Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:08

inchiderea sezonului de primavara la sitar

Pasari nobile si rare pentru care s-au nascut orgolii mari . Prepelita este "dresor" de caini pentru aret . Sitarul este competitia suprema pentru orice vanator de pasari . Pasari sezoniere . S-au scris carti intregi despre vanatoarea la sitar .
Despre becatina va lasam pe Dvs sa ne scrieti .

Moderator: Sly_Fox

inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde puscasu pe 21 Dec 2008, 14:43

Ce parere aveti despre acest lucru ?
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde drsoicatd pe 21 Dec 2008, 17:26

Chiar asa! Sa supunem la vot! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Alin3006 pe 21 Dec 2008, 21:45

Sincer nu stiu daca s-a interzis doar la nivel de Romania...in cazul asta e o tampenie. Daca s-a scos la nivel european...poate avea si o parte buna.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Marius pe 26 Dec 2008, 22:23

Asta e tendinta generala : sezoane tot mai scurte.
In urma cu putini ani vanam gaste si rate pana la 15 martie.
Eu zic ca e o tampenie. Ce importanta are cand impusti un sitar? Important e sa nu-l impusti daca se constata ca numarul lor e afectat de vanatoare. Dat fiind ca la noi nu-i numara nici dracu' (pentru ca e imposibil de facut un recensamant la sitari), cred ca ne-am luat dupa occidentali de dragul lor sau al ecologistilor.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Alin3006 pe 03 Ian 2009, 03:52

Marius scrie:Asta e tendinta generala : sezoane tot mai scurte.
In urma cu putini ani vanam gaste si rate pana la 15 martie.
Eu zic ca e o tampenie. Ce importanta are cand impusti un sitar? Important e sa nu-l impusti daca se constata ca numarul lor e afectat de vanatoare. Dat fiind ca la noi nu-i numara nici dracu' (pentru ca e imposibil de facut un recensamant la sitari), cred ca ne-am luat dupa occidentali de dragul lor sau al ecologistilor.


Ai mare dreptate Marius. Probabil e o " aliniere copy - paste" la fel de penibila ca si altele. Citeam aceeasi polemica in revistele Carpatii din anii 40. Principalul argument era ca primavara raprtul cocosi / gaini impuscate era defavorabil. Nu stiu daca e asa sau nu, dar e chiar cert ca la noi nu-i numara nici dracu'. Si considerand cati mor din alte cauze, nu stiu daca are relevanta...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Ghinda pe 03 Ian 2009, 09:12

puscasu scrie:Ce parere aveti despre acest lucru ?

O sa se impuste iar, asa cum a fost cu aviara, fara sa fie trecut in autorizatie. Arata la mine un sitarar din ala turbatu care nu o sa iasa din cauza ca unul lip[sit de mentalitate a clocit asta. Si aia la care dam fiecare vanator 5 euro pe an ca sa stea la caldura si care ar trebui sa ne reprezinte interesele, stau si nu fac nimic, dimpotriva incurajeaza aceste lucruri. Si inca ceva, ei o sa mearga la sitar!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Marius pe 03 Ian 2009, 13:24

Ghinda scrie:O sa se impuste iar, asa cum a fost cu aviara, fara sa fie trecut in autorizatie. Arata la mine un sitarar din ala turbatu care nu o sa iasa din cauza ca unul lip[sit de mentalitate a clocit asta.


Nu-i chiar asa, Mugurel. Cum faci rost de autorizatie? La ce vanat? Crezi ca tine peste tot treaba cu combaterea?
Pe de alta parte, daca e unul mai fricos, asa ca mine, n-o sa vrea sa se expuna riscurilor "braconajului".
De cand s-a scurtat sezonul la rate la 28 fbr. eu n-am mai iesit in martie, sau daca am fost la bizami, n-am ridicat pusca pe rate.
Pe scurt, de ce sa nu vanam legal, linistiti? Dar asta e, asa cum foarte bine ai spus, daca cei ce trebuie sa ne reprezinte nu o fac bine, noi ce putem face?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Ghinda pe 04 Ian 2009, 16:48

Gasesc dihorii solutii, stai linistit! Nici eu nu as fi linistit sa ies in asa conditii, desi am avut turbarile mele. Acum nu mai tine, am prea multe ca sa mai risc ceva!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde puscasu pe 05 Feb 2009, 20:55

Marius , ai dreptate ! Nici eu nu ma risc pentru ca nu vreau sa-mi fac probleme.
Oricum nu-nteleg , la 2-3 sitari pe care-i puscam in fiecare primavara nu cred ca periclitam specia , si mai ales nu cred ca ne obliga nimeni sa facem ce fac ei.
Da cu siguranta o sa ma duc macar cateva seri sa-i vad , sa ascult ... prea e frumos de tot....asta daca o sa am noroc.
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde adrian_ppp pe 13 Feb 2009, 15:54

deci nu se mai vaneaza sitar. e scris undeva?
cine stie exact ce se intampla?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Alin3006 pe 16 Feb 2009, 22:06

adrian_ppp scrie:deci nu se mai vaneaza sitar. e scris undeva?
cine stie exact ce se intampla?


NU se mai vaneaza sitar PRIMAVARA. Clar.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Ghinda pe 26 Mar 2009, 21:36

Au venit? Sunt in trecere? Ce stiti? Nu de alta dar azi mi-au sarit 2 in padure si m-am excitat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde puscasu pe 03 Apr 2009, 18:40

Eu am fost in trei seri luna trecuta si din pacate nu am vazut nici unul.
Poate ca n-am stat unde trebuie.Totusi in acelasi loc anul trecut am vazut ori de cate ori am fost.
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Tranan pe 06 Apr 2009, 23:53

In seara asta am iesit sa caut bufnite si cucuvele. N-am gasit nimic desi zona era perfecta, cerul senin si aproape luna plina. O atmosfera ca-n basme. Dar nici urma de bufnite. Toata seara insa am fost acompaniat de cantecul sturzilor cantatori, al mierlelor si macaleandrilor iar pe deasupra capului zburau sitari. Nu a putut sa nu ma duca gandul la voi. Au inlocuit bufnitele, astfel seara fiind oricum reusita.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde puscasu pe 18 Apr 2009, 09:41

Trebuie sa fii tare fericit!
Acolo se mai vaneaza sitari in aceasta perioada?
Din cate stiu tara in care esti tu trebuie sa fie una in care sitarii cuibaresc , asa-i?
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Ghinda pe 05 Mai 2009, 09:23

Vineri dimineata si sambata dimineata, in timp ce eram cu urechile palnie sa ascult clampanitul cocosilor, am auzit si sitari trecand in zbor si coraind de zor. Era inca intuneric, abia incepea sa mijeasca de ziua.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: inchiderea sezonului de primavara la sitar

Mesajde Kristi pe 30 Aug 2009, 18:51

Noi tot timpul am fost la picioarele altora crezand ca este bine ceea ce facem dar nu ne-am dat seama ca acestia fac asta din interes pentru ei.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA


Înapoi la Prepelita , sitarul si becatina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate