrei avea un caine de sitar .Daca mai vrei si alte secrete te astept la o partida de sitar in Ro!



Stiu ce e de facut lush, dar sunt prea sarac sa am cate un caine pt. fiecare specie.... :D :D :D
"Secretele" daca ai fi prins nuanta, o postare mai sus le incepusem.... :D :D :D De fapt nu sunt secrete ci lucruri elementare si de bun simt.
Imi cer scuze pt. divagatia de la subiect, insa ce fac italienii si cu vanatoarea si cu cainii este inadmisibil si este de condamnat fara drept de apel !
De curiozitate unde vanezi sitari in Romania si ce caine ai ?
Si daca tot esti pasionat de astfel de vanatoare, hai sa ajutam unii colegi si sa incepem sa enumeram regulile de etica caracteristice vanatorii cu caine de aret la sitar.
Asta-s eu. :D
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Uite ca am gasit, aret culcat la sitar in varza... :D

Imagine
Imagine
Tot toamna.

Imagine
Setter-ul Radentis pe care l-am avut... :D
Imagine
Sitar si cocos de mesteacan in Finlanda.
Imagine

Poze mai noi si mai vechi.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cea mai buna rasa pentru vanatoarea la sitar

Mesajde acsph pe 06 Feb 2014, 15:37

Corco scrie:
lush scrie:
Corco scrie:@lush - oare la vanatoare conteaza doar cantitatea?

Nu conteaza doar pasiunea !



cred ca ai uitat sa pui virgula dupa "Nu". :wink:

:wink:
Gramatica salveaza vieti.
-"Hai sa mancam bunica."
Pune virgula.Salveaz-o pe bunica!!!
-"Hai sa mancam,bunica."
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Anterior

Înapoi la Prepelita , sitarul si becatina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate